Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

70 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ALARME (Reunit), Totul depre alarme aici.

Conny
post 21 May 2003, 08:03
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
QUOTE
Cum se comporta masinutzele voastre cu alarme altele decat cele Cobra indicate si testate de producator? Ati constatat ceva probleme la instalatia electrica?


A MEA E BESTIALA :!: :!: :!: up.gif


poti sa imi spui si mie te rog ce alarma ai, cat te-a costat si la ce dealer ai montat-o?

multumesc mult


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 21 May 2003, 08:06
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
QUOTE
Cum se comporta masinutzele voastre cu alarme altele decat cele Cobra indicate si testate de producator? Ati constatat ceva probleme la instalatia electrica?


A MEA E BESTIALA :!: :!: :!: up.gif


poti sa imi spui si mie te rog ce alarma ai, cat te-a costat si la ce dealer ai montat-o?

multumesc mult


a alarma VISION http://www.vision-uk.co.uk/main.html am montat-o la IATSA BASCOV (PITESTI) de acolo am luat si masina. am dat pe ea cca 5.000.000


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-cj666
post 21 May 2003, 08:08
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 May 03
From: Cluj




da cobrele alea puse de ei sint nashpa? Intreb si eu, chiar nu stiu nimic despre alarme si vreau sa-mi pun una. :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 21 May 2003, 12:50
Post #34


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am vazut ca unii dintre voi au instalat o alarma GEMINI. Ce parere aveti de ea? Mie mi se pare destul de scumpa.... Dar despre cele UNGO? Stie cineva diferentele intre ele ?

Este evident ca fiecare firma are diverse modele, unele mai scumpe, altele mai ieftine. Totusi care e punctul de echilibru ?

Cineva zicea si de sistem de deschidere din interior a portbagajului si deschiderea lui din telecomanda. Mai are cineva asa ceva? Cam cat ar costa la SOLENZA ?

Multumesc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 21 May 2003, 13:18
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Cineva zicea si de sistem de deschidere din interior a portbagajului si deschiderea lui din telecomanda. Mai are cineva asa ceva? Cam cat ar costa la SOLENZA ?

Multumesc.


Si eu mi-am montat. Conditia este ca alarma sa permita acest lucru.
Alarma mea se numeste "CAR ALARM" si are optiunea " Remote TRUNK RELEASE"


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 21 May 2003, 13:20
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Cat costa? Pana intr-un milion, nu mai stiu sigur.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 26 May 2003, 13:16
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Ultime "noutati" privind alarmele pentru SLZ:

Directorul care se ocupa cu problema in cauza si-a dat demisia. Vivat responsabilitatea capitalista! Din pacate problema cu alarma acreditata de francezo-romani nu e rezolvata si nici nu se preconizeaza o rezolvare rapida. Asadar, alarma acreditata nu a venit (din import). Sfatul celor de la Pitesti este sa ne punem alarme la dealeri Dacia - Renault. si sa nu mai asteptam. Adica putem astepta, dar pe nervii nostri. Iar eu unul m-am cam saturat sa astept sa vina alarma lor.

As vrea sa discut acum cu francezul ce tot apare la emisiunile auto de pe Realitatea. :x


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 13:25
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Ultime \"noutati\" privind alarmele pentru SLZ:

Directorul care se ocupa cu problema in cauza si-a dat demisia. Vivat responsabilitatea capitalista! Din pacate problema cu alarma acreditata de francezo-romani nu e rezolvata si nici nu se preconizeaza o rezolvare rapida. Asadar, alarma acreditata nu a venit (din import). Sfatul celor de la Pitesti este sa ne punem alarme la dealeri Dacia - Renault. si sa nu mai asteptam. Adica putem astepta, dar pe nervii nostri. Iar eu unul m-am cam saturat sa astept sa vina alarma lor.

As vrea sa discut acum cu francezul ce tot apare la emisiunile auto de pe Realitatea.  :x


e tare faza cu alarma! am mai scriu eu de povestea cu garantia si alarma. de vreo 3 saptamani tot sun la VC si intreb cand vine masina si care e povestea cu alarma. de fiecare data am avut alt raspuns: ba ca dealerul nu are grija sa comande alarma care trebuie, ba ca nu e adevarat cu garantia, ba ca nu s-au informat si tot asa. Vineri la pranz m-a sunat dealerul sa imi spuna ca a venit masina. Pe seara ma suna VC sa imi spuna ca e gata masina si ca mi s-a facut comanda de alarma :shock:.
comanda e facuta pe numele meu si v-a veni la Cobalcescu, unde am comandat si masina, si ca ei l-au tras pe Cobalcescu de urechi pentru aceasta poveste.
Problema e ca eu vreau sa ridic masina maine si nimeni nu poate s aimi spuna cand vine alarma. Dealerul spune ca fabrica stie, fabrica imi spune ca ei au trimis is sa intreb la dealer. La fel si de pret. De optiuni? cred ca deja exagerez! nu stie nimeni :roll:


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 26 May 2003, 13:40
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Imi cer din start scuze ca revin cu o problema stringenta la care unii au incercat sa dea un raspuns. Eu (si probabil si alti SLZ-ari ca si mine) inca sunt in curs de strangere de informatii privind diversele alarme care pot si merita sa fie puse pe SLZ. Dat fiind faptul ca e important sa existe o "compatibilitate" intre sistemul electric si alarma, nu m-am imbulzit sa-mi pun alarma de orice tip, doar asa, ca sa fie pusa si sa ma scap de stress. Prin urmare incerc sa gasesc cea mai buna solutie pentru alarma la SLZ.

Deoarece SLZ are acelasi sistem electric ca si Clio, nu stiti ce tipuri de alarme au pe masini posesorii de Clio? Ar fi un ultim indiciu pentru tipul de alarma care s-ar potrivi cel mai bine pe SLZ-a mea.
(In ciuda disputelor aparute recent intre SLZ-ari si "elefantzari").

Multam fain.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 26 May 2003, 13:43
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Conny-- ei stiu ce alarma va veni, stiu si cota tehnica a alarmei, insa nu a venit "materialul" care sa fie instalat pe masinutze.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 13:45
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Conny-- ei stiu ce alarma va veni, stiu si cota tehnica a alarmei, insa nu a venit \"materialul\" care sa fie instalat pe masinutze.



aaaaaaaaaa
blondutza de mine! intelege mai greu! 052.gif


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 26 May 2003, 21:53
Post #42


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu la scenic am alarma viper pusa de serus (renault). cand a venit masina ne-au sunat si ne-au intrebat daca vrem alarma si au zis ca pot sa ne puna una care este cu licenta viper dar facuta la noi. i-am zis sa ne puna mai bine viper. si asa au facut. la cobalcescu (dealer renaut) toate masinile am vazut ca aveau gemini ( http://www.gemini-alarm.com ). Cam atat pot sa va spun.

P.S. Nici o alarma cu telecomanda separata nu se va potrivi cu sistemul electric al masini. nici la clio nu exista asa ceva. Pe solenzele care au inchidere pe cheie cele mai bune alarme sunt cele care se activeaza si dezactiveaza dupa inchiderea centralizata. astfel multe din functii raman active. la masinile nemtesti lucrurile stau altfel. alarma comanda direct inchiderea centralizata si implicit toate functiile ei.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 29 May 2003, 16:24
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Ultime informatii despre alarmele "agre(g)ate" de daciarenault:
puneti-va alte alarme pe unde stiti (dealeri, bineinteles) ca alarmele promise si anuntate intre altii de francez la R TV nu au venit si au sanse de 0,1 % sa mai vina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSG
post 29 May 2003, 21:37
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 May 03
From: Bucuresti




O alarma ieftina si buna este Black Widow o gasiti la Maris situat pe B-dul Timisoara costa 2.900.000+300.000 montaj si are o functie auxiliara,senzor de soc,cautare in parcare, armare-dezarmare silentioasa etc.De ce sa dati sute de euro pt.toate nimicurile.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 30 May 2003, 10:33
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Uite peste ce am dat eu ca preturi de alarme:

de la Falcon:
- VIPER 650 XH - 234 USD;
- VIPER 350 HV - 168 USD;
- VIPER 300 HF - 148 USD;
- HORNET 732T - 123 USD;
la care se adauga 30$ pentru montaj . Preturile sunt fara TVA. Garantie pe viata pt Viper si 1 an pt Hornet.

de la Automatic GVA:
- Phantom 555 - 245 Eur. Garantie pe viata, montaj inclus, fara TVA.

Phantom - ul are ca dotari suplimentare fata de celelalte senzor de perimetru interior + exterior (care la Falcon costa in plus cca 45$) si sirena de back-up (22$ in plus la Falcon).

Sper ca i-am ajutat cu ceva pe cei care cauta...daca mai are cineva alte oferte, sa zica repede ca am nevoie smile.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 30 Jun 2003, 15:20
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Oferta celor de la IPSO...

Attached File(s)
Attached File  ipso-alarme gemini.zip ( 4k ) Number of downloads: 771


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jun 2003, 15:24
Post #47


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Tot de la IPSO, alarma UNGO G1100, 210 USD, montaj si TVA incluse


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 30 Jun 2003, 15:33
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Si ce altceva mai aveau? Ca mie mi-au zis doar de Gemini...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jun 2003, 15:40
Post #49


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pai asa mi-au facut si mie si le-am comunicat cu obstinenta ca mi se cam rupe de Gemini al lor la 200 de Euro. Atunci au aparut cu oferta de Ungo. Cu cine ai vorbit de la IPSO ?
PS: La cei 210 USD s-au mai adugat inca 30 USD pentru motorasul de deschidere portbagaj


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 30 Jun 2003, 15:52
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Cu Gabriel Petrisor. Si de ce ti se rupe de Gemini? Sunt chiar asa naspha? Nu merita? Ca trebuie sa-mi pun repede repede o alarma ... si habar n-am ce sad.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jun 2003, 15:56
Post #51


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Spune-i lu' domnu' Petrisor, ca-l roaga Florin Marinescu (adica eu) sa-ti puna la fel ca la mine!
Gemini e o chestie de care , sincer, n-am auzit pina nu demult... Ungo are garantie pe viata, cred ca nu mai ai nevoie de alte comentarii. Deci, 240 USD cu tot cu montaj, TVA si motoras deschidere portbagaj de pe telecomanda


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 30 Jun 2003, 16:04
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Ufffffffffff....

Ma rog, de Gemini nici eu n-am auzit pana acum ... dar au site mistho smile.gif Hehe ... Dar, la o prima vedere:

Gemini 7300USE vs. UNGO G1100:

+ Senzor de protectie habitaclu cu ultrasunete
+ Autoalimentata, pentru protectie la taierea de cabluri sau deconectarea bateriei masinii
- Rearmare automata, armare pasiva, armare dezarmare silentzioasa

Adik Gemini are in plus doua chestii elementare, pe care UNGO-ul nu le are. Iar ungo compenseaza cu prostioare, cum ar fi si deschiderea portbagajului din telecomanda.

Ambele au garantie pe viatza, care oricum e vraja ... ca e valabila doar la unitatea centrala ... care oricum nu se strica inaintea telecomenzilor sad.gif

Am dreptate sau ma insel? Eu cred ca daca vin la masinutza ta, fortez capota ... se declanseaza alarma ... dar in mai putin de doua secunde am scos bateria ... si gata. Pe cand la Gemini ... pierzi ceva timp pana vezi pe unde e autoalimentarea...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 9 Jul 2003, 06:34
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Cei care si-au pus alarma la dealer ... avetzi vreo dovada in acest sens? V-a trecut modificarea in cartea de garantie/intretinere a masinii? Ca cei de la IPSO m-au trimis la dracu-n praznic, chiar la firma care importa alarmele (bine, altfel trebuia sa astept mai mult, pana veneau meseriasii chiar la sediul IPSO). Si mi-au zis ca factura/garantia o sa le iau de acolo. Dar ei nu-mi dau nici o dovada ca am instalat alarama la IPSO (adica in retzeaua Dacia)...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 9 Jul 2003, 07:20
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Cei care si-au pus alarma la dealer ... avetzi vreo dovada in acest sens? V-a trecut modificarea in cartea de garantie/intretinere a masinii? Ca cei de la IPSO m-au trimis la dracu-n praznic, chiar la firma care importa alarmele (bine, altfel trebuia sa astept mai mult, pana veneau meseriasii chiar la sediul IPSO). Si mi-au zis ca factura/garantia o sa le iau de acolo. Dar ei nu-mi dau nici o dovada ca am instalat alarama la IPSO (adica in retzeaua Dacia)...


Eu am factura + deviz de lucreri si piese de la service-ul dealerului! 8) 8) 8)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 9 Jul 2003, 07:28
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




deviz de lucrari si piese? adik?


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Jul 2003, 07:33
Post #56


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu am factura si garantia de la OMA Alarm, chiar daca alarma a fost instalata la IPSO.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 9 Jul 2003, 07:44
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Mr. Marty, pai ce dovada are Domnia Dvs. ca v-ati instalat alarma la IPSO? Daca, prin absurd, veti avea probleme la instalatia electrica a masinii (probleme grave) ce o sa va faceti? (ce naspha suna la plural ... dar deh ... respectul :wink:)

ps: mi-e mi-au zis pe fatza, daca nu vreau factura ... nu platesc TVA :shock: (garantia ramane)


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Jul 2003, 07:45
Post #58


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu totusi sper sa nu fie cazul de scandal.
In alta ordine de idei, mie nu mi-a zis nimeni nimic despre faza cu TVA.... :cry: :cry: :cry: :cry: Ce tarani cocliti !!!!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 9 Jul 2003, 07:50
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
deviz de lucrari si piese? adik?


adica o anexa la factura unde se scrie ce lucrari au facut si ca au folosit piese omologate, timpul de manopera pe operatii, costuri .....si alte de-astea. Oricum e si asta stampilat de dealer, e si un certificat de calitate, scrie pe el ca lucrarile si piesele lolosite au garantzie de 18 Luni (deci ca si masina)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 11 Jul 2003, 10:53
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Stimate Domnule XXX,

Am primit cu interes e-mailul dumneavoastra din data de 08.07.2003 si ne face o deosebita placere sa constatam ca sunteti un client fidel al societatii DACIA Groupe RENAULT.

Am analizat cu atentie solicitarea dvs. si dorim sa va multumim pentru încrederea pe care ne-ati acordat-o.

Referitor la solicitarea dumneavoastra va raspundem:
- conform CARNETULUI DE INTRETINERE SI GARANTIE pentru Dacia SOLENZA pagina nr 4 se specifica:,, ORICE MODIFICARE CONSTRUCTIVA A AUTOMOBILULUI IN AFARA INDICATIILOR CONSTRUCTORILOR, PRODUCATORULUI DACIA, SAU INLOCUIREA COMPONENTELOR DE PRIM MONTAJ CU ALTE COMPONENTE DECAT CELE DE ORIGINE ( VALIDATE DE CATRE CONSTRUCTOR ) CONDUCE LA SCOATEREA DIN GARANTIE A AUTOMOBILULUI DUMNEAVOASTRA ".
- conform OG 21/1992 modificata si completata prin OG 52/2000 si HG 394/1995 se specifica: MODIFICAREA AUTOMOBILULUI IN AFARA INDICATIILOR DACIA, SAU INLOCUIREA COMPONENTELOR DE PRIM MONTAJ CU ALTE COMPONENTE DECAT CELE DE ORIGINE ( VALIDATE DE CONSTRUCTOR) DUCE LA PIERDEREA GARANTIEI ( CARNETULUI DE INTRETINERE SI GARANTIE pentru Dacia SOLENZA pagina nr 6 ).
- In concluzie, Stimate Domnule XXX, daca va montati o alarma pe masina o faceti pe riscul propriu cu pierderea garantiei la partea electrica a masinii dumneavoastra.

Domnule XXX, DACIA Groupe RENAULT ramâne la dispozitia dumneavoastra si asteptam în continuare solicitarile si sugestiile dumneavoastra în legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra.

Cu cele mai bune urari de bine,

CONSILIER CLIENT,


In concluzie, daca punem alarme (si deja mi-am pus) ... se duce dracului garantia la partea electrica...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Oricum ... sunt Stimate Domnule laugh.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
70 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:55
Dacia