Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bec faza scurta, Clio 3 dCI - service sau acasa?

kriprii
post 5 Jan 2009, 09:47
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Am sunat in aceasta dimineata la Autocobalcescu pentru a intreba cat costa acel capac de caciuciuc....am ramas inmarmurit...70RON....am incercat sa-i explic ca e vb de un capac din cauciuc, m-am gandit initial ca persoana respectiva nu a inteles exact despre ce e vorba...dar se pare ca a inteles si mi-a comunicat ca acesta este pretul exact.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 5 Jan 2009, 18:05
Post #32


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




La mine capacul de cauciuc al farului nu are niciun fel de intaritura metalica. Montarea capacului se face prin pozitionarea aproximativa a acestuia pe fereastra de vizitare a farului (diametrul interior al capacului este putin mai mare decat diametrul exterior al ferestrei) iar apoi se apasa pe marginea capacului in mai multe pozitii.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 5 Jan 2009, 21:09
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




la fel si la mine...de fapt sunt la fel pe toate clio 3, m-am uitat la symbol si e la fel


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 5 Jan 2009, 22:35
Post #34


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Tu ai faruri cu lupa ? Poate sunt facute de alt producator si astfel pot aparea unele diferente.

This post has been edited by r_vlad: 6 Jan 2009, 00:52


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 6 Jan 2009, 13:22
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Despre pozitionarea capacului pe axa gaurii de vizitare a farului, inainte de glisarea lui pe pozitia "montat", vorbeam si eu. E IMPOSIBILA.

La mine (far cu lupa, bec ptr. lateral) nu se poate asa ceva: imagineaza-ti capacul de cauciuc pus, si tabla aia a caroseriei ranforsata (nu capacul de cauciuc e ranforsat, ci tabla aia din spatele farului, decupata cam 50% din circumferinta gaurii de vizitare) APROAPE LIPITA de discul capacului respectiv, la max. 1mm.
Eu, in acel 1mm, nu pot strecura partea cilindrica a capacului de cauciuc. Trebuie trecut din forma de capac in cea de disc plan. Poate cu un forceps.

Masina n-a suferit deformari cand am atins cu bara cadrul usii garajului, arata geometric impecabil.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 6 Jan 2009, 14:02
Post #36


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




In pozele puse de mine se vede tabla de care vorbesti ? Daca da arata-mi care este. Eu nu am intampinat nicun fel de probleme de genul asta.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 6 Jan 2009, 22:13
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




am dus masina intr-un service astazi cand tranzitam orasul Campulung Muscel...mi-au pus masina pe rampa, au scos decat un surub de la scut si mi-au scos capacul...interventia a durat maxim 10 min si a costat 13RON....capacul l-am pus singur inapoi

This post has been edited by kriprii: 6 Jan 2009, 22:13


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 8 Jan 2009, 21:42
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Poze cu situatia la farul drept (partea pasagerului).
Capacul de cauciuc e bine indesat pe gura de vizitare, dar spatiul de manevra in lungul axei capacului e zero.

(La farul stang, nici macar nu pot vedea capacul de cauciuc. Sper sa nu fiu nevoit sa schimb ceva acolo iarna asta sau noaptea)

Attached thumbnail(s)
Picture_001_mod.jpg ( Size: 205.91k ) Number of downloads: 2063
Picture_003_mod.jpg ( Size: 229.01k ) Number of downloads: 2234


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 11 Jan 2009, 13:57
Post #39


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Da, difera destul de mult fata de farul fara lupa atat capacul ferestrei de vizitare cat si pozitia acestuia.

This post has been edited by r_vlad: 11 Jan 2009, 13:58


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 11 Jan 2009, 17:05
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




Salut. Eu am schimbat toate becurile de cateva ori la Clio 3 1.2. La inceput pentru ca am pus Philips Xtreme Power (bani aruncati caci cele de pe faza scurta s-au ars deja dupa maxim 5000km unul cate unul). Apoi ca am montat Philips Vision Plus dar le-am montat pe faza lunga si le vroiam pe scurta si iarasi schimba toate si tot asa. Ideea este ca prima oara este dificil caci nu sti ce faci si spatiul este extrem de ingust. Eu am niste miini foarte mari si ma julesc de fiecare data. Nu stiu daca stiti deja dar "gatul" cu "pilnia" cu "dop" galben de la rezervorul de lichid de parbriz se "rupe". Ce vreau sa zic este ca daca il rasuciti stanga drepta si il trageti in sus iese imediat afara si aveti mult mai mult spatiu la farum corespunzator. Cat despre becuri noname nu va sugerez si nu pentru ca se ard mai repede ci pentru ca sunt proaste. Aruncati o privire la Philips sau Osram pe site si o sa vedeti ca exista anumite becuri pt care se facmai multe afirmatii gen +80% (Philips Xtreme Power) sau +90% (Osram Night Breaker). Ele par a fi minciuni de marketing dar nu sunt. Este valoarea masurata a intensitatii luminii la anumite distante de masina. Pe de alta parte sunt becuri care nu orbesc gen "plasma" din targ. Totusi nu le recomand in particular pe acestea caci se ard ca si chibritele si sunt mult mai scumpe fata de un Philips Vision Plus care e un bec bun si are +50%. Night Vision de la Philips personal gasesc ca nu isi fac bani. MotoVision pentru cei cu motociclete sunt bani aruncati. Vorbesc din experienta personala cu toate aceste becuri, mai putin de Osram Night Breaker pe care nu l-am testat inca, caci nu mai vreau sa arunc inca 200 roni si sa le schimb in cateva luni. Mai nou Philips da doar o luna garantie fata de un an. Vorbesc cam mult asa ca ma opresc.

11 Jan 2009, 17:10:
Vroiam sa mai specific ca becurile enumerate nu se incadreaza la tuningul chicios (cel putin dupa parerea mea - nu vreau sa jignesc pe nimeni) gen lumina albastra sau orbitoare pentru participantii la trafic. Nu in ultimul rand nu merg cu farurile fata sau/si spate de ceata ziua sau si mai rau noaptea. Sunt doar niste becuri mai bune decat cale oem cu care vine (osram la mine) sau si foarte probabil mai bune decat no-name. Eu zic ca la o masina de 400.000.000+ lei vechi nu e cazul sa te zgarcesti la 50roni pt un set de becuri bune. Va recomand sa reglati dupa montaj farul intr-un service noname pt 5-10 lei.

This post has been edited by mpretorian: 11 Jan 2009, 17:10


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 12 Jan 2009, 08:49
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




de ce recomanzi reglajul farului dupa inlocuirea becului?


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valpred
post 8 Sep 2009, 12:50
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 November 07
From: Galati




Salut,
Pentru un Clio 3 1.4 16V, ce becuri sa iau pentru faza scurta ? In manual scrie H1 sau H7 ... blink.gif
Pana la urma de care ? Chiar nu conteaza ?

Merci


--------------------
Renault Clio III Dynamique / 2007 / 1.4 16V 100cP - GL-07-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 8 Sep 2009, 14:19
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07






--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valpred
post 8 Sep 2009, 15:21
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 November 07
From: Galati




Mda, stiu de configurator. Problema este ca pe site-ul Philips imi apare pe faza scurta bec H1 si cei de la service (am sunat sa intreb) imi zic "sus si tare" ca: H1 este pe faza lunga si H7 pe faza scurta .... laugh.gif blink.gif


--------------------
Renault Clio III Dynamique / 2007 / 1.4 16V 100cP - GL-07-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 8 Sep 2009, 16:22
Post #45


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




clio3 faza scurta h7 sigur


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 10 Sep 2009, 14:11
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




am schimbat becurile pentru faza scurta
la farul de pe partea pasagerului accesul este foarte limitat, mie mi-a luat destul de mult timp pentru inlocuirea becului
capacul de cauciuc intra/iese fortat(deformat) intre far si caroserie(se vede foarte bine in pozele lui George Paul)


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateicip82
post 10 Sep 2009, 14:11
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 789
Joined: 18 July 08
From: Deva




Am montat si eu ieri pe faza scurta partea stanga un bec H7 de la OSRAM ca si cel care era pe masina. L-am schimbat in aproximativ 5 minute. Se schimba foarte repede si spatiu este destul in comparatie cu partea dreapta, unde mi-a luat 1 ora si jumatate sa schimb becul acum 2 luni.

This post has been edited by mateicip82: 10 Sep 2009, 14:12


--------------------
Renault Laguna III 2009 2.0 dCI 180 GT - HD 26 ATM
Renault Laguna III 2007 2.0 dCI 150 DYNAMIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valpred
post 11 Sep 2009, 10:02
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 November 07
From: Galati




Gata am schimbat primul rand de becuri. A durat 10-15 min, cu putine julituri si "vorbe de duh" dar am reusit. In partea stanga a mers rapid fiind ceva mai mult spatiu, in dreapta (la pasager) a fost distractie. Locul e foarte ingust wacko.gif ...
Sa vedem cat ma tin acum (am luat Philipps Vison Plus). biggrin.gif


--------------------
Renault Clio III Dynamique / 2007 / 1.4 16V 100cP - GL-07-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_boss.2006
post 12 Oct 2009, 18:54
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 June 09




ce becuri trebuie puse pe un clio 3 1.4 16v ? cei de la autocobalcescu au spus ca faza scurta h1 faza lunga h7..ceea ce se potriveste si cu ce scrie pe site ala de la philips...doar la cele pe motorina sunt h7 pt scurta si lunga...dar un mecanic de la service renault mi-a zis tot asa h7 la ambele....pana la urma ce sa mai cred?


--------------------
Renault Clio 3 2006 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 12 Oct 2009, 19:24
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Pentru Clio III 1.4 16v, HALOGEN:
faza scurta: H1
faza lunga: H7.

(Vad la Philips ca la 1.5dci 65kw, sunt exact invers ca la 1.4 16v. Nu inteleg de ce, dar asa o fi).

Daca chiar vreti sa stiti ce bec schimbati, adica sa si cumparati in locul celui ars, scoateti-l pe cel vechi si mergeti cu el in buzunar (e ars) la orice raion cu becuri: e diferenta mare intre un H1 si un H7. N-o sa va pacaliti.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_boss.2006
post 12 Oct 2009, 19:42
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 June 09




mersi de raspuns:) oricum eu vroiam sa le inlocuiesc nu din motiv ca s-au ars dar vroiam sa imi pun unele de la philips cu lumina alba care cica bat si cu 50% mai departe...o sa mi le cumpar maine sa vad ce iese


--------------------
Renault Clio 3 2006 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valpred
post 13 Oct 2009, 13:57
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 November 07
From: Galati




Am schimbat eu faza scurta la 1.4 16V:
bec H7


--------------------
Renault Clio III Dynamique / 2007 / 1.4 16V 100cP - GL-07-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fantomel00
post 16 Nov 2009, 09:00
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 16 January 07




Am si eu o problema. In timp ce schimbam becul, acea clema care tine becul fixat pe pozitie ( da, am scos-o din urechi in loc sa o rabat ) mi-a cazut prin motor si nu stium cum o mai pot recupera. Stie cineva de unde pot gasit o astfel de clema ?
La toate masinile e acelasi tip sau e specific CLIO 3 ?


--------------------
RENO CLIO III Dinamique 1.5DCI 82CP 2007 - 07-B-MIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Nov 2009, 15:32
Post #54


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Nu cred ca se comercializeaza separat de far si nu stiu sa se potriveasca de la alte masini/faruri. Incearca sa o recuperezi. Mie mi-a cazut in far si am "pescuit-o" cu o brida de plastic. Daca a cazut in compartimentul motor cel mai probabil a ajuns pe scut iar de acolo poate fi recuperata usor cu ajutorul unei sarme rigide. Asta daca nu ai circulat cu masina...


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiM
post 16 Nov 2009, 21:18
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 21 January 06




Am schimbat si eu becurile de la faza scurta. Sunt H7 la 1.5 DCI 85CP. Becul stanga l-am schimbat singur dar a fost destul de greu de lucrat. Am pus "Philips H7 premium" in locul celui ars de pe stanga, si lumina cu 50% mai bine, lucru care m-a obligat sa-l schimb si pe cel din dreapta.

La becul din dreapta am inceput demontatul si nu am reusit sa dau peste cap arcul de prindere. Au incercat inca 2 colegi si nu au reusit nici ei, asa ca m-am dus urgent la filaret la service.

Mecanicul a inceput sa injure copios cand a vazut ce tip de Cilo am: "mama lor care le-a facut ..." etc. biggrin.gif

Pana la urma si-a chemat si un coleg si l-a schimbat, dar era cat pe ce sa piarda capacul. In concluzie m-a costat oficial 10RON cu becul meu, si cred ca data viitoare nu ma mai chinui sa le schimb.

This post has been edited by AdiM: 16 Nov 2009, 21:41


--------------------
Renault Renault Clio III DCI 1.5 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fantomel00
post 17 Nov 2009, 15:24
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 16 January 07




QUOTE(r_vlad @ 16 Nov 2009, 15:32)
Nu cred ca se comercializeaza separat de far si nu stiu sa se potriveasca de la alte masini/faruri. Incearca sa o recuperezi. Mie mi-a cazut in far si am "pescuit-o" cu o brida de plastic. Daca a cazut in compartimentul motor cel mai probabil a ajuns pe scut iar de acolo poate fi recuperata usor cu ajutorul unei sarme rigide. Asta daca nu ai circulat cu masina...
*


Am incercat sa bag un magnet pe acolo, dar nu merge ca se prinde in staga si-n dreapta de toate cele. Presupun ca as putea sa incerc sa bag o sarma, insa nu se vede absolut nimic pe acolo. Intrebare : daca este pe scut, are cum sa cada de acolo ? De ex. daca misc masina si fac niste frane bruste ? Sau scutul ala e perfect continuu si nu are cum sa cad ? Mai mult, mi-e sa nu intre pe la vreo directie sau mai stiu eu ce pe acolo sa imi strice ceva. sad.gif


--------------------
RENO CLIO III Dinamique 1.5DCI 82CP 2007 - 07-B-MIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 17 Nov 2009, 17:02
Post #57


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Da, are pe unde sa cada. Scutul are mai multe decupaje. Nu prea are ce sa strice.
Esti sigur ca nu a cazut in far ?


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sirroco
post 20 Nov 2009, 10:48
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 November 09




Salut , Am si eu un Cli3 1.4 16v si recent i`am pus o instaltie xenon "Philips HID h7" , dar cei care mi`au pus instalatia nu cred ca au pus becurile bine , drept urmare un bec sta ridicat umpic fata de celalalt care sta paralel cu chestia aia metalica de la far . Se poate ca la becul care sta ridicat in sus sa ii fi bulit sistemul de prindere si de aia sa stea asa? Se poate face ceva sau trebuie sa cumpar alt far ?
Astept raspuns , mersi smile.gif


--------------------
Renault Clio III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 20 Nov 2009, 11:25
Post #59


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Daca tu chiar crezi ca ce ai cumparat tu e Philips, ai luat o mare teapa...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 20 Nov 2009, 11:32
Post #60


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Nu cred ca s-a stricat sistemul de prindere. Cel mai probabil individul nu a pozitionat cum trebuie becul inainte sa puna siguranta la loc. Asta daca becul sistemului HID se fixeaza in acelasi fel ca si becul standard.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:17
Dacia