Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

547 Pages « < 501 502 503 504 505 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coltul Bucurosilor !, vesti bune

iulia_boris
post 13 Aug 2018, 14:19
Post #15061


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Pai,compania zice ca plateste bine doctorul si.i suficient.Gastele vor sta pe sume mici ca nu dau cu sapa.Si daca nu se descurca gastele rezolva doctorul,ca d.aia il platim.E un cerc vicios.


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Aug 2018, 13:02
Post #15062


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Dupa ce am ramas pieton a trebuit sa dau examenul de buna putare. Normal, am fost la Udriste sapt trecuta sa intreb daca pe 16-17 august lucreaza. Deh, bugetari. Aa, nuu, zice aia de la relatii cu publicul. Sun la telefon si intreb daca in zilele alea se fac examinari. Da, mi se raspunde. Plm, intrucat nu ardea ca oricum perioada de suspendare incepea de zilele trecute zic gata, miercuri ma duc la examinat.
Dimineata la ora 7.45 deja eram vreo 15 gusteri pe acolo. Tineri cu caterinci, prosti mama mama, glume de autobaza, freze, blugi rupti, dinti lipsa, the works. S-a deschis frumos poarta de la Udriste la ora 8 fix. Frate, aia au lacat si gratii la mizeria aia de cladire. Cine fura de la politie?
In fine, coada regulamentar facuta. Ne se iau dovezile, buletinele, apoi ni se returneaza impreuna cu un carton plastifiat cu un numar pe el. Ni se zice sa astepam pana la 8.30 in cladirea de alaturi.
Acum, pentru bucuresteni: eu pe strada aia nu am mai fost de ani de zile. M-am dus de vreo 2-3 ori in existenta mea sa arunc intr-o cutie dovada platii pentru 2 amenzi. Cladirea arata a puscarie de afara. Dar acum am vazut-o si pe interior. Exact, puscarie. Totul daramat, peretii cu infiltratii, dosare care peste tot. Ne baga in sala. Maxim 30. Daca se depaseste numarul, ghinion. Mai e o tragere la ora 10.
Apoi in banci ni se explica exact ca la tampiti cum sa scriem, sa nu gresim nici macar numele pentru ca alta hartie nu vom primi. Si mare atentie cum pui grilele ca sunt pe verticala nu pe orizontala. Un mos de langa mine picase ieri ca le-a pus pe orizontala. Azi a luat 15 puncte. Invatase deci! radmasa.gif
Telefoane inchise, pix albastru. Daca nu ai, au ei o punga din care iti dau cate vrei cu conditia ca la final sa il dai inapoi.
20 minute testul. Un test plastifiat pe care au facut toti idiotii semne la intrebari mai mult sa te tampeasca. Inutil sa zic ca dupa vreo 10 minute o cam frecam toti prin banci. Dar, dupa vreo 5 minute il aud pe ala din spatele meu ca bifat gresit 2 intrebari. Politista ii explica cum ca nema foaie suplimentara dar ca daca restul sunt corecte poate sa ia maxim 13 puncte si a promovat. Concluzie, animalul a luat 15! radmasa.gif Nu mai zic ca si gaborii erau pe jos de ras. In general s-a picat cam cu 10-12 puncte. Unul a luat 6. De ce a mai venit nu stiu.

Sa nu uit: da, l-am promovat. Acum am trimis mailuri cu hartiile si scrisoare cu confirmare de primire. Sa am doua canale de comunicare.Si m-am uitat si in calendar: prima mumu, prima zi de ridicare a permisului e sambata. Deci ramane pe luni.

Testul nu e greu. Dar din toate intrebarile facute de mine, am dat si peste vreo 2 pe care nu le-am vazut pe nicaieri. Noroc ca citisem legislatia. Iar intrebarile de pe net difera fata de cele de la examinare prin faptul ca raspunsul corect intr-un loc e a, in alt loc e b sau c. Deci trebuie citit si judecat. Se poate da de cate ori vrei in perioada de suspendare. Dar trebuie dat si promovat, altfel primesti bonus 30 zile. Era un pwwlica pe acolo care se hlizea cu politista ca daduse de vreo 3 ori. Mandru nevoie mare ca avusese 180 si ceva pe A3. Cretini!




--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Aug 2018, 13:08
Post #15063


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La Bucuresti inca se testeaza cu foaie de hartie ????? la CJ de vreo 5 ani minim .. te pui frumos la un PC ... si dai cu soarecele ... la sf. testului iti spune direct rezultatul .... bun ... deci copitata RO ....

This post has been edited by cj98czh: 22 Aug 2018, 13:09


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Aug 2018, 13:21
Post #15064


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




La fel e si la copitala, dar numai la examenul de categorie. Delincventii nu merita tehnologie se pare.
QUOTE(Solon @ 22 Aug 2018, 13:02)
In general s-a picat cam cu 10-12 puncte. Unul a luat 6. De ce a mai venit nu stiu.
*


De ce a avut permis de la bun inceput. Ala e clar ca e pericol pe strazi si de primit oricum si-l primeste inapoi.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Aug 2018, 13:59
Post #15065


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(Solon @ 22 Aug 2018, 14:02)
Dar trebuie dat si promovat, altfel primesti bonus 30 zile.
*



Say what?

Si eu m-am dus sa dau examenul azi doar ca in... Pipera smile.gif) Probabil maine ajung in Udriste.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Aug 2018, 14:38
Post #15066


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pe bune. Asa scrie si ne-a si zis.
Uita-te pe scoalarutiera.ro la sectiunea utile si vezi ce si cum.
Vezi sa ajungi inainte de 8. Faceau aia caterinca de dimineata ca a venit una si nu a mai avut loc in sala. Acu', ca era bascalie, nu mai stiu.
Cosmine, la copitala examenul de dobandire a permisului se da pe calculator in pipera. Delincventii dau in Udriste, cu foaie si pix albastru. Asa, sa ne invatam minte.

This post has been edited by Solon: 22 Aug 2018, 14:41


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 22 Aug 2018, 15:35
Post #15067


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Io tin minte ca acum buni ani, prin 2010 parca, la Cluj, am avut si io permisul suspendat, da' nu mai tin minte pentru cat timp (30? 60? Aidonou) si am fost sa dau examenul de reducere a timpului de stat pe tusa. Era ceva conditie, sa nu mai fi beneficiat vreodata de masura asta sau in ultimii 3 ani, ceva de genul, si tin minte ca am dat examenul pe comp, ca il invatau pe unu cum se da clic cu mausu' si unde trebuie sa dea clic samd. Fun stuff.
Bine ca avea permis.

This post has been edited by Bwwlan: 22 Aug 2018, 15:36


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Aug 2018, 16:21
Post #15068


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(Solon @ 22 Aug 2018, 15:38)
Pe bune. Asa scrie si ne-a si zis.
Uita-te pe scoalarutiera.ro la sectiunea utile si vezi ce si cum.
Vezi sa ajungi inainte de 8. Faceau aia caterinca de dimineata ca a venit una si nu a mai avut loc in sala. Acu', ca era bascalie, nu mai stiu.
Cosmine, la copitala examenul de dobandire a permisului se da pe calculator in pipera. Delincventii dau in Udriste, cu foaie si pix albastru. Asa, sa ne invatam minte.
*


Am verificat si cred ca se refera la abateri grave (alcoolemie, accident, etc.), nu la depasirea vitezei legale.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Aug 2018, 18:46
Post #15069


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Azi citeam ca vor sa faca si la Buc aplicatie pt autibuze sa le vezi in timp real cat ai de asteptat .... lucru bun ... doar ca iar este prin alte orase de ceva ani ...

Examenul pt redobandire la CJ se da pe calculator ... nu mai sunt hartii de multa vreme ...

Sincer ma asteptam in capitala sa fie lucrurile mai evoluate ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 22 Aug 2018, 19:01
Post #15070


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(cj98czh @ 22 Aug 2018, 19:46)
Sincer ma asteptam in capitala sa fie lucrurile mai evoluate ..
*



Ce+vr%C4%83ji+o+s%C4%83+mai+fac%C4%83+Firea+mea%3F_47776.jpg

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Aug 2018, 19:44
Post #15071


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(cj98czh @ 22 Aug 2018, 19:46)
Azi citeam ca vor sa faca si la Buc aplicatie pt autibuze sa le vezi in timp real cat ai de asteptat .... lucru bun ... doar ca iar este prin alte orase de ceva ani ...
*


In Bucuresti, din cauza traficului congestionat, autobuzele au devenit inutile si mai cara doar aer si pensionari, ori aia au 3310 si timp berechet, nu le trebuie sa stie cand vine urmatorul.

Nu mai vorbim ca sistemul va functiona la inceput, iar dupa cateva luni il vor strica soferii, ca sa poata sa fenteze prima si ultima cursa si sa fure motorina aferenta. Orice inovatie tehnologica in Bucuresti tine doar cateva luni, dupa care nu o mai intretine nimeni si se revine la starea de dinainte.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Aug 2018, 20:29
Post #15072


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Laurica, te roade paranoia!
Cat priveste examenul de la bucale: are asa o miasma de iertare, mea culpa, redemption. Sa te faca sa te simti de kkt cand il dai. Spre deosebire, saispe zicea ca i- a fost sila sa dea examenul pe tastatura jegoasa.
Fratzica, fara suparare! Nu ma prind. Am scris vreo tampenie? Imii zici, daca pot sa te ajut.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Aug 2018, 13:33
Post #15073


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu ma roade nici o paranoia, doar vad cum orice chestie noua introdusa in ultimii 10 ani e lasata de izbeliste si se revine la situatia dinainte.

Sistemul de urmarire era functional pe linia lui 41, dupa care a crapat. Trotuarele rulante ce fac legatura dintre Gara de Nord si Gara Basarab nu mai functioneaza de ani buni. Lifturile de acces la statia de tramvai de pe podul Basarab nu mai merg; idem scarile rulante. Din cele 1000 de autobuze Mercedes Citaro, mai merg doar vreo 600, restul de 400 zac prin depouri din lipsa de piese. Daca tot zac, au inceput sa fie canibalizate de catre angajati de mai ramane doar scheletul din ele. In loc sa le reparam pe astea, ca totusi au rezistat cat de cat reparatiilor cu sarma si carpa, Firea vrea sa cumpere alte autobuze turcesti pe care sa le repare tot pe genunchi cand se strica. Sa ma intreb daca vor rezista macar cat Citaro-urile?
La cele care mai merg, la jumatate din ele nu mai functioneaza afisajul electronic cu linia si umbla cu o hartie in geam, ca pe vremea lui Ceao. Vor sa puna wi-fi in autobuze, intr-o tara in care accesul la internet mobil e practic gratis, dar AC-ul nu functioneaza sau n-au mai incarcat cu freon de pe vremea lui Pazvante. Si ar mai fi multe aspecte tipice Bucurestiului, dar nu le insir acum.
Mai zici ca eu sunt paranoic cand cred ca orice se implementeaza, in cateva luni e facut praf si pulbere si lasate apoi doar sistemele minime de "se invarte roata" si atat?

Pot sa zic doar ca astept cu nerabdare liberalizarea pietei transporturilor in Romania in 2019, sa crape de tot transportul in comun asigurat de stat sau privat ce cotizeaza la partid si sa vina dracului altii mai buni, ca din cauza lor s-a umplut tara de masini personale, ca nu mai au oamenii cu ce sa mai mearga.

This post has been edited by Laurentziu83: 23 Aug 2018, 13:35


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 23 Aug 2018, 13:44
Post #15074


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Sa-ti zic ca la autobuze cu ac au inlocuit curelele de accesorii cu ce aveau pe stoc : adica curele de accesorii de la cele fara ac. Nefiind folosit ac-ul, s-a pierdut freonul, s-au uscat garniturile s-a dus naibii.

Toata ideea de a cumpara 1000 de autobuze noi a fost o imbecilitate. Fiecare regie de transport din lumea civilizata innoieste anual 5% din parc. Nu mai mult. Asa stii aproximativ cam ce cheltuieli ai. Nu trebuie sa faci rk la TOATE autobuzele in acelasi timp La autobuzele astea noi au capitulat : turcu se angajeaza sa deschida service in Bucuresti si e intretinerea pe 8 ani inclusa in pretul de vanzare, s-au ceva pe acolo : 4 ani garantie + 4 ani revizii incluse. D-aia au iesit dublu la pret.

This post has been edited by Diac: 23 Aug 2018, 13:50


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Aug 2018, 13:51
Post #15075


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




El se angajeaza sa deschida service, dar ma indoiesc ca va face lucrari de calitate, avand in vedere cine e clientul final.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 23 Aug 2018, 21:10
Post #15076


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(Solon @ 22 Aug 2018, 21:29)
Fratzica, fara suparare! Nu ma prind. Am scris vreo tampenie? Imii zici, daca pot sa te ajut.
*



blink.gif la ce te referi?


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 Aug 2018, 22:41
Post #15077


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Fratzica @ 22 Aug 2018, 16:21)
Am verificat si cred ca se refera la abateri grave (alcoolemie, accident, etc.), nu la depasirea vitezei legale.
*


La asta! Ce ai verificat?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 24 Aug 2018, 00:02
Post #15078


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE
Concret, soferii trebuie sa sustina testul:

daca permisul auto le-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor referitoare la prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
daca fapta acestora a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea/renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei/amanarea aplicarii pedepsei.
Daca soferii nu sustin acest test sau nu-l promoveaza, se arata in Codul rutier, perioada de suspendare a dreptului de a conduce este prelungita automat cu inca 30 de zile. Aceasta prelungire se aplica o singura data, iar apoi soferii isi recapata dreptul de a conduce masini, a confirmat pentru redactia noastra un reprezentant al Politiei Romane.


SURSA https://www.avocatnet.ro/articol_40112/Ce-r...circulatie.html

Pt viteza poti sa dai testul de oricate ori (1 data pe sapt) pana il iei si nu iti adauga nimic in plus daca nu il iei, asa am inteles.

L.E.

QUOTE
Perioada de suspendare poate fi redusa la cererea soferului
In afara de cazurile in care soferii sunt obligati sa dea testul de cunoastere a legislatiei rutiere, actualele reglementari dispun ca acest lucru poate fi facut si la cerere, pentru a beneficia de reducerea perioadei de suspendare.

"Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de catre contravenient se efectueaza de catre serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, in cazul in care sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz, a fost majorata cu 30 de zile", este mentionat in regulamentul pentru aplicarea Codului rutier.

Concret, verificarea consta intr-un test-grila cu 15 intrebari din legislatia rutiera, iar pentru a-l promova soferii trebuie sa dea cel putin 13 raspunsuri corecte. Sustinerea testului-grila se face, in perioada de suspendare, in zilele stabilite de serviciul politiei rutiere.

Totusi, regulamentul prevede ca, in afara de promovarea testului, pentru reducerea la 30 de zile a perioadei de suspendare soferul mai trebuie sa indeplineasca si urmatoarele conditii, in mod cumulativ:

sa fi obtinut permisul auto cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
sa nu fi beneficiat de o astfel de masura in ultimii trei ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea suspendarii;
sa nu mai fi avut suspendat dreptul de a conduce in ultimii doi ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara.
De retinut este ca reducerea suspendarii nu se aplica daca:

perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
soferul a cumulat din nou cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a dreptului de a conduce;
soferul a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat doar pagube materiale si s-a stabilit ca acesta a condus in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
sanctiunea contraventionala complementara se dispune ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata, cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
Perioada de suspendare se reduce de catre seful politiei rutiere a judetului/municipiului Bucuresti pe raza careia s-a savarsit fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane.


This post has been edited by Fratzica: 24 Aug 2018, 00:05


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 24 Aug 2018, 07:48
Post #15079


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Treaba asta mi se pare mișto:
QUOTE
daca fapta acestora a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea/renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei/amanarea aplicarii pedepsei.

Deci dacă procurorul a decis că nu are împotriva ta suficiente dovezi ca să te trimită în judecată, sau dacă instanța te-a achitat, ești totuși pedepsit.
Oi fi tu nevinovat, dar ia să faci bine să dai testul, că altfel îți mai dăm o lună în plus, cadou. rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 24 Aug 2018, 07:49


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 24 Aug 2018, 08:05
Post #15080


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Asta înseamnă că-și păstrează caracterul de contravenție (și evident și sancțiunea ce derivă de aici), chiar dacă inițial a fost întocmit dosar penal, la care se renunță pe parcursul cercetării sau judecății.

This post has been edited by GBX: 24 Aug 2018, 08:07


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 24 Aug 2018, 08:13
Post #15081


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, dar în plus față de pedeapsa contravențională mai vine și obligativitatea testului, respectiv bonusul de o lună dacă nu dai testul. Or acest bonus vine tocmai din cauza naturii penale, chiar dacă ei n-au putut dovedi această natură (sau dacă justiția a decis că nu există).

Contravențional pedeapsa este de trei luni de suspendare. Dar pentru că am intenționat să te urmărim penal îți dăm patru luni. Chiar dacă am eșuat în chestiunea penală, tu tot primești o lună în plus, doar așa, pentru că am încercat.

This post has been edited by VladSoare: 24 Aug 2018, 08:15


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 30 Aug 2018, 12:21
Post #15082


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Bucuros ca azi mi-a venit plicul de la politia Giurgiu in care am confirmarea faptului ca s-a aprobat cererea de reducere a pedepsei la 30 zile. Destul de repede dupa parerea mea, miercurea trecuta examen si tot miercuri expediat hartii. Luni am avut confirmarea ca plicul a ajuns.

Bucuros si ca am depus azi cererea de returnare a taxei de poluare. E bine sa te uiti la stiri din cand in cand. Aseara, am zis sa o mai vad si eu pe Esca, cum arata. Pac, stire ca mai sunt 2 zile nebunie etc. Am fost azi la anaf sect 2- cu bicla, da? biggrin.gif - am depus hartia si gata. Se pare ca primesc vreo 5000 lei plus dobanda aferenta anilor astia. Ma rog, firma ii vede.Pana nu-i vad, nu cred.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 30 Aug 2018, 12:40
Post #15083


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Am dat si eu examenul azi a 2-a oara, l-am luat. Prima data m-am dus prea cu nasul pe sus, credeam ca le stiu pe toate smile.gif
Am trimis prin mail toate actele la politia Giurgiu. Oare mai trebuie sa le trimit si prin posta?
Ai trimis originalele sau copii?


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 Aug 2018, 12:51
Post #15084


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Bine ca ai scris, uitasem complet. Eu am mai putin vreo 3700. Tre sa indici suma exacta? Ca tre sa caut prin chitante, stiu ca la una am avut 1500 si la cealalta 2200. Daca tot nu cer dovada platii stiu ei ce suma a fost.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 30 Aug 2018, 13:20
Post #15085


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




Eu l-am trimis pe batran la anaf pt depunerea cererii de recuperare. I-am dat si o copie dupa talon si una dupa dovada platii, just in case; le-au luat si pe alea desi la fel stiam ca nu e nevoie. 1100 lei nu strica.


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 30 Aug 2018, 13:35
Post #15086


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




@fratzca:Am trimis totul scanat la giurgiu. Prin posta am trimis numai copii dupa tot ce mi se cerea.
Iar amenda am mai trimis-o separat pe mail la adresa cu oug41.2016.sr@gr.politiaromana.ro. Asta ca sa se vada ca e platita.In total 2 mailuri.
In continuare am la mine si pv verbal in original si chitanta de plata, tot in original.

@sandel:Pe cerere nu trebuie sa scrii cat a fost suma. Cauta ei in calculator.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 31 Aug 2018, 10:19
Post #15087


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Bucuros că nu mai am forumul banat la muncă biggrin.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 31 Aug 2018, 11:49
Post #15088


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Spor la frecat menta 04.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 31 Aug 2018, 12:38
Post #15089


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu






--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 3 Sep 2018, 12:27
Post #15090


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Tocmia ce m-a sunat consultantul fiscal: teoretic ar trebui sa primesc inapoi din declaratia de impozit pe 2017 suma de 9864,78 Euro. wacko.gif
Sunt curios cat o sa fie din asta... Pana acum cel mai mult am primit parca vreo 6000 acum cativa ani.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
547 Pages « < 501 502 503 504 505 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:43
Dacia