Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages « < 9 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii Kadjar, toate motorizarile

kriprii
post 16 May 2019, 13:42
Post #301


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Stiu exact ce spui insa, daca te-ai lovi cu o problema si ar trebui sa mergi la renault pentru o reparatie pe garantie se vor uita in reteaua renault si vor vedea ca nu apar reviziile facute ceea ce automat ar duce la pierderea garantiei. Chiar o sa le scriu celor de la Vocea Clientului si revin cu raspuns.

16 May 2019, 13:50:
Am primit si raspunsul oficial:
Se recomanda intretinerea vehiculului in unitati service autorizate Dacia. In cazul in care optati sa efectuati intretinerea in unitati din afara retelei Dacia, va recomandam sa va asigurati ca Unitatatea service este acreditata de catre RAR sa faca interventii pentru vehiculul detinut.
De fiecare data cand efectuati intretinerea in unitati service Dacia acreditate, acea operatiune este inregistrata in sistemul informatic al producatorul si este vizibil oriunde in lume unde exista o unitate agreata Dacia.
In cazul in care veti avea intrari pe garantie in unitati Dacia, va trebui sa prezentati documentele de efectuare a reviziilor efectuate in afara retelei.
Va precizam ca, producatorul nu se face raspunzator de eventualele prejudicii asupra vehiculului, cauzate de utilizarea unor piese care nu sunt de origine in unitati service din afara retelei cat si de operatiunea de revizie efectuata in acea unitate.

This post has been edited by kriprii: 16 May 2019, 13:50


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 16 May 2019, 15:37
Post #302


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Deci? Care este concluzia? Se recomanda unitate service acreditata R.A.R., conform raspunsului Vocea Clientului, nu? In magazine se gasesc piese de origine Renault cu 30% mai ieftine ca cele din service-ul dealer-ului. De ce sa cumpar de la el? Pana la urma fiecare face ce vrea.


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 17 May 2019, 13:28
Post #303


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Concluzia e ca ai dreptate. Eu sapt viitoare trebuie sa fac revizia la AutoCobal. Revizia de 3 ani 1094 lei mi-au trimis oferta pret. Am cerut si la alte serviceuri autorizate R.A.R. si am primit oferte de 777- 800 lei dar nu cu filtre de origine...nici nu stiu ce sa fac.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 17 May 2019, 14:33
Post #304


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu pui piese de origine...adio garantie. Pentru 200 de lei, oare merita riscul? Adica dai 20-25k euro pe o masina, si te zgarcesti la 50 de euro? Si ai siguranta ca service-ul generalist stie ce face? Update-urile de soft si TSBurile in mod cert nu ti le aplica, alea doar reprezentanta le face. Si uneori un update sau o alta interventie de genul asta pot face diferenta intre o masina care functioneaza ok si una care incepe sa faca figuri. In plus, iti convine ca un Dorel de la ReparaTot SRL sa stea sa invete pe masina ta cum se schimba un filtru de AC la Kadjar, cu riscul de a rupe vreo clema sau ceva?

Toti constructorii auto seriosi pun pret pe interventiile in retea si cat timp ai garantie, dar si post-garantie. Daca un anume model dezvolta niste probleme pe care constructorul le stie, chiar si dupa expirarea garantiei poti beneficia de un sprijin major in rezolvarea lor. Caz concret: se stie ca un anume tip de motor dezvolta niste probleme serioase, costurile de remediere post-garantie fiind undeva la 30.000 de lei (nu, nu am scris gresit). Cine avea reviziile facute in reprezentanta a platit doar vreo 10% din suma asta, constructorul acoperind restul, ca gest comercial. Cine avea reviziile facute in alta parte, si nu avea istoric complet la ei, s-a apucat sa caute motoare SH fiindca nu primea nimic.

Personal, cred ca la o masina veche de 10 ani nu mai merita sa dai 1000 de lei pe o revizie, si mai bine gasesti un service ok sau eventual un mecanic independent specializat pe marca respectiva pentru astfel de interventii, dar la o masina noua, in garantie, sau abia iesita, mi se pare aiurea sa faci reviziile la un service oarecare sau pe sant, la coltul blocului.

This post has been edited by AndreiMR: 17 May 2019, 14:36


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 18 May 2019, 06:01
Post #305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




Nici eu nu inteleg inconstientii care renunta la garantie pentru bani de o pizza..

Mie drept sa va spun mi-a fost si rusine sa intreb la telefon ''cat costa revizia''. Adica am avut 25.000 de euro de masina si acu ma cac pe mine pentru niste filtre amarate..

Sau sa ma prezint ca ultimu' sarac cu filtre si ulei in punga luate ''de pe net''.. Afacerea vietii..
Si sa ma milogesc sau sa-i amenint sa-mi puna filtrele mele din punga..

Fiti ma si voi domni in viata.. Bine ca n-ati sunat si in Republica Moldova sa intrebati de preturi..


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 18 May 2019, 08:11
Post #306


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




E cam de cacao sa renunti la garanție pentru o suma infima față de costul unei intervenții majore în caz de belele. Dar pana la urma fiecare își gestionează bunurile asa cum crede de cuviință.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pingu
post 18 May 2019, 16:09
Post #307


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 26 November 09




La Logan am avut 2 interventii pe garantie. Binecunoscutul burduf de la planetara si motorasul pas cu pas cu 2 saptamani inainte sa iasa din garantie - 900 RON doar piesa. Nici nu vreau sa ma gandesc care sunt costurile la un Kadjar daca pica ceva pe la cutie sau turbina.

Am facut reviziile si la reprezentata si la service-uri de cartier recomandate. Cu parere de rau trebuie sa recunosc ca aia la reprezentata macar stiau ce au de facut, dintre toate service-urile de cartier doar unul mi-a lasat impresia ca ar fi fost ceva de capul lui.

This post has been edited by Pingu: 18 May 2019, 16:12


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCE EDC 2018 - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 18 May 2019, 16:54
Post #308


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Poate nu m-am facut inteles! Cumperi de la magazine toate consumabilele, OEM Renault, pe factura de la dealer ar trebui sa gasiti codurile, ca sa nu ai niciun fel de discutii cu service-ul dealerului in cazul in care Doamne fereste ai nevoie de garantie si te duci la un service, cum ar fi Mival Class. Si apropo, filtrul de motorina in cutia cu insemne Renault este acelasi, UFI, ca sa nu va faceti iluzii ca Renault produce filtre de motorina. ( cel putin la motor de 1.6 dCi ). Acest service, care daca multi nu stiu a fost printre primii dealeri Renault in Romania, cunoscut atunci ca Mach 1, si faci revizia cu toate datele introduse in sistemul Renault. Am scris mai sus, timpi de lucru si costuri mult mai mici ca la dealer. Acum ati inteles? Nu sunt tembel sa renunt la garantie doar pentru cateva sute de lei, dar de ce sa-i umflu pe altii?


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 May 2019, 19:48
Post #309


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Și să vezi distracție dacă vreuna din piese are probleme. Cei de la service te trimit la magazin pentru garanție, aia de la magazin dau vina pe montaj și pierzi timpul mergând de la unul la altul cu hârtii documente și expertize. Eventual nici mașina nu o poți folosi. Pentru 2-300 de lei.

Am pățit la clio ca după o revizie filtrul de motorina să piardă din combustibil. Piese OEM luate de la reprezentanta. M-am dus înapoi la ei și l-au înlocuit fără probleme...fusese pur și simplu o piesa cu defect de fabricație. Dacă o luam de la magazin în mod sigur nu scăpăm în 10 minute și nici cu mașina din service nu puteam pleca. Cât despre piese, da, Renault nu fabrica filtre însă calitatea unui filtru branduit Renault nu e identică cu a piesei vândute sub marca producătorului. Or fi ufi amândouă, însă nu sunt chiar același lucru


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 19 May 2019, 18:33
Post #310


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




QUOTE(mateipaul25 @ 18 May 2019, 16:54)
Poate nu m-am facut inteles! Cumperi de la magazine toate consumabilele, OEM Renault, pe factura de la dealer ar trebui sa gasiti codurile, ca sa nu ai niciun fel de discutii cu service-ul dealerului in cazul in care Doamne fereste ai nevoie de garantie si te duci la un service, cum ar fi Mival Class. Si apropo, filtrul de motorina in cutia cu insemne Renault este acelasi, UFI, ca sa nu va faceti iluzii ca Renault produce filtre de motorina. ( cel putin la motor de 1.6 dCi ). Acest service, care daca multi nu stiu a fost printre primii dealeri Renault in Romania, cunoscut atunci ca Mach 1, si faci revizia cu toate datele introduse in sistemul Renault. Am scris mai sus, timpi de lucru si costuri mult mai mici ca la dealer. Acum ati inteles? Nu sunt tembel sa renunt la garantie doar pentru cateva sute de lei, dar de ce sa-i umflu pe altii?
*



Eu inteleg ce zici,dar ia gandeste-te in caz de o problema la motor, cum se uita aia la tine si la cartea service cu stampile de la service de cartier ( fie el autorizat )? Si cum se uita daca aveai tot facut la ei?

Toti stim ca aceleasi piese le putem gasi mai ieftin. Dar in caz de ceva probleme SIGUR nu esti tratat la fel.. Si pentru ce..cateva sute de lei?


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 20 May 2019, 12:23
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Se vede treaba ca pricepi greu, daca nu spre foarte greu. Este service Renault! In reteaua Renault!


https://www.mivalclass.ro/


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 May 2019, 13:18
Post #312


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Sa păstram un ton civilizat...va rog și mulțumesc!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 31 May 2019, 09:59
Post #313


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Revizia de 1 an 1.2 Tce 770 lei, piesele lor prin programul 5 ani fara griji.

This post has been edited by Remicade: 31 May 2019, 10:04


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pingu
post 31 May 2019, 20:14
Post #314


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 26 November 09




Pai aia 5 ani fara griji nu era ca nu platesti nimic ?? Sau asta e valoarea de pe factura dar tu nu ai platit nimic ?


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCE EDC 2018 - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 1 Jun 2019, 08:27
Post #315


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Nu am platit nimic, este valoarea facturii care se transmite RCI.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 2 Jun 2019, 15:35
Post #316


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Ce ulei ti-au bagat ? Elful vietii 5w40 ?
Eu nu pricep cum fordul baga in turbatele lor 5w20 sau de ce nu pot baga Total quartz in loc de elf evolution, sau in general ceva superior....


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Jun 2019, 16:13
Post #317


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




stii ca Total detine Elf, ai idee ca sunt sanse foarte mari sa fie acelasi lucru ... dar ai mai bifat un post ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 2 Jun 2019, 18:38
Post #318


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Nu stiu ce ulei au bagat, mi-au pus stampila cu revizia si asta e tot.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 2 Jun 2019, 19:06
Post #319


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




QUOTE(cj98czh @ 2 Jun 2019, 16:13)
stii ca Total detine Elf, ai idee ca sunt sanse foarte mari sa fie acelasi lucru ... dar ai mai bifat un post ...
*


Stii ca doar pentru ca esti admin nu inseamna ca si opinezi lucruri inteligente ?
Ce treaba are Total Quartz cu Elf Evolution ?
Fix aceeasi ca si Megane Rs cu Dacia Sandero. , au acelasi proprietar !
Uite ca mai punctai un post ! Da-te cu dorsalul de tavan !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Jun 2019, 09:21
Post #320


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca






--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 3 Jun 2019, 12:48
Post #321


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Nu cred ca sunt diferente semnificative intre uleiurile de pe piata.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 3 Jun 2019, 13:29
Post #322


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Diferenta este fantastica, mai ales in cazul motoarelor turbo ca ale noastre. Daca erau vechile aspirate , da, insa aici e alta mancare de peste.
QUOTE(cj98czh @ 3 Jun 2019, 09:21)

Zici ca e acelasi lucru ? 0,3 puncte pot face diferenta .
Ma rog, fie ca tine, in cazul in care vorbim de acelasi ulei 5w40.
Dar daca vrei un LOW SAPS, ce faci ?
Ideea de baza era de ce nu te lasa sa bagi Total si te obliga la Elf.
Pe acelasi principiu , ca sa intelegi ideea, de ce trebuie sa bagi Dacia Oil si nu poti baga Elf !

This post has been edited by myreno4me: 3 Jun 2019, 13:33


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Jun 2019, 13:35
Post #323


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ma rog nu mai insist ca este evident ca nu sm cu cine ... ramai cu ale tale ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 4 Jun 2019, 10:50
Post #324


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Ce spune baiatul acesta pare interesant si documentat.

https://www.youtube.com/watch?v=Bo2k8FNaAOw


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 4 Jun 2019, 11:01
Post #325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Daaa, sa te duci sa le zici de un Royal Purple sau Amsoil sa le vezi fata , cand ei nu au auzit de Total 😂😂😂


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi12you
post 29 Aug 2019, 22:29
Post #326


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 18 August 19
From: Alexandria




Salut. A facut cineva revizia la motorul de 140 tce? Cati litri ulei intra si de care?


--------------------
Renault Megane IV tehno 2022 1.33 tce 140 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poiuytr
post 2 Sep 2019, 11:20
Post #327


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 16
From: Ploiesti




Vad ca aveti mari problem cu piesele de origine si cu maiestria mecanicilor din reprezentantele Renault.
In 2010 aveam Logan; in 2013 Symbol; in 2016 Kadjar. Toate noi. Dupa prima revizie de 1 an la Nicogel Serv Ploiesti, masina a ramas o zi la ei pt o rechemare in service, iar dupa aceasta interventie au inceput sa pice: la 16000km franele si discurile la 20000km bieletele si nu am mai asteptat sa vad cat e de bun Loganul l-am dat.
Symbolul a fost mai reusit ca din cauza lui am ramas fan Reno il mai am are 50000km si a avut 1 singur defect s-a rupt cablul de acceleratie. Symbolul nu a fost la NICI O Revizie in reteaua Reno!
La Kadjar dupa a 2a revizie m-am trezit cu apa in ulei. Revizia a fost facuta la Serus Ploiesti cu produsele lor. In 3 ani cat a fost masina in garantie nu au reusit sa inlature o mica problema. Daca folosesc frana de motor se aprinde cheita galbena ! O puneau pe tester plecau de langa tester si se prefaceau ca muncesc. Ce poti spune despre astfel de meseriasi priceputi?
Personal nu am nici un cuvant bun de spus despre meseriasii si inginerii din reprezentantele Reno Ploiesti amintite mai sus. Nu i-as recomanda niciodata.


--------------------
renault kadjar 1.5 dci Life 2016 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CostelKD
post 8 Oct 2019, 10:54
Post #328


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 February 19




Salve. Revizie de 2 ani, 1.2Tce , practic schimbat uleiul si 3 filtre 850 lei. Ulei elf la pretul de 60lei/litru.


--------------------
Renault Kadjar 1.2TCe 2017 Intense - B976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 8 Oct 2019, 13:53
Post #329


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Este exorbitant prețul de 60 lei/litru... Și după bunul obicei al majorității reprezentanțelor Renault din România, bănuiesc că și restul consumabilelor au același gen de prețuri. Când m-am adresat unor service-uri spunându-le că doresc ca să vin cu, consumabilele mele, de origine Renault, mi-au răspuns că pierd garanția pentru că nu sunt achiziționate din rețeaua Renault. Adică de la dumnealor!
Așa că am găsit soluția să le cumpăr fix de la un dealer Renault, care comercializează consumabile și piese prin magazinul online. Am atașat factură și certificatul de garanție pentru produsele cumpărate. Nu mă înțelegeți greșit! Nu fac publicitate acestei reprezentanțe! Pur și simplu mă gândesc că sunt posesori de Kadjar care sunt atenți la banii pe care îi cheltuiesc la o revizie.

This post has been edited by Iustin70: 8 Oct 2019, 14:41


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 9 Oct 2019, 17:09
Post #330


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Revizia la Meridian Nord pentru 1,6 Dci (piese + manopera) 1380 Ron. In plus fata de piesele standard la revizie a intrat 1 litru de antigel de aproximativ 40 ron.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:50
Dacia