Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Deschidere cu cheia mecanica

FlorinZ
post 18 Dec 2004, 22:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 26 November 04
From: Piatra Neamt




Oameni buni spuneti-mi si mie cum se deschide masina cu cheia mecanica? Mentionez ca am citit cartea tehnica si ca am incercat cum explica ei dar mie nu imi intra cheia in "fanta" aia mica de sub minerul de de la usa soferului. Pur si simplu nu vrea. Am sa ma duc si pe la dealer dar poate ma ajutati voi
Merci frumos


--------------------
Renault Megane Sedan 2004
MEGANE II 1.5 dCi 100 CP
Confort Privilege - Vert Cuivre - Clima - Oglinzi rabatabile electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norisss
post 18 Dec 2004, 22:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 2 September 04
From: Buc




Fanta aia mica este ca sa introduci cheia, dar nu de tot.Dupa ce ai introdus cheia tragi cu ceva tarie si se va ridica capacul .Abia dupa aceea vei putea sa introduci cheia in yala, din aceeasi pozitie cum ai introduce-o intr-o yala normala la orice usa de turism, adica perpendicular pe usa.Comprende?


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dci, beige angora,septembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinZ
post 18 Dec 2004, 23:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 26 November 04
From: Piatra Neamt




Comprende eu dar.............mie imi intra cheia in fanta aia mica maxim 2 milimetri. Si dupa ce intra cheia eu de ce anume trag cu ceva putere, de minerul usii?


--------------------
Renault Megane Sedan 2004
MEGANE II 1.5 dCi 100 CP
Confort Privilege - Vert Cuivre - Clima - Oglinzi rabatabile electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norisss
post 19 Dec 2004, 10:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 2 September 04
From: Buc




tragi de cheie,...adica folosesti cheia ca pe o parghie ca sa rididci capacul care acopera locul pe unde sa bagi cheia in yala.Stiu ca ti-e teama sa tragi....asa au patit majoritatea:))...te descurci tu....


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dci, beige angora,septembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hackeru155
post 29 Dec 2013, 12:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 24 August 12
From: Bucuresti




cheia trebuie sa intre in fanta aia doar cat sa poti sa tragi de ea in exterior sa iasa capacul, dupa ajungi la yala.


--------------------
Renault Laguna 3 2013 1.5 DCI ~Hatchback~

Renault Megane 2- 1.6 16v
ex:Renault Megane 3- 1.5 DCI
ex:Renault Megane 2- 1.5 DCI
ex:Renault Megane 2- 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raveca
post 14 Jan 2017, 10:34
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 January 17




Bună ziua!
Și eu am aceeași problemă. A ”inghețat” bateria și acum nu pot deschide ușa cu cheia mecanică la RENAULT CLIO 3. Am incercat să trag, să imping, nimic nu funcționează. Cheia intră in fantă, se răsucește de jumătate, dar n-are niciun efect. Sper să nu mă puneți să sparg geamul. Sunt convinsă că producătorii au prevăzut și situația in care bateria mașinii te lasă.
Mulțumesc!


--------------------
RENAULT CLIO 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 16 Jan 2017, 09:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Bineînțeles că au prevăzut situația: cheia și butucul mecanic, cele care nu-ți merg ție. Ăsta era backup-ul.

Cauza nefuncționării este, probabil, griparea sistemului datorită nefolosirii, problemă accentuată de frig. Încearcă cu spray de dezghețat și cu vaselină siliconică spray. Deși în mod normal nu recomand vaselina (pentru că se năclăiește în timp), în cazul de față nu știu dacă ai altă soluție (în mod normal, la butuci se folosește grafit). După ce prinzi o zi mai caldă și crezi ză butucul este dezghețat/uns, bagi cheia și, fără să forțezi tare, tot încerci să o deschizi.

Mie mi-a luat (vara) cca 15 minute să rezolv aceeași problemă. Mai încercam cu cheia, mai dădeam un fâs cu spray-ul, iar mai încercam.

This post has been edited by Mr_X: 16 Jan 2017, 09:20


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nek87
post 10 Feb 2017, 05:03
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 February 16




Recent am patito si eu.Am reusit sa deschid masina fortand usa soferului in coltul dreapta sus cu un levier, introducand pe fanta creata o sarma cu un ochi la capat si tragand de manerul de pe usa. Bineinteles trebuie sa ai rabdare pentru ca nu va iesi din prima, la mine a durat cam o juma de ora pana am reusit sa prind manerul respectiv. Suucces

This post has been edited by nek87: 10 Feb 2017, 05:06


--------------------
Renault Megane 2 2004 , 1.5 DCI 60kw , hatchback - CL11NEK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Feb 2017, 08:42
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(raveca @ 14 Jan 2017, 10:34)
A ”inghețat” bateria și acum nu pot deschide ușa cu cheia mecanică la RENAULT CLIO 3. Am incercat să trag, să imping, nimic nu funcționează. Cheia intră in fantă, se răsucește de jumătate, dar n-are niciun efect.

Pe sub masina te poti lega cu cabluri direct la demaror.....si asa "invie" bateria sa poti deschide usa.
Sau reincerca mai delicat sa invarti cheia pana simti ca agata ceva.....yala are sistem antiefractie care face sa se invarta in gol la fortare/cheie falsa/etc.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:37
Dacia