Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bec faza scurta, Clio 3 dCI - service sau acasa?

turbodxman
post 4 Sep 2011, 19:07
Post #121


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




If u say so... unsure.gif
oricum lasa de dorit asa ceva
daca ti-se arde becul pe drum si e noapte, nici un service deschis ce faci?
mergi cu el ars pana se deschide cel mai apropiat service laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Buna treaba!
Keep on rolling dudes! radmasa.gif

sa nu mai zic ca inlocuirea unui bec sau a unui filtru de aer, motorina, benzina sau ulei nu ar trebui sa reclame demontarea a n componente (bara fata...) si 1 ora sau mai mult de manopera blush.gif

This post has been edited by turbodxman: 4 Sep 2011, 19:09


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Sep 2011, 21:24
Post #122


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




S-a ars becul de faza scurta pe partea dreapta mad.gif De data asta o sa incerc sa il schimb singur, pare sa fie mai accesibila zona. Culmea e ca s-a ars azi, la 2 zile dupa ce am fost in service cu masina, nu putea si el sa se grabeasca putin. Osram Cool Blue, nu a tinut nici macar un an 251.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 9 Sep 2011, 08:00
Post #123


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Unde sunt fabricate becurile Osram Cool Blue?
Clar ca sunt proiectate sa functioneze mai putine ore decat cele din anii '80-'90 fabricate in Franta (Philips...). sleep.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 9 Sep 2011, 08:20
Post #124


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Eu nu prea am avut bani de data asta si am luat un AllRide la 14 lei din Real. Pare sa lumineze destul de alb si de bine, dar cum nu am reusit sa il pun tocmai bine... nu prea pot compara cu osram night breaker de pe dreapta masinii.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 9 Sep 2011, 08:48
Post #125


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu m-am uitat pe cutie sa vad unde era fabricat, dar banuiesc ca a fost facut in China, ca acolo se fabrica tot zilele astea. Nu am vrut sa iau becuri care lumineaza mai puternic decat cele obisnuite tocmai in ideea sa nu se arda imediat, astea erau doar putin mai albe. O sa caut altceva, nu mai dau 50 de lei pe un bec care sa tina 8 luni


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 10 Sep 2011, 13:27
Post #126


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu reusesc sub nicio forma sa scot mufa din fundul becului...O sugestie ceva? sad.gif Mufa aia pare insurubata acolo, nu se clinteste deloc, iar sa scot becul cu tot cu ea nu pot pentru ca nu pot muta arcul pe langa ea

This post has been edited by Synyster: 10 Sep 2011, 13:34


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 10 Sep 2011, 18:24
Post #127


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Incearca sa o batai fara sa strangi prea tare de susul si de josul ei. Daca nu merge, cauta o fata sa te ajute ca ii intra mai bine mana.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 10 Sep 2011, 19:12
Post #128


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Din cate tin minte e aceasi mufa ca la Megane II. Eu foloseam o surubelnita dreapta cand nu iesea mufa de pe bec prea usor. E ceva chinuiala dar merge.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 10 Sep 2011, 19:23
Post #129


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




E ca la Megane, dar nu inteleg cum folosesti surubelnita si cum o bagi in locul ala stramt?


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 10 Sep 2011, 20:41
Post #130


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am incercat varianta cu prietena, dar nu a mers, desi n-are maini de handbalista biggrin.gif Ideea e ca si mie mi-ar incapea mana acolo (la limita, cu zgarieturi), dar mufa nu vrea sa se clinteasca. Am miscat de ea in toate partile, e pur si simplu blocata acolo, se misca cu tot ansamblul becului, s-a si racait ceva pe acolo ca au ramas in far niste bucatele mici de material negru. Eu am mai schimbat la service si becul asta, mi-e sa nu fi indesat mufa prea tare mecanicul. O sa mai fac o incercare maine, daca nu reusesc o sa ma duc luni la un service. Oricum, odioasa treaba asta cu schimbatul de becuri la clio. Din ce am vazut prin reviste sau pe net la toate masinile noi e asa, urmatoarea va avea xenon clar, macar la ala stiu ca tine mult un bec si lumineaza mai bine


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Sep 2011, 07:05
Post #131


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Da, si la mine s-a racait materialul din varful becului de suportul din mijlocul farului. Sper sa nu il fi indoit ca mine ca s-ar putea sa nu mai intre la loc.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 11 Sep 2011, 07:06


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 12 Sep 2011, 14:18
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Mi-am facut cadou 2 becuri H1, la faza scurta, Philips (ultra vision, parca). Le-am schimbat dupa ce mi-am facut curaj 2 saptamani.
Am avut acum peste 2 ani schimbat becul pe partea pasagerului, imi amintesc ca am reusit atunci sa scot mufa din el.

La cel la care n-am umblat niciodata (partea soferului) n-am reusit sa-i scot mufa. Am facut prostia sa si trag de ea, s-a deformat clema care tinea becul.. Nimic.
In final mi-a iesit clema, am scos becul infipt in mufa, a iesit nu imens de greu din mufa.
Mi-a mai luat cateva minute sa pun clema la loc (am legat-o cu o atza intai, ca sa nu-mi pice si asta prin motor). Am pretensionat-o similar formei initiale, ca sa tina becul fix (dar acum vad ca-i cam permite sa se miste, cand il rotesc cu mana).
Am montat clema peste mufa si bec, data viitoare desfac clema si scot becul infipt in ea tragand de mufa, e mai usor asa.

Initial am crezut ca nu voi mai putea sa fac ceva, dar cu o oglinda de machiat, o bricheta cu led si ceva julituri pe ambele maini, am reusit.

La becul/pasager s-a repetat faza imposibila cu repusul capacului de cauciuc pe gura de acces la faza scurta. A fost cumplit...

Becurile astea "plus" au viata scurta, scrie pe undeva, 360 de ore, nu peste 720 cat are unul normal, sau 1000si - unul "long-life".

Frmusetea e ca V-urile facute de faza scurta pe un perete nu mai sunt ca la becurile initiale, va trebui sa reglez farurile. O reglare la 360h de functionare..


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 12 Sep 2011, 14:51
Post #133


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am mai incercat sa schimb becul dar degeaba, mufa nu iese si pace. Basca nu mai puteam sa pun la loc capacul de cauciuc (imi scapase din mana, noroc ca s-a fixat milimetric in ceva pe acolo si cu grija infinita am reusit sa il trag afara), p-asta l-a pus prietena la loc (avantaj mana micuta). Asta e, trebuie sa ma duc la un service, AMG e aproape de casa dar am zis ca la ei nu ma mai duc (data trecuta am stat o ora pe acolo pana m-a ajutat cineva). M-as duce la service reno ca ei stiu cu ce au de-a face, daca ma duc la vreun dorel care se pune el cu forta sa smulga becul de acolo mi-e ca o sa am parte de cheltuiala mai mare. Si toate astea pentru ca becul s-a ars la 2 zile dupa vizita la service, unde era rezolvat elegant si fara julituri pe mana mea 022.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 12 Sep 2011, 18:44
Post #134


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Viitorul masinilor asta o sa fie. Pana si banalul bec sa fie facut la service. S-a stricat ceva, trebuie schimbata masina cu totul radmasa.gif

Synyster, cand iti cade capacul ala de cauciuc, sa nu te sperii. Dedesubtul barii fata, ai doua capace de plastic care se desfac si atarna. Intra mana lejer pe acolo. Probabil ca rolul lor e sa schimbi becurile de la spoturi. Si mie imi cazuse si bine ca mi-am amintit ca dupa ce am venit cu ea de la revizie atarna capacul ala dedesubt.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav82
post 8 Nov 2011, 14:10
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 April 10
From: Bucuresti




Interesant capacul acela pus acolo sub proiectoare smile.gif)) Eu am recuperat pe acolo chiar becul de faza scurta in timp de ma chinuiam sa-l schimb.
Oricum mi-a luat O ORA sa schimb ambele becuri de faza scurta care m-au tinut un an si cateva luni (cele din fabrica)


--------------------
renault Clio III Estate 2010
Clio III Estate, dCi 85 caluti, 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dspawn
post 12 Nov 2011, 12:43
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 4 April 08




A schimbat careva pozitia fata stanga ? Cum ati facut ? trebuie data jos bateria ? sau e mai usor sa dau jos farul ?


--------------------
Renault Clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Croocodillul
post 15 Nov 2011, 13:32
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 19 August 10
From: București




Chiar azi am schimbat unul de fază scurtă. În 10 minute a fost gata și n-a trebuit dat jos nimic. Cu puțină dexteritate n-ai probleme și bateria nu te încurcă cu nimic.

Eu vorbesc de Clio 3 FL, unde n-ai clemele pe becuri.


--------------------
Renault Clio III 2010 // 1.5 dci 70 iepe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Nov 2011, 11:04
Post #138


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Am schimbat becul de faza scurta pe partea soferului. Partea proasta e ca becul vechi mi-a cazut in scut. Sa ma apuc sa caut o rampa si sa dau scutul jos nu prea am timp, e vreo metoda sa il scot de acolo altfel? Daca nu reusesc, are pe unde sa intre si sa faca stricaciuni sau poate sa stea acolo?


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 29 Nov 2011, 14:43
Post #139


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 12 Sep 2011, 18:44)
Viitorul masinilor asta o sa fie. Pana si banalul bec sa fie facut la service. S-a stricat ceva, trebuie schimbata masina cu totul radmasa.gif

Synyster, cand iti cade capacul ala de cauciuc, sa nu te sperii. Dedesubtul barii fata, ai doua capace de plastic care se desfac si atarna. Intra mana lejer pe acolo. Probabil ca rolul lor e sa schimbi becurile de la spoturi. Si mie imi cazuse si bine ca mi-am amintit ca dupa ce am venit cu ea de la revizie atarna capacul ala dedesubt.
*


Nu vreau sa par ca te bat la cap dar biggrin.gif ...


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 29 Nov 2011, 14:49
Post #140


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




A, da, multumesc smile.gif Sper sa il recuperez pe acolo, s-a auzit zgomot metalic cand a picat de-asta banuiesc ca a ajuns pe scut, de dimineata nu am stat sa ma bag pe sub masina ca trebuia sa ajung la serviciu si nu puteam sa ma murdaresc.


Mda, am incercat pe usita respectiva si nu am gasit niciun bec. In spatele ei, spre habitaclu, e o bucata de metal care imi impiedica accesul spre partea mai retrasa a scutului, si cred ca becul acolo a ajuns. Daca il las acolo ce are? smile.gif

This post has been edited by Synyster: 29 Nov 2011, 17:07


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INGERUL_DANUTZ
post 21 May 2012, 08:40
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 2 August 05




m-am chinuit aseara sa schimb becurile faza scurta la un clio 3, dar mi-a cazut siguranta ce fixeaza becul in corpul farului... oare gasesc sa cumpar separat la reprezentanta!?


--------------------
ex. Renault LAGUNA 2001 - DYNAMIQUE
" ... decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos... "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fl0rin
post 12 Jan 2015, 19:55
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 13 November 13




Becurile halogen se ard repede deoarece sunt atinse cu mana. Orice urma de grasime umana le face sa se arda mai repede. Datorita spatiului extrem de mic, probabilitatea ca aceasta sa se intample, e mare. De aici si rapiditatea cu care se ard.

12 Jan 2015, 21:35:
Am o nelamurie. Se vorbeste de niste cleme care tin soclul becului. La mine nu am gasit asa ceva. Clio 3 Dynamique dci 1.5 2011

This post has been edited by Fl0rin: 12 Jan 2015, 21:35


--------------------
clio 3 renault 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi.dragoi
post 19 Jan 2015, 22:33
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 13




Salutare tuturor!

In primul rand mulltumiri colegilor care au mai facut aceasta operatiune si au postat aici instructiuni si rezultate, au fost de mare folos.

Am facut si eu astazi pentru prima oara schimb de bec pe partea pasagerului. Clio 3 facelift, fabricata in 2012, benzina 1.2 16V 75CP. O am de aproape 2 ani si 29000km.

Dupa cum bine zic si multi dintre colegi, se cam lasa cu zgarieturi. Sincer, depinde de cat de mare ai mana. Daca te stii mai solid, recomand cu caldura sa apelezi la un mecanic. Eu nu am mainile foarte mari, dar tot m-am ales cu niste julituri superficiale.

Operatiunea in sine e simpla: in stanga si in dreapta tubului de lichid de parbriz sunt doua capace rotunde de cauciuc. Se scot relativ usor si in spatele lor sunt becurile.

La mine nici faza lunga nici faza scurta nu au acele faimoase cleme. Becurile sunt pur si simplu infipte acolo si au niste conectori in spate care intra direct in urechile becului (la faza lunga niste picioruse mai mici, la faza scurta un conector mai maricel). Tot spilul este sa reusesti sa bagi mana acolo, sa scoti conectorul, sa tragi becul afara (fara sa il scapi), sa bagi becul nou in aceeasi pozitie (din nou, fara sa il scapi) si sa pui conectorul si capacul a loc.

Daca reusesti sa iti invarti mana pe acolo, in cateva minute ai rezolvat.


--------------------
Renault Clio 3 facelift 2012, benzina 1.2 16V 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dory_Dodo
post 24 Dec 2016, 15:21
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 30 October 16




Pentru cei care detin Clio 3 Grandtour Night&Day (faruri cu lupa) becul de faza scurta este H1 iar cel de faza lunga este H7.Sarbatori fericite tuturor!

Attached thumbnail(s)
20160724_203118.jpg ( Size: 295.75k ) Number of downloads: 113


--------------------
Renault Clio Gt 07.2012 1.5 dci 105 FAP Day&Night - DON DR 595
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 22:20
Dacia