Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Captur 0.9 TCe , pareri pro si contra

Sean28
post 29 Feb 2016, 15:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




Daca ar fi sa comparati motorul de 0,9 Tce cu un motor clasic pe benzina (1,4 sau 1,6 cc) care ar fi mai apropiat de 0,9 Tce ca si putere?
Parerea mea este ca daca este activata functia ECO, este ca un motor de 1,4 benzina (in oras folosesc exlusiv functia ECO pentru consum si asa recomanda si manualul).
Daca anulez functia ECO, si intra turbina la demaraje/sarcina eu l-as compara cu un motor de 1,6 benzina (la exterior anulez functia ECO pentru a ma ajuta turbina la depasiri, urcat pe serpentine, etc.)
Astept parerea voastra!
Multumesc!


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 29 Feb 2016, 15:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




la un motor nu doar puterea este relevanta, așadar asemuirea dintre un motor turbo și unul aspirat nu este potrivita
sa spuna cei care au motorul 0.9 Tce ce plusuri si minusuri are, ce probleme sunt, etc

This post has been edited by BiGBearRO: 29 Feb 2016, 15:41


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robiboss
post 1 Mar 2016, 18:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 September 11




Eu zic ca daca vrei sa compari doar puterea, compara-l cu motoare de 90 de cai...


--------------------
Renault Captur 2015 Life 0,9 Tce - ph
Renault fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 9 Mar 2016, 10:07
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Ca senzatie la volan pare o idee (marginal doar) mai placut/puternic la condus decat 1.5 dci 70 cp de pe Logan.
Eu am si 0.9 tce si 1.5 dci si le conduc zilnic, deci imi este usor sa le compar.
Pentru oras e ok, la fel pentru DN pana in 100-120 km/h, mai departe tragi de el daca vrei mai mult.


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 9 Mar 2016, 12:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




Multumesc radu_vasile59 pentru raspuns!
Acest tip de raspunsuri asteptam, ca si cel dat de dvs.
Eu am condus frecvent Logan benzina 1,4 si de aceea mi-am permis comparatia. Rar am condus si Logan 1,6 benzina.
Lrgat de viteza, eu am ajuns destul de usor la 120-130 km/h cu acest motor TCe de 0,9 pe Captur. De mentionat ca eram singur in masina (fara sarcina prea mare).
Nu sunt adeptul vitezei, asa incat pentru mine e o viteza decenta si de autostrada (120-130)


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 14 Mar 2016, 09:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Comparativ cu 1.4 mpi e semnificativ mai vioi. Cel putin ca senzatie, e de diesel 15. dci 70. Se ajunge usor la 135-140 km/h cu el si la asa viteza nu e inconfortabil la condus, zgomot ok, nu da senzatie de instabilitate ca Logan-ul la viteza aia. In schimb, fiind mai inalta, nu prea iti da mana sa ajungi la asa viteza, mai ales pe viraje. Eu zic ca e motorul ok pentru masina, tinand cont si de ce poate masina (suspensie, garda la sol).


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 14 Mar 2016, 14:23
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




Daca ar fi sa dati note Capturului cu motor de 0,9 TCe in oras comparativ cu exterior?
Eu as zice in oras nota 9-10 (consum, demaraj semafor intreba cineva - e ok, borduri, parcari)
In exterior nu am mers distante mari (concediu) cu bagaje, copii, etc. dar acum as da un +8 (ceva mai slab decat nota de oras ca e masina destul de grea si destul de inalta, mai ales pe viraje pierde punctaj).


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorianP
post 14 Mar 2016, 16:04
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 29 June 15
From: Calarasi




Ca sa dai note, trebuie stabilite niste criterii dupa care sa te ghidezi si sa notezi in consecinta. Altfel poti fi subiectiv...
Daca per total masina, in functie de necesitatile mele, poate primi nota 10, subiectiv si in raport cu asteptarile mele primeste 8 si in oras si in exterior; motivul, consumul destul de mare fata de cel trecut in cartea tehnica si pe site, fiind unul din considerentele pentru care am ales Captur-ul.

In rest nu pot spune ca sunt extrem de multumit ci multumit spre foarte multumit de masina(avem 9 luni de la achizitie si 11000 km).


--------------------
Renault Captur - 0.9TCE 2015/Authentique Energy TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 21 Mar 2016, 21:47
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Nota la oras: 9-10. Nu prea ai ce sa ii reprosezi: confort, insonorizare, demaraje, consum - toate mai mult decat ok
Nota exterior: 6-7. Din cauza spatiului interior nu o pot recomanda ca masina de concediu, mai ales cu copii (mici, mai ales). Incap meschin carucioare/scoici/scaune de copii si accesorii in masina. Dupa ce le pui in pozitii pe astea pentru 2 copii nu mai ramane loc de bagaje aproape deloc. Loganul este muuult peste la acest capitol, cu toata caroseria in 3 volume. Probat ambele la drumuri de 3-500 km pe zi, cu 2 copii mici (1 si 3 ani).


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robiboss
post 21 Mar 2016, 22:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 September 11




La insonorizare (antifonare) nota 5. Dar depinde cu ce compari.


--------------------
Renault Captur 2015 Life 0,9 Tce - ph
Renault fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 22 Mar 2016, 11:45
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Eu sunt cam surd de felul meu. Vin de Logan 1 1.5 dci cu bare pe plafon ... smile.gif


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 22 Mar 2016, 12:45
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(robiboss @ 21 Mar 2016, 22:06)
La insonorizare (antifonare) nota 5. Dar depinde cu ce compari.
*



Nota 5 pe o scara de la 1 la 10 ?

Oau! inseamna ca esti foarte sensibil la zgomote.
Eu i-as da 8-9 ca nota de insonorizare.
Acum, daca ai condus masini super-premium (Lexus, Bugati) e de inteles...


22 Mar 2016, 12:54:
QUOTE(radu_vasile59 @ 21 Mar 2016, 21:47)
Nota exterior: 6-7. Din cauza spatiului interior nu o pot recomanda ca masina de concediu, mai ales cu copii (mici, mai ales). Incap meschin carucioare/scoici/scaune de copii si accesorii in masina. Dupa ce le pui in pozitii pe astea pentru 2 copii nu mai ramane loc de bagaje aproape deloc. Loganul este muuult peste la acest capitol, cu toata caroseria in 3 volume. Probat ambele la drumuri de 3-500 km pe zi, cu 2 copii mici (1 si 3 ani).
*



M-ai omorat de tot cu acest comentariu. Exact aici ma incadrez la capitolul bagaje (2 adulti + 2 copii mici de 3 si 7 ani). Eu speram ca portbagajul fiind cu inchidere hatchback, sa pot folosi spatiul suplimentar pana la luneta, cel de deasupra etajerei. Adica, sa pot pune de exemplu un geamantan in picioare - lucru care la Logan nu e posibil. La captur nu am facut proba, dar cred ca un geamantan de dimensiuni normale (nu patul smile.gif ) sa stea in picioare daca dau jos etajera, si astfel sa pot inghesui mai mult ca in Logan.
Este adevarat ca etajera are si ea rolul ei si nu poti pune bagaje pana la tavan, pentru ca in caz de franare mai brusca, bagajele pot sa cada pe bancheta din spate.
In fine...pana nu vad eu ''cu mana mea'' cum le asez, ascult pareri.
Multumesc pentru ''warning'' asteapta nervos.gif


This post has been edited by Sean28: 22 Mar 2016, 12:54


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 22 Mar 2016, 19:38
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




Între Captur și Logan este o diferență de 100 l (cu bancheta spate împinsă, ceea ce, dacă sunt copii, nu e nici o problemă) la portbagaj pe care nu prea ai cum să o acoperi cu spațiul dintre poliță și plafon, care este relativ mic.

Nu prea e mașină de cuplu cu copii.



--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robiboss
post 22 Mar 2016, 19:42
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 September 11




Sean, sincer sa fiu nota 5 e data raportat la ultima mea masina, un Renault Megane 2.2 care si dupa noua ani, tot ascundea zgomotele mai bine decar Captur. A nu se intelege insa ca sunt nemultumit de masina. Pentru oras e o alegere inteleapta. Sunt multumit si in afara, dar n-am mers mai mult de 120 km odata...I-as da un 8,5 , per ansamblu.


--------------------
Renault Captur 2015 Life 0,9 Tce - ph
Renault fan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 23 Mar 2016, 07:54
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(zaboss @ 22 Mar 2016, 19:38)
Între Captur și Logan este o diferență de 100 l (cu bancheta spate împinsă, ceea ce, dacă sunt copii, nu e nici o problemă) la portbagaj pe care nu prea ai cum să o acoperi cu spațiul dintre poliță și plafon, care este relativ mic.

Nu prea e mașină de cuplu cu copii.
*



Stai ca nu inteleg. Deci care e mai mare? Din exprimarea ta ''Intre Captur si Logan este o diferenta de 100 l la portbagaj'' se intelege asa: Captur - Logan = 100 litri, deci mai mare la Captur. Asta ai vrut sa zici? Sau e mai mare portbagajul la Logan?

p.s. oricum, eu apreciez mai mult porbagajul unei masini hatchback (gen Captur) decat portbagajul unei berline (gen Logan, Dacie 1310). Am avut Matiz in care puteam sa car o masina de spalat rufe sau un frigider normal, iar cu Loganul, nu. Este adevarat ca in concediu nu poti sa mergi cu haionul deschis biggrin.gif


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 23 Mar 2016, 11:54
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Portbagajul la Captur e atat mare cat si mic.
Daca nu ai de dus copii in scaune dedicate, care blocheaza bancheta in positie normala, e ok, ai mai mult loc si mai bine exploatabil in Captur decat in Logan. Tablia care separa compartimentul principal de cel inferior, daca o scoti, obtii un spatiu adanc, dar nu prea larg. Un carucior pliat incape, dar nu mai ai muult loc in jurul lui. La Logan pot pune un carut de copii, vreo 3-4 genti/rucsace, in spate incap 2 scaune de copii + mama lor intre ei (sau scaun + scoica) - fara sa ii "comprim" sa incapa. La Captur => apply compression. In fata incape ce doresti, mai multe la Logan decat la Captur. Adica pot baga un carucior in picioare lejer in Logan si un pic mai "exact" in Captur.
Eu am probat "mobila" in Captur in showroom, inainte de a-l comanda, deci am stiut la ce sa ma astept. Captur nu e masina de concedii cu copii dacat daca iti place stilul BDSM smile.gif


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 23 Mar 2016, 21:04
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(Sean28 @ 23 Mar 2016, 08:54)
Stai ca nu inteleg. Deci care e mai mare? Din exprimarea ta ''Intre Captur si Logan este o diferenta de 100 l la portbagaj'' se intelege asa: Captur - Logan = 100 litri, deci mai mare la Captur. Asta ai vrut sa zici? Sau e mai mare portbagajul la Logan?
*



Logan are 500l, Captur 400l cu bancheta din spate împinsă, și vreo 320l normal.


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancuciureanu
post 25 Mar 2016, 09:05
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 19 June 06
From: IASI




Vorbim de motor sau portbagaj ?

Am participat la un drive test ca pasager, masina a fost condusa de doua fete, una conduce zilnic cealalta are carnet asa ca sa fie.
Amandoua s-au imprietenit instantaneu cu masina si curios ca un motoras mic chiar face fata. Amandoua prefera masini mai inalte, nici mare nici mica. Pana la urma una s-a hotarat pe Captur 0.9 cealalta Opel pe Mokka 1.4. Stiti cum sunt fetele, cand pleaca in concediu parca se muta atat de multe bulendre isi iau ca doar barbatul este hamal si masina trage. Mentionez ca eram 4 persoane in masina si tot mergea chiar incredibil.
Motorul este foarte mare dar macar este din aluminiu, are VVT, distributie pe lant cu mai multe zale.
Am intrebat taximetristii ca astia fac km nu gluma, evident 0.9 pe Logan si ei se declara multumiti, merg numai pe ECO.


--------------------
opel daewoo renault captur si altele 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 25 Mar 2016, 13:37
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(dancuciureanu @ 25 Mar 2016, 09:05)
Vorbim de motor sau portbagaj ?

*




Ai dreptate, discutia cu portbagajul a deviat de la subiect.

wacko.gif


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Mar 2016, 09:46
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




eu am mers mult cu sandero cu motor de 0,9 si daca nu as fi stiut ce am sub capota ziceam lejer ca e motorul de 1,6 de la Logan.
Unul din cele mai reusite motoare, dupa parerea mea, trage foarte bine, nu simt AC asa tare cum era la motorul de 1,4, consumul e bun daca merge batraneste dar daca tragi de el ajunge si la 8-9%


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 28 Mar 2016, 12:29
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(meganus_bicorpus @ 26 Mar 2016, 09:46)
eu am mers mult cu sandero cu motor de 0,9 si daca nu as fi stiut ce am sub capota ziceam lejer ca e motorul de 1,6 de la Logan.
Unul din cele mai reusite motoare, dupa parerea mea, trage foarte bine, nu simt AC asa tare cum era la motorul de 1,4, consumul e bun daca merge batraneste dar daca tragi de el ajunge si la 8-9%
*



sunt de aceeasi parere! up.gif


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 30 Mar 2016, 07:36
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(radu_vasile59 @ 23 Mar 2016, 11:54)
Portbagajul la Captur e atat mare cat si mic.
Daca nu ai de dus copii in scaune dedicate, care blocheaza bancheta in positie normala, e ok, ai mai mult loc si mai bine exploatabil in Captur decat in Logan. Tablia care separa compartimentul principal de cel inferior, daca o scoti, obtii un spatiu adanc, dar nu prea larg. Un carucior pliat incape, dar nu mai ai muult loc in jurul lui. La Logan pot pune un carut de copii, vreo 3-4 genti/rucsace, in spate incap 2 scaune de copii + mama lor intre ei (sau scaun + scoica) - fara sa ii "comprim" sa incapa. La Captur => apply compression. In fata incape ce doresti, mai multe la Logan decat la Captur. Adica pot baga un carucior in picioare lejer in Logan si un pic mai "exact" in Captur.
Eu am probat "mobila" in Captur in showroom, inainte de a-l comanda, deci am stiut la ce sa ma astept. Captur nu e masina de concedii cu copii dacat daca iti place stilul BDSM smile.gif
*



Foarte bine argumentat!
Asta astept, pareri deschise despre ce e si ce nu e al Capturului.
Nu stiam ce inseamna BDSM, dar m-am amuzat cand am dat search radmasa.gif
Cocluzia: cand mergem in concedii, mai lasam acasa din bagaje si punem mai multe lovele in portofel. Pe principiul '' cumparam un colac pentru copii de pe plaja de la mare, decat sa-l mai car dupa mine ''. Oricum cei mici vor si ei ceva nou ... mai colorat, etc.
Aaa, si inca ceva, vad ca multi tot lauda portbagajul la Logan. Pentru mine portbagajul la Logan este un cosmar pentru ca:
1. atunci cand ai bagaje si vrei sa-l inchizi, prostiile alea de metal - bratele din interior, alea incovoiate - vin precum cutitele prin branza de parca ar vrea sa taie in doua ce ai pus in portbagaj;
2. am avut si ''norocul'' ca Loganul cu care plecam in concediu sa aiba GPL din fabrica cu rezervor toroidal in locul rotii de rezerva, si ghici ce? roata de rezerva era intr-o husa pusa in portbagaj, deci obstructiona la greu tot ce aveai de gand sa bagi acolo. Aproape ca ma gandeam sa plec in concediu fara roata de rezerva. Ce-o fi o fi... Dar ratiunea te obliga sa nu pleci fara rezerva in concediu, si dai si pune rezerva intre scaunul soferului si bancheta din spate...Cosmar!
3. daca ai pus un geamantan in porbagaj la Logan, din start ramane un spatiu de o palma deasupra lui, spatiu pe care nu-l mai poti folosi. La fel si in cazul altor bagaje.

p.s. pacat ca nu are Capturul o plasa cum au unele masini break sa poti pune bagaje pana la tavan in spatele tetierelor...

This post has been edited by Sean28: 30 Mar 2016, 07:40


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 30 Mar 2016, 10:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Pentru doua persoane portbagajul e suficient.Noi incercam sa nu luam trolere/genti mari ci sa ""spargem"" tot bagajul in bagaje mici in rucsace/genti mici ca sa putem folosi si spatiul de sub tablia din spate si in acelasi timp sa putem sa le ""inghesuim"" cat mai bine.
Insonorizare e de nota 6.5(comparativ cu golf 6 si mazda 3) .



--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 30 Mar 2016, 10:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(Sean28 @ 30 Mar 2016, 07:36)
pacat ca nu are Capturul o plasa cum au unele masini break sa poti pune bagaje pana la tavan in spatele tetierelor...
*


trebuie sa gasesti la magazine specializate.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 30 Mar 2016, 14:42
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(Thaddaus @ 30 Mar 2016, 10:07)
Insonorizare e de nota 6.5(comparativ cu golf 6 si mazda 3) .
*



Golfurile stau foarte bine la izolarea zgomotului exterior. Am vazut multe filmulete pe YouTube de la Car Buyer in care Golfurile 6 si 7 stateau bine de tot la acest capitol.
Ce e al lor e al lor! De aici si diferenta la costul de achizitie...
Intrebarea este daca la Captur ai dat 6,5, la Golf6 si Mazda 3 ce note dai? Note maxime?

30 Mar 2016, 21:20:
QUOTE(b76bgaarh @ 30 Mar 2016, 10:28)
trebuie sa gasesti la magazine specializate.
*



Am gasit in brosura Capturului.
Da, exista GRILAJ DESPARTITOR - chiar este si o fotografie cu un caine de talie mare care sta in portbagaj. Este din bare metalice foarte rezistente, si se monteaza in spatele tetierelor exact pentru ca bagaje, sau cainele sa nu treaca spre habitaclu/bancheta spate.
Acum dau si eu cu presupusu':
Daca portbagajul la Captur are 455 lintri ( de la planseu si pana la etajera), atunci inseamna ca volumul de la etajera pana la plafon/''tavan'' mai poate fi de inca 100-150 litri cel putin.
Si cu asta, chiar ai rezolvat problema spatiului pentru bagaje cand pleci in concediu. Poti pune ''pana la tavan'' sacrificand vizibilitatea prin luneta in spate, ce e drept.
Apropo, citez din brosura '' portbagajul are 455 litri (dm3) multumita banchetei culisante ''.
Deci, daca Loganul are 500 litri, iar Captur 455 litri (apropiate ca litraj), atunci Capturul este net superior, si asta pentru ca este un hatchback.
Ever-never nu vei putea compara un porbagaj cu deschidere ca la Logan, la care trebuie sa te cocosezi sa bagi un geamantan si sa intri cu capul sub marginea inferioara a lunetei ca sa-l asezi, cu un portbagaj de tip hatchback cum are Capturul.
Este de 3-4 ori mai practic un hatchback decat o berlina cand vine vorba de portbagaj.
Pentru mine subiectul asta cu ''ce portbagaj bun are Loganul si Capturul nu'' este inchis.
Promit cu primul drum la mare sa fac poze la portbagajul Capturului plin cu tzoloabe wink.gif

This post has been edited by Sean28: 30 Mar 2016, 21:20


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 31 Mar 2016, 06:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




La golf 6 si mazda 3 notele la insonorizare se invart in jurul notei de 9,dar doar din perspectiva mea care nu am mers cu masini premium.


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorianP
post 31 Mar 2016, 10:22
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 29 June 15
From: Calarasi




In septembrie 2015 am avut doua evenimente programate in aceeasi perioada, repectiv o nunta la care am fost nasi si un tur prin tara de cateva zile. In total, 8 zile pe drum, aproape 2000 km, doi adulti si un copil de 7 ani. Acum vine partea interesanta referitor la bagaje... In ciuda asa-zisului portbagaj mic, m-am descurcat foarte bine; costumul meu, al copilului, 3 tinute ale sotiei, haine de schimb pentru cele trei zile ce au avut legatura cu nunta, ceva cadouri, haine pentru timp cald si pentru timp rece pentru excursie, ceva merinde, un bax de apa la 2l... nu mai stiu dar foarte multe!!! Toate au intrat in portbagaj, sotia a stat in spate cu copilul iar pe bancheta din fata dreapta am pus doar gecile noastre si geanta sotiei.
Poate pare SF sau ca am plecat doar cu hainele de pe noi, dar va rog sa ma credeti ca este pe bune. Cu un management al spatiului bun si genti corespunzatoare este tocmai bun!

Si am deviat de la subiect... Multumit de motor, am facut Transfagaraseanul si Transalpina in acel tur, fara probleme in panta, rampa sau viraje si cu un consum final doar pt acei km de 6,5%, dar in regim de mers regulamentar.

This post has been edited by FlorianP: 31 Mar 2016, 10:38


--------------------
Renault Captur - 0.9TCE 2015/Authentique Energy TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sean28
post 31 Mar 2016, 11:32
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 February 16




QUOTE(FlorianP @ 31 Mar 2016, 10:22)
In septembrie 2015 am avut doua evenimente programate in aceeasi perioada, repectiv o nunta la care am fost nasi si un tur prin tara de cateva zile. In total, 8 zile pe drum, aproape 2000 km, doi adulti si un copil de 7 ani. Acum vine partea interesanta referitor la bagaje... In ciuda asa-zisului portbagaj mic, m-am descurcat foarte bine; costumul meu, al copilului, 3 tinute ale sotiei, haine de schimb pentru cele trei zile ce au avut legatura cu nunta, ceva cadouri, haine pentru timp cald si pentru timp rece pentru excursie, ceva merinde, un bax de apa la 2l... nu mai stiu dar foarte multe!!! Toate au intrat in portbagaj, sotia a stat in spate cu copilul iar pe bancheta din fata dreapta am pus doar gecile noastre si geanta sotiei.
Poate pare SF sau ca am plecat doar cu hainele de pe noi, dar va rog sa ma credeti ca este pe bune. Cu un management al spatiului bun si genti corespunzatoare este tocmai bun!

Si am deviat de la subiect... Multumit de motor, am facut Transfagaraseanul si Transalpina in acel tur, fara probleme in panta, rampa sau viraje si cu un consum final doar pt acei km de 6,5%, dar in regim de mers regulamentar.
*



Multumim pentru detaliere, atat pentru subiectul cu portbagajul Capturului si cat e de incapator cati si legat de motor cum l-ai simtit pe serpentine (Transfagarasan, Transalpina).
Ai mai facut un pic de lumina pentru cei care nu au apucat sa mearga pe la munte / mare in concediu.
Drumuri cu soare si in continuare! smile.gif


--------------------
Renault Captur 0,9TCE 2015 - DJ13DNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 31 Mar 2016, 11:39
Post #29


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Am fost la Bucuresti in weekend, resetat+plin inainte de Otopeni. Consum mediu pana la Tisita (mers si putin prin Bucuresti) 5.5. Resetat din nou, consum mediu pana acasa 5.2.



--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorianP
post 31 Mar 2016, 14:10
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 29 June 15
From: Calarasi




QUOTE(Sean28 @ 31 Mar 2016, 11:32)
Multumim pentru detaliere, atat pentru subiectul cu portbagajul Capturului si cat e de incapator cati si legat de motor cum l-ai simtit pe serpentine (Transfagarasan, Transalpina).
Ai mai facut un pic de lumina pentru cei care nu au apucat sa mearga pe la munte / mare in concediu.
Drumuri cu soare si in continuare! smile.gif
*




Motorul, sa stiti, a raspuns nevoilor mele, fara a exagera sa spun ca este tot ce mi-am dorit sau nu face nici doi bani. Spre deosebire de alti participanti la trafic intalniti pe cele doua Trans care din lipsa puterii motorului sau poate doar a experientei se poticneau in urcare, eu am avut doar o singura situatie in care a trebuit sa ajung in treapta I, si anume pe alpina, aproape de varf, dupa un viraj strans si o panta foarte abrupta. La coborarea Alpinei, spre Sebes, am mers destul de sportiv, virajele abordate in viteza fara a avea senzatia ca nu controlez masina cum mai spuneau alti forumisti.... atata timp cat nu exagerezi cu cerintele de la ea este perfecta!!!

Si inca ceva, am urcat Predealul dinspre Brasov , incepand de la Cotul Donului, cu minim treapta a-III-a. Era noapte, nu ma deranja nimeni si in nici o serpentina nu am coborat mai jos de a-III-a fara sa tremure motorul sau sa ceara treapta inferioara.

Am constatat o chestie care ma duce cu gandul la "Doamna DACIA" cea batrana si anume ca in anumite momente cand motorul este rece(nu neaparat foarte frig afara) balbaie putin in primii 500 metri parcursi?! cam ca atunci cand plecai cu Daciuta fara soc si afara erau -20 grade. Masina anterioara a fost un Aveo tot de 90 Cp dar motorul de 1,4l care nu a facut niciadata asa sau de la serviciu Logan 1,4 sau 1,2 la care, la fel nu am patit asa ceva.


--------------------
Renault Captur - 0.9TCE 2015/Authentique Energy TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:10
Dacia