Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

98 Pages « < 67 68 69 70 71 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme ambreiaj Megane 2, Indiferent de motorizare

valentin_29
post 7 Nov 2011, 18:53
Post #2041


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 27 June 09
From: Bucuresti




Salutare,

Am masina din semnatura luata de noua si am aproape 39 000 km. Mi se pare ciudat ca imi cupleaza foarte sus ambreiajul, cand ridic de ambreiaj cred ca imi cupleaza la ultimii 3-4 cm din cursa... Sunt curios daca ridic brusc de ambreiaj daca imi moare motorul...chiar o sa incerc si asta.
Este normal sa cupleze chiar asa sus? Mentionez ca folosesc ambreiajul corect, nu il apas aiurea de frica sa nu imi moara motorul smile.gif. Sa nu mai zic de faptul ca e tare de apas destul de zdravan.
Nu imi mai aduc aminte daca era asa si cand era noua...de emotii nu oi fi bagat de seama.

Astept o parerea din partea voastra, multumesc anticipat !


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2008 Dynamique 1.5 dCi 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 7 Nov 2011, 22:14
Post #2042


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Daca nu tremura, nu caraie si nu baraie, e totul OK. Asa tine la Megane 2 - sus. Nu are cum sa fie discul hartie daca stii ca are exact kilometrii pe care i-ai specificat, decat daca ai tractat masini la greu si ai mers cu piciorul pe pedala incontinuu. smile.gif

Pana la urma, referitor la post-urile mele de mai sus, ma poate lamuri cineva? M2 63 kw are sau nu volanta cu masa cubla din fabrica? smile.gif

This post has been edited by VyRuZ: 7 Nov 2011, 22:14


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 7 Nov 2011, 22:23
Post #2043


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




QUOTE(valentin_29 @ 7 Nov 2011, 18:53)
Salutare,

Am masina din semnatura luata de noua si am aproape 39 000 km. Mi se pare ciudat ca imi cupleaza  foarte sus ambreiajul, cand ridic de ambreiaj cred ca imi cupleaza la ultimii 3-4 cm din cursa... Sunt curios daca ridic brusc de ambreiaj daca imi moare motorul...chiar o sa incerc si asta.
Este normal sa cupleze chiar asa sus? Mentionez ca folosesc ambreiajul corect, nu il apas aiurea de frica sa nu imi moara motorul smile.gif. Sa nu mai zic de faptul ca e tare de apas destul de zdravan.
Nu imi mai aduc aminte daca era asa si cand era noua...de emotii nu oi fi bagat de seama.

Astept o parerea din partea voastra, multumesc anticipat !
*




din experienta, dar fara sa te sperii, daca se intareste - e cam la capatul puterilor


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_29
post 8 Nov 2011, 12:03
Post #2044


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 27 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(VyRuZ @ 7 Nov 2011, 22:14)
Daca nu tremura, nu caraie si nu baraie, e totul OK. Asa tine la Megane 2 - sus. Nu are cum sa fie discul hartie daca stii ca are exact kilometrii pe care i-ai specificat, decat daca ai tractat masini la greu si ai mers cu piciorul pe pedala incontinuu. smile.gif

Pana la urma, referitor la post-urile mele de mai sus, ma poate lamuri cineva? M2 63 kw are sau nu volanta cu masa cubla din fabrica? smile.gif
*



Un coleg de la RTR care lucreaza la departamentul de cutii de viteze mi-a spus ca motorul de 85cp are colanta cu masa simpla, cel de 105 cp ar fi cu masa dubla.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2008 Dynamique 1.5 dCi 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 8 Nov 2011, 12:33
Post #2045


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Am înțeles. Mulțam fain!


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 8 Nov 2011, 14:45
Post #2046


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(valentin_29 @ 8 Nov 2011, 12:03)
Un coleg de la RTR care lucreaza la departamentul de cutii de viteze mi-a spus ca motorul de 85cp are colanta cu masa simpla, cel de 105 cp ar fi cu masa dubla.
*



Confirm la cele de 105cp e volanta cu masa dubla.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 8 Nov 2011, 15:10
Post #2047


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




eu am patit-o la VW; cand s-a intarit pedala, a crapat ambreiajul


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
84Rov
post 10 Nov 2011, 13:03
Post #2048


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 October 11




Salutare,

A schimbat cineva ambreiajul la motorul 1.5 dCi de 60Kw ? Si daca da ce varianta a ales ? La mine la 60 de mii a inceput sa trepideze iar acum am 67 de mii si imi face daca am 4 perosane in masina, daca sunt singur rar apare problema.

De asemenea as fi interesat si de variante mai ieftine decat raspunsul primit de la Auto Coblacescu:
Un pret orientativ pentru kit-ul de ambreiaj pentru Renault Megane 1.5 dci 60 KW este de 1146 lei. Pentru a va oferi un pret corect pentru kit-ul de ambreiaj pentru autoturismul dumneavoastra ne este necesara seria de sasiu. Manopera pentru inlocuirea kit-ului de ambreiaj este 560 lei.

Mie mi se pare destul de mult peste 1700 lei avand in vedere ca am vazut la cativa dintre voi niste preturi mult mai decente.

Ca si concluzie:
1) A aparut ceva nou pentru aceasta motorizare sau trebuie sa pun tot kitul vechi care va ceda iar dupa cateva zeci de mii de km ?
2) Exista posibilitatea sa pun un alt kit de la Kangoo sau Megane societe presupunand ca ar fi mai rezistente ?

Multumesc aniticipat pt raspunsuri




--------------------
Renault Megane 2.2 2006 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Nov 2011, 13:09
Post #2049


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu exista un kit de ambreiaj special fabricat pentru o masina anume.
Kit-ul de ambreiaj cu cod xxxxx se poate monta pe Megane/Clio/Kangoo/Laguna...Etc.
Pretul furnizat de reprezentanta este mare si poti cere o oferta de pret la un magazin serios de piese auto(medie pret 600 Ron).
De asemenea si schimbul poti sa-l faci oriunde doresti tu(medie de pret 400 Ron)


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusgl
post 10 Nov 2011, 19:59
Post #2050


Membru


Group: Members
Posts: 320
Joined: 28 September 09
From: Galati




Astazi am condus pentru prima data masina si dupa ce eliberam ambreiaju' complet simteam cum tremura....si ca sa ma conving de chestia asta,puneam piciorul pe el si tremura si ca mentiune am impresia ca,cupla cam sus.
Scuze daca s-a mai discutat asta pe topic dar chiar nu am timp sa stau sa iau la citit 60 de pagini.Inca o data scuze daca am deranjat!

This post has been edited by Mariusgl: 10 Nov 2011, 20:00


--------------------
Renault Megane Business Line 1.6 16v 2008 - GL-35-MRS
Bă!Aprinde naibii farurile alea că-i noapte!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 10 Nov 2011, 23:48
Post #2051


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Eu inca n-am avut timp sa-l schimb si culmea e ca nenorocitu' inca rezista. In vitezele I si II nu patineaza deloc indiferent de cat de tare accelerez insa de la a IIIa in sus scapa la greu. Saptamana care vine sper sa ajung si eu sa-l schimb ca mi-e cam greu cu depasirile in conditiile astea .


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 11 Nov 2011, 11:22
Post #2052


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




QUOTE(84Rov @ 10 Nov 2011, 14:03)
Salutare,

[...]

De asemenea as fi interesat si de variante mai ieftine decat raspunsul primit de la Auto Coblacescu:
Un pret orientativ pentru kit-ul de ambreiaj pentru Renault Megane 1.5 dci 60 KW este de 1146 lei. Pentru a va oferi un pret corect pentru kit-ul de ambreiaj pentru autoturismul dumneavoastra ne este necesara seria de sasiu. Manopera pentru inlocuirea kit-ului de ambreiaj este 560 lei.

[...]

Multumesc aniticipat pt raspunsuri
*


Eu am platit 670 pe piesa de origine, disc si placa de presiune. 3'rd party gasesti si mai ieftin, pe la 570 (fara rulment) (Valeo). Manopera platita de mine a fost intr-adevar aproape de cea de service, cam 550 de Lei, insa a fost mult de munca (suruburi gripate si alte componente greu de desfacut). Am facut schimbul la un mecanic, singurul in care am incredere. Dar se poate si cu 450 de Lei, sunt sigur. Ca recomandare, daca mergi si faci schimbul la ieftin, stai langa ei, ca "baietii" sunt cam brutali. Sa n-ai surprize, nu de alta. Mi-am schimbat distributia la Solenza acum ceva timp la un service mai ieftin si baietii s-au apucat sa-mi sudeze piulite peste prezoane ca sa desfaca mai usor...

This post has been edited by VyRuZ: 11 Nov 2011, 11:23


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_29
post 11 Nov 2011, 22:53
Post #2053


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 27 June 09
From: Bucuresti




QUOTE(84Rov @ 10 Nov 2011, 13:03)
Salutare,

A schimbat cineva ambreiajul la motorul 1.5 dCi de 60Kw ? Si daca da ce varianta a ales ? La mine la 60 de mii a inceput sa trepideze iar acum am 67 de mii si imi face daca am 4 perosane in masina, daca sunt singur rar apare problema.

De asemenea as fi interesat si de variante mai ieftine decat raspunsul primit de la Auto Coblacescu:
Un pret orientativ pentru kit-ul de ambreiaj pentru Renault Megane 1.5 dci 60 KW este de 1146 lei. Pentru a va oferi un pret corect pentru kit-ul de ambreiaj pentru autoturismul dumneavoastra ne este necesara seria de sasiu. Manopera pentru inlocuirea kit-ului de ambreiaj este 560 lei.

Mie mi se pare destul de mult peste 1700 lei avand in vedere ca am vazut la cativa dintre voi niste preturi mult mai decente.

Ca si concluzie:
1) A aparut ceva nou pentru aceasta motorizare sau trebuie sa pun tot kitul vechi care va ceda iar dupa cateva zeci de mii de km ?
2) Exista posibilitatea sa pun un alt kit de la Kangoo sau Megane societe presupunand ca ar fi mai rezistente ?

Multumesc aniticipat pt raspunsuri
*



Recent o colega de serviciu a schimbat ambreiajul pt un 1.6 16v la Dacoserv si a costat-o aprox. 1200 ron piesa orginala+manopera.
Mi-a spus ca la alte service-uri non-Renault costul era aproximativ la fel si a preferat piesa de origine...
Te sfatuiesc sa dai un telefon acolo, sa le ceri o oferta, sunt foarte amabili. Ti-i recomand!


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2008 Dynamique 1.5 dCi 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
84Rov
post 12 Nov 2011, 14:47
Post #2054


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 October 11




Multumesc mult pentru informatii dar dupa o discutie mai amanuntita am aflat totusi ca preturile cam pe acolo se invart pentru ca multi cand spun kit ambreiaj nu includ chiar tot sau cel putin asta este impresia pe care mi-am format-o eu

Spre exemplu dupa o "analiza telefonica" cu un expert service in care am incredere mi-a zis clar ca trebuie schimbate toate piesele ce intra in ansamblul ambreiajului (disc, placa, rulment) + receptor cilindric care spre rusinea mea nu stiu exact ce face desi sunt inginer (pe partea electrica...). Si ar mai fi si o analiza a volantei care mai mult ca sigur va avea nevoie de o "planare". Aici am inteles ca cei care merg cu masina si le trepideaza in treapta 1 sunt decat 2 variante : 1 te lasa ambreiajul sau 2 nu te lasa dar sigur distrugi volanta. Eu n-am distrus ambreiajul (inca) dar mergand asa risc sa fiu nevoit sa schimb si volanta...

Dupa ultimele cercetari am ca variante preturi intre 1200 lei la service-uri care nu ofera garantie(si nici nu-mi inspira incredere) cu piese luate de pe site-uri sau 1900-2300 lei la service-uri Renault.
Deci cred ca masina mea nu o sa mai vada prea curand orasul poate doar drumuri exterioare


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 13 Nov 2011, 23:32
Post #2055


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




Salut
Am un Megane Sedan 2.2 din 2007 1.4 16V cu care an 25700 km
Am urmatoarea problema pe care am cautat-o aici in cateva pagini dar nu am gasit nimic despre aceste simptome: cand e ambreiajul mai cald, in treapta I la plecarea de pe loc, la eliberarea pedalei se simt niste horcaieli, niste intreruperi in forta transmisa rotilor.
Prima data am intampinat aceasta problema prin aprilie dupa mai multe plecari de pe loc, pe la 21000 km si dupa o vreme nu am mai observat aceasta problema dar acum a reaparut, mai ales cand am oameni in masina.
Dupa ce masina s-a pus in miscare nu mai e nici o problema. Pedala e la fel de tensionata ca si pana acum, ambreiajul prinde in aceiasi pozitie.

Puteti sa imi spuneti care este problema si cat mai pot sa aman reparatia.
Multumesc


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 14 Nov 2011, 17:08
Post #2056


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Eu tot asa ceva am,numai ca eu suspectez ca freaca pedala in ceva,insa la fel,numai daca il folosesc mai intens,gen aglomeratie.Mi-au uns odata in reprezentanta ceva pe acolo si nu a mai facut o perioada.Oricum,a mea face cam de noua si am pana in prezent 73 K.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_iacov
post 15 Nov 2011, 22:40
Post #2057


Membru Ilfovean


Group: Members
Posts: 878
Joined: 27 September 08
From: Corbeanca, Ilfov




Salutare, asa mi-a facut mie de pe la 33.000km, cand am luat-o de la cumnatul meu. Si uite ca de-abia in seara asta si-a dat duhul, ramanand blocata in treapta 5 (cum...nu stiu, pentru ca eram intr-o parcare si tocmai vroiam sa o bag in marsarier), lasandu-ma sa merg asa din Militari pana la Corbeanca. Tin sa precizez totusi ca am 182.000km. Intrebarea este, dupa ce am citit cat de cat topicul acesta : kit-ul de ambreiaj include si volanta? sau, in alta ordine de idei, s-o fi dus doar ambreiajul fara volanta? a mai avut cineva simptomele astea? Si inca o intrebare : merita sa iau un ambreiaj de pe o masina de la dezmembrari? (eventual ceva cu km putini, rasturnata, etc..)


--------------------
Dacia Logan 1.5dCI 2006
Under Construction...Please Wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 15 Nov 2011, 22:56
Post #2058


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Kit-ul de ambreiaj include: placa presiune, disc si rulmentul de presiune. Megane-ul nu are volanta cu masa dubla si putin probabil sa ai nevoie si de volanta. Din cele relatate de tine eu zic ca s-a dus placa de presiune.
Nu iti recomand un ambreaj second hand, placa de presiune poate sa prezinte o fisura atat de mica incat sa nu fie vizibila dar este suficient incat sa-l schimbi degeaba.

Nu uita: ''Zgarcitul mai mult pagubeste si lenesul mai mult alearga!''


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_iacov
post 15 Nov 2011, 23:11
Post #2059


Membru Ilfovean


Group: Members
Posts: 878
Joined: 27 September 08
From: Corbeanca, Ilfov




m-am lamurit si cu sh-ul, tocmai am vb cu un prieten mecanic, care de asemenea spunea ca 100% nu e din ambreiaj, ci din timonerie, sa fi sarit o furca (sau cum s-a exprimat el, nu ma pricep prea bine) dar simplul fapt ca am chinuit-o pana acasa s-ar putea sa fi daunat grav ambreiajului. ramane sa o duc la service maine si sa vad verdictul. multumesc pentru promptitudine smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5dCI 2006
Under Construction...Please Wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 15 Nov 2011, 23:26
Post #2060


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Este posibil sa fie timoneria si scapi mai usor.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 16 Nov 2011, 00:11
Post #2061


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Am vb cu un mecanic azi de la audi care s-a privatizat..il intrebam de pret manopera ambreiaj. Omul nu a stiut sa-mi zica sigur, dar a zis ca atunci cand se umbla la ambreiaj e bine sa schimbi si uleiul la cutie si volanta, iar ca manopera e posibil sa fie undeva la 800 ron ( :| ) pt ca s-ar da jos puntea fata cu tot cu caseta directie etc sa aibe acces. M-as mira dar stie cineva pasii mai importanti in aceasta interventie?
REPET, nu era sigur pe ceea ce zice, a zis ca trebuie cercetata problema.

This post has been edited by eugenTL: 16 Nov 2011, 00:12


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Nov 2011, 00:35
Post #2062


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Când mai auziți porcării din astea de genul "e bine să schimbi și ..." să nu vă fie frică să-i intrebați "DE CE?" Majoritatea nu vor fi in stare să răspundă iar cei care vor spune ceva, pot fi incuiați imediat cu alte intrebări. În cel mai bun caz veți afla eventual că sunt niște riscuri minuscule pentru care însă ați fi fost nevoiți să dați o căruță de bani.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 16 Nov 2011, 12:25
Post #2063


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Pai l-am intrebat de ce si omul mi-a spus " daca tot platesti manopera sa facem tot ce trebuie, iar la km tai e pacat sa nu schimbi pt ca risti sa o schimbi mai tarziu, doar ca vei plati inca o data manopera " Deci el s-a legat de plata unei singure manopere, iar mi mi se pare un motiv bun sa stau linistit inca 200.000km daca voi mai tine masina atat dar nu cred smile.gif

This post has been edited by eugenTL: 16 Nov 2011, 12:25


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Nov 2011, 12:33
Post #2064


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




In condițiile in care uleiul in cutie nu se schimbă iar volanta se strică foaaarte rar, de ce să le schimbi? Sau pune-o altfel

Îți convine să investești azi să zicem 500 de lei pentru a avea 5% șanse să îi economisești în viitor? Sau și mai pe scurt: Ai 95% șanse să fi dat ăia 500 de lei degeaba. Îți convine?

This post has been edited by ssilviu: 16 Nov 2011, 12:36


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_iacov
post 16 Nov 2011, 12:45
Post #2065


Membru Ilfovean


Group: Members
Posts: 878
Joined: 27 September 08
From: Corbeanca, Ilfov




s-a dat verdictul astazi. s-a rupt unul din cablurile de la cutia de viteze, sunt doua si se schimba la set. ambreiajul e terminat, si se va schimba kit-ul + rulment presiune. nu era nici rulmentul neaparat, dar oricum fluiera dimineata deci am decis sa il schimb si pe acela. Volanta nu se va schimba, nu este necesar. Deocamdata devizul cu tot cu manopera ar duce pe la 1500, dar asteptam finalul.


--------------------
Dacia Logan 1.5dCI 2006
Under Construction...Please Wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 16 Nov 2011, 13:11
Post #2066


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 16 Nov 2011, 12:33)
In condițiile in care uleiul in cutie nu se schimbă iar volanta se strică foaaarte rar, de ce să le schimbi? Sau pune-o altfel

Îți convine să investești azi să zicem 500  de lei pentru a avea 5% șanse să îi economisești în viitor? Sau și mai pe scurt: Ai 95% șanse să fi dat ăia 500 de lei degeaba. Îți convine?
*



Ai si tu dreptate dar spre ex mie mi-ar conveni decat sa stau iar in service pt o volanta mai incolo, normal daca as dispune de bani si pt ea, ca daca nu dispun o aman.
Cat despre uleiul din cutie, mai toti producatorii spun ca e pe viata(acum ei stiu ce inseamna la o masina pe viata..pt mine trebuie sa insemne mult nu 200.000km sau 5 ani), dar toti stim ca orice lichid are niste proprietati care cu timpul se duc iar cei care au avut ocazia sa schimbe uleiul de prin cutii au avut surpriza sa ii vada starea sau chiar sa afle ca e mai putin decat trebuie. Acum fiecare face ce vrea cu masina lui: Daca e sa ma iau dupa taicamiu, el n-ar schimba lichidul de frana niciodata si nici antigelul la fiecare distributie si multe alte chestii tipic romanesti " merge si asa " dar mie unul imi place sa-mi ingrijesc masina...nu sa exagerez cu schimbul de ulei in 5000km si filtre la el ci sa fac, cam ca la carte si cand pot sa schimb diverse piese preventiv smile.gif


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 16 Nov 2011, 14:13
Post #2067


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Pui problema putin gresit. De unde ai tras concluzia ca durata de viata e 200000km sau 5 ani? Atunci de ce mai scrie in carnetul de intretinere ca la 10 ani sa schimbi airbag-urile? As vrea sa aud si eu cine schimba toate airbagurile si pretensionerele la 10 ani. De uleiul din cutie nu scrie nimic. Scrie in manualul de reparatii ca se schimba doar daca se intervine la cutie. Din cate stiu, ca sa schimbi ambreiajul trebuie sa dai cutia jos, sau macar sa scoti o planetara din ea, curge ceva ulei, doar n-o sa-l recuperezi si sa-l pui tot pe ala.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Nov 2011, 14:25
Post #2068


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




De ce nu? smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_iacov
post 16 Nov 2011, 14:42
Post #2069


Membru Ilfovean


Group: Members
Posts: 878
Joined: 27 September 08
From: Corbeanca, Ilfov




din ce am vazut pana acum la masina mea, ea fiind de azi dimineata in service :
- discul de ambreiaj aproape a ajuns la nituri, asta dupa chinuiala mancata aseara si uzura de 182.000km, dar totusi arata binisor. volanta e in mintile ei, n-are absolut nimic.
- nu se gasesc cele 2 cabluri de la cutie, decat intr-un singur loc, foarte scumpe, undeva la 350ron unul si 400 ron celalalt
- uleiul din cutia de viteze era destul de gros, si avea ceva pilitura, dar nu exagerat, tinand cont ca nu a fost schimbat niciodata.
o sa revin dupa ce ridic masina, cu pretul final, schimb de ambreiaj + restul operatiunilor.


--------------------
Dacia Logan 1.5dCI 2006
Under Construction...Please Wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheo_c
post 18 Nov 2011, 22:35
Post #2070


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 September 10




salut,
am un m2 din 2005 cu 28000km si am constatat ca de ceva vreme s-a intarit un pic pedala de ambreiaj, stie cineva care ar putea fi motivul?

si cand se incalzeste trepideaza un pic la a1-a la plecarea de pe loc.


--------------------
renault/ dacia megane 2 1.6 16V/ supernova confort 2005/2002 - b29nsy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
98 Pages « < 67 68 69 70 71 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:33
Dacia