Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei motor Laguna III, cantitati de umplere

90sKiD
post 22 Oct 2020, 08:25
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 13 August 20
From: Targu Secuiesc Covasna




QUOTE(LagunaNL @ 21 Oct 2020, 22:16)
Multumesc de informatii dar,
Niciodata nu am facut rabat la bani cand a fost vorba de un schimb de ulei corect ca la carte, ma gandesc asa :
1 ulei
2. Automat filtru ulei
3. Filtru motorina
Acestea sunt principalele si
4. Pentru ca circul mult, in Olanda, daca nu ai masina esti limitat total( nu, nu este vorba de transportul in comun), sunt situatii in care locurile de munca pot fi si la 150-200km , nu punem pret pe distanta cand castigul compenseaza ( nu ca as dori sa ma dau mare dar na).
Am sa ma limitez la a va explica astfel :
Distributia nu ar avea cum sa sara deoarece, am verificat amanuntit si aceasta este pe Lant.
Toate masinile pe care le-am avut pana acum, am respectat indicatiile din bord.
Adica la Opel imi arata intotdeauna % din viata uleiului.
Am observat doar ca,  de 3 ori nu am gasit original Coma zylver si am pus Castrol Magnatec, la aprox 10% trebuia sa conpletez cu circa 1 l ulei, in schimb, in 2 ani, niciodata nu am completat cu ulei cand ounea Coma.
La Laguna Ph2 1.9 DCI pe care am avut-o prin 2016 pana in 2018 cand am pus de doua ori Mobil  am ramas fara ulei inainte cu 15% din viata uleiului.
Am facut de fiecarr data schimburile corect.
Si am respectat indicatia de la BoschCar Service din Olanda si de fiecare data mecanicii de acolo  schimbau uleiul astfel :
- cantitatea normala plus 1,5L ulei in plus si spalau efectiv motorul cu acel ulei, de fiecare data am constatat ca si motorul se comporta mai bine, este mai tacut si torcea mai bine.
Filtrele de ulei si motorina se schimbau in acelasi timp, inclysiv filtrul de aer.
Aici nu exista, lasa ca merge si asa . Ori respecti, ori daca nu respecti, este pe riscul tau.. dar de fiecare data nu exista, am fost la un mecanic si ... a facut el asa, cand pune garajul acela stampila pe carte... este stampila si daca se intanpla ceva... pot face plangere  si plateste toate daunele daca se constata ca este din vina lui.
Va multumesc pentru ajutor totusi.
Am retinut si faptul ca nu este 4WD  desi pe la 190km/h in niste vurbe stranse am observat cum regleaza masina pe sosea acest sistem
P.s. scriu de pe telefon si scuze pentru  eventuale greseli.
*


Nu am înțeles . Cum spăla ei motorul cu 1.5l de ulei? După ce iti dreneaza uleiul pune cantitatea necesară si dupaia lasa si din ala sa curgă 1.5l si dupaia il completeaza inapoi? Daca e asa mi se pare fix pix, in Anglia mi-am luat masina aproape noua de la Pentagon un dealer de Vauhall/opel si fiecare schimb de ulei ( si revizie trebuia sa fac la ei ca era mașină în garanție) imi faceau si engine flush aveau o ditamai mașinărie care pe sus baga un lichid(nush ce lichid) si pe jos cand ieșea trecea prin mașinăria asta care era plină cu filtre curata lichidul ai il baga inapoi si a făcut asa până când lichidul care ieșea era curat


--------------------
Renault Laguna 2 2006 GrandTour 2.0dci 127kw (173cp)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 12 Nov 2020, 11:43
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza






--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macreanu85
post 19 Nov 2020, 12:24
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 November 20




Salutare,
Am de curand o Laguna III 1.5 dci 2014 si nu stiu daca am dpf sau nu, implicit ce ulei sa ii pun...
Am un cartonas pe stalpul de la sofer cu un schimb de ulei 5w40, e in germana dar asta se vede clar.
In cartea de garantie apare si 5w40 si 5w30, norma RN0720.
Am cautat o placuta pe la motor sa vad ce tip este dar nu am gasit-o.
Cum imi dau seama daca am dpf sau nu sa stiu ce ulei ii pot pune?


--------------------
Renault Laguna III 2014 , Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25wig
post 29 Nov 2020, 19:13
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 September 19




Salutare. Am o laguna 3 2.0 16v 140 cp și la ultima revizie, la indemnul mecanicului, am folosit ulei elf 900 sxr 5w30. Ulterior am observat în timp ce studiam fisa tehnica a uleiului ca respecta norma 0700, dar în paranteza era trecut ca excepție 2.0 16v Renault sport. Ma poate lamuri cineva dacă am pus uleiul corespunzător? La cel 900 sxr 5w40 am observat ca nu este trecuta ca excepție 2.0 16v Renault sport

This post has been edited by 25wig: 29 Nov 2020, 19:15


--------------------
Mazda 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 29 Nov 2020, 19:39
Post #65


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




@Macreanu85
Ai DPF. Renault recomanda ELF Full-Tech FE, 5W30.

@25wig
E OK ce ai pus. Poti pune atat 5w30 cat si 5w40.
2.0 16v de 140 CP de pa Laguna III este altul decat 2.0 de pe modelele Renault Sport sau chiar de pe Laguna III 2.0, benzina de 170 sau 205 CP. Tu ai M4R iar cel pentru care nu este recomandat 5W30 este F4R.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25wig
post 29 Nov 2020, 20:20
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 September 19




Mulțumesc pentru răspuns. Eram puțin în dubiu și nu știam dacă sa mai circul cu mașina pana fac imediat schimbul, în cazul în care nu era ce trebuia.


--------------------
Mazda 3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:24
Dacia