Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Evacuare gaze Renault Symbol 2007

blazzelia
post 20 Sep 2018, 10:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 July 17




Saultare,

Renaul Symbol 2007, 1.4 benzina, 75cp

Ieri mi s-a rupt sudura dintre evacuarea tobei intermediare si teava care duce la toba finala. Cu ocazia asta am descoperit ca, practic, exista o singura piesa intre zona motorului si teava prin care ies gazele arse in spatele masinii. Din zona motorului pleaca o teava care e sudata la intermediara, apoi iar o teava care e sudata intre intermediara si finala.

Cineva mi-a sudat deocamdata teava cu pricina, insa nu ma astept sa aiba viata lunga, asa ca am inceput sa caut pe net (finala e si ea pe duca, s-a exfoliat deja un strat de tabla de pe ea, ma astept sa cada la datorie in curand). Problema e ca nu gasesc nimic de genul "dintr-o bucata".

Acum urmeaza neclaritatea - eu cu ce inlocuiesc "piesa" asta? S-a lovit cineva de problema asta? Se potrivesc astea "din bucati" pe care le gasesc pe toate site-urile de piese? La mine intremediara n-are nici un suport in zona de mijloc a masinii. Banuiesc ca, sudata fiind, Renault a zis ca e de ajuns sa sprijine tot ansamblul o data la motor, si apoi in zona finalei, in doua locuri...

In fine, orice opinie e bine venita.

Multumesc,

B

This post has been edited by blazzelia: 20 Sep 2018, 10:48


--------------------
Renault Symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 20 Sep 2018, 12:22
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




Salut! Am facut eu un tutorial in acest sens, arunca un ochi, ai acolo si codul celor 2 piese, fiindca esapamentul la Clio doar din 2 bucati este. Este si tutorialul video acolo, te ajuta sa intelegi mai bine despre ce este vorba. Daca nu intelegi ceva, scrie smile.gif

http://www.reno.ro/Schimbat-esapament-t313029.html

This post has been edited by Teodor Bogdan: 20 Sep 2018, 12:22


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blazzelia
post 20 Sep 2018, 13:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 July 17




QUOTE(Teodor Bogdan @ 20 Sep 2018, 13:22)
Salut! Am facut eu un tutorial in acest sens, arunca un ochi, ai acolo si codul celor 2 piese, fiindca esapamentul la Clio doar din 2 bucati este. Este si tutorialul video acolo, te ajuta sa intelegi mai bine despre ce este vorba. Daca nu intelegi ceva, scrie smile.gif

http://www.reno.ro/Schimbat-esapament-t313029.html
*



Excelent, exact ceea ce cautam, multumesc.


--------------------
Renault Symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:19
Dacia