Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

topaiala

SorinV
post 22 Feb 2004, 22:48
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




mashina asta putea avea lejer scris pe ea dacia. atatea probleme are. am observat azi ca dupa 130 incepe sa topaie destul de suparator . cred ca e de la cauciucuri ( dezechilibrate) dar totusi zbenguiala inceteaza la 170 cand ar fi normal sa fie nashpa rau de rau . mai e cineva cu aceeasi problema ?


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 23 Feb 2004, 08:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Cam asa ceva imi face si mie, dar nu e f suparator. In mod sigur e de la cauciucuri sau de la drumuri f proaste (eu lucrez in domeniu, si dupa un timp, pe sosele apar valuriri).


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 23 Feb 2004, 11:14
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Daca e de la cauciucuri, ar trebui sa-ti tremure volanul. Faza ca incepe sa-ti tremure la 140 si se opreste la 170, e normala.
Daca ai observat ca masina "topaie" pe bucata de sosea dintre Ploiesti si Cimpina, nu-ti face probleme de roti ca nu e cazu'! Asa e soseaua acolo.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 23 Feb 2004, 11:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Asa e, e un pic din ambele: si de la masina si de la drum. Cel mai naspa face (efectiv am crezut ca s-a stricat masina) cum iesi din Ploiesti spre Baicoi (ma scuzati...). Desi drumul este super (4benzi,viteza mare etc) ,la un moment dat masina topaie ca un iepure. Sigur acolo este de la drum desi asfaltul este de calitate, dar evident ca are "valuri" imperceptibile. Desi eu sunt declarat anti Renault, am fost sambata din sinaia la cota 1400, unde drumul era plin cu zapada. Vreau sa zic ca am batut la f..d masini mult mai suparate, de genul Audi A6, Fiat Stilo,etc care efectiv nu au reusit sa urce, iar eu mai aveam in masina inca 3 persoane. Desi derapa f.usor, tot f.usor o si controlai, iar treapta a II-a a fost sfanta. Ca o remarca apropos de suspensii, sincer mi se pare Dacia mult mai stabila. Oricum sambata i-am acordat in sfarsit o bila alba si, de ce nu, am avut o satsifactie rautacioasa, cand treceam pe langa "baetzii".


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 23 Feb 2004, 11:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Si inca ceva, fratilor imi trocane spatele radu de tot, mai ales cand am 4 persoane -la orice denivelare, groapa-(inca nu am dat presurile jos-stiti problema presurilor), dar zgomotul nu e de harsiit ci de troncanit. Sa fie ceva din porbagaj...???


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 23 Feb 2004, 11:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Exact in portiunea Ploiesti - Baicoi - Campina imi facea si mie. Apropo, Radu, ai facut consumul? Acelasi traseu l-am avut si eu in week-end, si mi-a iesit cam mult, 8.5 %.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 23 Feb 2004, 11:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




nu l-am facut, dar nu mi-a luat mult. De ce spun asta: aveam vreo 270 cand am plecar din Buc.(si facuti numai in BUC.) si la intoarcere pana acasa 530 (cu tot cu fataiala pe la cota-unde cred am avut un consum urias) si abia acum mi s-a aprin becul. sa zicem ca as mai avea 5l, deci pe ansamblu am consumat 45 (recunosc nu e un calcul riguros, plin "ochi" la pompa e sfant, dar ca idee...) Vine o medie de 8.5, dar nici in afara nu am menajat-o (in general 125km/h, dar tot Ploiesti-Campina 160)


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 23 Feb 2004, 12:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Noi nu avem 55 l rezervorul? S-ar putea sa fi cosumat 50, nu 45, ceea ce cam schimba datele problemei.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 23 Feb 2004, 18:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




AM FOST AZI PE AUTOSTRADA SI PE CENTURA ( PORTIUNEA NOUA FACUTA ANUL TRECUT) tot asa face. ma duc sa echilbrez rotile dupa care daca nu inceteaza ma duc la service. am facut un consum si am scos 8.2 . la dus nu am trecut de 110 mers potolit fara turatii . la intoarcere am fripto rau . am mers in spatele la un audi allroad cam 120 medie cu varfuri de 190 si inca un pic ( nu cre ca sunt reali da ma rog) . era so f...t rau cand am iesit un pic in lateralu aluia ca pe mijloc era nisip si a luato aiurea rau de tot . c...t mare la fund in momentul ala .


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 24 Feb 2004, 08:17
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Inseamna ca e de la cauciucuri, sefule. Ai Good Year, nu? Noi avem la firma cateva clio si imediat ce le-au luat au schimbat GY cu Michelin, stiau ei ca sunt proaste (cica faceau zgomote ciudate - o lipaiala pe drum). Nu cred ca e altceva. Bafta!


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 24 Feb 2004, 10:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




nu sunt gy sunt continental premium contact 185/55 cu 15 . cred ca sunt doar dezechilibrate de la gropi. apropo nu adopti si tu o gropa ?


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 24 Feb 2004, 10:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




De ce, crezi ca se mai imputineaza?


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:59
Dacia