Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

70 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ALARME (Reunit), Totul depre alarme aici.

MariusI
post 11 Jul 2003, 11:35
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Cred ca Dacia e singura firma de la care ai putea primi un astfel de raspuns sad.gif Ca altfel toate firmele care se ocupa cu montatul alrmelor ar da faliment...
Pentru montarea unei alarme se intrerupe 1 (un) fir si se conecteaza mai multe alte fire la cele deja existente. Asa ca chestia asta e total aberanta. Mie la dealer mi-au spus ca "e posibil sa va pierdeti garantia, in functie de cum e montata alarma".

In alta ordine de idei, daca mi-au dat gauri in caroserie sa monteze contactele de alarma inseamna ca pierd garantia la caroserie ??

As vrea sa stiu si eu ce sunt alea componente de prim montaj...


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 11 Jul 2003, 11:36
Post #62


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




M-am saturat sa aud prostiile astea spuse de cei de la WC.... De vreme ce in pliantul de la Dacia pentru SLZ spune ca alarma este un accesoriu ce se poate lua de la Dealer, atunci nu au ce sa imi faca. Asa am facut, am pus alarma la Dealer. Deci sunt in perfecta legalitate.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 11 Jul 2003, 13:20
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 24 May 02
From: Brasov




De ce nu incercati sa alimentati alarma direct de la borna bateriei (cu o siguranta pe fir). In acest mod va pastrati garantia la pareta electrica a masinii.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 11 Jul 2003, 13:39
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




QUOTE
De ce nu incercati sa alimentati alarma direct de la borna bateriei (cu o siguranta pe fir). In acest mod va pastrati garantia la pareta electrica a masinii.


S-ar putea sa fie prea tarziu pentru unii.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Jul 2003, 13:46
Post #65


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
S-ar putea sa fie prea tarziu pentru unii.


Am si eu o intrebare simpla: De ce , intotdeauna cind "unii" se defineste a fi un grup sau entitate care si-a luat teapa sau se afla un pic sau mai mult in afara legii si a regulilor, eu ma regasesc printre acei "unii" ?????


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 11 Jul 2003, 13:55
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Vad ca fiecare dealer are alte marci de alarme,cu preturi foarte diferite si configuratii diferite. Cei din Iasi au un parteneriat ( ! ) cu o firma de paza,securitate(EXISTA SI LUCREAZA !!!) si alarme ,pun alarme Cenmax si Autometal ( n-am auzit pana acum, or fi taiwaneze ?, montate pe vapor ? ) la maximum 3 400 000 lei,inclusiv montaj si TVA, 3 ani garantie, optional actuatorul la 400 000. Am sa intreb la Dacia Service de garantie.


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 11 Jul 2003, 15:23
Post #67


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Mie imi vine masina marti si dealer-ul, Meridian, mi-a oferit (verbal) oferta de alarme. Una dintre ele, nu mai stiu exact marca (ceva cu 500 in coada) care costa 3700000 cu tot cu montaj are cam tot ce vrei (inclusiv deschidere a portbagajului, posibilitatea reglarii independente a sensibilitatii senzorilor etc.) mai putin senzor de perimetru si nu chitaie cand mergi in marsarier. Mi se pare rezonabil pretul pentru facilitatile pe care le ofera. In plus, are telecomenzi cu patru butoane si una dintre ele are o antena (utila cand vrei sa opresti alarma din balcon. Eu stau la et 7)Mi-au spus ca daca o montez la ei nu se intampla nimic cu garantia pentru ca sunt service autorizat. Asa ca...


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 11 Jul 2003, 15:25
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Mie imi vine masina marti si dealer-ul, Meridian, mi-a oferit (verbal) oferta de alarme. Una dintre ele, nu mai stiu exact marca (ceva cu 500 in coada) care costa 3700000 cu tot cu montaj are cam tot ce vrei (inclusiv deschidere a portbagajului, posibilitatea reglarii independente a sensibilitatii senzorilor etc.) mai putin senzor de perimetru si nu chitaie cand mergi in marsarier. Mi se pare rezonabil pretul pentru facilitatile pe care le ofera. In plus, are telecomenzi cu patru butoane si una dintre ele are o antena (utila cand vrei sa opresti alarma din balcon. Eu stau la et 7)Mi-au spus ca daca o montez la ei nu se intampla nimic cu garantia pentru ca sunt service autorizat. Asa ca...


acelasi lucru mi-a spus si dealerul meu, asa ca mi-am montat o alarma gemini. ce o fi o fi!


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 11 Jul 2003, 15:26
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Dealer-ul fiind IPSO? Sau Cobalcescu? Si ai dovada ca ti-au montat ei alarma? (au scris ceva in cartea masinii, o factura sau garantie in care sa apara numele dealer-ului). Cum e la tine? Eu n-am factura (deh, am luat fara TVA) si garantia e la reprezenta Gemini in Romania. IPSO nu apare pe nicaieri sad.gif Puteam f. bine sa ma duc oriunde s-o instalez, ca tot aia era...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Jul 2003, 15:32
Post #70


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Wolfmark, eu mi-am luat masina de la IPSO, deci alarma a fost montata tot la ei. In schimbul celor aproximativ 8 milioane, mi-a fost inminata o factura de la OMA Alarm. Nici vorba de factura de la IPSO.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 11 Jul 2003, 15:32
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Dealer-ul fiind IPSO? Sau Cobalcescu? Si ai dovada ca ti-au montat ei alarma? (scris ceva in cartea masinii, o factura sau garantie in care sa apara numele dealer-ului). Cum e la tine?


cobalcescu! nu m-am uitat daca scrie ceva de dealer in garantia alarmei, dar stiu ca am platit alarma la caseria cobalcescu si parca pe chitanta e numele lor.
ma uit diseara si iti spun luni.
la mine a fost cu show pentru ca stiind de povestea cu garantia si alarma (cobalcescu m-a asigurat ca la ei voi pastra garantia, daca imi monteaza ei alarma) am sunat la VC si dupa lupte de nervi si telefoane chiar in ziua in care a fost gata masina (22 mai) mi-au facut comanda de o alarma cica autorizata de ei(?!), care pe data de 30 mai era pe drum (presupun ca venea pe jos din Pitesti). dupa 2 saptamani ma suna VC sa imi spuna ca alarma va intarzia (ca poate nu mi-am dat seama), iar dupa 1-2 saptamani ma suna Cobalcescu sa imi spuna ca a avenit o alarma pentru mine! ce puteam sa fac? sa o schimb?????? am spus nu multumesc si asta a fost


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 13 Jul 2003, 23:36
Post #72


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Mi-am montat pe Scala o alarma CENMAX 555, pret: 4.800.000 in care este inclus actuatorul pentru deschiderea din telecomanda a portbagajului (e interesanta si varianta cu buton suplimentar in bord!) si modulul de ridicare automata a geamurilor la armare. Garantie 3 ani, lucrare facuta cu atentie. E o firma care colaboreaza cu Sabini, in Pacurari.


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 14 Jul 2003, 08:12
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Dealer-ul fiind IPSO? Sau Cobalcescu? Si ai dovada ca ti-au montat ei alarma? (au scris ceva in cartea masinii, o factura sau garantie in care sa apara numele dealer-ului). Cum e la tine? Eu n-am factura (deh, am luat fara TVA) si garantia e la reprezenta Gemini in Romania. IPSO nu apare pe nicaieri sad.gif Puteam f. bine sa ma duc oriunde s-o instalez, ca tot aia era...



Gemini montata la Colacescu si factura e eliberata de colbalcescu si ca obiectul contractului este o alarma gemini


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Jul 2003, 19:59
Post #74


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Traiasca Meridian. Eu le-am comandat alarma DC 510 si mi-au pus un Double Barrel 222SR dar, culmea (!!!) mi-au trecut pe factura DC 510. La Receptie, cand am vazut grozavia ii intreb ce s-a intamplat. Tipa mi-a spus ca au ramas fara DC si ca asta au avut. Intru in service si meshterii de acolo imi spun ca de fapt au si DC-uri. Eu ce sa mai inteleg? Trebuia sa mai astept sa imi dea alarma asta jos si sa imi puna DC-ul. Dar nu mai puteam. Am stat la ei de la 10 pana la 16.30. Oricum, ca sa ma impace mi-au lasta alarma asta la pretul aleia vechi (3300000). Aparent, daca vroiam sa pastrez Double Barrel-ul trebuia sa mai dau inca 950000. Asa ca, am ramas cu ea la pretul DC-ului. Partea proasta este ca pe factura scrie tot DC si nu Double Barrel si daca am probleme va trebui sa ma cert serios de tot cu ei. In toate cazuriel alarma e destul de buna, are functie de anulare a senzorului de soc, cautarea masinii in parcare, dezactivare de urgenta, sirena cu 6 tonuri, reglare sensibilitate senzor de soc si i se pot monta senzor de perimetru si senzor cu ultrasunete. Ce ziceti de ea? Merita sau am facut o greseala?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 18 Jul 2003, 12:59
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Ai facut o greseala ... faptul ca ti-ai instalat la Meridian. Eu am scris pe forum ca sunt dusi cu pluta. Si daca citeai atent ... vedeai ca nu esti primul care comanda ceva si primeste altceva.

Mi-am pus alarma la reprezentanta Gemini in Romania (Gemeni nu stiu cum SRL). Mi-au explicat in detaliu ce-i cu alarma, baietii care au montat-o se vedea de la o posta ca sunt din alta clasa (nu ce vezi prin service-urile Dacia), mi-au explicat ce si cum cu alarma, mi-au oferit cafea/ceai ... ce sa mai ... respect pt. client! Plus ca n-am dat TVA!!! (bine, nici factura n-am). Si au lucrat destul de curat, in afara de o bucatica de sfoara n-am gasit altceva in masina.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 18 Jul 2003, 13:23
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




:!: :!: Am facut o mica verificare profilactica la Slz scala la 700 km la electricianul din singurul service autorizat ,si mi-a confirmat ca dupa montarea alarmei se pierde garantia :!: :!: , indiferent cine o monteaza...
Voiam sa pun alarma si o lampa de iluminare in portbagaj si mi-a spus ca nu se poate decat cu pierderea garantiei...este conform faxului de mai sus...garantia dupa montarea alarmei este pentru alarma!!...pe de alta parte am avut o dacia break din '97 si nu am avut nici o problema la partea electrica timp de 6 ani (pana am vandut-o)


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 21 Jul 2003, 13:46
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




Stie cineva daca alarma K9 Mundial de la Falcon are senzorul de soc reglabil? Si daca da, de unde se regleaza? Cum se anuleaza stiu.

Multumesc,


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 22 Jul 2003, 07:20
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Stie cineva daca alarma K9 Mundial de la Falcon are senzorul de soc reglabil? Si daca da, de unde se regleaza? Cum se anuleaza stiu.

Multumesc,


intai gaseste senzorul (ar trebui sa fie sub volan pe undeva) pe senzor sunt doua butoane care prin rotire regleaza sensibilitatea! o rotitza regleaza sensibilitatea la care bipaie si cealalta sensibilitatea la care suna la shock


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviumac
post 28 Jul 2003, 13:14
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 148
Joined: 4 May 03
From: Bucuresti




eu mi-am pus UNGO G1100, 6 mil (185 USD) fara deschidere portbagaj si fara perimetru
imi place foarte mult ca e sensibila, are pre-alarmare, are memorie declansare, auto armare/rearmare etc si merge de la vreo 200 de metri
ce nu-mi place, desi nu e vina alarmei, e ca daca las usa numai putin deschisa (fara s-o inchid), limitatorul ala considera ca usa e inchisa si alarma nu sesizeaza ca exista o arie nesecurizata, decat daca usa e la minim 10 cm deschisa; asta nu ma ajuta deloc, ca eu voiam sa ma atentioneze ca usa nu e inchisa atunci cand e lipita de masina, ca daca e LARG deschisa vad si eu, nu tb sa-mi spuna alarma
la voi cum e kestia asta, ca vreau sa stiu daca merita sa ma duc la cei care mi-au instalat-o si sa-i rog sa micsoreze cursa limitatorului, daca se poate....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 28 Jul 2003, 15:34
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE
QUOTE
Stie cineva daca alarma K9 Mundial de la Falcon are senzorul de soc reglabil? Si daca da, de unde se regleaza? Cum se anuleaza stiu.

Multumesc,


intai gaseste senzorul (ar trebui sa fie sub volan pe undeva) pe senzor sunt doua butoane care prin rotire regleaza sensibilitatea! o rotitza regleaza sensibilitatea la care bipaie si cealalta sensibilitatea la care suna la shock


Gasit si reglat! biggrin.gif

Multumesc mult! 124.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 28 Jul 2003, 15:42
Post #81


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




trebuie sa faci tu un tuning si sa reglezi butonasele alea ale usilor ca sunt prea lungi si puse prost.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasy
post 22 Aug 2003, 10:16
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 1 August 03
From: Cluj




Acuma hop si eu cu o intrebare!
Are cineva instalata alarma Scorpion? (da... da.. nu radeti, stiu ca-i cam naspha, dar mi-a fost sparta masina si repede, repede a trebuit sa-mi instalez una care sa ma protejeze cat de cat)

Marturisesc ca mi-a fost lene :oops: sa citesc toate mesajele din aceasta categorie.
Problema este ca in manualul telecomenzii scrie ca pot inchide si deschide usile cu telecomanda alarmei dar elecricianul care mi-a instalat-o (cel mai bun - a zis maistrul) zice ca ...nu prea. Cand i-am arata manualul, mi-a zis ca se mai intereseaza, ca sa mai vada, ... ca sa mai trec pe la el.
Asta dupa ce pe alarma am dat 1.2M (era in oferta la Metro), iar pt montat am platit 1.7M!!!!!
Ca veni vorba, manopera pe ora la SLZ e diferita de cea corespunzatoare la DSN?


--------------------
Solenza Rapsodie - CJ 23 ATV
CJ 23 ATV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Aug 2003, 10:35
Post #83


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE

Asta dupa ce pe alarma am dat 1.2M (era in oferta la Metro), iar pt montat am platit 1.7M!!!!!
Ca veni vorba, manopera pe ora la SLZ e diferita de cea corespunzatoare la DSN?


Hai ca e aberant sa coste 1.7M doar manopera... Poate e 1.7 cu tot cu manopera, adica 500.000 manopera...

Exista service-uri in Bucuresti unde ora de manopera e taxata diferit la DSN si SLZ. Adica la SLZ e mai scump cu 25% ....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 13 Oct 2003, 09:00
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




Sunt incepator in domeniul alarmelor, la berlina lasam si usile descuiate. Azi trebuie sa iau masina de la cobalcescu. Ei o sa monteze o alarma, nu am retinut marca, la 130USD tva inclus. Stiu doar ca nu are senzori de perimetru si are o telecomanda cu 2 butoane. Am cerut expres si mi s-a confirmat ca atat alarma cat si manopera de montare vor fi trecute pe o factura cobalcescu (service autorizat) cu garantie de 18 luni.

Intrebarea e: Cum se verifica functionarea unei alarme?
Multumesc de raspunsuri


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 13 Oct 2003, 09:08
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




faci ca mine: te duci pe un camp ... si cu manualul intr-o mana si sticla de cola in cealalta ... incepi sa faci teste. singura problema e sa nu ramai fara baterie (lucru putzin probabil).


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 13 Oct 2003, 09:18
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




Wolfmark, ma gandeam sa o testez la service inainte de a o achita ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 13 Oct 2003, 09:20
Post #87


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




deci pana la urma care e cea mai buna alarma si ce features ar trebui sa contina ?! biggrin.gif (si mie mi-e lene sa citesc tot threadu') biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 13 Oct 2003, 09:28
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




egtheb, cand mi-am montat alarma am fost cu 2 prieteni ... si i-am exasperat smile.gif N-am plecat de acolo pana cand cel care mi-a montat-o nu mi-a demonstrat ca orice facilitate a alarmei mergea. Si surpriza, chiar n-au fost probleme smile.gif Frumos a fost ca cel care a montat-o n-a facut nici un fel de figuri, n-a dat nici un semn ca se grabea sau mai stiu eu ce.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 13 Oct 2003, 09:35
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Valentine, multe si marunte biggrin.gif

In primul rand senzori pt. usi, capota si portbagaj. Asta au toate. In al doilea rand senzorul de shoc. Util ca sa stii cand ti-a busit unul masina in parcare, sa nu pleci ca fraieru fara sa stii despre ce e vb biggrin.gif In al treilea rand senzor de permiteru intern (mai exista senzor de geam spart, dar cel de permetru intern e mai "tare"). Senzor de permiteru extern nu! Sub nici o forma! Un alt senzor misto e cel care detecteaza daca masina isi schimba pozitzia (nu stiu cum se cheama). Ar fi util cand incearca sa-ti fure rotzile biggrin.gif

Si alte biz-biz-uri: cand bagi in marsalier sa porneasca avaria, sa inchida usile la pornirea motorului ... sau dupa un nr. de secunde dupa ce cheia a fost bagata in contact, auto-armarea (daca dezarmezi masina ca fraieru'). Armarea pasiva nu o recomand ... ca risti sa-ti uiti cheile inauntru. Mai e si functia de panica, ca sa-ti cauti masina cand nu mai stii exact unde ai parcat-o (eu am patzit-o la un meci pe Ghencea, de n-am cautat-o pe stradutele de langa stadion de mi s-a acrit biggrin.gif)

Alte chestii: sa fie auto-alimentata, sirena sa reziste la apa, sa poti sa pui o functie suplimentara pe telecomanda alarmei (cum ar fi deschiderea portbagajului) etc...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 13 Oct 2003, 10:04
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Sunt incepator in domeniul alarmelor, la berlina lasam si usile descuiate. Azi trebuie sa iau masina de la cobalcescu. Ei o sa monteze o alarma, nu am retinut marca, la 130USD tva inclus. Stiu doar ca nu are senzori de perimetru si are o telecomanda cu 2 butoane. Am cerut expres si mi s-a confirmat ca atat alarma cat si manopera de montare vor fi trecute pe o factura cobalcescu (service autorizat) cu garantie de 18 luni.

Intrebarea e: Cum se verifica functionarea unei alarme?
Multumesc de raspunsuri


Tot la ei am montat si eu alarma. La pretul acela, alarma se numeste Guard. Pentru 30 USD in plus ai si optiunea cu deschiderea din telecomanda a portbagajului. Este bunicica.
Sfatul meu, citeste carticica tehnica a alarmei (are cateva pagini doar), si incearca toate functiile care sunt prezentate acolo.


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
70 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:36
Dacia