Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in buzunar lateral, apa in buzunarul de la usa din dreapta

soare_body
post 8 May 2011, 18:04
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 468
Joined: 10 July 10
From: Bucuresti




Si eu prefer sa cred ca atunci cand usa este inchisa functioneaza decat scurgerea din coltul portierei care eu o aveam infundata, celalalte 2 fiind etansate de catre cheder. Si eu am difuzoare stock. Probabil ca nivelul apei creste in usa, iar cand ajunge la nivel cu buzunarul, se transfera in acesta pe undeva pe jos pentru ca in zona difuzorului sau a tapiteriei nu exista semn de apa. Daca asa a fost proiectata, eu zic ca este o chestie destul de desteapta incat apa nu ajunge pe partea electrica. Daca nu a fost gandita asa, si a fost o proiectare proasta, atunci este un mare noroc ca apa nu atinge niciun contact.

This post has been edited by soare_body: 8 May 2011, 18:06


--------------------
Renault Megane 2 2007 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 9 May 2011, 10:41
Post #62


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




Cine doreste sa rezolve problema si este dispus sa vina in zona Brancoveanu din Bucuresti il pot ajuta..ce implica:etansarea difuzorului cu silicon sanitar..Cost:1tub silicon sanitar si o carpa,alte relatii PM Manopera gratis ca doar suntem colegi


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare_body
post 9 May 2011, 14:36
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 468
Joined: 10 July 10
From: Bucuresti




Mda, la mine nu s-a rezolvat nimic, inca curge. Din ce am pipait chederul e umed in zona oglinzii.
@sageata1976: Multumesc pentru oferta, cel mai probabil te voi contacta.


--------------------
Renault Megane 2 2007 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AcerMate
post 11 May 2011, 13:40
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 30 October 07




Dupa ploile astea si la mine a aparut apa in ambele buzunare. Am absorbit-o cu un burete si pana acum nu a mai aparut. Difurile nu par afectate ca le-am dat tare (cu un un Sony GT620) si merg stas. Nu-mi dau seama pe unde s-a infiltrat.


--------------------
Renault Megane 2007 ver.2.2, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 11 May 2011, 14:26
Post #65


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




-Solutiile de remediere sunt 2 la numar
Eu vreau sa vormesc de una foarte simpla care la mine a dat rezultate si de mai bine de un an totul este OK.
Nu vreau sa intru in amanunte de ce si cum se intampla ca devine mai complicat,solutia simpla eu zic ca este etansarea difuzorului cu silicon.
Se scoate capacul difuzorului (sita,se vede in poze) ea trebui trasa spre exterior incepand dinspre balamalele usii,se desfac cele 2 suruburi ce tin difuzorul,se aplica pe buza din interir a difuzorului un cordon de silicon sanitar si se monteaza la locul lui.
Gata,problema a disparut

Daca sunt persoane mai putin tehnice din bucuresti pot ajuta,operatiunea dureaza maxim 10/15 min

This post has been edited by sageata1976: 11 May 2011, 19:40

Attached thumbnail(s)
2011_05_11_14.50.20.jpg ( Size: 781.8k ) Number of downloads: 3466
2011_05_11_14.50.28.jpg ( Size: 761.99k ) Number of downloads: 3961
2011_05_11_14.51.21.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 3812


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 11 May 2011, 21:57
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




sageata1976 tenkiu tenkiu tenkiu

This post has been edited by rino: 11 May 2011, 21:57


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 11 May 2011, 22:02
Post #67


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Rezista difuzorul ala daca incerci sa-l mai scoti dupaia?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 11 May 2011, 22:45
Post #68


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




cred ca rezista si nu il mai scot decat daca a crapat si atunci il arunc direct,pt. mine e simplu


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 12 May 2011, 06:47
Post #69


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Difuzoarele alea au din fabrica o garnitura pentru etansare, dar totusi nu inteleg cum ajunge apa sa se prelinga pe difuzor daca protectia din spatele difuzorului nu a fost taiata? unsure.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 12 May 2011, 08:00
Post #70


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




colegul nostru Tuz in pagina 2 a spus destul de clar ca protectia difuzorului de tipul unui jgheab este lipta de fata de usa unde apar fisuri in timp,asta este si a 2rezolvare de care vorbeam,se etanseaza acele fisuri dar implica mai multa munca,scule si sa fi si putin mai tehnic
Nu mai stiu sigur dar parca difuzoarele nu au garnitura din fabrica sau nu etanseaza avand doar 2 suruburii de strangere
Succesuri

This post has been edited by sageata1976: 12 May 2011, 08:04


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 12 May 2011, 08:02
Post #71


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(sageata1976 @ 11 May 2011, 14:26)
Eu vreau sa vormesc de una foarte simpla care la mine a dat rezultate si de mai bine de un an totul este OK.
*



La mine la meganu' vechi imi intra apa in ambele buzunare de la usile fata prin locul indicat de mine in poza ta:

2011_05_11_14_51_21.jpg ( Size: 466.72k ) Number of downloads: 4548


acolo, pe partea din spate a fetei de usa, este o imbinare dintre doua materiale(fata de usa fiind facuta din bucati, respectiv buzunarul este fabricat din alta bucata) si este lipita cu un tip de rasina evident nu foarte buna... mie pe acolo imi intra apa la fiecare ploaie... solutia pentru remedierea problemei a fost simpla: am demontat fetele de usi si am aplicat pe toata lungimea imbinarii dintre cele doua piese mastic cumparat de la piese auto (este tipul de mastic care se punea pe vremuri la dacie la imbinarea stalpilor cu aripile fata... se prezinta sub forma cilindrica, ca o macaroana de culoare neagra, cu diametru de 0.5 cm, si sunt parca 5 bucati pe o hartie cerata).


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 12 May 2011, 21:54
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




avand in vedere ca suruburile sunt pe diagonala ... numai etanseitate nu e.
sageata1976 mai zi despre dezlipirea protectiei difuzorului ....


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 12 May 2011, 23:29
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




Eu am descoperit ca geamu electric din stanga nu imi functiona pentru ca mufa era incredibil de oxidata de la apa patrunsa in portiera.De asemenea intreg cablajul din portiera este alb de la apa.Difuzorul din stanga este alb de la apa,si aproape compromis.Apa nu a patruns prin spatele difuzorului ci prin fata lui.Deasupra difuzorului este o gaura in plastic, in spatele careia mai este inca o gaura in tabla.Cea ce a facut ca apa sa ajunga acolo era o foaie de cauciuc plasata pe interiorul tablei, care acoperea gaura , undeva sub oglinda.Acea foaie de cauciuc in loc sa stea dreapta sa acopere gaura , era impinsa in interiorul gaurii si se vedea clar ca pe acolo sa scurs apa, ajungand si pe difuzor.Mentionez ca masina a fost lovita in stanga si cine a lucrat la masina nu a avut grija si de acel cauciuc.Dupa ce am aranjat cauciucul nu a mai zarit picatura de apa in interior, nici macar in ultimile zile cand a plouat relativ abundent.


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 13 May 2011, 07:47
Post #74


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




Rino,nu am ce sa spun mai mult decat a spus Tuz in pagina 2 fara poze clare nu are sens si nu ma apuc sa dau fata de usa jos sa fac poze,ce pot sa-ti spun este ca la etansarea fisurilor la jghiab siliconul sanitar nu cred ca rezista mai mult de 1/2 ani si va crapa deci va trebuii sa folosesti mastic auto sau mai sunt silicoane speciale de etansat( capac cutie,chiuloasa)care rezista la temperaturi,cam atat.


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 13 May 2011, 08:52
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Acum cateva zile, uitandu-ma la un megane sedan care era de vanzare (fara sa ma intereseze masina), vad apa in buzunarul stanga din usa si mirat il intreb pe posesor de ce este apa acolo. Imi spune ca este datorita capacul interior de la oglinda retrovizoare care apasa pe cheder si il indoaie in asa fel incat trece apa. El zicea ca a stat mult pana a verificat pe unde curge deoarece nu se vedea dar era sigur ca pe la oglinda curge. Cum nu eram interesat de masina nici nu l-am intrebat cum se remediaza. Poate va este de folos.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 14 May 2011, 20:26
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Deci... Chestia ca protectia difuzorului se dezlipeste e gogorita (cel putin la mine) ea fiind TURNATA. E buna treaba cu siliconul singura problema este ca la diful meu in directia orei 6 asa cum sta in locasul sau sunt urme de mucegai.


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubus
post 14 May 2011, 20:48
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 24 October 10
From: Bucuresti




Imi intra si mie apa in buzunarul din stanga doar daca las masina cu oglinda st lipita de masina .


--------------------
renault Megane 2.2 ,bicorp , 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 14 May 2011, 21:16
Post #78


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




Da,fix ora 6 este locul unde patrunde apa intre difuzor si fata de usa adica partea cea mai de jos a difuzorului
A facut aspargilius radmasa.gif

This post has been edited by sageata1976: 14 May 2011, 21:17


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 15 May 2011, 20:10
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Atentie la forma foliei de plastic pentru ca poate fi antrenata de macaraua geamului.


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 15 May 2011, 20:55
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Cine rezolva problema asta (cu apa in buzunarul din dreapta) poate fi considerat un geniu! Am incercat cam toate metodele explicate de voi pe aici si... degeaba! Mi-am pus un burete de vase in masina, sa il am la indemana, sa pot scoate mai usor apa dupa fiecare ploaie. Suna jenant, nu? Ma gandesc sa lipesc o tevusca pe fundul buzunarului sa scot apoi cu un furtunas apa afara pe principiul jgheaburilor si burlanelor de la case! radmasa.gif Ce pot sa spun... iubesc masina asta! 50000 km fara probleme! rolleyes.gif Pe bune!


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 15 May 2011, 21:25
Post #81


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




Nu pot sa cred,ai izolat difuzorul cu silicon si tot intra apa?


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 24 May 2011, 08:57
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




Ieri, dupa o ploaie torentiala am gasit dinou apa in buzunar. De data asta am vazut si dara care cobora din zona oglinzii, se prelingea pe difuzor si ajungea in buzunar.


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 25 May 2012, 10:44
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Nici eu nu reusesc sa scap de problema cu apa in usa drepata fata. Am boxele originale deci nu decupasem nimic. Am fost de doua ori cu ea la "mesterii" de la renault. Dupa prima vizita mi-a reaparut apa in buzunar. Dupa ce am fost a doua oara a trebuit sa schimb boxa pentru ca de la apa se inmuiase si se rupsese buretele care face legatura intre membrana si inelul metalic. Asa am vazut si cum au rezolvat-o: au lipit cu scoci o punga pe spatele boxei si dupa aceea au pus mastic intre boxa si fata de usa. Boxa noua am pus-o fara "pelerina" din punga si dupa zilele astea ploioase iar s-a facut piscina in buzunar. sad.gif

This post has been edited by Highwayman: 25 May 2012, 10:45


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emrbs3
post 25 May 2012, 22:25
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 23 April 08
From: Bucuresti




Salut,
am gasit si eu apa in buzunarul din stanga dar asta mai demult cand aveam un loc de parcare cu rotile din stanga pe trotuar adica masina era ridicata din stanga.
Acum o parchez pe teren drept si nu mai am mai gasit apa in buzunar.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 28 May 2012, 08:29
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




Nici eu nu am rezolvat problema, mai mult din lene. Din cand in cand mai dau un "pumn" plasticului din dreptul oglinzii si daca nu se mai tranteste portiera o vreme, am "seceta" ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzus
post 28 May 2012, 11:46
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 March 07
From: Bucuresti




Am gasit si eu apa in buzunarul din stanga, nu foarte multa tinand cont de cat a plouat zilele astea, boxele sunt cele originale, o sa verific azi scurgerile iar in week-end o sa etansez si boxa si o sa ma uit si la oglinda. La spalatorie nu apare nici un fel de problema, buzunarul ramane uscat. Am mai avut probleme cu apa la Solenza, unde aveam scurgerile infundate si s-a rezolvat, dar apa nu intra in buzunar.
O sa incerc solutiile propuse mai sus si revin cu concluzii.


--------------------
Renault Megane 2.1 -1.6 16V 2005/ Confort Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihutz25
post 28 May 2012, 15:47
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 January 11
From: Bucuresti




Dupa torentiala de vineri seara am gasit buzunarul din dreapta jumatate cu apa, am scos 10 seringi de 20 ml ca nu mergea cu buretele. Azi ka 4 ore de ploaie am observat ca apa iese din plasticul difuzorului din dreapta. Buzunarul din stanga curat uscat.menztionez ca anultrecut am scimbat oglinda dreapta dupa ce un meserias a lovit o in parcare si a fugit ca milogul.
Credeti ca artrebui sa desfac oglinda sa vad ce si cum?
Am citit dar am dedus cauze diferite si necunoscator fiind va intreb pe voi.
Multumesc!


--------------------
RENAULT MEGANE 3 hatcback 1,6 16 v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinnov
post 28 May 2012, 19:12
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 629
Joined: 28 December 06
From: Alba Iulia




Si eu am probleme cu apa in buzunare, la ambele masini. cum a spus un coleg mai sus, problema este la oglinzi.
Din cate stiu, era un topic cu reparatia garniturii de la oglinda dreapta, (demontat-remontat), pe la "Tutoriale".

NB

This post has been edited by calinnov: 28 May 2012, 19:14


--------------------
ex. Renault Sedan 2.2, 1.6 16V, 82kw 2006 Exp.
ex. Renault Sedan 2.2, 1.5 dci, 78kw, 2007 Exp
Renault Estade 2.2, 1.9 dci, 96kw, 2007 Priv
ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V 2003 55kw Exp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 28 May 2012, 19:38
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(solidconvert @ 12 May 2011, 08:02)
La mine la meganu' vechi imi intra apa in ambele buzunare de la usile fata prin locul indicat de mine in poza ta:

2011_05_11_14_51_21.jpg ( Size: 466.72k ) Number of downloads: 4548


acolo, pe partea din spate a fetei de usa, este o imbinare dintre doua materiale(fata de usa fiind facuta din bucati, respectiv buzunarul este fabricat din alta bucata) si este lipita cu un tip de rasina evident nu foarte buna... mie pe acolo imi intra apa la fiecare ploaie... solutia pentru remedierea problemei a fost simpla: am demontat fetele de usi si am aplicat pe toata lungimea imbinarii dintre cele doua piese mastic cumparat de la piese auto (este tipul de mastic care se punea pe vremuri la dacie la imbinarea stalpilor cu aripile fata... se prezinta sub forma cilindrica, ca o macaroana de culoare neagra, cu diametru de 0.5 cm, si sunt parca 5 bucati pe o hartie cerata).
*



@solidconvert: doar ai aplicat mastic pe imbinarea de plastic sau ai etansat si fata de tabla din spate? Ca trebuie neaparat sa fac si eu operatiunea, dupa ploile astea aveam bazin in usa.. puteam sa iau si cativa pestisori smile.gif

De desfacut fata de usa am citit ce si cum.. inteleg ca pun doar mastic la imbinarea cu buzunar?

Multam frumos


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 29 May 2012, 18:24
Post #90


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




PS: am uitat sa precizez ca am gasit apa si in portbagaj, pe langa roata de rezerva si langa trusa de scule. (si nu e barca, si nu merg la pescuit cu ea)

precum zugry si eu am gasit apa in portbagaj, mai precis la roata de rezerva, banuiesc ca se infiltreaza in portbagaj chiar prin locurile descrise in poza din atasament, mentionez ca mocheta nu era uda deloc, daca a mai patit cineva asa ceva la Estate ...rog sa mentioneze cum a rezolvat.

Attached thumbnail(s)
DSCF0548.haion.JPG ( Size: 309.65k ) Number of downloads: 640


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:10
Dacia