Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

142 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vw Touareg - The Battleship, si cateva Logan-uri din dotare

YRX
post 16 Feb 2018, 10:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.697
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Dupa multi ani de Logan, cu care am mers peste tot, mi-a venit ideea de a cumpara o masina mare 4x4 pentru deplasari lungi, in special. Cum imi plac masinile si sunt cat de cat la curent cu domeniul aveam mai multe candidate:

- Range Rover L322, primul pe lista dupa gustul meu, a picat repede datorita motorizarilor mari. N-am de gand sa le dau comunistilor zeci de mii de lei impozit pe an. Plus ca este destul de rara la piese.

- X5 - tot motorizarile

- Nissan Patrol si Pathfinder, asa si asa la design, interioare ec. Japonezele nu prea sunt pe gustul meu.

- Cayenne, Q7 - motorizari mari, preturi mari, scumpe la intretinere.

- Hummer H1 - n-am permis pentru C biggrin.gif

Asa ca m-am oprit la Touareg 2.5 TDI
Motor pana in 2.5, interior misto, masina destul de performanta on/off road, confortabila si VW, piese pe toate gardurile, pline dezmembrarile de masini de Anglia etc. Plus ca au ajuns la niste preturi mici rau la sh.
M-am tot uitat pe la noi dar erau obosite rau, km dubiosi, carpite etc. Am luat siturile germane si italiene la puricat. La italieni masini echipate top, trape, tapiserii individual, nebunii, dar ponosite rau, parca transportasera porci cu ele. Ce-i drept mai ieftine ca in Germania.
In Germania mai scumpe, km mai multi, echipari standard, dar mai aratoase.
Cu ocazia asta am stabilit ce vreau - motor 2,5 E4 cu Dpf, manuala, suspensie normala, dif spate blocabil, masina standard, nemodificata, roti standard, interior piele crem cu cat mai multe optionale.
Mi-am facut cont pe mobile.de si imi trimiteau zilnic noile anunturi. Ajunsesem sa ma uit 5 secunde la o poza sa vad ce hram poarta masina, parca eram samsar... biggrin.gif
Prin octombrie vad ANUNTUL si s-a produs scanteia - ASTA E!
Am simtit ca parca ma astepta, ma uit, vad interiorul murdar, dar nejigarit, oglinda laterala sparta, cauciucurile de doua feluri dar simt potentialul. Daca or fi si km reali e de notat.

__57__1_.jpg ( Size: 413.79k ) Number of downloads: 4447
__57__3_.jpg ( Size: 257.84k ) Number of downloads: 4494
__57__10_.jpg ( Size: 556.42k ) Number of downloads: 4441


O sun repede pe nevasta-mea, am gasit masina, ii povestesc asa si pe dincolo, vine raspunsul "ba, ejti nebun? Esti sigur? Nu e dubios pretul? Si cum dracu' plecam noi acu' in Germania?"
Ii zic - Eu ii trimit un mail sa-mi dea vin-ul si poze detaliate
Ii scriu lu nemtu', astept raspuns, ciuciu... Ba, cum dracu sa-l sun eu pe asta, ca nu stiu germana bob. Imi aduc amite de matusa neveste-mi din Germania, o sun pe nevasta, ma rog de ea sa vorbeasca cu matusica, ea imi spune candid "Draga, n-am mai vorbit cu ea de 20 de ani cum sa o sun acum?" Ii zic "nu ma intereseaza, rezolva".
Sa n-o mai lungesc, suna nevasta pe matusa, suna matusa la neamt, ia VIN, ia poze, negociaza pret, verifica VIN la VW, ne transmite data si ora intalnirii .... biggrin.gif

Acum despre masina.
VW TOUAREG 2.5 TDI motor BPD 120kw, origine Belgia, 149.000 km, 2007. Istoric curat de service la zi, Carpass belgian cu nr de km, facturi inclusiv de stergatoare, manual in olandeza...
Vanzatorul era dealer care aduce masini din Belgia si le vinde in Germania, langa Hanovra.
Rezervare la wizz pentru Hannovra, hotel si am plecat...
A doua zi intalnit cu omul la Gottingen, vazut masina, facut actele, dat banii, plecat cu masina.
Mai continuam povestea cu aventurile de intoarcere.

This post has been edited by YRX: 16 Feb 2018, 10:44


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 16 Feb 2018, 10:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.112
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Cât a fost halatul?
Noi utilizăm in concedii una similară, dar facelift din 2008, 3 litri, 80k, și îți spun sincer că, in ciuda cutiei automate și puterii superioare, la drum lung îmi pare mai obositoare că un turism.

LE: sa o stăpâniți sănătoși!!!!
Cu asta vroiam sa incep de fapt.....

This post has been edited by dandobre: 16 Feb 2018, 11:04


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Feb 2018, 11:08
Post #3


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.863
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




sa o folositi bucurosi. impunatoare masina. mie unu .....cred ca e singurul model care imi place de la wv.....poate si faceliftul de beetle ..pe alb

mi se pare sau are oglinda stanga sparta?


LE.daca era mahon si pe volan ce se mai supara Argon tongue.gif

This post has been edited by wolfin: 16 Feb 2018, 11:14


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Feb 2018, 11:25
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.715
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sa o folosesti sanatos si fara eveniment neplacute! Asteptam urmarea


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 16 Feb 2018, 11:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Să o stăpâniți sănătoși.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 16 Feb 2018, 12:43
Post #6


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Touareg 2.5TDI? 0-100Km/h e undeva la 13 secunde. Cam cat Loganul 1.4.
Dar ca si confort si tinuta de drum... incomparabil!
Felicitari!


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Feb 2018, 13:09
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.793
Joined: 19 April 05
From: Romania




Poti sa iti pui si trapa biggrin.gif

fake_sunroof_for_your_car_1437181442_5a7dbdd2470e8__700_1_.jpg ( Size: 84.76k ) Number of downloads: 2890


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 16 Feb 2018, 13:23
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.697
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Sa mai continui povestea un pic.
Deci, intalnit cu omul la Gottingen in gara. El amabil, a zis ca ne asteapta la Gottingen sa nu mai ne chinuim noi sa ajungem la Gieboldenhausen unde statea el. Am luat de dimineata trenul de la Hanovra Hbf catre Gottingen, o caruta de bani, dar am mers cu ICE. Ba, ce misto e trenul ala! A facut pe 131 km 38 de minute, zbura si avea un mers lin de ma luase cu somn. Aveau nemtii tunele facute prin toate delusoarele, numai sa mentina linia dreapta.
Trebuia sa ajungem dis de dimineata ca era nu stiu ce sarbatoare si se inchidea la DRPCIV-ul lor la 12 si nu mai aveam unde sa facem actele. Am ajuns, intalnit cu Bajrami (neamt sadea... biggrin.gif ), el nimic engleza, eu nimic germana, cazut la pace cu un pic de italiana. Uitat putin la masina, seamana cu cea din poze, parca e mai gri, mirosit uleiul, verificat sumar - pare sa fie in mintile ei. Zice omul ca merge tot pe ea, garanteaza, numai sa ne grabim ca trebuie sa ajungem la Zoll pana sa se inchida si pot dupa aia sa ma uit cat vreau.
Ma gandesc ca oricum imi place, o mai avea vreo problema asta e "iese la polish". Sunt perfect constient ca este o masina folosita, ce se mai strica reparam, numai sa ma tina pana acasa.
O luam pe niste drumuri, conduce tipul, baga mare, eu ascult zgomote, ma joc la geamuri, la bord etc. Pare in regula, dau si drumul la AC, merge, misc climatronicul in sus si in jos, merge.
Ma hotarasc, asta e, o iau.
Ajungem la inmatriculari, omul cunoscut acolo, trecem dintr-un birou in altul, facem asigurare, talon, numere pe o luna, vine si un neamt gras la masina, pe Bajrami il apuca brusc respectul, inseamna ca grasul e important pe acolo. Se uita la serii, la motor, la acte si zice - Alles in ordung - asta stiu si eu in germana ca-i de bine.
Gata, sunt proprietar, am talon si numere de Germania. Sunt primul din neam! Mi-aduc aminte de trening-urile alea albe ale nationalei germane purtate de samsari, zambesc, eu n-am.
Omul nostru zice - acum ma duceti si pe mine acasa - eu il intreb de bani, el imi face semn ca acasa.
Ma urc eu la volan, masiva e frate, ce dracu' m-o fi apucat... Scaunul sta aiurea, pedalele sunt aiurea, in oglinzi nu vad nimic, vitezele nu le nimeresc, o smucesc la plecarea de pe loc. Dupa ce ma pun in miscare piuuuuuu! o alarma, a, centura, iar piuuuu! frana de mana, ma uit pe consola, n-are, imi face semne namtul sa trag de o chestie din stanga, trag, gata se elibereaza. Plecam, ia-o la stanga, ia-o la dreapta, da-i inainte, o cam calc, ma avertizeaza ca nu suntem pe autostrada si ca amenda este mult, il ascult.
Dupa vreo 30 de km ajungem acasa la el, recunosc rulota aia din poze, parchez langa ea, opresc motorul. El imi ureaza sa o stapanesc sanatos, eu ii dau banii - 6.500 - negociati de matusa. Ia 50 si mi-i da inapoi - pentru oglinda sparta, zice ca n-a avut timp sa o schimbe, dar atat costa. Ii multumesc, il intreb de benzinarie, zice - stai ca va duc eu acolo, sa-mi iau masina si va tineti dupa mine. Ajungem la un Aral, ne salutam, ne arata pe unde sa iesim in autostrada catre Hanovra.

Bah, nu l-am luat pentru liniute, pentru asta am Logan-ul wink.gif
Deci, este 4x4 permanent, diferential central blocabil Hi-Lo, spate n-are blocabil, suspensie normala (pe arcuri), cutie manuala, fara trapa. Masa proprie spre 2 tone juma'. Nu face suta in 13 secunde, dar pe acolo.
A, si are rezervor de 100 de litri ... biggrin.gif

This post has been edited by YRX: 16 Feb 2018, 13:25


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 16 Feb 2018, 14:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.980
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




In sfarsit, deci asta era battleship-ul smile.gif
Pai s-o calariti sanatosi! Sa ne asteptam de-acum mai răruț, asa, la contributii pe aria de Logan, la imbunatatiri aero, bujii, uleiuri, relanti ciudat? biggrin.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Feb 2018, 14:29
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.715
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la cate uleiuri are asta....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Feb 2018, 14:36
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sa o stapaniti sanatosi!

Am condus modelul asta dar cu motor de 3L tdi si pe perne CJ-Bodrum si retur.

Faina masina dar ala era ca dracu de flamand ... 10.5% consum mediu la mers normal de concediu, in rest nu aveai ce sa ii reprosezi

Masina avea 48.000 km


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 16 Feb 2018, 16:35
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Sa o stapanesti sanatos. Cred ca e o masina potrivita pt drumuri lungi, dar nu foarte potrivita pt autostrazi. Motorul e destul de turat chiar si in viteza a6a, mi se pare ca la 2000 rot/min are abia 110km/h, ceea ce nu e prea grozav pt un motor de asa capacitate si putere. Banuiesc ca la viteze de autostrada consuma cam cat in oras.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 16 Feb 2018, 17:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.697
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Gata, nu ne transformam in cafenea, nu sunt prea activ pe acolo... biggrin.gif
Ca sa punctam cate ceva de la inceput:
- asta-i pohta ce-am pohtit
- eu am ales-o, n-am primit-o de la servici
- ca consuma, ca alea, ca alea stiam prea bine de la inceput
- 0-100 km/h nu e prea relevant la o masina de genul. Pleaca greu de pe loc datorita masei, dar reprizele de la 50 - 100, 90 - 130 sunt bune, are totusi 400 Nm. Pe mine ma multumeste.
- consumul realizat de mine a fost de 7,8 -8,5 afara ( din Germania am facut 2000 de km si stiu ce vorbesc plus cateva plimbari prin tara), in Bucuresti am facut 15 la inceput, acum am ajuns la un 13 pentru ca am invatat sa o conduc.
- pana nu va luati careva V10-le nu comentam ca ala era mai bun. Daca reduc astia impozitele ma duc sa-mi mai iau un V10 de Anglia, asa de aroganta.

Multumesc de urari de drum bun, dar nu vreau sa ne lalaim pe 100 de pagini.
Argoane, am notat.
4x4, da, le-am scurs si am vazut toate filmuletele. La vara le mai scurg odata si fac si io film pe youtube.
Ironickule, o sa iau doua trape din alea, una pentru fratili meu... laugh.gif

This post has been edited by YRX: 16 Feb 2018, 17:40


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Feb 2018, 17:43
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.715
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




3.2 nu facea bucuresti vama veche si retur fara vizita la benzinarie... mergea cu 200 pe autostrada dar si sugea mai ceva ca alina plugaru. Asa ca al tau sta deja bine.
la banii aia mi s epae super ietina masina, si la dauna totala tot iei bani buni pe ea la kil.

This post has been edited by einstein1984: 16 Feb 2018, 17:43


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Feb 2018, 17:49
Post #15


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Strasnica masina! Prin 2006 si-a cumparat un prieten una la fel (dar avea interior bej), am fost cu el la Constanta, sa o ia de la Cardinal Motors, si mi s-a parut nava spatiala. La multi kmp!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 16 Feb 2018, 17:52
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.697
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Einstein, my point exactly, este compromisul care am considerat ca mi se potrivește.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Feb 2018, 17:57
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.593
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Cred c-am mai zis undeva c-am condus un V10 TDI de la München pana la Bayreuth (+/-) si i-am dat cat a incaput. Consum cam 17%. Dupa, am alimentat, am resetat CB-ul, am inchis consumatorii inutili si am incercat sa conduc cat mai economic posibil, max. 125 km/h. Sub 8% n-am resusit s-o scot, pur si simplu nu cred ca e gandita sa mearga la buget.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Feb 2018, 18:01
Post #18


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(YRX @ 16 Feb 2018, 17:30)
- asta-i pohta ce-am pohtit
*



Pai sa-ti fie de bine atunci.

Sincer, nu-s fan suv-uri, nu ma omor nici dupa aspect, nici utilitatea nu le-o inteleg multora. Da' no, nu mie trebuie sa-mi placa...

O singura chestie. Hummer H1 nu era cu mult mai mare decat ce-ai luat.

H1
Wheelbase 130 in (3,302 mm)
Length 184.5 in (4,686 mm)
Width 86.5 in (2,197 mm)
Height 77 in (1,956 mm)

Touareg
Wheelbase 2,855 mm (112.4 in)
Length 4,754 mm (187.2 in)
Width 1,928 mm (75.9 in)
Height 1,726 mm (68.0 in)

La motoare in schimb...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 16 Feb 2018, 18:42
Post #19


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




QUOTE(Bwwlan @ 16 Feb 2018, 17:57)
Cred c-am mai zis undeva c-am condus un V10 TDI .  Sub 8% n-am resusit s-o scot, pur si simplu nu cred ca e gandita sa mearga la buget.
*




Ar fi fost culmea laugh.gif


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 16 Feb 2018, 23:42
Post #20


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




O trage in jos faptul ca e SUV. Cu 745d, am scos 6.8% la mers legal pe autostrada.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 17 Feb 2018, 07:46
Post #21


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Vapoarele nu consuma putin.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 17 Feb 2018, 08:35
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.697
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ramasesem la benzinarie in Gieboldenhousen...
Bag io de 60 de euro motorina, punem navigatia in functiune pe telefon pentru ca aia a Touaregului avea o limba necunoscuta mie (LE: Olandezo-flamanda ceva de genu'), ne tragem mai intr-un colt si-mi aprind o tigara. O intreb pe nevasta-mea cum i se pare, "n-are portbagaj pe plafon!" vine respunsul intransigent, "si pare mai mica decat alte Touareg-uri", "a, si miroase cam urat la interior, a fum de tigara". Ii zic ca portbagaj n-avea nici in poze si cred ca Vw le face pe toate la fel, le mai ia la pila pe ici pe colo dar n-are cum sa se observe de la distanta. Cat despre fumul de tigara si jegul de la interior sa aiba incredere in mine si in anii petrecuti pe daciaclub.ro, ca o fac sa straluceasca, deja ma gandeam ca in sfarsit imi cumpar si eu kit-ul Leatherique.
Ne imbarcam in directia Hanovra. Ma rog, in directia centrului expozitional Hanovra unde nu pot sa ratez Muzeul Aerului, sa ating Focke Wulf-ul 190.
Imi aranjez scaunul mai bine, oglinzile, vad care-i treaba cu frana aia de mana, are o pedala pe care apesi si o parghie in bord cu care o eliberezi, amuzant, are 4 pedale... biggrin.gif
E, alta viata, incep sa vad si eu fata spate bine, stau cu mana pe consola centrala ca smecherii, dar tot nu ma inteleg cu motorul asta diesel, cu cutia de viteze si cu inertia mare a masinii. Conduc ca o cizma, era sa zdrobesc o baba cu un C1 care iesea de pe o straduta, ne ratacim intr-un sat cu tot cu GPS. Ajungem in autostrada, lucrurile se mai calmeaza, nu mai trebuie sa tot schimb vitezele, merg intr-a 5-a la 100, dau a 6-a, parca-i subturata, o calc se duce la 130 si vreo 2500 de ture, e mai bine. Temperaturile bune, 14V si ceva pe voltmetru, nu miroase a ars, nu troncane nimic, butonez cruise controlul, ma prind cum functioneaza, il activez, pfui ce misto. Daca tot mergea masina singura caut prin meniu sa schimb limba la afisari gasesc english, enter, alta viata, in sfarsit pot citi si eu mesajul ala de pe bord care ma sacaia de la benzinarie "check light bulb". Trag intr-un popas, ma uit la stopuri - aprinse, ma uit la faruri - pozitia la stangul lipsa. Opresc motorul, opresc luminile, deschid capota misc de mufa si o rog pe nevasta-mea sa aprinda pozitiile. Imi baga faza scurta direct in ochi, strig "doar pozitiileeee!", gata, a luat-o, nu mai e nici mesajul.

Ajungem la muzeu, mai schimbam registrul de la masini la avioane. Cam prost organizat, Spitfire langa AN-2, manechine impopotonate peste tot, briceagu' lu' Hindemburg, un Trabant, carnetul de zbor al lui Richtofen. Niste rusi se umflau in pene langa un Mig-19, plini de mandrie patriotica, copii asculta explicatia lu tac-su "eta cacaia avionski pac pac nemtii fascistii", ce mai conta ca nu-i din timpul "Marelui Razboi Partriotic". Ma amuz un pic, zambea si nemtoaica supraveghetoare, ii cer voie sa ma apropii de FW zice "OK, but be careful", il studiez in liniste, in sfarsit vad unul in carne si oase. Pun si mana pe el, ma urc pe un podium si vad cokpitul. Ce-as vrea sa-l vad pornit si zburand, poate la vara fac o excursie pe la vreun reenactment la D-day.

10.jpg ( Size: 542.84k ) Number of downloads: 2159
11.jpg ( Size: 334.85k ) Number of downloads: 447
12.jpg ( Size: 323.49k ) Number of downloads: 409
DSC_0199.JPG ( Size: 663.97k ) Number of downloads: 373
DSC_0142.JPG ( Size: 572.43k ) Number of downloads: 377


Iesim de la muzeu, ii zic nevestei ca vreau la hotel, lasam masina in parcare si iesim la bere, ca sunt obosit si mi-e foame. Nimerim noi iesirea de pe autostrada 13413434452 catre prima centura, trecem de prima centura, trecem de a doua centura si ajungem in capatul strazii cu hotelul, gasesc parcare in fata (erau 3 toate). Uf, am ajuns!
La Hanovra am stat 3 zile, am zis sa vizitam si noi orasul, pentru ca nu cred sa mai ajungem in partea aia de Germanie.
Mi-a placut orasul, plin de viata, o gramada de tineret, oamenii relaxati, cu berea-n mana pe strazi, magazine, restaurante tot ce vrei. Nemtii mergeau cu bicicletele iar Khalid si Habib cu ML si SL ... Mai mult de jumatate din oamenii de pe strada erau arabi, asa realizezi ce problema imensa au. La luat gunoiul, la maturat strazile si la constructii era Hans si Helmuth, cafenelele, magazinele si restaurantele erau ale lui Hussein si Hassan.

This post has been edited by YRX: 17 Feb 2018, 08:45


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 17 Feb 2018, 11:26
Post #23


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




"eta cacaia avionski pac pac nemtii fascistii" icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

In sfarsit, un jurnal de-al tau! happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 17 Feb 2018, 12:22
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.593
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Ma rog, nu stiu daca relaxarea asta generalain care minorii stau si sug alcool din sticla direct pe strada, fara nicio jena, ii neaparat o treaba buna.
Ciudat cum aici, unde teoretic trebuie sa fii major ca sa poti cumpara alcool, toti juvenilii ling alcool peste tot, inclusiv in public, iar in Romania, unde orice puțică de 12 ani poate merge la alimentară sa ia o vodca Saniuta "ca asa i-a zis tata" si trece de casa de marcat fara probleme, nu vezi asa ceva pe strada.

Tin minte, apropo de inertia de care aminteai, ca si eu am condus o vreme prin Büküreș un T5 din 2010 si aveam constant senzatia ca opreste greu in trafic urban. Parca apasam pedala de frana normal si masina se incapatana sa mai mearga cativa metri, pana m-am dumirit ca trebuie actionata cu mai multa hotarare. In rest, inafara faptului ca nu pricep de ce unii o folosesc drept citadina fiindca are agilitatea unui dulap pe roti, la drum lung ii un cruiser destul de comfortabil.
Sa-l folositi sanatosi.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 Feb 2018, 14:16
Post #25


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Faceti-ma si pe mine sa inteleg, de ce e obositoare/incomoda masina asta la drum lung?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 17 Feb 2018, 15:10
Post #26


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Si eu sunt curios. Poate pentru pasagerii din spate, daca podeaua e destul de inalta, fiind SUV.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 17 Feb 2018, 15:24
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.112
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Depinde de fiecare, poate pentru unii e invers.
In cazul meu, eu vad lucrurile așa: mașina pe care o pedalez, cu motorul de 3L, CVA și suspensie pneumatica are masa la gol 2.5 tone. Plus 100l in rezervor, plus familionul și bagajele de concediu ajunge lejer la 3 tone.
Ei bine, pe astea le simți la fiecare manevră, plecare de pe loc, frânare, schimbarea direcției etc. Poate pentru cineva care conduce zilnic agregatul s-a format simbioza și nu mai simte acest handicap. Eu vorbesc dp meu de vedere.
Mai departe, volanul nu are feedback mai deloc, nu știu dacă așa e la toate suvurile sau doar la asta, dar față de o compactă sau clasă medie, diferența e destul de mare.
In plus, mie îmi place o poziție joasă la volan, aici, chiar și cu scaunul in pozitia cea mai joasă și suspensia pe low, tot eram destul de sus. Avantajul însă este că vezi foarte bine traficul și peste mașina din fața ta.
Însă mașina asta are un avantaj foarte mare in traficul urban, in ciuda gabaritului depășit, și anume, toată lumea îți face loc. Deci, pe bune, devii nesimțit când mergi cu dihania prin București și de zi, că te obișnuiești să te bagi ca ciobanul știind că ți se face loc.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-05-DGP
post 17 Feb 2018, 16:02
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 26 January 07




Stapanire sanatoasa! Vezi sa nu-ti scape motorina in ulei de la garniturile de la injectoare, in rest distributia e pe pinioane, capul nu te doare.

PS, am avut si eu unul dar 3.0 v6 tdi facelift, destule probleme pentru o masina cu pretentii...


--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dci
Ex. Renault Laguna 2 1.9 dci Ex. Renault Clio Symbol 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 17 Feb 2018, 16:12
Post #29


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Chiar asa, YRX, de ce SUV (Touareg) si nu Phaeton?
Pentru ca si eu iau in calcul daca merita un Q7 sau X5 in loc de 730d.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 17 Feb 2018, 16:45
Post #30


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Ce fel de roata de rezerva ai?

-edit am vazut acuma ce ai scris

This post has been edited by 4x4: 17 Feb 2018, 16:47


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
142 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:52
Dacia