Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Capac rezervor, problema

jordy_seba
post 29 Jan 2009, 22:06
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 11 May 08
From: vaslui




daca iti rupe o oglinda sau iti taie o guma e mica paguba fata de faptul ca un "prieten" poate sa iti puna in rezervor niste zahar si atunci sa vezi "distractie"
totusi merita incercata si varianta mea, ca daca nu merge asta e,tot vrei sa pui altul


--------------------
renault laguna 2002 1,8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 29 Jan 2009, 22:08
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(cristi_m72 @ 23 Jan 2009, 16:48)
Sprayul WD40 "...este produsul universal, numarul #1 in rezolvarea problemelor. El curata, protejeaza, penetreaza, lubrifiaza si indeprteaza umezeala ca nici un alt produs." asta spune producatorul si pot spune ca este bun , eu folesesc si la servici pentru relee ci circuite electronice (curatare) dar dupa cum spun ei este si lubrifiant...si la mine s-a blocat si l-am deblocat tot cu spray (am un break).
*




NU mai dati cu WD40 pe elemente care contin plastic.

Se foloseste vaselina alba. Restul sunt pe baza de petrol si ataca plasticul.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordy_seba
post 29 Jan 2009, 22:14
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 11 May 08
From: vaslui




off topic:stiti ce e bine la voi?vazand acest topic cum va ajutati?:ca sunteti mai multi din acelasi oras si va puteti intilni si ajuta,dar la mine in Vaslui cred ca sunt singurul pe forum cu toate ca sunt mai multe Laguna in oras,asa ca la mine singurul sprijin ramane forumul si multumesc mult pt. asta.smile.gif
bafta multa si sa auzim numai de bine!!!!


--------------------
renault laguna 2002 1,8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 29 Jan 2009, 22:45
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(cobretti3x @ 29 Jan 2009, 21:51)
Eu am incercat sa lipesc gatul de la bidonul de spalat parbriz si surpriza nimic am incercat cu Neofalina care se stie ca topeste aproape orice plastic, Codez expre pt mase plastice, poxipol si in final am terminat cu lampa cu gaz (topi) mad.gif
*


Off topic si imi cer scuze: de ce vrei sa lipesti tubul ala? Eu te sfatuiesc sa nu o faci pentru ca la mine e lipit si cand trebuie sa schimb becul de faza scurta ma trec toate apele si ma chinui cate o ora.

On...la mine nu merge deloc. A fost blocat pe deschis si am incercat odata sa trag tamburusul ala care blocheaza usa cu un patent insa apoi abia l-am bagat la loc cu forta.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cobretti3x
post 29 Jan 2009, 22:48
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 21 August 08
From: Baia Mare




Am incercat si varianta ta seba insa fara succes am facut o gaura exact cum ai precizat si tu si am bagat un holzsurub cu capul taiat. NU TINE la naiba. De fapt Brabus a si scris treaba asta cu surubul.

OFF TOPIC: mosule astazi am cam sarit peste cafea biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Expresion 140Hp 2002 - MM-07-FCL
Laguna 2
1.9 dCi 140Hp
2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordy_seba
post 29 Jan 2009, 23:31
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 11 May 08
From: vaslui




ce nu tine?oare astia de la reno sunt asa de maseriasi?daca sunt inseamna ca avem niste masini destul de "dure"referindu-ma la plastice smile.gif


--------------------
renault laguna 2002 1,8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulush
post 10 Feb 2009, 09:26
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 15 July 08




dintele ala care inchide capacul imi mananca nervii! de vreo 2 zile nu mai face cursa total decat dupa ce apas de mai multe ori pe butonul aferent de pe cartela! se poate cumva sa nu aiba tensiune suficienta in motorasul ala ca sa nu impinga dintele din prima???am observat ca se misca prin rotire blink.gif


--------------------
Renault Laguna II 2003 expression 1,9 dci 110 hp
multi stiu multe, nimeni pe toate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 12 Feb 2009, 18:31
Post #38


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(Brabus @ 28 Jan 2009, 23:03)
salutar
in seara asta am mers la pretenu cobretti3x si ne-am apucat de treaba. multumiri celor cu explicatii cum sa ajungem la motoras.
asadar , demontezi plasticele si tapiterie laterala (vezi poze) si descoperi o gaura unde o sa vezi mecanismul in toata splendoarea lui.
dar ca sa il scoti, noi am dat jos si roata si contraripa ca sa putem ajunge la piulita (care de asemenea se vede in poze).
asta e tot.
in cazul meu tija de plastic care trebuie sa inchida sau deschida usita e rupta.
am incercat poxipol, topit si lipit, pus filet dar fara succes, asa ca am decis sa nu mai montez mecanismul si sa imi caut altul (poate are careva de dezmembrat o laguna).
motorasul l-am alimentat de la o sursa de 12v si e ok. acum am sa ma gindesc la o solutie de a repara sau o sa caut un sistem second (am nevoie de tija).
multumiri din nou pentru sfaturile cum sa ajung la el.

ps. merci inca o data cobretti3x, ramin dator vindut.
o seara faina
*



Exact asta asteptam, acul acela cand mergea, cand se bloca...De aia alimentam eu facand plinul mereu, ca nu stiam cand ma va lasa iar...
QUOTE(paulush @ 10 Feb 2009, 09:26)
dintele ala care inchide capacul imi mananca nervii! de vreo 2 zile nu mai face cursa total decat dupa ce apas de mai multe ori pe butonul aferent de pe cartela! se poate cumva sa nu aiba tensiune suficienta in motorasul ala ca sa nu impinga dintele din prima???am observat ca se misca prin rotire blink.gif
*


Vezi quote`ul meu de mai sus, a pus Brabus si poze ce si cum sa faci...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulush
post 12 Apr 2009, 15:38
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 15 July 08




de unde se poate cumpara spray de ala cu vaselina alba special pt acuatori si sisteme gen macara geam? ca mie au inceput sa imi scartaie toate usile cand descui si geamurile cand le cobor...eventual o denumire ceva...


--------------------
Renault Laguna II 2003 expression 1,9 dci 110 hp
multi stiu multe, nimeni pe toate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisa2001
post 29 Sep 2019, 21:08
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 February 11




Scuze vreau si eu un sfat : azi am facut plinul si tamburusul care blocheaza usita e cazut in caroserie / cum ajung sa-l scot ? ca am dat jos cartonul ala dim portbagaj de la break si nu e decat tabla de la caroserie / merci !


--------------------
renault laguna II 2007 1.9 dci - BV 01 ESP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 30 Sep 2019, 09:40
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Te cam chinui, pe pipaite, bagi mana printre table. E un actuator dreptunghiular, cam cat un pachet de tigari, sa zic.
Al meu e defect si e deconectat de multa vreme si scos afara, nu am gasit in dezmembrari si nici nu stiu daca mai reusesc sa il montez daca, sa zicem, l-as gasi.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:41
Dacia