Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alarma pilot, Please help

vasalag
post 1 Jun 2014, 19:40
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




pun si o poza cu actuatorul central,

1 Jun 2014, 19:46:
la alimentare directa nu face nimic, nici cel central, dar nici cele secundare nu fac nimic daca le alimentez direct, cele secundare sunt cu doua fire, dar degeaba aimentez ca nu face nimic nici unul, ciudat tare,

This post has been edited by vasalag: 1 Jun 2014, 19:46


Attached thumbnail(s)
actuator.jpg ( Size: 39k ) Number of downloads: 219


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 20:00
Post #212


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Daca se comporta asa nu stiu ce sa zic. Cred ca ti-ar trebui o inchidere centralizata. Daca nu ma insel modelul de actuator e acelasi de pe Logan. Vezi si pe forumul marcii daca a gasit cineva vreo solutie.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 20:42
Post #213


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




da, nici eu nu stiu ce sa zic, actuatoarele secundare sunt cu doua fire dar totusi doar cand cel principal le da curent vor sa functioneze, defecte nu pot fi, daca ar fi defecte nu ar functiona nici cu cel principal, o sa incerc sa fac rost de un actuator simplu si sa il adaptez sa actioneze prin tija actuatorul principal care la randul lui sa actioneze actuatoarele secundare. dar totusi ramane problema cu modulul YT-A400 care nu imi da impuls de curent pe firul albastru si firul verde.


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 20:55
Post #214


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Te complici inutil cu un actuator suplimentar. Iei un modul de IC (eventual dezmembrari, ai nevoie doar de modul) si un actuator similar ca forma/dimensiuni cu cel principal si il schimbi (tot de la dezmembrări probabil ca sa poti vedea mai multe sortimente).
Alarma nu ai cum sa o probezi cu multimetrul (stiu ca am incercat si eu si aparatul nu citea nimic in conditiile in care ea functiona corect).

1 Jun 2014, 22:47:
Pe un forum din afara se pare ca baietii au avut aceeasi problema (nu exista un modul de IC care sa primeasca impulsul de la alarma). Solutia lor a fost adaugarea unui alt actuator care sa actioneze incuietoarea si incuietoarea sa actioneze actuatorul principal (cam ce vrei sa faci tu). Raman la opinia mea ca te complici asa, mai ales ca pe termen lung alarma s-ar putea sa cedeze din cauza actionarii directe a unui actuator.

This post has been edited by bmwh548: 1 Jun 2014, 21:47


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 2 Jun 2014, 19:26
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




poate zici tu bine, si cred ca zici bine, dar acest YT-A400 nu este doar alarma, este si inchidere centralizata,nu? pe firul albastru am deblocare usi, iar pe firul verde am blocare usi, deci aceste fire ce ar trebui sa actioneze? nu actuatorul central din usa soferului? nu vad de ce ar ceda...


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electronistul21
post 25 Jun 2014, 08:47
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 11 February 11




ce ai tu acolo nu este actuator,este un comutator.verifica cu un multimetru si vei vedea ca intere firul central si celelate doua se face pe rand contact in functie de pozitia camei.


--------------------
logan1,4 preferance 2009 - gl19scd
[URL=http://diagnoza-auto.net]Diagnoza auto [/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 17 Aug 2014, 22:01
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Vad ca lumea este inca activa pe topicul acesta.Firul alarmei care inchide si deschide usile am inteles ca il pot lega la butonul original al masinii de inchis deschis.Problema este unde leg firul alarmei care sesizeaza ca a fost deschisa o portiera prin efractie (adica firul care duce la contactele usilor) Il pot lega la plafoniera pe contactul de aprindere al luminii cand se deschi usile.Multumesc anticipat de raspuns.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 21 Aug 2014, 05:52
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




M am blocat, am tras cele doua fire ale alarmei pentru comenzile de inchidere/deschidere usi.Problema este ca butonul original al masinii are 7 fire.Doua move impreunate, doua verzi impreunate si alte trei individuale.Unde ar trebui sa leg cele doua ale alarmei??????Din alarma mai pleaca doua fire cu sigurante care sunt pentru semnalizare dreapta si semnalizare stanga.Eu m am dus cu ele la butonul de avarii dar si asta are 4 fire si iar m am blocat blink.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:55
Dacia