Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 291 292 293 294 295 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

einstein1984
post 25 Jun 2019, 08:01
Post #8761


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 24 Jun 2019, 22:02)
Prietene, ia vino tu cu o soluție ca să împiedici pietonul sa continue traversarea IN LIPSA MARCAJULUI PIETONAL. Dacă critici, bănui ca ai și soluția pe care nu a găsit-o "prostul de proiectant". Ești constient ca nu exista soluție idiot proof  pentru toate situațiile din Univers. Nu ai marcaj, nu treci, simplu. Treci, o faci pe răspunderea ta, amenda sau ornament de capota și apoi spital sau cimitir.
Deci aștept soluția...
Ocolirea prin stânga a refugiului se practica peste tot în tarile cu apa calda pentru ca împiedică gatuirea traficului de pe 3 benzi pe 2 și apoi iar pe 3. Dacă tu o vezi ca pe o tampenie înseamnă că nu prea ai mers prin orașele aglomerate din Europa.
Repet, dacă nu conștientizăm ca suntem maimute, nu ne vom da jos din copac.
*


gard de otel in pana mea, refugiul e mai lung ca tramvaiul, nu imoeidica lumea sa se urce in el.
LA 13 septembrie cu sebastian gardurile sunt puse ca sa faci slalom de pe o parte pe alta a strazi, sa nu alergi direct in fata tramvaiului....

This post has been edited by einstein1984: 25 Jun 2019, 08:12


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 25 Jun 2019, 08:06
Post #8762


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




QUOTE(einstein1984 @ 25 Jun 2019, 08:01)
LA 13 septembrie cu sebastian gardurile sunt puse casa faci slalom de pe o parte pe alta a strazi, sa nu alergi direct in fata tramvaiului....
*



Cred ca in general sunt asa...acolo unde mai sunt garduri.


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Jun 2019, 08:24
Post #8763


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(b06fcn @ 24 Jun 2019, 21:51)
De unde avea un vatman de tramvai bani de Audi decapotabil?
*

Un Haudi de pe Autovit cu trei sute de mii de kilometri pe-o roată dați înapoi la optzeci de mii, sau daună totală refăcută din bucăți, își permite chiar și un vatman.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 25 Jun 2019, 09:03
Post #8764


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 25 Jun 2019, 09:01)
gard de otel in pana mea, refugiul e mai lung ca tramvaiul, nu imoeidica lumea sa se urce in el.
LA 13 septembrie cu sebastian gardurile sunt puse ca sa faci slalom de pe o parte pe alta a strazi, sa nu alergi direct in fata tramvaiului....
*


Bineinteles.

Cam in tot Bucurestiul refugiile pt tramvai au incarcarea si descarcarea decalate - nu mergi drept, te 'ghideaza' niste bare separatoare, ca sa eviti accidentele unor neatenti (sau 'maimute', ca sa-l citez pe onorabilul).






--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 25 Jun 2019, 11:28
Post #8765


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(einstein1984 @ 25 Jun 2019, 09:01)
gard de otel in pana mea, refugiul e mai lung ca tramvaiul, nu imoeidica lumea sa se urce in el.
LA 13 septembrie cu sebastian gardurile sunt puse ca sa faci slalom de pe o parte pe alta a strazi, sa nu alergi direct in fata tramvaiului....
*


Atunci mai tăiem din refugiu dacă e mai lung ca tramvaiul. radmasa.gif
Sau in cazul acesta între benzile de circulație sa se pună garduri de 2 metri și eventual și șanțuri cu apa și crocodili ca lumea e "neatenta" și nu știe ca nu trebuie sa traverseze strada pe marcaj pietonal. Bun asa!
Și pana la urma exista vreo justificare ca tu traversezi strada pe unde ți se scoală și ești luat pe capotă?
Se pare ca da, nu sunt garduri. tongue.gif
E plin YouTube de filmulețe cu oameni care escaladează garduri ca să treacă aiurea. No problem boss, noi punem altele.

This post has been edited by D-Ice: 25 Jun 2019, 11:33


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Jun 2019, 15:14
Post #8766


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




esti penibil....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 25 Jun 2019, 16:00
Post #8767


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Tu ești amuzant. wink.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jun 2019, 16:09
Post #8768


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Scuarul ala nu e facut astfel incat sa poata intra 2 tramvaie concomitent in statie?

dais tu cum vezi lucrurile? E clar ca trebuie sa ajutam oamenii sa nu se mai sinucida din greseala, eu sunt de parere ca solutia este intelligent design. Tu propui sa ii lasam sa moara, pentru ca selectie naturala in 2019?

25 Jun 2019, 16:12:
https://new.reddit.com/r/teslamotors/commen..._3_is_directly/


QUOTE
I never saw the car until he speed past me. He tried to use the merge lane to pass on the right. After the accident I didn't go near his car and stayed with the guy who took the initial hit (he was shaken up).

When the cops arrived I just told the cop(s) that I had a video when he needed it and was let go (the cops didn't want us to stay for fear of another accident). When the police called me I had this clip ready (I only noticed the White Model 3 getting hit when I pulled the video). Cop told me the Durango driver claimed he was swerving to avoid a speeding car behind him when the accident occurred and none of the other drivers knew what happened. Luckily I was able to prove he was a liar and I am a formal witness to the accident with my footage attached to the report.

The Cop did ask how I was able to provide all the footage so I told him its standard on Teslas.


This post has been edited by MuciX: 25 Jun 2019, 16:12


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 25 Jun 2019, 16:56
Post #8769


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@mucix. Eu propun sa începem prin a respecta legea și regulile de circulație. Dacă tu nu treci strada prin trafic, nu o voi mai trece nici eu pentru ca știu ca nu e voie. Dacă mergi cu copilul de mana și se face rosu la semafor, oprește-te, copilul va învata că nu e voie. Alt copil care va trece prin zona se va opri si el. La fel și tinerii. La fel și cei de vârstă medie. Romanii sunt un popor cu un spirit de turma foarte bine dezvoltat. S-a văzut în foarte multe situații. Putem sa canalizam acest lucru către o direcție bună.
În Germania din anii 80 nu vedeai picior de neamt pe strada dacă nu era pe zebră și pe culoarea verde. Chestia asta s-a obținut după zeci de ani de EDUCAȚIE. Educație prin intermediul EXEMPLULUI.
Revenind la garduri: Poți ridica garduri cât de înalte și poți face șicane pana amețești pietonii. Ala care vrea sa demonstreze ca e smecher le va sari pe toate. Da, refugiile sunt mai lungi, nu pentru ca s-au furat banii ci pentru ca permit oprirea a doua garnituri în stație. Sunt făcute după niște norme stabilite de oameni deștepți, nu de "proiectanți prosti". Accesul la ele se face pe trecere de pietoni DE LA BORDURA PANA LA REFUGIU. Atât. Dacă continui, o faci pe răspunderea ta și îți asumi consecințele. La fel ca în orice alta situație. Am lucrat cu proiectanți când făceam commissioning și am învățat ca nimic nu poate fi făcut IDIOT PROOF. Totdeauna cineva va face pe dracu'n zece ca să treacă de protecțiile tale. Cu scuzele de rigoare ca nu a știut, nu și-a dat seama, etc.
Asta e, viata e o selecție naturala nu pentru ca asa spun eu, ci pentru ca fiecare este liber sa facă ce dorește și sa încalce câte limite poate. Pana la un punct. După aia, IT'S GOD'S WILL, MY FRIEND!
L. E. Uite ceva care probabil ca va da rezultate. Pana la un punct.
https://www.google.com/amp/s/amp.tweaktown....%252Findex.html

This post has been edited by D-Ice: 25 Jun 2019, 17:03


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jun 2019, 17:29
Post #8770


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Asta cu educatia...

Mda, am o colega cu copil mic si a zis ca la ei asa e, daca mai treci pe rosu cand esti singur este inacceptabil sa treci de fata cu copii si chiar se iau de tine daca te vad.

Dar mai avem sa intelegem de ce luam amenda pentru traversare neregulamentara


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jun 2019, 07:31
Post #8771


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 25 Jun 2019, 17:56)
. Am lucrat cu proiectanți când făceam commissioning și am învățat ca nimic nu poate fi făcut IDIOT PROOF. Totdeauna cineva va face pe dracu'n zece ca să treacă de protecțiile tale. Cu scuzele de rigoare ca nu a știut, nu și-a dat seama, etc.
Asta e, viata e o selecție naturala nu pentru ca asa spun eu, ci pentru ca fiecare este liber sa facă ce dorește și sa încalce câte limite poate. Pana la un punct. După aia, IT'S GOD'S WILL, MY FRIEND!
l[/url]
*


pai in plm, pe logica ta, daca tot nu poarta nimeni centurile de siguranta puse de mine, hai sa nu le mai pun..... mellow.gif blink.gif blink.gif

Super tare semaforul ala, hai sa orbim soferi sa nu vada ce vine din fata.... Si ambulantele cum trec?

<span class='edit'>26 Jun 2019, 08:33:</span>
pe podul basarab sambata dimineata, un citronel C4 de olt in pana.... Si acolo se urca dinspre cotroceni in blana, mai ales ca abia scapai de niste militieni cu radarul. Sper sa nu fi facut aia accident ca erau coborati din masina sa vb la telefon.....

This post has been edited by einstein1984: 26 Jun 2019, 07:37


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 26 Jun 2019, 08:00
Post #8772


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 26 Jun 2019, 07:31)
pai in plm, pe logica ta, daca tot nu poarta nimeni centurile de siguranta  puse de mine, hai sa nu le mai pun..... mellow.gif  blink.gif  blink.gif

Super tare semaforul ala, hai sa orbim soferi sa nu vada ce vine din fata.... Si ambulantele cum trec?




Mai taie din ele...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 26 Jun 2019, 08:50
Post #8773


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(D-Ice @ 25 Jun 2019, 17:56)
Eu propun sa începem prin a respecta legea și regulile de circulație.

Eu propun să începem prin a respecta regulile elementare de comunicare. wink.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 27 Jun 2019, 07:33
Post #8774


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Jun 2019, 10:24
Post #8775


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Pe cel care a murit probabil.

Cei care traiesc...nu cred.

Calitatea de a fi om ...nu o face nr de $ din conturi.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 27 Jun 2019, 12:14
Post #8776


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Din pacate legea face diferenta. $ castiga tertipuri si tratament preferential


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Jun 2019, 12:39
Post #8777


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu neapărat. Dacă o să ia trei ani cu suspendare, nu va fi din cauza banilor, ci pentru că așa e legea. Și un sărac tot la fel ar primi.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Jun 2019, 12:45
Post #8778


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.850
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cunosc caz ... accident, soferul beat mort si fara permis ... omul pe care l-a lovit pe trotuar a murit la doua zile dupa accident ... soferul fara bani si relatii ... a luat 5 ani cu executare ... pe care nu i-a facut pe toti pt. ca a iesit pentru buna purtare ... astea sunt legile la noi ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Jun 2019, 13:18
Post #8779


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




A luat cu executare pentru că au fost mai mulți ani. Și au fost mai mulți pentru că a fost un cumul de infracțiuni. Or acum nu e cazul, acum a fost doar o neatenție de moment, deci aproape sigur va lua cu suspendare, dacă n-a mai avut alte condamnări.

This post has been edited by VladSoare: 27 Jun 2019, 13:20


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 27 Jun 2019, 13:51
Post #8780


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Sunt ferm convins ca dragnea sta la general population si nu are acces la comunicatii si internet.
Stiu si io cazuri unde banii ajuta la taraganarea procesului pana se mai trezesc martori/dovezi care sa atenueze impactul.
In acest timp se "discuta" cu partea vatamata pentru o intelegere si toata lumea uita de incident.
Stiu si caz de om amarat in inchisoare in ce conditii sta versus unu cu bani care a uns pe toata lumea si o duce boiereste.
In fine. Divagam.
As readuce pedeapsa cu moartea ca pedeapsa. Oricum suntem prea multi pe planeta. Daca scapam de specimene dinastea avem sanse sa ne desteptam ca civilizatie


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Jun 2019, 14:09
Post #8781


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pentru condus beat mort și fără permis, da, ar merita pedeapsa cu moartea. Dar pentru o secundă de neatenție, pe care sigur o va regreta tot restul vieții, nu cred că e cazul.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 27 Jun 2019, 14:30
Post #8782


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




A luat puscarie pentru ca era beat. Asta o sa ia cu suspendare, o sa fie omor din culpa. Ceva ore in folosul comunitatii si cam gata. Daca se tanguie la tribunal scapa si de alea. Asa e legea.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Jun 2019, 14:44
Post #8783


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Si voua vi se pare stramba legea in acest caz?

Eu unu fac o mare distinctie intr voit si din culpa...bine nu si neglijenta...dar aia nube accident..e cu repetitie.

Oricum...pedepsele is blande la noi sau in uie.

This post has been edited by wolfin: 27 Jun 2019, 14:48


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 2 Jul 2019, 16:32
Post #8784


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Jul 2019, 16:35
Post #8785


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Daca mergea cu 50 in loc de 70, poate se mai putea face ceva...

In conditiile date nu stiu daca mai avea cum sa il evite. Totusi, parca nici frane aprinse nu vad.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Jul 2019, 06:23
Post #8786


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Putea evita, teoretic, dacă nu se ducea-n stânga, practic după mașina vinovată, parcă o luase la țintă. Cu ceva noroc, sânge rece și frâne, putea evita prin dreapta.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jul 2019, 07:38
Post #8787


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




evita o laie, nu a avut timp de reactie, poate la 50 mai avea ceva timp de reactie, in mod sigur impactul avea urmari mai putin grave pentru ala lovit din lateral


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 3 Jul 2019, 08:00
Post #8788


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




2 idioti!!! Ala cu masina neagra e genul de idiot care merge cu 100 viteza de croaziera si in localitate si in afara ei. Celalalt, idiotul italian, parca e si un pic de curba, trebuia sa se infiga nitel in acceleratie la efectuarea manevrei.
P.S. Nimic iesit din comun, asta-i haosul de pe soselele Romaniei. Acum 2 saptamani am fost la mare pe A2, sosea mai periculoasa ca aia nu am vazut nicaieri in Europa. Am trecut de vre-o 5 accidente si daca nu eram eu prevazator puteam sa fac si eu 5-10 lejer.


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 3 Jul 2019, 08:21
Post #8789


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(UXE @ 2 Jul 2019, 16:32)
Consider ambii soferi vinovati
*


Noroc ca nu-ti cer aia de la politie parerea.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jul 2019, 08:23
Post #8790


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Noroc ca nici tie nu iti cere nimeni parerea wink.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 291 292 293 294 295 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 14:24
Dacia