Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu sta constant apa

MonaMk3
post 15 Jan 2018, 09:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 October 17




Neaata. La meganul sufletului meu ii pica nivelu la apa la 1 linie daca stai pe loc sau daca mergi constant gen a 4-a 80. Daca accelerezi sa schimbi urca apa la 90 daca mergi constant iar pica. Asa e normal la diesel la megan?

Ps. Am schimbat filtrele la revizie si daca stau pe loc sa incalzesc masina in interior se simt noxele. Daca plec cu ea direct nu. Idea e ca trebuie incalzita ca nu pot pune pitica in costum de ski in scaun smile.gif)((


Multumesc.


--------------------
Renault megane 2011 - mk3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 15 Jan 2018, 10:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Ai incalzire aux electrica. Nu stai pe loc, pui copilul si pleci, eventual primele 2 minute dai pe recirculare (adica inchizi aerul dafara) si vei simti de la coltul strazii putin aer cald pe la nas.
Faza cu noxele in cabina, mai verifica, nu cumva era curent aiurea pe strada si batea vantul din spate?
Nu ar trebui sa oscileze liniutele la apa calda. Ar trebui sa se aprinda cea mica plus cea mare si sa ramana asa.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MonaMk3
post 15 Jan 2018, 11:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 October 17




Si la model 2011 e electrica? smile.gif) gii nu ma pricep imi e sa nu fie la modelele astea mai noi. Noi nu avem clima doar ac

Noxele baga si fara curent vant doar de cand am facut revizia.

Nenorocita de linie urca scade dupa cum se tureaza masina. Am mai fost o tura in service..au schimbat nu stiu ce garnitura si tot asa face sad.gif

Multuuu

15 Jan 2018, 11:22:
Ps nu pot da reply ma mesajele private ca nu am destule posturi

This post has been edited by MonaMk3: 15 Jan 2018, 11:22


--------------------
Renault megane 2011 - mk3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 15 Jan 2018, 11:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Incalzirea electrica e automata, insa se va simti mai tare daca pui aerul sa bata pe gurile frontale si ventilatorul cel putin la jumatate.

Despre temperatura apei...
- in primul rand ala nu e 90, e doar temperatura normala de functionare care este undeva in jur de 80 la diesel
- daca face asa doar cand e foarte frig afara (temperaturi cu minus, gen -5 sau mai rau) atunci poate fi normal; motorul diesel e eficient termic, nu se incalzeste asa de tare ca cel pe benzina si, mai ales cand e frig afara, nu prea se incalzeste pe loc; astfel, daca-l lasi la ralanti pe frig atunci temperatura apei va cobori (mai ales ca apa trece prin radiatorul de incalzire, care iti da caldura in habitaclu); daca mergi fara sa-l chinui, adica a 4-a la 80, a 5-a la 90, atunci de asemenea e posibil sa vezi temperatura sa scada (aerul foarte rece raceste blocul motor, care nu apuca sa se incalzeasca prea tare)
- daca face cum spui si vara, pe caldura, atunci e o problema la termostat

De asemenea, daca e termostatul blocat pe deschis, la ce frig e acum afara ar trebui sa nu ai nici macar o linie.

Eu am facut teste la -10 la ralanti si motorul nu se incalzea pese 68 grade (deci o singura liniuta), pentru ca nu era forjat. Puteai sa-l lasi si 10 ore ca tot degeaba. Si termostatul functiona ok.

This post has been edited by roland: 15 Jan 2018, 11:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MonaMk3
post 15 Jan 2018, 11:56
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 October 17




Imi fluctueaza liniuta la apa si la 14grade sad.gif deci alt termostat smile.gif1


--------------------
Renault megane 2011 - mk3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 15 Jan 2018, 11:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Corect. In acest caz sigur e termostatul cu probleme.
Dar se face un test in service oricum.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 15 Jan 2018, 11:58
Post #7


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(roland @ 15 Jan 2018, 11:45)
Despre temperatura apei...
*


Foarte corect! wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu85
post 15 Jan 2018, 22:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 28 May 09




si la Clio am pus carton la radiator, am trecut pe Megane 3 DCi crezand ca n-o sa mai fie nevoie dar pe -10grade vezi o liniuta la temperatura cum scade/urca.

Carton pe 3/4 din radiator. Se desfac torx-urile de la bara fata si intra fara probleme!


--------------------
Renault Megane III Grandtour Expression 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 16 Jan 2018, 20:07
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Eu am bord analog pe Fluence. Ce am observat iarna asta și iarna trecuta , că urca apa un pic mai greu și nu se duce fix la jumate că vara dar cred că e normal. Nu am văzut să scadă în timp ce stau la relanti.
Părerea mea este că bordurile digitale sunt mai sensibile și va faceți probleme degeaba. A și era să uit, cu toate că e diesel nu am avut căldură că la asta la cate benzinare am avut și am condus. Daca dau clima la HI frige aerul de la aeratoare.
Of: am un Chevrolet Spark de la serviciu și îngheț in el oricât aș tura și oricati km aș parcurge. O mizerie.bine că au plecat din Romania. Porcăria aia costa cât un Logan (mai chel) pai cine dracu își luă râjnița aia!?


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 16 Jan 2018, 21:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Chiar dacă ai indicator analogic la temperatură, informația e tot digitală și o să vezi că indicatorul stă în aceeași poziție chiar dacă temperatura variază în anumite limite.

Adică, dacă ai 80 grade sau 85 grade el va arăta la fel.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Jan 2018, 22:53
Post #11


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da' ce va tot mirati atata? E normal ca la ralanti, in trafic sau pe distante scurte sa nu creasca sau chiar sa scada temperatura unui motor diesel, e vorba de randamentul foarte bun. Atat timp cat aveti rapid caldura in masina (incalzirea suplimentara), lasati indicatorul ala in pace pe timpul iernii. La a mea da sa se apropie acul de mijloc in 10 km, apoi dau de trafic nasol si scade spre sfert. No problem wink.gif!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 17 Jan 2018, 06:56
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nu ma miram.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 17 Jan 2018, 07:27
Post #13


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




OK. Oricum, mai e un topic pe tema asta.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:33
Dacia