Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucși bară stabilizatoare

MMVVDD
post 10 Jan 2017, 22:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 October 11
From: Baia Mare




după lupte seculare, de când m-am săturat de scârțâitul pe timp rece atunci când treci cu mașina peste hârtoape și scârțâie de zici că este căruță, am să vă spun cum să faceți să nu mai aveți scârțâitul acela oribil din cauza bucșilor bară stabilizatoare:
- am achiziționat bucși bară stabilizatoare de origine renault, de la un magazin de cartier cu suma de 120 de ron/buc. ( la reprezentanță sunt la prețul de 175 fără TVA).
- montat la un service de cartier cu 80 de ron manopera dar ATENȚIE NU SE V-A FOLOSI VASELINĂ SAU ULEI PE ELE DEOARECE ÎN TIMP SE ÎNMOAIE CAUCIUCUL, la -20 grade C nu mai am nici măcar o scârțâitură, nu știu dacă bucșile de la altă firmă mai fac fără să fie unse cu ulei și vaselină.
O problemă este rezolvată, deocamdată am să mai revin peste un an să vă spun dacă mai face.


--------------------
Renault Megane 2 Hachback 1,5dCi 78Kw 11.2008 - MM-09-CUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 24 Mar 2017, 13:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




Am inlocuit astazi bucsele de la bara stabilizatoare swag care erau ok dar scartaiau de imi mancau ficatii cu bucse impergom. Atentie in locul de prindere era sarita vopseaua putin si am dat cu banda teflonata dupa care am pus bucsile. De acum vedem la iarna ce spune!!!


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataieb12
post 16 Jun 2017, 14:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 09
From: buzau




am inlocuit si eu bucsile bara stabilizatoare pentru ca ma vrut sa elimin ceva zgomote suspecte - batai ritmice - simtite in volan si pedalier la plecarea de pe loc stanga /dreapta cu rotile putin sau mai mult bracate chiar si in mers daca miscam de volan si insistam pe directia respectiva se auzea acel zgomot
stiu o sa spuneti ca sunt bucsile cadru motor nu se misca am scos surupul si sunt in parametri , geometria este ok deci nu are ce cum sa imfluenteze ceva restul de bucsi la o verificare normala care se face in orice servis sunt in regula ( am facut la mai multe servisuri si toti au spus ca este in regula )
dar cand am schimbat bucsile bara stabilizatoare am crezut ca de acolo este buba pe bara de torsiune pe partea dreapta am vazut urme de lovituri . bucsile se monteaza cel putin pe partea soferului (stanga) in locasul prevazut pe bara intre cele doua inele la mine in urma acelui montaj intre bara si lonjeron cum vine indoita este un spatiu de +/- 2 cm iar pe partea dreapta maxim 0.7 - 0.8 mm si in acel loc bara este lovita pentru ca vopseaua era sarita si fierul era argintiu lucios nu ruginit si cred ca de acolo se aud acele batai nu pot sa explic .
astept si eu ceva pareri ca ma zgarie pe crb.el

16 Jun 2017, 15:00:
am inlocuit si eu bucsile bara stabilizatoare pentru ca ma vrut sa elimin ceva zgomote suspecte - batai ritmice - simtite in volan si pedalier la plecarea de pe loc stanga /dreapta cu rotile putin sau mai mult bracate chiar si in mers daca miscam de volan si insistam pe directia respectiva se auzea acel zgomot
stiu o sa spuneti ca sunt bucsile cadru motor nu se misca am scos surupul si sunt in parametri , geometria este ok deci nu are ce cum sa imfluenteze ceva restul de bucsi la o verificare normala care se face in orice servis sunt in regula ( am facut la mai multe servisuri si toti au spus ca este in regula )
dar cand am schimbat bucsile bara stabilizatoare am crezut ca de acolo este buba pe bara de torsiune pe partea dreapta am vazut urme de lovituri . bucsile se monteaza cel putin pe partea soferului (stanga) in locasul prevazut pe bara intre cele doua inele la mine in urma acelui montaj intre bara si lonjeron cum vine indoita este un spatiu de +/- 2 cm iar pe partea dreapta maxim 0.7 - 0.8 mm si in acel loc bara este lovita pentru ca vopseaua era sarita si fierul era argintiu lucios nu ruginit si cred ca de acolo se aud acele batai nu pot sa explic .
astept si eu ceva pareri ca ma zgarie pe crb.el

This post has been edited by tataieb12: 16 Jun 2017, 15:00

Attached thumbnail(s)
bara_torsiune_renault_megane_2005_2008_1_5_dci_3b5891e033ce8af0b8_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 301.51k ) Number of downloads: 188


--------------------
dacia // renault logan // megan 2005 % 1.6mpi // 1.6 16v dopat gepelizat - fast & furious
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:12
Dacia