Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

reparare consola butoane usa stanga fata

catalin_laguna
post 25 Nov 2016, 10:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 25 November 16




Buna,
de cateva zile nu mai pot ridica geamul fata stanga din butonul corespunzator. De coborat functioneaza OK.
In aceasta situatie singura optiune este sa actionez din telecomanda de 2x butonul de inchidere usi, automat ridicandu-se si geamul de la sofer.
Suspectez ceva probleme la consola butoane usa stanga fata. Din ce am mai citit pot fi ceva contacte imperfecte, care s-ar putea rezolva prin lipire/cositorire.
La apasarea butonului defect se simte ca miscarea lui este diferita fata de butoanele care functioneaza OK.
Mentionez ca este prima data cand intentionez sa repar ceva la usa, asa ca experienta mea este extrem de redusa.
Trebuie sa desfac tot panoul usii pentru a putea extrage consola sau se poate scoate doar consola de pe usa?

Va multumesc

Later edit:
Pana la urma m-am descurcat singur si m-am gandit sa impartasesc "descoperirile" facute celor interesati.
Cu o surubelnita dreapta si cu putina rabdare se poate extrage consola cu butoanele pentru actionarea geamurilor, de pe fata de usa stanga fata, prin apasarea clipsurilor de pe conturul consolei. Apoi se desface conectorul electric.

Consola este un "sandvich" cu 3 straturi, prinse intre ele prin clipsare. Atentie clipsurile sunt de plastic si par destul de subrede.
- un strat este conturul/bordura de plastic a consolei,
- alt strat este cel cu butoanele,
- iar ultimul este stratul cu contactele electrice, care seamana cu o telecomanda de TV (cablaj si covoras de cauciuc cu contacte grafitate). Cablajul contine componente SMD (tranzistoare, LED-uri si cateva rezistente) si pinii conectorului.

In cazul meu defectiunea provine de ruperea unui piciorus al butonului (pt geam sofer) si a resortului butonului (format dintr-un plastic tija elastica).
Butonul este un element separat care probabil se poate gasi undeva, dar resortul butonului face parte din stratul butoanelor.
Din pacate nu poate fi reparat deoarece "carnea" piciorusului este f subtire, iar resortul este asa de subtire incat nu-l poti manufactura.

Pentru proba am montat consola la loc, dar fara butonul defect si am apasat cu o tija contactele (covorasul de caucuic) si a coborat, respectiv urcat geamul.
Deci singura problema este butonul defect.

Rezolvarea: inlocuirea consolei mad.gif

This post has been edited by catalin_laguna: 25 Nov 2016, 14:41


--------------------
Renault Laguna III 2008 Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Nov 2016, 18:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Daca cel mai deschis geam e cel de la sofer, iar cele din spate mai putin, de ce nu ai lua un buton valid de la actionarea unui geam spate si l-ai pune pentru fata-sofer.

Apoi, dupa ce te linistesti, incerci ceva la dezmembrari. Poti gasii o consola de asta banuiesc. Bafta !

Eu sunt mai linistit blush.gif , nu am decat doua butoane la consola, ca e coupe...


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_laguna
post 29 Nov 2016, 10:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 25 November 16




Asa cum am mai spus, unul din straturile ansamblului consolei contine suporturile butoanelor si resorturile acestora.
Resorturile nu pot fi interschimbate. Daca resortul este rupt, dupa actionarea butonului acesta nu mai revine la pozitia de repaus.
Butoanele sunt interschimbabile, dar ... simpla scoatere din suportul lor este o operatie dificila, deoarece pentru a le desface trebuie sa apesi axul de plastic si risti sa rupi resorturile care oricum sunt fosrte delicate (au grosime 1 mm).
Din tot ansamblul consola cel mai repede se pot deteriora resorturile si butoanele (ruperea piciorusului de fixare).

BTW Ieri am rezolvat problema inlocuind consola.

This post has been edited by catalin_laguna: 29 Nov 2016, 10:50


--------------------
Renault Laguna III 2008 Grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigtroni
post 15 Apr 2019, 10:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 30 May 16




Salut!

Am o problema ce cred ca isi gaseste sursa in consola de comanda a geamurilor.
M-am gandit totusi ca poate sa fie si o setare facuta de mine din greseala (dar nu prea cred ca e posibila).
Sa va descriu putin problema: geamul din stanga fata (sofer) nu mai reactioneaza la "impuls" - adica in momentul in care tin butonul actionat pentru ridicare/coborare lunga, acesta se misca doar un segment de cativa cm. Astfel, ca sa cobor sau sa urc geamul, trebuie sa actionez butonul de foarte multe ori. Motorasul functioneaza, macaraua nu trosneste, deci am o banuiala ca este din panoul de butoane. Geamul din stanga functioneaza corect.

A mai intampinat cineva problema asta, si care credeti ca ar fi rezolvarea?

Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 3 2013 / Business Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 15 Apr 2019, 12:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Mie teamă să nu fie modulul de confort

15 Apr 2019, 11:28:
la asta ma refer

This post has been edited by andru1973: 15 Apr 2019, 12:28

Attached thumbnail(s)
1285263_1.jpg ( Size: 58.95k ) Number of downloads: 163


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 15 Apr 2019, 14:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Verifică sa nu ai spire suprapuse,din cauza uzurii , pe tamburul din capul reductorului .Practic macaraua da de greu si se întrerupe alimentarea la motor.
Fa o acționare a geamului și pune urechea pe panoul de ușă , sigur vei auzi ceva diferit față de o ușă ok.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 15 Apr 2019, 16:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Încercă să faci o configurare la geam,poate sa desconfigurat,și nu mai lucrează cum trebuie


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 15 Apr 2019, 17:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




O treaba asemanatoare s-a intamplat la o decuplare a bateriei.

Am re-initializat modulul respectiv prin ridicare completa (in trepte) si cand a ajuns la capat de cursa, am tinut butonul vre-o 10 secunde (pe ridicare) si totul a revenit la normal.
Aceasta metoda este valabila pentru mai multe marci.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shtrumphy83
post 15 Apr 2019, 21:08
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 28 September 10




QUOTE(bigtroni @ 15 Apr 2019, 10:33)
Salut!

Am o problema ce cred ca isi gaseste sursa in consola de comanda a geamurilor.
M-am gandit totusi ca poate sa fie si o setare facuta de mine din greseala (dar nu prea cred ca e posibila).
Sa va descriu putin problema: geamul din stanga fata (sofer) nu mai reactioneaza la "impuls" - adica in momentul in care tin butonul actionat pentru ridicare/coborare lunga, acesta se misca doar un segment de cativa cm. Astfel, ca sa cobor sau sa urc geamul, trebuie sa actionez butonul de foarte multe ori. Motorasul functioneaza, macaraua nu trosneste, deci am o banuiala ca este din panoul de butoane. Geamul din stanga functioneaza corect.

A mai intampinat cineva problema asta, si care credeti ca ar fi rezolvarea?

Multumesc!
*


trebuie recalibrata cursa geamului,si asa cum a spus colegul mai sus trebuie sa-l urci pana la capat si sa-i dai c-da de urcat astfel el sesiseaza capatul cursei


--------------------
renault laguna 3, 1.5dci 110 HP 2011
live to ride
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigtroni
post 18 Apr 2019, 16:38
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 30 May 16




Salutare tuturor!

Multumesc pentru raspunsuri, ati avut dreptate, trebuia recalibrata cursa geamului. Si-a revenit complet acum.

Multumesc!:D


--------------------
Renault Laguna 3 2013 / Business Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:27
Dacia