Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

142 Pages « < 22 23 24 25 26 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vw Touareg - The Battleship, si cateva Logan-uri din dotare

YRX
post 4 Oct 2018, 11:32
Post #691


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nu stiu ce sa zic, e al doilea schimb, masina a mers normal, nu prea am termen de comparatie. La pretul asta este competitiv, vroiam sa folosesc Shell AV-L 504/507, dar e vreo 70 lei/l, mai astept sa se ieftineasca, am citit pe afara ca OE-ul si Vapsoil ar fi facute de Shell.
Din istoric am vazut ca numai pe asta l-a vazut, schimbat LL, la 30k km. Daca tinea atat sigur merge si la 10k km sau un an.
Nu a consumat nimic, ma rog nimic sa se vada pe joja, a devenit negru in secunda 2 de functionare, dar asta e datorita schimbului pe repede inainte.
Marea mea frica este sa nu fie contrafacut, dar vad ca e livrat de Augsburg, vreau sa cred ca nu poate fi fals totusi vandut cu acte. E fabricat 2018, deci nici vechi nu e.

This post has been edited by YRX: 4 Oct 2018, 11:34


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 4 Oct 2018, 12:05
Post #692


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




O să-l încerc și eu, până acum am pus Castrol Edge ceva că așa au pus tot timpul la dealer și eu după, când am făcut schimbul singur.....


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 4 Oct 2018, 13:21
Post #693


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




Pretul n-ar fi asa mare, am dat 60ron/l pentru sustina.
M-am uitat acum la shell si vad ca pentru cazanul meu recomanda inclusiv un 0w30 care e vreo 140 ron la 4l.


Attached thumbnail(s)
Capture.JPG ( Size: 30k ) Number of downloads: 1018


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 4 Oct 2018, 13:46
Post #694


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Ai o cerinta speciala pt ulei LL 5W30? Daca tot il schimbi la 10.000km, de ce nu pui 5W40 cu norma 505.01?


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 4 Oct 2018, 13:47
Post #695


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Are DPF.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 4 Oct 2018, 14:23
Post #696


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Igzact. La cele cu DPF musai 507.00, care pe langa Long Life sunt si Low SAPS, adicatelea nu fac cenusa daca sunt arse de motor.

Ma, asa ma enerveaza marketingul asta agresiv din domeniul uleiurilor ca-mi vine sa-i iau la bataie. Pana acum marii producatori faceau uleiuri care indeplineau cumulativ mai multe norme ale producatorilor auto. De ex Shell a scos c2/c3 care era certificat vw 504/507, renault, mercedes, bmw, opel dexos etc. Toate bune si frumoase, eram chitit anul trecut pe el, ca la Logan folosesc de multi ani si e incredibil de curat motorul ala. Asa avea si Castrol, Mobil cu al sau ESP si altii.
Au stat ei ce au stat si au cercetat si si-au dat seama ca proprietarilor le place sa auda ca uleiul a fost facut special pentru marca lor. Asa ca au facut AV-L pentru Vw, AR-L pentru Opel, pentru Toyota, pentru Renault. Astea sunt certificate fix pentru norma respectiva si binenteles au mai pus ceva la pret, na. Mai apare si cate unu' pe forumuri si demonstreaza cu TBN, HTHS, ca are bor, ca are esteri, ca are PAO etc. ca e superformulare specifica marcii. Dracu' sa-l ia de ulei, io zic ca nu difera cu nimic ect c2/c3 fata de AV-L, AR-L etc.
Si noi ca prostii punem botul si bagam banu', la Logan am luat 0w40 cu 100 de lei, ca de, nu e nustiuce aproved.
Basca daca nu stiati si uleiul asta VW are 3 coduri diferite, pe marci:
G 052 195 generic
G AU 052 195 Audi
G VW 052 195 VW
Sa mai spun ca ala Audi e dublu la pret? biggrin.gif
Dar, na, doar tu ca posesor de Audi 1.9 TDI n-o sa bagi in motor codul saracilor aia cu Skoda 1.9 TDI. Si ala cu Skoda cand o vedea ca exista alt ulei pentru Audi mai pune un ban sa-l bage pe ala bun... biggrin.gif
D-abia astept sa apara ulei de Golf, de Passat etc. Mai tineti minte glumele cu uleiul de Logan...

This post has been edited by YRX: 4 Oct 2018, 14:25


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Oct 2018, 14:28
Post #697


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Hello biggrin.gif . Nu da cu pietre in mine biggrin.gif .

Mai ai site-ul ala cu codul de piese VW? Ca tot caut pe topic si nu il mai gasesc biggrin.gif

Multumesc

https://7zap.com/en/

This post has been edited by YRX: 4 Oct 2018, 14:34


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 4 Oct 2018, 14:31
Post #698


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Caută pe google “volkswagen 7zap”. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 4 Oct 2018, 14:57
Post #699


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Poate nu e relevanta comparatia, eu folosesc 5W40 cu 505.01 pentru 1.9TDI. Am avut ulei OEM la penultimul schimb si nu mi s-a parut grozav, motorul a devenit zgomotos dupa 7 sau 8000km. L-am inlocuit cu Valvoline xtreme mst c3, iar motorul a devenit din nou "silentios" cum il stiam.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 4 Oct 2018, 15:39
Post #700


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




A, nu zic ca e cel mai grozav, dar am ramas in urma cu studiatul si nu am prea gasit alternativa serioasa. Dupa cum am spus ma tenta Shell AV-L dar mi s-a parut scump, eu bag 9 litri... biggrin.gif
La w40 ai multe alternative. Nu mai compara totusi uleiul uzat cu cel nou, chestia cu " am schimbat uleiul cu X si s-a facut liniste" este adevarata indiferent de X.

Am zis ca daca il lasa 30k / 2 ani rezista sigur in parametri pe jumatate. Ce sa zic, nu da zgomote inca, merge ok, dar vreau sa schimb totusi pentru ca am impresia ca intervalele Long Drain de pana acum nu i-au facut totusi foarte bine. Singura chestie, am remarcat ca temperatura uleiului e mai mare acum decat la inceputul verii la mers sustinut pe auutostrada. Daca in iunie rar trecea de 90 si ceva de grade, la ultima tura de Grecia era peste 95- 97. O fi si diferenta de temperatura exterioara, de trafic. Mai vedem dupa schimbul asta daca se mai murdareste asa repede.
Asa am fost conservator si la uleiurile de transmisie, cu toate ca americanii puneau te miri ce, am folosit pe cele OE sa fiu sigur.

This post has been edited by YRX: 4 Oct 2018, 15:45


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 8 Oct 2018, 10:29
Post #701


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Weekend de mestereala la Touareg.
Obiective - schimb ulei, refacere filet la un surub de la scut, repozitionare plastic de sub parbriz care statea distantat, polish tipsuri esapament.

Deci, sa incepem cu uleiul.
8000 de km de la ultimul schimb, aproape 1 an. L-am schimbat in nov anul trecut, odata cu pompa tandem. S-a schimbat pe repede inainte, tipic service, deci nemultumit.... biggrin.gif
Am remarcat ca s-a inegrit de la prima cheie, stiu ca diesel, dar nici chiar asa. Deci motorul era murdar, avea sludge. Am vazut eu pe un forum o metoda de clatire, cu un litru de ulei turnat pe la filtru, buson de umplere etc. si lasat sa se scurga. Metoda safe, fara sa ai ce sa strici, de ce sa nu o aplic si eu. Aveam deja uleiul de sacrificiu, un bidon cu vreo 700 ml de Eni, luat din Germania (27 euro mad.gif ) si vreo 400 ml ramasi de la schimbul trecut.

20181006_160346_resized.jpg ( Size: 242.38k ) Number of downloads: 1034


Daca va intrebati, baia de ulei de dat jos si curatat manual iese din discutie, e diferentialul fata sub ea si nu iese decat cu motor jos sau dif jos, altfel nu ma complicam.
Dau drumul la ulei ( apropos busonul este 19 mm si hexagonul de la filtrul de ulei 32 mm), folosesc 2 ligheane, ca de, am numai "de Logan" de 7 litri, desfac si filtrul si las sa se scurga 30 de min. Incep apoi sa torn uleiul de clatire prin carcasa filtrului si pe la buson. Ma uit sa vad ce curge, nimic, nimic, apoi incepe sa curga fix ulei negru, la fel cu cel din motor. Termin uleiul, las sa se scurga bine, pana nu mai curge si pun busonul la loc.
Schimb filtrul, cam imputit de facut asta, noroc ca am manusi, mult mai misto este filtrul cartus.
Filtrul vechi, Mahle, e destul de plin de hartie si asta, n-a fost rau.

20181006_160401_resized.jpg ( Size: 321.57k ) Number of downloads: 1050


Filtrul nou

20181006_162043_resized.jpg ( Size: 215.32k ) Number of downloads: 1019


Cum arata paharul filtrului inainte si dupa clatire.

20181006_160533_resized.jpg ( Size: 247.84k ) Number of downloads: 1036
20181006_162026_resized.jpg ( Size: 302k ) Number of downloads: 312


In rest nu am reusit mare lucru cu clatirea, cred ca-mi trebuia mai mult ulei, uleiul este un pic mai curat, dar nu spectaculos.
Concluzia: LL Service sucks! Ma gandeam eu ca au facut imbunatatiri la ulei/motoare pentru asta, dar totusi sa tii 30k km un ulei intr-un diesel e crima.
A, treaba cu temperatura mai mare la ulei care am observat-o pe masura ce facea km este adevarata, la intoarcere, cu uleiul schimbat n-a mai trecut de 90 de grade.

Apoi am trecut la alte operatii am bagat un pic tarodul pe o gaura de surub la scut care nu mai tinea, s-a refacut usor si acum am iar toate suruburile la scut.

Grila de sub parbriz are o limba pe toata lungimea care intra intr-un plastic lipit de parbriz, asa sta lipita de parbriz, fara gauri prin care sa intre mizeria. Daca se da jos nu mai poti sa o pui la loc fara sa cureti temeinic santul si limba, ceea ce mecanicilor nu le place sa faca, astfel o pun ca o pwla, sta distantata si iti intra apa la mecanismul stergatoarelor, daca e iarna ingheata si te lasa fara.
Am mai incercat odata sa o dau jos dar m-am lasat pagubas pentru ca nu aveam presa de scos bratele stergatoarelor, am facut rost intre timp.
Treaba a mers snur, stergatoarele jos, grila jos, curatat frunze, pamant, facut luna, pus grila si capsat la baza parbrizului si avem din nou etansare.

20181007_162700_resized.jpg ( Size: 318.65k ) Number of downloads: 219


La tipsurile esapamentului nu am mai ajuns, m-am oprit la ceruit interior cadrul motor, traversele de rigidizare si semipuntea spate. Ca sa nu se simta Muttley singur am bagat un spray de cavity wax prin toate gaurile, am uns suruburile si am pregatit-o pentru iarna.

Apoi am trecut la un pic de relaxare

20181006_192131_resized.jpg ( Size: 100.61k ) Number of downloads: 203


This post has been edited by YRX: 8 Oct 2018, 10:30


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 8 Oct 2018, 10:34
Post #702


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Poză cu grila pls, nu tot cu corpul filtrului de ulei. biggrin.gif

le: fixat între timp up.gif

This post has been edited by MyKe89: 8 Oct 2018, 10:34


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Oct 2018, 12:09
Post #703


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(YRX @ 8 Oct 2018, 11:29)
Aveam deja uleiul de sacrificiu, un bidon cu vreo 700 ml de Eni
*

I-Synt ala de la ENI chiar este bun. Am pus eu in Logan cu ceva ani in urma si am ramas uimit.

This post has been edited by IRONICK: 8 Oct 2018, 12:09


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 8 Oct 2018, 12:49
Post #704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




O fi bre dar pe la noi nu l-am vazut si daca o fi la pretul din Germania parca n-as da 250 de euro pe un schimb de ulei... biggrin.gif

Era intr-adevar 504/507, am povestit la inceput cum l-am capatat. Uite o sa ma uit la Agip de curiozitate.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Oct 2018, 12:59
Post #705


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(diesel_power @ 4 Oct 2018, 15:57)
pentru 1.9TDI .... motorul a devenit din nou "silentios" cum il stiam.
*




Acuma daca nu aveam atatia ani 1.9 TDI poate credeam ca este silentios .... altfel este atat de silentios cat un tractor ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 8 Oct 2018, 13:43
Post #706


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Omu' a zis silentios ca inainte. Compara aceeasi masina inainte si dupa schimb ulei.


LE:

Ironikule, Eni-ul este intre 45 si 60 lei/l la emag vandut de niste bulgari ( deci cu vreo 50 lei transport) sau mai aduc unii la Sibiu, dar n-au pret.

This post has been edited by YRX: 9 Oct 2018, 08:05


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 Nov 2018, 07:01
Post #707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Am trecut cu reparatiile la MCV.
Schimb placute de frana, are cam 80k km masina, placutele originale mai aveau cam 5-6 mm de material.
MCV-ul are etrierii ATE de van care credam ca sunt miezul, pana acum... biggrin.gif
Am folosit un set Bosch, luat de la Autokarma la 116 lei. Treaba a mers usor, culisele etrierului s-au desfacut usor, arcul exterior era sa-mi zboare in freza, dar pistoanele erau super ruginite si vechile placute lipite bine in capetele de culisare, nu misca nimic.
Le-am curatat si uns temeinic cu unsoare de frana, le-am asamblat la loc si am facut o tura de rodaj. Discurile se prezinta intr-o stare destul de buna, au lipsa doar un mm din grosime.
MCV-ul inca merge foarte bine, motorul 16v e silentios, comanda pe cabluri a cutiei e grozava (merge chiar mai bine ca la Touareg), n-are rugine semnificative, sta bine pe drum.

A, cauciucurile Nokian Weatherproof au facut 2 ani. Nu au uzura semnificativa, n-au crapaturi, exfolieri etc. Masina a mers prin toate conditiile, inclusiv noroi si zapada, drumuri neasfaltate. Au fost o alegere foarte inspirata, me happy... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 2 Nov 2018, 08:00
Post #708


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu stiam ca au pus si pe masinile cu 1.6 16v cutie cu comanda pe cablu. Calumea!
Cat are LTFT? biggrin.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 Nov 2018, 09:47
Post #709


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pai nu la 16V a fost comanda pe cablu? Are cutia JR5.

Ai rabdare, vedem si ltft-u, daca ma pricep iti fac log. Sper sa ajung diseara cu interfata. Dar te agiti prea tare cu corectiile alea, exact ca TDI-stii cu corectiile la injectoare, au facut o psihoza din a urmari acesti parametri care spun ceva, dar vag si general despre mersul motorului.
Atata timp cat este inca in plaja de reglaj e bine, motoarele difera, sunt o gramada de factori perturbatori.
Cea mai grozava imbunatatire in mersul motorului astuia a fost cand i-am indoit supapele si le-am refacut. Bag mana in foc ca avea diferente de compresie pe cilindri care-l dezechilibrau inca din fabrica. Aici intervin corectiile alea ale ECU, il face sa mearga acceptabil chiar si cu dezechilibre.
Daca vrei sa faci o chestie data viitoare cand schimbi distributia mai baga 4-500 de lei intr-un set de garnituri chiulasa si suruburi, dai supapele jos, cureti chiulasa, refaci scaunele si portezi admisia si evacuarea impreuna cu galeriile. Are potential... de ceva cai buni.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Nov 2018, 08:09
Post #710


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Saptamana asta mi-am facut timp sa ma ocup de carcasele de chei de la Touareg. Ma rog, intr-un fel.... biggrin.gif
De la inceput am zis ca trebuie sa fac ceva cu cheile, erau cam jerpelite, logo-ul de pe spate facut praf, in general arata aiurea pentru perfectionistul de je.
Am gasit pe OLX carcase originale Hella, frumos facute, cu tot cu sigla la 50 de lei. Am sunat, m-am intalnit cu baiatu', am luat una ca doar atat avea, cu promisiunea ca-mi aduce inca una.
Pe afara carcasa arata identic, ledul sus dreapta, dimensiuni identice.
Pentru cine nu stie de unde apar pe piata desi Hella nu le are ca piese ( numai chei blank cu totul), au fabrica in Romania... naughty.gif

231011276_1_526x700_carcasa_cheie_telecomanda_vw_golf_6_polo_tiguan_cu_3_butoane_briceag_bucuresti.jpg ( Size: 105.56k ) Number of downloads: 177


Am ajuns acasa si am trecut la demontare si surpriza .... nu se potrivea placa in noua carcasa ... mad.gif

20181126_133547_resized_1.jpg ( Size: 353.92k ) Number of downloads: 195
20181126_133108_resized_1.jpg ( Size: 209.3k ) Number of downloads: 175


Era un pic diferita la interior, exact cat sa nu mearga. Bag eu o cercetare pe mytreg si aflu ca telecomanda Touaregului este diferita de celelalte Vw, este identica doar cu Phaeton si Bentley Continental, GT, etc.
Deci, da, Bentley style ... biggrin.gif

4434844732_b86ed268dd_b.jpg ( Size: 324.31k ) Number of downloads: 190






--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Nov 2018, 10:39
Post #711


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sa mai spuna cineva ca VAG echipeaza masinile de top din parts bin. radmasa.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 30 Nov 2018, 10:41
Post #712


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Acu' mi-am adus aminte de skodarii de demult, care erau entuziasmati: "Are piese dă Audi pă ea, boss"


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 30 Nov 2018, 11:21
Post #713


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Se vede o diferenta clara intre cele doua carcase ca forma si dimensuni. Da chilipiru chioraste propiteru. biggrin.gif ERa greu sa le pui un alanga alta sa vezi ca nu e acelasi lucru?

This post has been edited by bion: 30 Nov 2018, 11:25


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Nov 2018, 11:39
Post #714


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nu e boss diferenta intre a mea si aia noua pe dinafara, sunt exact la fel. Difera doar sigla de pe spate. Diferenta este la curbura din jurul prinderii cheii metalice, aia noua are un pinten unde se baga pinul de blocare, de asta nu poate intra placa. Daca nu le desfaci nu iti dai seama.
Si nu m-am zgarcit, altfel luam chinezeasca de 25 de lei.
Anyway, pentru celelalte modele vw la care se potriveste, recomand carcasa asta Hella, este foarte bine facuta, din material de calitate.

This post has been edited by YRX: 30 Nov 2018, 11:43


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 30 Nov 2018, 14:28
Post #715


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Si nu o poti bricola pe cea noua?


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 30 Nov 2018, 17:17
Post #716


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Daca poti pune o carcasa originala fara sa pierzi timp si nervi bricoland, de ce sa te chinui?
Cand s-a tocit carcasa cheii de Logan am cumparat una identica, noua. Altii au bricolat placa aia de baza ca sa incapa intr-o carcasa pentru cheie briceag.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 30 Nov 2018, 17:41
Post #717


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ii lua 1minut sa desfaca cheia noua sa o verifice. Ma rog suma e derizorie.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Nov 2018, 21:04
Post #718


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Sa incerci tu sa desfaci doua carcase pe trotuar si sa nu pierzi nimic din ele intr-un minut, mai adaugam si putina ploaie si maini inghetate. Oricum, mi-am luat banii inapoi, baiatul e om serios.

Nu am incercat bricolatul pentru ca, pe de o parte imi parea rau sa stric carcasa cea noua, pe de alta parte imi iau Bentley, este cu mult mai misto sau de ce nu Bugatti... biggrin.gif
http://www.2040-parts.com/bugatti-veyron-1...rare--i1716646/

Eftinaaaa....

This post has been edited by YRX: 30 Nov 2018, 21:14


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 30 Nov 2018, 21:43
Post #719


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(YRX @ 30 Nov 2018, 11:39)
altfel luam chinezeasca de 25 de lei.
*



si astea de pe olx de unde crezi ca sunt .... embleme gasesti tot la aliexpre ... nu mai stiu cat am dat pt. vreo 4 seturi ... dar nu mai mult de 2 usd ... si asa a plecat masina cu ele in stare buna ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Dec 2018, 17:17
Post #720


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Citesti pe diagonala... era Hella, din alte surse... biggrin.gif
N-a fost sa fie, o sa fie Bentley style din china, dar mai incolo.

In alta ordine de idei, am facut 13-14 pe langa masina juma de ora ca au inghetat chederele si clantele. E aiurea sistemul de chedere, o zice Ironick-u ca nu mai vajie, ca antifoneaza, dar la zapada sucks. Si erau unse. Bine ca n-am rupt nimic, dar am deschis numai usa la sofer.
M-a incurajat si socru-miu, care e fost detinator de Passat '91, ca el mergea pana la servici tinand de usa, ca nu se mai inchidea, odata deschisa

A, am uitat ca am facut o suma rotunda, pana am parcat s-a miscat un pic.

20181203_183014_resized.jpg ( Size: 139.54k ) Number of downloads: 127


This post has been edited by YRX: 4 Dec 2018, 10:24


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
142 Pages « < 22 23 24 25 26 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:18
Dacia