Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

46 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie masina

wolfin
post 15 Jun 2018, 23:00
Post #331


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti






--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jun 2018, 06:53
Post #332


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mie mi se pare cul ca in 2018, cand toti fac downsizing si cost-reduction astia baga niste bani in R&D adevarat, chestii noi. Nu stiu daca vreau sa dau vreodata cuiva in cap ca incearca sa fie revolutionar. Mai ales ca vorbim de un producator relativ mic.

Personal, in timp ce salut ambitia lor, asta mi se pare cam ultima zvacnire de viata a motoarelor termice in productia de masa. Toti se retehnologizeaza pentru surse alternative de energie, astia reincalzesc ciorba de benzina.

Vlad, chiar te invit sa conduci o mazda. Personal am o slabiciune pentru 6-le nou, dar conceptul ala de 3 chiar m-a impresionat. Nu stiu cum dracu, dar multi care trec la japoneze aproape ca dezvolta un cult pentru ele. Or sti ei ceva.

Acum sincer, intre un 6 si un mondeo ca al tau cred ca mi-ar imploda creierul. Parerea mea.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2018, 09:04
Post #333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Să știi că 6-le îmi place foarte mult. Chiar l-am luat în calcul în locul lui Mondeo 4. Dar cînd m-am uitat la motoare, am zis pas. Nu-mi ofereau nimic demn de luat în seamă. Între timp or mai fi evoluat, dar la momentul respectiv cel mai mare motor pe benzină (pentru că la tractoare nu mă uitam) era un 1,8 litri de 140 de cai, sau pe-acolo, nu mai știu exact. Ce naiba să fac cu ăla cînd la Ford îmi dădeau pe alese, 203 sau 240?
Și RX8-ul mi se pare fantastic. Doar că din păcate nu-i pentru cine trăiește din salariu.
Și MX5-ul îmi place, dar ăla e de damă, n-aș putea să mi-l cumpăr.
Deci n-am nimic contra Mazdei, îmi place ca marcă, numai că în ultimul timp a căzut și ea pradă aceleiași boli ca toți ceilalți, și anume boala buburuzelor de oraș umflate cu pompa ca să pară SUV-uri, în timp ce mașinile adevărate precum 6-le stau în umbră. Dar nu sînt singurii. Și Ford face la fel, ne asasinează cu reclame la prostia aia de EcoSport.

Să investești în tehnologie este ceva lăudabil. Dar un motor care folosește ciclul Diesel este un motor Diesel, chiar dacă bagi alt lichid în el. A, că trebuie să faci tot felul de șmecherii ca să nu se autoaprindă benzina, da, asta e evident, dar nu schimbă cu nimic lucrurile. E un diesel adaptat la benzină. Dacă are ciocul lat și măcăne, e rață. Dacă-i tragi o dungă roșie pe cap, nu devine ciocănitoare; devine o rață cu dungă roșie. smile.gif

Edit: Hmmm... nu înțeleg. Din ce văd în filmuleț, e tot cu scînteie. unsure.gif
Deci toată șmecheria este că folosește un amestec mai sărac, dar îl comprimă mai tare? Iar "sărăcia" îi permite să fie comprimat mai tare fără să se autoaprindă? Asta-i ideea? unsure.gif
OK, îmi retrag cuvintele. Nu e un Diesel. E un Otto care a trecut pe la marketing. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2018, 11:40


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jun 2018, 10:37
Post #334


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




O sa vedem cat de eficient va fi. Ideea nu e rea. Acum sa speram ca nu vor fi injectoare franceze.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2018, 11:15
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Eficient probabil că va fi. Sînt convins că va fi.
Rămîne însă de văzut cît de fiabil va fi. Și cît de poluant (să nu fie ca GDI-urile, care după zece ani s-au prins că scot particule de diesel). Și cît de pretențios (să nu vrea musai benzină de 100, sau să crape injectoarele dacă pui o picătură de benzină proastă sau cu apă). Și cît de sensibil la întreținere (să nu vrea neapărat un ulei foarte scump, sau schimbat la jumătate din timp). Și așa mai departe.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2018, 11:41


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 12:54
Post #336


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pentru ca Alfa a plecat, si pentru ca vreau o masina pentru naveta sotiei, in ultima perioada am tot studiat piata. In principiu, cerintele erau urmatoarele: masina de clasa compacta sau crossover mic (astea ii plac ei mai mult) si obligatoriu 4x4, benzinara, obligatoriu clima automata si conexiune cu telefonul mobil, conditii de garantie mai bune decat cei 2 ani pe care multi inca ii practica, disponibilitate relativ rapida (nu concep sa stau 6-7 luni sa astept o masina banala). Bineinteles, conteaza si factorul buget, cat mai ieftin, cat mai bine.

Am luat la rand cam toate ofertele posibile, cu plusuri si minusuri. Unele au picat din lista pe motiv de design, altele de dotari. Hyundai si Kia nu am vrut, inca nu sunt ce trebuie modelel coreene, Opel Astra imi place dar nu am fost convins ca merita totusi banii, Peugeot 308 are doar la diesel un pret decent...samd. Pe lista scura au ramas cam asa:

-Renault Megane 1.2 Tce, varianta de echipare Zen. Imi place cum arata in exterior, pretul e unul ok, dar nu imi place calitatea de fabricatie si nu imi place designul interiorului. Am mari rezerve fata de motorul asta, care are un istoric de probleme. Deci masina a picat de pe lista.

-Dacia Duster, varianta noua: pret ok pentru variantele 4x4, dar 1.2 tce nu vine decat cu echiparea intermediara, fara clima. Daca vrei benzinara si clima, trebuie sa iei 1.6 Sce 4x2. Calitatea e mai buna decat ma asteptam, dar siguranta e tot la nivel de 3 stele. A picat in principal din cauza echiparii

-Suzuki Vitara 1.6 Passion 4x4. Cea mai buna varianta de crossover mic si ieftin, are o multime de dotari, si fiabilitatea pare sa fie ok. Finisajele sunt modeste insa, iar motorul se simte cam la limita pentru masina asta. Daca o mai si incarci cred ca se complica situatia. Sotiei nu ii place deloc cum arata, deci putea sa vina cu orice dotare si orice motor, ca tot pica din schema radmasa.gif

- VW Golf 1.0 TSI. Pe hartie pare ok, e un motor care e foarte apreciat de presa care conteaza (nu de Autobild&co), insa pretul mi se pare prea mare pentru varianta intermediara Comfortline, care si asa nu ofera prea multe dotari. Finisajele sunt clar cele mai bune din clasa ei, si senzatia de calitate este acolo...dar scumpa. Si niciun istoric de fiabilitate al motorului

- Seat Leon: Am gasit disponibile rapid doar 1.2 si 1.4 TSI. Ambele niste catastrofe de motoare. Pacat, fiindca era o masina foarte interesanta, raportul pret/dotari/calitate e foarte bun

-Mazda 3 G120: Aici stiam clar cum merge si ce poate masina, stiu ca fiabilitatea e exemplara, ramane de vazut doar pretul si termenul de livrare. Contra ei nu am decat ca spatiul in spate nu e chiar cel mai mare (nu conteaza deocamdata) si ca anul asta e ultimul de productie.

-Honda Civic 1.0 Vtec (cum suna asta, Vtec de 1 litru): Masina imi place. Imi place cum arata, imi place spatiul si calitatea interiorului, imi place ca vine cu multe dotari in standard, si imi place cum se conduce...varianda de 1.5. Fiindca n-am facut test cu 1.0 inca. Problema si principalul motiv care ma face sa ma gandesc ca nu ar fi ok sa o iau e fiabilitatea incerta a noului motor, care mai vine si cu GPF. Teoretic la benzinare Honda sunt buni, insa motorul asta e prima lor incercare de downsizing, si daca e ca la prima incercare de diesel...cam nasol.

Cert e ca in finala au ramas Mazda 3 si Honda Civic. Mai ramane sa vad ce preturi obtin si ce conditii de livrare, si sa fac un TD cu Civicul. A, si sa se hotarasca si sotia care ii place mai mult, ea o va folosi in principal...dar se pare ca ambele ii plac. Daca nu se razgandeste si zice ca vrea altceva decat astea 2 smile.gif

Imi cer scuze pentru peretele de text, dar m-am gandit ca o masina de clasa compacta poate fi in calculul mai multor utilizatori de pe aici, si poate ajuta la ceva impresiile mele.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 13:11
Post #337


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Lung pomelnic.. laugh.gif laugh.gif

Doamna nu vrea automata?

Eu zic
.cred...ca doamna ar trebui mearga cu ele..adica un mic drive test. Iar la vitara...exista S...si curand un facelift.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 26 Jun 2018, 13:14
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(AndreiMR @ 26 Jun 2018, 12:54)
In principiu, cerintele erau urmatoarele: masina de clasa compacta sau crossover mic (astea ii plac ei mai mult) si obligatoriu 4x4, benzinara, obligatoriu clima automata si conexiune cu telefonul mobil
*



QUOTE(AndreiMR @ 26 Jun 2018, 12:54)
Cert e ca in finala au ramas Mazda 3 si Honda Civic.
*



Deci cum vine asta? huh.gif

Mazda 3 benzinar, AT, cel mai ieftin nivel de echipare e Attraction. CU climatronic dar fara nicio alta optiune iese la 19.390. Cu discount, probabil vreun 18K.
Civicul benzinar AT cel mai ieftin e Elegance, 1.0VTEC, la 21.500 Euro, culoarea STAS si fara optionale. Probabil (habar n-am daca astia dau reduceri) reusesti sa o scoti la 20K.

Ford EcoSport are si AT, si 4x4 (nu se pot combina) si categoric iese la un pret mai bun decat alea doua de sus. Si are si 5 ani garantie.
Just saying...

This post has been edited by Bwwlan: 26 Jun 2018, 13:15


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 13:27
Post #339


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




ford doar diesel 4x4 wacko.gif

mazda frumoasa foc..cx3 placuta..dar e ff mica in spate si portbagaj (parca e facut dupa 2). de 3 nu comentez...

This post has been edited by wolfin: 26 Jun 2018, 13:29


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 13:30
Post #340


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Adica obligatoriu 4x4 daca e sa fie crossover. Cutia automata nu e cerinta obligatorie...cel putin la Mazda e atat de misto manuala incat e pacat sa mergi pe AT. Nici la Civic 1.5 nu era rea, iar la Civic singura varianta de AT este o CVT, deci in niciun caz nu merita banii.

Ecosport nu ne place. Nici mie nici ei...arata aiurea o masina care e la fel de inalta pe cat e lata. 4x4 vine doar pe diesel, si desi eu unul n-am nimic impotriva unui diesel, sincer ma gandesc ca e posibil peste 5-6 ani sa nu o mai pot vinde pe motiv de restrictii puse de birocratii UE. In plus, la utilizarea masinii dieselul nu se justifica...va face probabil in jur de 15k km pe an, naveta pe distanta scurta si ocazionale plecari la drumuri mai lungi. Nu sunt ferm convins ca un diesel ar apuca sa isi faca regenerarile pe traseul zilnic in perioada rece, chiar daca e extraurban destul.

Strict rational, Vitara si Duster erau variantele cele mai bune de crossover/SUV, iar din clasa compacta, Mazda 3 este cea mai ok. Dar asta e doar aspectul rational, nu cumparam masini doar dupa calculele din Excel...asa ca ramane sa vedem. Daca era dupa mine, faceam un efort si luam o Giuletta 1.4 noua smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 13:34
Post #341


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca tot esti disponibil pt efort..un 3008 ...ca nu ai nevoie de 4x4 blush.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 13:40
Post #342


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Efort doar pentru Giulietta smile.gif 3008 e oricum destul de scump, mai ales ca nu poti sa iei unul chel...interiorul ala arata bine doar cand are destule dotari. Realist vorbind, vreau ceva in plaja 15-18k euro, Giulietta ar fi ceva mai scumpa.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 26 Jun 2018, 13:41
Post #343


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Poti lua un CX3 care e o masina absolut superba, 1210CP, M6, rosu rubiniu, la 20K. Cu reducere, un 19K probabil. Putine pe strada, look spectaculos, amprenta la sol mai mica decat M3 => se parcheaza mai usor.
Mazda 3 are puntea spate galagioasa (prost antifonata), in rest, masina e OK. Nu prea high-tec... Civicul asta nou am inteles in schimb ca e un fel de transormer smile.gif n-am condus, nu ma pot pronunta.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 13:46
Post #344


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




hai success....ca ce vrea doamma e sfant...dupa aia sa iti strige ca a luat ce ai vrut tu..influentat de noi 168.gif

si Bwulane mai taie din CP.. tongue.gif

This post has been edited by wolfin: 26 Jun 2018, 13:46


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 13:49
Post #345


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




CX3 arata intr-adevar mai bine, dar mi se pare enorm de scumpa pentru ce ofera. Plus ca nu stiu cat de disponibila e cu livrare rapida, se vinde foarte bine. O sa ma interesez si de ea cand ajung la showroom Mazda si o sa vad ce pret pot obtine. Deocamdata sunt la faza de mailuri date dealerilor din afara Bucurestiului...si pana acum, e cum ma asteptam. In provincie se ofera preturi mai bune. Imi pare rau ca s-a inchis la Pitesti reprezentanta Honda si Mazda (da, erau in acelasi loc), mai ales ca aveam la vanzari pe cineva care lucra acolo si care ma putea ajuta in mod sigur cu o oferta buna. Dar asta a fost timingul.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 Jun 2018, 13:51
Post #346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(AndreiMR @ 26 Jun 2018, 13:40)
Efort doar pentru Giulietta Giulia 
*

nono.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 13:51
Post #347


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




cx3 arata bine dar ca spatiu e mazda 2. vezi si in otopeni la radacini...


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Jun 2018, 14:11
Post #348


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cum arata conceptul de noua Mazda 3 wub.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 14:16
Post #349


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Nu vine si cu noul motor?

Da x...ul.

Mucix..te referi la kai?

This post has been edited by wolfin: 26 Jun 2018, 14:19


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 14:20
Post #350


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ba da. Si cu un nou pret. Probabil ca vor avea in paralel si Skyactiv-G actual, si viitorul Skyactiv-X. Si nu cred ca va fi ieftin, sincer. Asta e un alt aspect...stiu ca Mazda se schimba anul asta si ca voi cumpara o masina care peste cateva luni nu se mai produce. Teoretic nu ma deranjeaza, dar s-ar putea sa ma deranjeze daca viitoarea va fi atat de frumoasa si doar cu cateva sute de euro mai scumpa smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 26 Jun 2018, 14:22
Post #351


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Ai o afinitate catre mazda..la fel cum o ai la alfa happy.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 14:29
Post #352


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eh, sincer strict intre astea 2 modele pentru mine decizia e imposibila. Ambele imi plac din motive diferite, ambele au niste dezavantaje, ambele vin pe rosu daca le vreau repede radmasa.gif Masina perfecta era caroseria de Honda Civic cu plansa de bord de Mazda 3, si un motor turbo cu consumul si fiabilitatea Skyactiv de la Mazda. Greu.

Tocmai ce am vorbit si cu persoana de contact de la fosta reprezentanta Honda/Mazda Pitesti, si n-a reusit sa ma incline spre una sau alta. Ambele merg misto, ambele au o istorie de fiabilitate solida, ambele consuma mai putin decat te-ai astepta...pana si el a zis ca pana la urma e chestie de gusturi. El e mai degraba fan Honda, asa ca inclina spre asta...eu mai degraba apreciez Mazdele, din experientele cu masinile lor. Cred ca pana la urma doamna va fi cea care decide sleep.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 26 Jun 2018, 14:53
Post #353


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Da' Toyota C-HR nu va place ?


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Jun 2018, 14:54
Post #354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Mergea Giulietta cu 1.4 170 CP. biggrin.gif
Auris/Corolla ai vazut?

Megane 1.2 TCe nu e chiar cum se spune ..... Masina din semnatura are 142.000 km in 4 ani si jumatate. Am schimbat la motor doar un furtun de la circuitul de racire (la 120.000 km).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Jun 2018, 16:21
Post #355


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(aLecsunder @ 26 Jun 2018, 15:53)
Da' Toyota C-HR nu va place ?
*



Ba da, arată superb. Dar e prea scumpă. Pleacă de la 21k euro. 18k e maximul alocat, dar și așa as prefera să cheltui ceva mai puțin. Ideal ar fi 18k cu tot cu casco și anvelope de iarna.

QUOTE(centurion @ 26 Jun 2018, 15:54)
Mergea Giulietta cu 1.4 170 CP.  biggrin.gif
Auris/Corolla ai vazut?

Megane 1.2 TCe nu e chiar cum se spune .....  Masina din semnatura are 142.000 km in 4 ani si jumatate. Am schimbat la motor doar un furtun de la circuitul de racire (la 120.000 km).
*



Auris actual e pe final de viață și e urât. Viitorul Auris arată ok dar nu știu când apare în showroom și cât va costa. Idem noul Ford Focus. Cât despre Corolla o văd pentru cineva peste 50 de ani.

Megane era o variantă mai ales dacă prindeam un preț bun, dar interiorul ăla nu e deloc ce trebuie. Dacă la un megane gt as putea trai cu el, la unul normal nu prea.

Sâmbăta cred că mă duc să văd o Mazda 3, mai mult ca să o vadă și soția. Luni încerc să ajung și la Honda în București pentru civic, poate găsesc un 1.0 pentru test drive.



--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 26 Jun 2018, 16:33
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Mazda roșie FTW smile.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 Jun 2018, 16:38
Post #357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Parcă văd că după nenumărate dezbateri între Mazda 3 și Civic, analizat pe toate părțile, test drive-uri, analizat din nou, etc. i se va pune pata că vrea Mini sau BMW seria 1 roșu, nimic altceva. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 26 Jun 2018, 16:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 26 Jun 2018, 16:56
Post #358


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Pai de alea nu te atingi.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Jun 2018, 17:14
Post #359


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ce saracie iti place la civicul ala eu nu pricep ... ca este urata cu spume ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 26 Jun 2018, 17:53
Post #360


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Nu mă dau în vânt după dizainu asiatic, dar mazda trei îmi place. Fața-i de 10, lateralele și interiorul de 9, dar spatele rămâne corijent. Cu toate astea, e pe lista mea de preferințe.
Numa' că barca nu-i vandabilă și cum e-n mințile ei, rămâne la mine-n iaz. Restul e vise. wink.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
46 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:48
Dacia