Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Turometru

Daniel170
post 26 Sep 2018, 15:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 26 September 18




Salut. Detin un renault clio Symbol 1.4 din 2004 , iar astazi am observat la turometru cva ciudat. Am plecat la drum. Pe drum am schimbat treapta a 3 , am dus-o la 3000 de turati si cand am vrut sa-i cresc turatia mai mult , amm auzit motorul ca si cum e scos din viteza si acelerat, timp de 1 sec, m am uitat la turometru in acest timp si am observat ca , cand am ajuns la 3000 turatii a zvagnit singur la 3000 si cva , a revenit la 3000 si a rulat conform comenzilor. Am tras pe dreapta am scos-o din viteza si am dus-o de mai multe ori la 4k ,4k si cva de turatii. totul in regula dar dupa ce luam piciorul de pe aceleratie, si ajungea la 2k turatii , urca la 2k si umbic si isi revenea la loc. Stie cineva c-am ce ar fi, si care este gravitatea? Multumesc! blink.gif


--------------------
Renault Clio 2004 - If 09 HVZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 26 Sep 2018, 17:11
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Da, posibil ca ambreiajul sa fie pe duca. Primul semn de ambreiaj uzat este la turatii mari sau accelerari bruste. In momentul cand ai sesizat ca motorul nu ar fi in viteza discul de ambreiaj a alunecat si ti-a dat impresia ca este pe liber.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel170
post 26 Sep 2018, 18:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 26 September 18




Cineva mi-a zis ca ar fi de la alternator...ca e pe duca. acum nu... m-ai pus pe ganduri si tu biggrin.gif
unsure.gif


--------------------
Renault Clio 2004 - If 09 HVZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 26 Sep 2018, 18:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Testul pt ambreiaj e destul de simplu, baga levierul in treapta 1, accelereaza motorul pana la 2500-3500 de ture si ridica piciorul brusc de pe ambreiaj, daca masina pleaca cu scartait de roti sau smuceste destul de violent ambreiajul e bun.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel170
post 26 Sep 2018, 18:39
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 26 September 18




asta o fac c am la fiecare intersectie si nu s dezamagit smile.gif))


26 Sep 2018, 20:45:
acum cateva min am fost pe autostrada sa vad unde vrea sa ajunga...unde am observat ca defapt motorul este mai turat ca inainte . adica" inainte la 3k de turaii motorul abia incepea sa se auda. acum la 3 k de turatii motorul se aude cva mai puternic. Suunet placut , dar nestind prea multe despre masini nu stiu cat e de ok, asa ca rog cineva care cunoaste , daca are o explicatie. Eu ca necunascator de prea multe in ale masini am urm concluzie. am probleme cu garniturile de la baia de ulei asa ca tot mergand am mai pierdut din el. La schimbarea uleiului am folosit un Elf 15W-40 sporti s-au cva de genul,iar zilele trecute cand am vazut ca mi lipseste din ulei m-am oprit la primul peco si am gasit doar elf 10W-40 evolution 700st. Am auzit ca uleiul este puterea masini asa ca prima conclluzie a fost asta, si prin faptul ca aceasta problema a aparut decand am completat cu acest ulei. nuj daca am procedat bine, asa ca astept sfaturi ,sugesti, concluzi..etc. Multumesc! blush.gif

This post has been edited by Daniel170: 26 Sep 2018, 20:45


--------------------
Renault Clio 2004 - If 09 HVZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 26 Sep 2018, 22:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Ai facut un ''carcalete'' in motor, sub nici o forma nu se amesteca uleiurile intre ele, cel mai probabil uleiul a facut spuma deci eficienta zero la ungere. Schimba urgent uleiul cu un 5w40 sau in cel mai rau caz 10w40 dar sub nici o forma nu mai baga 15w40 ca asta nu-i tractor sau dacia 1310. motorul a devenit mai galagios pt ca nu are ungere cum trebuie.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:40
Dacia