Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Variatia intensitatii luminoase pe climatronic, FLICKERING TUTORIAL

tuner
post 1 Jan 2008, 02:32
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




inca o data multumiri initiatorului topicului si multi ani inainte, sanatate si un an nou fericit tuturor!!!

merci


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
glen_no1
post 10 Jan 2008, 18:01
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 10 November 07
From: Slatina/OLT




mii de multumiri aviasol pt descoperirea ta....acum 20 de min am facut si eu climatronicul sa lumineze:)...cu toate ca pe SMD nu scria 101 ci scria 100R ....dar tot l-am facut:)....mi-am dat seama dupa pozele postate de tine care e...


inca odata multumesc mult....

dar mai am o intrebare....semnele acelea "albastru si rosu" de indica ince parte sa rotesti pt caldura sau racoare... la mine nu se aprind...trebuie sa se aprinda si ele?...si dak da ce mai trebuie relipit?smile.gif)....dak stii:)


pun si eu 2 poze cu climatronicul meu:)Photo_0001sf5f.jpg ( Size: 405.49k ) Number of downloads: 897
Photo_0001sf5f__2_.jpg ( Size: 403.93k ) Number of downloads: 1006


--------------------
renault laguna II expresion 2001/1.6 16v 110cp - OT-21-AMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
glen_no1
post 12 Jan 2008, 15:10
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 10 November 07
From: Slatina/OLT




scz...nu observasem pana acum....celelalte becuri se aprind odata cu faza scurta;))...nici o problema acum....merge:)...


--------------------
renault laguna II expresion 2001/1.6 16v 110cp - OT-21-AMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amadi
post 18 Jan 2008, 15:29
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 971
Joined: 17 January 08
From: Mehedinti




scuze, nu am citit tot ce ati discutat, dar problema cu lumina este una fff simpla. contact imperfect acolo unde este sarma rosie din poza. nu trebuie modificat nimica, doar un pistol de lipit 1 secunda! tnk


--------------------
renault laguna 2 2002 privilege
:( 1.9 dci 120hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 19 Jan 2008, 13:33
Post #125


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Da, poate mai bine citeai topicul smile.gif))


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BSSorin
post 25 Jan 2008, 09:58
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 January 08




Salut.
Sunt un nou si fericit posesor de laguna.M-am inscris pe acest forum , deoarece ,datorita voua am si eu lumina la climatronic.Sunteti cei mai tari.Tnk.
wink.gif


--------------------
Renault laguna II 2003 - B 76 JHD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 25 Jan 2008, 10:19
Post #127


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Bine ai venit! S-o stapanesti fara evenimente neplacute si cu lumina multa la Clima icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
konga
post 31 Jan 2008, 12:44
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 January 08




Salutare ! Problemea mea legata de flick se identifica partial cu cea expusa de voi. Flick-ul pe care il observam la clima se resimtea in acelasi timp la toate sursele iluminate ale masinii (tablou bord, lumini pozitii, faza scurta, variatia turatiei ventilatiei la clima (desi indicatorul de putere a ventilatiei ramanea neschimbat), etc. Am refacut totusi lipitura la SMD 110. Inca nu i-am facut proba. Mentionez ca am aceasta problema doar in perioada in care motorul (habitaclul) este rece si se intensifica in cazul in care intervin mai multi consumatori (clima+AC+degivrare+pozitii. A fost o perioada in care aceasta problema se manifesta continuu, chiar si cand se incalzea motorul, dar acum nu mai face decat la inceput.
Astept sugestii si va multumesc.


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privelege - TL02VJT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gylbert
post 3 Feb 2008, 22:39
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 24 January 08
From: Iasi




Foarte utile indicatiile date de aviasol. Am rezolvat si eu problema cu lumina de la climatronic. Multam' fain.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TreXeL
post 3 Feb 2008, 23:38
Post #130


Am laguna meaaaa, sunt meserias


Group: Members
Posts: 128
Joined: 20 June 07




http://uk.youtube.com/watch?v=S7_eHJtcVPM
ultima interventie am filmat-o, poate va foloseste macar sa prindeti curaj cei care inca n-ati facut-o
Bafta!


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Initiale /300CP :D as vrea io - SM-05-MIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 4 Feb 2008, 09:54
Post #131


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




In sfarsit ceva util pe youtube.... aplauze.gif

Trebuia sa arati pana la sfarsit, cu lumina aprinsa pe bord...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 4 Feb 2008, 13:17
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




@konga, daca iti flikare toatta lumina de pe bord atunci sa sti ca s-ar putea sa fie de la variatorul intensitatii luminoase care se gaseste pe bord. fa o proba facand o punte intre cracii variatorului asta echivaland cu luminozitate maxima. Eu sunt convins ca daca faci puntea asta in variator iti dispare flikerul


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angajatul
post 17 Feb 2008, 15:29
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 26 November 04




Multumesc si eu initiatorului topicului.......problema rezolvata in 15 minute pe ceas smile.gif

Initial am crezut ca e vorba de garnitura ecranului sau ceva.

Merci inca o data coolspeak.gif imbratisare.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 19 Feb 2008, 20:59
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




In sfarsit m-am invrednicit si eu sa umblu la climatronicul asta. Succes deplin.
Am scos placa de circuite din clemele ei crezand ca trebuie sa fac lipitura pe dos cum se facea pe vremuri. Cand am vazut ce e pe spatele placii am realizat ca nu era nevoie sa o scot si pur si simplu am inmuiat cu pistolul de lipit lipiturile de la capatul smd-ului pe fata placii de circuite. Am adaugat foarte putin cositor si gata. Sunt in spatele modulului asta de climatronic trei fise cu cabluri electrice, doua asemanatoare (cele de sus) mai mari si o a 3-a fisa mai mica. M-am uitat in locasul ala de plastic unde intra aceasta a 3-a fisa si nu am vazut nimic metalic care sa faca conexiunea ceea ce m-a mirat. In sfarsit, asta e mai putin important din moment ce climatronicul e luminat din nou.
Parerea mea e ca trebuie lucrat cu un pistol pentru lipituri mai fine si care sa nu incalzeasca excesiv, adica nu trebuie pusa orice gioarsa pe placa aia.

LE: mai e o chestiune....m-am uitat la cititorul de card daca tot am umblat pe acolo si in afara de scos fata aia nu prea am vazut cum l-as putea deschide (si la mine s-a rupt parghia aia care oprea cardul in pozitia intermediara). Scotand mufa de la cititorul de card am observat ca inchiderea centralizata nu mai functioneaza (asta pentru cei care s-ar apuca sa umble dupa parghia si nu dispun de garaj). Ma rog nici nu am insistat prea mult la cititorul asta.

LE2: inca o chestiune si cea mai importanta: multumiri lui Aviasol si celor care au adus completari in topicul asta.

This post has been edited by dan73205: 19 Feb 2008, 21:10


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baron
post 28 Mar 2008, 09:30
Post #135


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 June 04
From: Iasi




Am realizat si eu operatiunea asta ieri...La mine clipeau cand si cand ledurile de la afisajul climatronicului, iar acum nu mai am probleme.
Ce am observat:
In primul rand sistemul de prindere a tuturor plasticurilor si cutiutelor negre e realizat prin clipsuri, care e foarte pacatos dupa parerea mea si care e o sursa nesfarsita de greieri...(la nemti e plin de holtsuruburi inestetice, dar sanatoase...).
In al doilea rand dupa ce am decuplat cititorul de carduri (coponentele cititorului sunt prinse tot cu clipsuri... ) si climatronicul am constatat ca masina nu se mai inchidea...Am fugit repede sus, am efectuat operatiunea de desfacere si lipire a piesei cu pricina si m-am intors la masina cat am putut de repede; masina ramasese deschisa...
O parte buna in constructia climatronicului este aceea ca lumina alba este data de un filtru din plastic, de culoare alba, pus intre leduri si afisajul climatronicului. Deci schimbarea culorii de luminarea a afisajului se poate face prin schimbarea acelui filtru cu unul de culoarea dorita (imaginatia nu are limite aici, se pot face si mixuri de culoare, plasticul respectiv e de consistenta unei coperti de caiet...)
Un lucru care necesita multa atentie: banda de comanda a afisajului este lipita de afisaj. Trebuie cu mare grija manipulat pt ca banda este destul de scurta si afisajul se poate misca foarte putin existand riscul deslipirii de pe contacte si nu stiu cum se poate remedia un astfel de defect avand in vedere cat de finute sunt acele contacte si lipituri...
Placa de baza nu trebuie scoasa de pe soclul de plastic, lipitura putandu-se realiza pe deasupra, fara probleme...
Scuze daca am mai repetat ideile altora si multumiri pt indicatii...


--------------------
Laguna II, 1.6l, 16v - motor K4MD-710, 2001, Expression - IS 33 BAR
Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul, dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doru07
post 8 Apr 2008, 13:49
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 15 November 06




Confirm rezolvarea problemei conform pasilor descrisi pe forum.
Multumiri nenumarate, aviasol.
Toata stima.


--------------------
renault laguna II 2003 privilege, 1,9DCI, 120CP - MH 04 GZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Byțu
post 10 Apr 2008, 14:04
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 26 March 08




Salutare ! Am vazut ca multi va plangeti de faptul ca masina ramane descuiata.
Parerea mea e ca nu e o problema asta deoarece inainte de a scoate mufa de la cititor, te urci in masina, inchizi toate portierele si ori o incui din telecomanda ori de la butonul de langa avarii.
Apoi deschizi numai portiera din stanga, dupa care poti face orice : scoti mufa la cititor, etc etc.
Cand parasesti masina, inchizi portiera si cu ajutorul cheii care este in cartela, scoti capacelul de la manerul exterior ( are o gaura dedesubt, o vezi daca te apleci un pic, unde vine bagat varful la cheie si se trage spre exterior) iar opoi incui poriera din cheie. Toata masina va fi inchisa si in siguranta.
Cond revii la masina , pt a o descuia urmezi pasii in sens invers.
PAREREA MEA. Eu asa am facut. BAFTA.


--------------------
Renault Laguna II 2002/1.9/dci - IS 10 PMB
Laguna II Tunning !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu2007
post 27 Apr 2008, 22:50
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 30 October 07
From: C-turzii




QUOTE(aviasol @ 20 Feb 2006, 09:36)
Eu cu cateva zile in urma am avut urmatoarea problema. Lumina pe climatronic varia necontrolat in urm anumitor factori externi. ex: daca apasam pe climatronic, daca masina trecea peste denivelari, etc. Efectul este foarte neplacut mai ales pe timp de noapte. Mergi si palpaie climatronicul  blink.gif ... nasol  huh.gif . Am fost la IPSO cu aceasta problema .... raspuns tipic .... se stinge lumina pe climatronic ... trebuie inlocuit ... 2600Ron. Va puteti inchipui ce le-am spus in gand!
Surfand pe net dupa raspunsuri am aflat de pe www.laguna2.de ca aceasta problema este cunoscuta si se datoreaza proastei lipiri a unui smd pe placa de baza a climatronicului in imediata apropiere a ledurilor de ilumineaza display-ul. atasez pozele gasite pe site-ul german iar ultimele 2 sunt ale mele. Daca aveti aceasta problema  se poate rezolva definitiv in cca 20 min cu costuri minime.
*


aviasol,
sa stii ca am tras cateva spaime cand am vzut ca dispa;yul e la fel ca inainte(fara lumina) chiar dupa ce am lipit piesa indicata de tine.Insa am intarit piesa de langa si a avut efect.Sa stii, fara tine nu rezolvam chair nimic.Multumiri , si din partea unui prieten cu aceeasi problema!


--------------------
Laguna 2 Privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
banesuca
post 3 May 2008, 22:49
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 May 06




multumiri aviasol ,am urmat sfaturile si dupa aproape 1 an fara lumina climatronicul traieste din nou,multa stima


--------------------
dacia 1310 tlx 1986 berlina - hd-49-dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djidji_thebest
post 22 May 2008, 12:48
Post #140


untest


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 December 07




1. Se mai strica? Va mai trebui lipit?

2. Bytu... eu nu cred ca trebuie scoasa mufa de la cititor... eu am desfacut sa vad daca pot si cum arata (o sa il repar intr-o zi), si nu am desfacut mufa de la cititor, si a mers din telecomanda.

3. Eu nu reusesc sa scot alea 2 mufe din spatele aparaurlui de clima... cea din stanga si cea din dreapta cu multe cabluri mici... cum sa fac? Trebuie trase sau cum?


--------------------
Renault Laguna AUTHENTIQUE 2001 1.6 16v - MS 87 DJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 24 May 2008, 05:26
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




3. Au niste cleme de siguranta care trebuie desfacute. Poate te ajuta schita asta (nu prea explicita de altfel).

Attached File(s)
Attached File  mufa.bmp ( 576.05k ) Number of downloads: 128


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djidji_thebest
post 24 May 2008, 10:31
Post #142


untest


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 December 07




Pai da... am vazut clemele alea... Dar nu stiu cum sa scot tot ansamblul ala afara sad.gif X( Trebuie desfacute, adica scoase? Ca am miscat-o crezand ca asa iese ceva... am si tras de chestiile alea si tot degeaba...

This post has been edited by djidji_thebest: 24 May 2008, 10:31


--------------------
Renault Laguna AUTHENTIQUE 2001 1.6 16v - MS 87 DJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 May 2008, 10:38
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Clemele se trag in sus. Sunt niste parghii.
Apuca de capatul liber si ridica. O sa se roteasca in jurul centrului mufei si iti arunca mufa afara.

Nu prea ma pricep la explicatii, recunosc. blink.gif blink.gif


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djidji_thebest
post 24 May 2008, 14:00
Post #144


untest


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 December 07




$$ilvviule sa traiesti tatis smile.gif Muream si nu stiam sa dau alea jos smile.gif)) Multzam fain` si Domne` ajuta`! Sa ai drumuri bune!


--------------------
Renault Laguna AUTHENTIQUE 2001 1.6 16v - MS 87 DJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djidji_thebest
post 25 May 2008, 22:29
Post #145


untest


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 December 07




Pot sa zic si eu ca am facut treaba.. am rezolvat cu climatronicul cu ajutorul lui Aviasol. Multzamim` frumos biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna AUTHENTIQUE 2001 1.6 16v - MS 87 DJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
"Besti@!"
post 3 Jun 2008, 21:47
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 3 June 08




Salut!
Imi spune cineva cum se trage cititorul cartelei ??? are cleme de prindere undeva ??.....pe unde sunt cleme sa nu le rup?! Ms.


--------------------
Renault Laguna II 2005 Versiune 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 3 Jun 2008, 23:42
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Se trage cu tupeu. Asta dupa ce scoti scrumiera.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 3 Jul 2008, 10:56
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Multumesc si eu pentru explicatii. Mufa de la lectorul de card nu trebuie scoasa si atunci poti sa inchizi masina din telecomanda. Nici eu nu am scos placa de baza din clima si am lipit direct. Daca are cineva probleme din Oradea sau Timisoara sa ma contacteze.

This post has been edited by sexyrat: 3 Jul 2008, 10:56


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leader
post 9 Jul 2008, 10:11
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 July 08




Va salut pe toti!

Fiind posesor de Laguna 2, evident am avut aceeasi problema. Primul impuls...sa caut forumul RENAULT, ca doar n-oi fi eu singurul care are probleme cu masina...si din fericire, am avut dreptate. Cu ajutorul explicatiilor, am incercat intai sa conving un mester in ale electronicii sa ma ajute. Raspunsul categoric - nu avem timp de asa ceva, nu ne bagam. Am fost la altul...la fel. In cele din urma, incurajat de mesajele de reusita 100% postate de voi, am zis OK, hai sa incerc. Mentionez ca nu am mai desfacut niciodata vreun bord de masina insa am lipit niste chestii in trecut.

Mi-a reusit din prima...a durat cam 30 minute cu tot cu montat la loc. Acum se aprinde 100% ziua, imediat ce bag cartela pana la capat si daca aprtind pozitia se reduce la 50%.

Multumiri inca o data!


--------------------
Renault Laguna II 1.9DCi 2004 - Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew98
post 30 Jul 2008, 07:50
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 April 07
From: Cluj Napoca




multumiri aviasol, totul a durat 15 minute cu demontat - montat. totul merge ok acum


--------------------
Renault Laguna 1.9 Dci 10.2003 - CJ - 98 - LAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:17
Dacia