Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Curge ulei intre chiulasa si bloc motor

bubu782001
post 24 Nov 2009, 23:42
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Asta e o reclama?? Sau sa puna omul silicon la imbinare? Nu prea inteleg.

Cu privire la gauri in garnitura - ai putea face cu un capsator vreo 3 gauri in zona aceea plina.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 25 Nov 2009, 16:01
Post #32


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Nu merge cu silicon pe zona de separatie. Nu pot degresa zona din cauza pungilor de ulei. Am mai zis inainte ca se scurgea uleiul si dupa o saptamana de la oprirea motorului. Nu pot imobiliza prea mult masina ca-mi pun nevasta in cap.

In ceea ce priveste gaurile, perforatorul poate fi o solutie, dar nu-mi fac probleme pentru ca am o trusa de preducele relativ OK.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 26 Nov 2009, 00:35
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Ei asa da...BRAVOS.
Super ok este cand te apuci de o treaba sa ai si scule.
Tin minte ca am avut de desfacut un nenorocit de surub de 13...aaa s-tii care? Ala de masa de la electromotor (ala prins cu surubul de 13 in bloc). Si nu am avut o cheie sa intre acolo - trebuia musai tubulara (nu mergea fixa ca nu avea loc si nici forta necesara sa desfaci), si pana nu am luat o tubulara cu cot (una foarte ok - cihar este foarte utila) nu am putut sa fac nimic - mai si stateam cu motorul 1/2 desfacut (toata admisia si alea alea...).
Eee uite cum spuneam si mai sus, nu am nici dinamometrica, nici capete de chei hexagon (am in schimb in stea - KSTOOLS de la tata confiscate) - nu stiu cat or fi de bune - stiu ca le-am forjat ceva si nu au nici macar o zgarietura.
Cand ai scule - de calitate, si timpul lucrarii se scurteaza considerabil, si parca nu mai este atat de greu sa lucrezi - ca totul merge "conform planului".
Parca m-as apuca si eu sa dau jos motorul daca as avea atatea scule. Dar...nu e..si nici spatiu nu e.
Auzi tunderbird, dar daca pana la urma, decupezi practic garnitura - faci 2 dungi de unire a acelor gauri iar in capetele inferioare cate o gaura - uite ca in poza data in exemplu (am colorat eu peste), .
Ideea este ca ramane destul spatiu si de etansare, si elimini definitiv problema uleiului.

This post has been edited by bubu782001: 26 Nov 2009, 00:38

Attached thumbnail(s)
index.jpg ( Size: 22.28k ) Number of downloads: 1005


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 26 Nov 2009, 22:47
Post #34


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Mai degraba pe liniile trasate de tine ar merge cu un sir de gauri.
Si stii de ce? Cand am schimbat ambreiajul, tot tavalindu-ma pe sub masina am stat cam 15-20 minute cascand gura (de fapt ochii) la zona aceea pe unde se scurge uleiul.
Snurul acela care se afla pe suportul de tabla al garniturii de chiulasa era iesit suficient de mult dintre cele doua suprafete de separatie (chiulasa/bloc motor) incat daca zgandaream un pic cu o surubelnita, ba chiar cu mainile goale daca ma chinuiam un pic, reuseam sa trag afara tot snurul ala din cauciuc/silicon/clingherit sau ce mama naibii o fi.

Probabil fie snurul a fost de proasta calitate si la strangerea chiulasei pur si simplu s-a dezlipit si a fost aruncat afara, fie garnitura de chiulasa , mai exact partea din tabla s-a deformat excesiv. Parca nu as decupa acolo, mi-e cam teama ca la strangere o sa arunce din nou toata partea aceea in afara. Gaurile nu foarte dese, combinat si cu un cordon de silicon bun aplicat numai in zona periferica, cred eu ca va da rezultatele asteptate.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 26 Nov 2009, 23:12
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Gandeste-te ca mai mult ca probabil acea garnitura este chiar cea originala, in consecinta are cam vreo 8 ani (maine-poimanine 9 ani).
Nu este ceva de mirat faptul ca a inceput sa cedeze in ultimii ani de viata, tocmai de aceea ma gandesc sa nu fie dacat o problema de "uzura", "invechire" (daca-mi permiti) a acelei garnituri, si tind sa cred ca una nou nouta + o verificare a planeitatii chiulasei + o stangere corecta, o sa rezolve aceasta problema pentru mult timp de acum incolo.
Oricum masinuta are sau va face in curand vreo 9 ani.
Eu zic ca lejer o garnitura noua va tine pe putin inca vreo 6 ani, iar peste vreo 5 ani banuiesc ca deja o sa te orientezi catre altceva - nu o spun din rautate - este vorba de varsta pe care o va implinii aceasta masinuta si or sa inceapa sa pice alte chestii (motoarele sunt din clasa celor moderne - facute in spirit economic) si probabil cand se va implinii sorocul nu cred ca mai este intelept in investiitii majore in ea - dpdvd financiar vorbesc.
Deci sa nu ma intelegi gresit, sunt absolut contra, lucrului facut de mantuiala, chiar te rog sa acorzi o deosebita atentie si grija acestei lucrari, insa sfatul meu este sa nu-ti mai bati capul cu modificari si inventii, pur si simplu cureti bine, speli pe acolo, verifici ce mai e pe acolo, testezi planeitatea, si apoi...STRANGERE IN ORDINE SI LA CUPLU RECOMANDAT DE RENAULT.
Nu stiu cum sa-ti spun, dar tind sa cred ca o lucrare de genul acesta facuta cu cap si cu atentie, va rezolva pe mult timp de acum incolo problemele.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 26 Nov 2009, 23:43
Post #36


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Intru totul de acord!

Distributia, accesoriile si pompa de apa le am deja achizitionate. Pana la primavara s-or mai strange ceva banuti si pentru garnitura de chiulasa. Si poate gasesc sa cumpar si un rulment de compresor AC (mi se pare totusi cam zgomotos), daca tot desfac pe acolo.

Ramane de vazut.

Pana in Craciun, daca mai tine vremea asta frumoasa, am in plan sa mai umblu la ansamblul pompa/sonda din rezervorul de benzina, ca sa vad ce fel de filtru ar putea fi pe acolo, sa-l curat/inlocuiesc si sa incerc sa-i adaptez un filtru suplimentar in varianta cu filtru in locasul acela de langa rezervor.

Si daca o sa mai fie cald, poate o sa ii mai schimb si lichidul de frana.


This post has been edited by tunderbird: 26 Nov 2009, 23:53


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Nov 2009, 02:20
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




NU te agita de pomana, NU este zgomotos rulmentul, pana acuma cam 4 Twingo + un Kangoo + un Clio am vazut, toate cu D4F cu AC (mai precis compresorul ala SANDEN) si TOATE subliniez LA TOATE la fel facea compresorul, mai ales cand ii dadeai turatie. Asa am zis si eu initial pana cand am intalnit pe cineva care tocmai schimbase acel rulment (tot din motivul mai sus mentionat). Omul chiar se plangea ca la fel facea, in ciuda faptului ca daduse o gramada de cascaval pe pe acel rulment (apropo mai este este si destul scumpicel). Si eu ma pregatisem cu compatibilitati, rulmenti NACHI etc...sa il cumpar.
Nu are sens. Se pare ca la fel face. Din cate am observat eu, zgomotul este amplificat vara mai ales in zilele foarte calduroase... Banuiesc ca sursa zgomotului este generata din alta parte (poate chiar de compresor in sine).
Aaa apropo, faza tare, eu in prima instanta am schimbat intanzatorul de la compresor + cureaua cu unele noi noute...nici o schimbare. blink.gif
Totusi daca tii neaparat sa cheltui banii, uite aici: rulmentul original este fabricat in Anglia de firma NSK, si are codul 35BD5020DUK , iar ca echivalent am gasit unul de la NACHI si anume 35BG05S7G-2DL
Parametrii acestui tip de rulment sunt urmatorii:

Diametru Interior: 35mm
Diametru Exterior: 50mm
Latime: 20mm

Insa daca o sa ai surpriza sa se auda la fel sa nu ma injuri ca nu te-am anuntat.
Apropo citisem pe forumul Logan, ca se plang si baietii de aceleasi probleme cu compresorul - pare a avea o cauza acel zgomot, nivelul de presiune prea ridicat sau prea scazut din instalatie.

In legatura cu filtrul. Eu am scos filtrul de la rezervor din pozitia originala (era greu de ajuns la el) si l-am pus in zona motorului - deasupra cutiei de viteze, e mult mai facil de umblat la el in acest loc.

In final lichidul de frana l-am schimbat si eu complet in vara asta, insa la o firma - pe la o roata din spate l-au scos integral pe cel vechi (cu un fel de aspirator) si cand sa golit rezervorul l-a umplut ochi cu lichid nou DOT4, apoi a facut cateva circulari complete a lichidului nou in instalatie (tot cu acel aspirator) - easy and clean - pentru 30 ron nu merita sa-mi rup piciorul in doua sa dau la pedale + ca mai trebuie sa deranjez si un prieten care sa stea la aerisitor cu cheia - sau eu...
Vreau sa spun ca dupa respectivul tratament este IMPECABILA frana.

This post has been edited by bubu782001: 27 Nov 2009, 02:33


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 27 Nov 2009, 18:53
Post #38


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Intr-adevar pentru 30lei chiar nu se merita efortul. M-as duce si eu acolo. Unde este firma asta?

La mutarea filtrului de benzina ai folosit si cuplele acelea rapide?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Nov 2009, 19:44
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Filtrul l-am pus din cauza ca avusesem o problema in respectiva zona si cu ocazia asta am profitat si am pus si filtrul acolo.
Problema e ca bucata de conducta initiala, sa frecat de un obiect de acolo (ceva prin zona cutiei...nu mai stiu exact ce...) si sa ros pana sa gaurit. Buun.
Ce am facut atunci...am taiat bucata aceea, apoi am pus filtrul, iar intr-un capat al filtrului este cupla rapida, la celalalt capat - am optat la un furtunas de cca 20 cm cu 2 coliere. Acest furtun este practic interpus intre conducta de plastic si filtru.
Conducta de plastic are in capat un stutul original - cel din plastic (cum este cel de la filtru sau cel de la rampa) astfel incat furtunul de cauciuc intra peste acel stut iar colierul in strange peste acel stut. La fel si celalalt capat al furtunului de cauciuc, intra in stutul filtrului iar peste un alt colier.

Ca sa intelegi mai bine arunca un ochi pe attachmentul pus.

Acuma cu lichidul de frana.
30 de lei insemnand ora de manopera (lichidul fiind achizitionat separat - parca 2 cutii am avut). Ca a durat cam maxim 20 de minute, mie insa tot o ora mi-au facturat, insa asta este alta poveste... tongue.gif
In legatura cu locatia, te-as indruma bucuros insa asta numai daca ai un drum pana in Constanta. Eu acasa am facut asta - adica in C-ta. Daca doresti sa faci un drum pana la mare biggrin.gif te ajut cu cea mai mare placere. In alta ordine de idei, nu vad de ce in Bucuresti sa fie ceva diferit - nu mai punem ca era si vara (perioada de sezon) - in general preturile sunt similare intre C-ta respectiv Bucuresti (chiar mai ridicate in C-ta).
Totusi nu strica sa intrebi la niste service-uri (alese arbitrar) - acuma nu te duce si tu service-uri aka mari firme de firme, ca aia factureaza si praful depus pe masina.

This post has been edited by bubu782001: 27 Nov 2009, 20:21

Attached thumbnail(s)
filtru.jpg ( Size: 39.5k ) Number of downloads: 1009


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 27 Nov 2009, 21:38
Post #40


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Bubule,

Multumesc pentru pont.
Desi am dat jos galeria de admisie, ca sa inlocuiesc senzorul de temperatura aer admisie si ca sa reglez jocul la culbutoare, am desfacut conducta de benzina din cupla rapida de deasupra ambreiajului dar recunosc ca nu mi-a trecut prin cap sa pun un filtru acolo.

Ma crezi ca in urma cu 10 minute am pus mana pe o lanterna si am fost la masina sa vad cum o sa montez filtrul maine?

Mi se pare totusi cam inaccesibil locul, in mod special din cauza filtrului de aer si ma gandesc ca este cam aproape de esapament in caz de scurgeri accidentale.

O idee venita acum 5 minute ar fi sa fac un suport pentru filtrul de benzina pe care sa-l prind de suportul motorului din zona distributiei si sa-l conectez intre stutul de la rampa si cupla rapida aferenta. Eu zic ca este mult mai usor de controlat si inlocuit acolo, dar nu-mi dau seama daca este un loc sigur, aflandu-se in vecinatatea fiselor de bujii, compresorului AC si curelei acestuia.
Oare se gasesc separat conductele de plastic si cuplele acelea rapide? Conductele sunt termocontractabile? Cum se face montajul cuplei/stutului pe conducta?
Pentru ca as vrea totusi sa-i pun cuple rapide pe ambele stuturi.
A propos, in locul initial de montaj al filtrului aflat sub masina, cum ai facut legatura directa?

Scuze pentru off-topic.
Rog totusi moderatorul sa nu stearga posturile acestea si daca se poate sa le mute la topicul in care se discuta despre filtrul de benzina la Twingo. Parerea mea este ca informatiile sunt destul de importante.

This post has been edited by tunderbird: 27 Nov 2009, 21:49


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Nov 2009, 21:48
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Pai este simplu.
La filtru (ce era initial sub masina) erau 2 mufe ok? Una intra intr-un capat al filtrului si cealalat in celalalt capat. Eee, am scos una din mufe si am pus-o in fata (unde este filtrul acuma - in zona cutiei - o sa fac niste poze sa intelegi mai ok - este altceva cand vezi ceva) iar sub masina a mai ramas o singura mufa.

Am gasit un stut (din ala care intra in mufa) in vitan, si l-am cumparat (cand am cumparat si furtunul de cauciuc) - de fapt cautam si un stut atunci.

Acuma nu te gandi ca se gasesc in vitan - a fost o intamplare fericita. la piese gramada (defecte) de fapt am luat un tub din ala de plastic cu totul (care era spart..ma rog).

Buun, apoi am pus stutul in locul mufei de la filtru, am conectat in spate stutul cu mufa ramasa. Apoi cealalta mufa (scoasa acuma - am pus stutul in locul ei) am pus-o in fata - inspre cutie si am rezolvat problema pozitionarii filtrului.

Ideea era ca daca mai gaseam 2 mufe (sa le pun in capetele furtunului de cauciuc) nu mai puneam coliere - o mufa intra in filtru, si una in cupla tubului de plastic de la rampa.

Sub masina a mai ramas stutul pe care il am din vitan, si una din mufele care intrau initial in filtru.

This post has been edited by bubu782001: 27 Nov 2009, 22:11


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 27 Nov 2009, 21:54
Post #42


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Din cate vad eu filtrul are doua stuturi (il am in mana), deci ambele cuple rapide ar trebui sa fie tip mama. Cum le-ai cuplat intre ele? Teava a fost suficient de lunga ca sa compenseze lipsa filtrului?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Nov 2009, 22:12
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Pai tubul de cauciuc de rol are? A intrat la fix filtrul..exact dupa peretele antifoc - deci la vedere si mult mai accesibil fata de cum era initial.
Uite o schema de ansamblu.

Aaa am uitat mufa originala care intra in cupla tubului de la rampa a avut si ea probleme (am fisurat-o cand am vrut sa scot bucata de tub ce era gaurita) de aceea am pus in locul ei una din mufele alea ce erau in spate.
Practic daca mai gaseam o mufa de cuplare (deci mama), faceam filtrul complet plug'n'play. Dar nu sa putut din pacate. Tie ca sa faci asta iti trebuie o mufa mama si un stut. Stutul il pui in spate (in locul unei mufe mame) iar mufa ma a asa scoasa + inca una la fel (mama) o pui in fata si rezolvi pb filtrului. Sau renunti la cupla dintre tubul rampei (ca la mine) si fixezi cu colier, si te folosesti de mufa aia mama DIRECT pentru filtru. Iti ramane de cumparat doar stutul.

This post has been edited by bubu782001: 27 Nov 2009, 22:33

Attached thumbnail(s)
filtru.jpg ( Size: 55.37k ) Number of downloads: 938


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
periclee
post 27 Nov 2009, 23:02
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 April 09




popfelicianmaxim si eu am avut acea problema si mi sa zis cai garnitura de chiuloasa dar nu o fosta asta bine ca nam schimbat-o problema era la mine la motor g3g garnitura de la delcou este o garnitura pe tija de la delcou ce intra in motor nustuiu cum sa iti excplic dar acolo inte delcou si motor este o garnitura si pe acolo scapa si se prelingea de ziceai ca curge pe la garnitura de chuiloasa eu asa am resolvat pr


--------------------
renault twingo 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 27 Nov 2009, 23:11
Post #45


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




OK Bubu!
Acum m-am lamurit. In cazul tau, nu-mi iesea ceva la numar din cauza cuplei pe care ai fisurat-o.

La mine nu exista filtru pe spate, asa ca nu am ce cauta acolo.

In schimb cum spuneam si mai inainte, exista o acea mufa mama + stut deasupra ambreiajului catre podeaua pedalier.

Daca as gasi inca o mufa mama as putea sa-l fac direct plug'n'play deasupra ambreiajului.
Daca nu, as putea inversa stutul de la cuplarea de deasupra ambreiajului cu mufa mama de la rampa (aflata deasupra compresorului AC) iar conexiunea de la rampa s-o fac cu un furtun si coliere pana cand gasesc alta mufa mama.

Trebuie sa se gasesca pe undeva mufele/stuturile astea si separat.

Tubul este temocontractabil sau pur si simplu trebuie infipte cu forta mufa/stutul?

Daca este termocontractabil, modificarea cu furtun si coliere de la rampa (deasupra compresorului AC) nu o sa mai fie reversibila, pentru ca trebuie sa tai zona din tub care se strange pe stutul cuplei mama.

This post has been edited by tunderbird: 27 Nov 2009, 23:15


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Nov 2009, 23:18
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Chiar insist sa-ti spun sa NU CUMVA SA PUI VRE-UN COLIER LA RAMPA. Este foarte sensibila rampa (am vazut multe topicuri pe site-urile frantuzesti) cu stutul rampei RUPT / SPART.
Inca 2 aspecte:
- Sunt 3.5 bari presiune in rampa (bine ca si la furtune e aceeiasi presiune)
- Daca ai fisurat chiar din greseala ai cam pus-o. De bine de rau un furtun in dregi - il tai pui de cauciuc, se rezolva dar o RAMPA? Aaa si mai costa si o CARCA DE BANI.
Pana la urma poti pune ca la mine. Un furtun de cauciuc INTRE stutul de la tubul care intra in rampa (deci ala care coboara in jos catre pedealier) si filtru. In celalalt capat al filtrului intra doar mufa care normal intra in stutul de mai sus.

In plus stai asa pana faci rost de o mufa care IMEDIAT o pui pe urma in locul colierului ala de la filtru. (vezi prima poza ca sa intelegi ce vreu sa zic).

Chiar acolo unde e la mine este cam cel mai safe loc posibil. Si daca se sparge filtrul sai furtunul de cauciuc, benzina curge pe....CARCASA CUTIEI DE VITEZE. NU are unde sa se duca decat JOS PE STRADA. Nu sunt temperaturi nu e pb acolo. Pune si asta in calcul. Asteapta pana maine sa fac niste poze si o sa intelegi totul. O sa vezi ca este chiar ok despre ce vorbesc. In fine.

This post has been edited by bubu782001: 27 Nov 2009, 23:22


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 27 Nov 2009, 23:26
Post #47


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




OK

Nu ma ating de stutul rampei. Maine asa o sa fac, cum ai zis tu.

Desfac cuplajul de deasupra ambreiajului, pun filtrul cu stutul aferent in cupla mama iar intre cele doua stuturi ramase (unul de la tubul care duce la rampa si celalalt de la filtru) pun furtun cu coliere.
In felul acesta modificarea este si reversibila.

Corect?

Scuze inca o data de off-topic. Revin cu rugamintea ca aceste postari sa fie mutate la topicul care trateaza acest subiect: http://www.reno.ro/Nu-gasesc-filtrul-de-benzina-t158086.html

Bubule, ne oprim aici cu off-topicul.

This post has been edited by tunderbird: 27 Nov 2009, 23:53


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Nov 2009, 23:57
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Absolut corect tunderbird. Daca ai putintica rabdare (vb lui jupan Trahanache) maine am sa fac niste poze la ansamblul de la filtru si le postez sa vezi cu ochii tai. 8 Mpixeli imi stau la dispozitie + 16x zoom optic. Astepta pana maine ca operatiuea dureaza foarte putin (maxim 30 minute) treaba e sa fie corect - nu e o placere sa lasi dara de benzina cand mergi (crede-ma) - cand am avut conducta fisurata - de fapt frecata (vibratii) de un ceva de pe acolo...pana sa dat gaura.

Aaa era sa uit.

Noapte buna.

This post has been edited by bubu782001: 28 Nov 2009, 00:01


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 28 Nov 2009, 23:50
Post #49


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Cine este interesat de discutia cu filtrul poate gasi continuarea la link-ul postat de mine.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 29 Nov 2009, 01:46
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Am vazut postul cu montarea filtrului iar rezultatul este ok dupa parerea mea. Felicitari.
Eu am evitat totusi sa pun filtrul langa furtunul acela (ala se incinge tare - este plin apa fierbinte). Ma rog nu cred ca poate influenta ceva pe acolo. Aaa si am si eu in pompa sita aia sau ce este...ma rog nici la mine nu era prea murdara, ideea e ca din cate am inteles in rezervor ar fi mizerie (asa am auzit) ca pe acolo se strange acel namol de aditivi de la benzinele noastre.
In general am avut grija sa pun anumite tipuri de benzine si de la anumite benzinarii, insa evident ca nu am avut cum sa respect intotdeauna aceasta regula deoarece au fost situatii cand ma aflam in alte orase sau ma aflam in alta zone ale Bucurestiului. Ca regula nu merg niciodata pe rosu. Cand sunt la ultimul sfert de benzina (pe afisaj) ii fac plinul.

This post has been edited by bubu782001: 29 Nov 2009, 02:07


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 29 Nov 2009, 01:55
Post #51


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




De furtunul ala fierbinte mi-e cam frica si mie.
Doar acolo mi-a permis lungimea conductei ce vine de sub masina.
Tu unde ai pozitionat filtrul? O poza ai?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 29 Nov 2009, 02:04
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Nu am in camera poze cu masina (acum am verificat).
Astazi am avut ceva de alergat si am ajuns in jur de 22. Insa maine intentionez sa schimb bateria (sa spart presupun sau da pe afara si curge din ea - nu-mi explic ce are). Nu vreau sa ajung sa vad gaura acolo - deja se vede ca o spuma un praf alb pe suportul bateriei. O sa spal bine cu apa acolo pe urma o sa curat cu o perie rotativa pana la tabla. Apoi o sa dau veo 2 maini de grund. Si pun alta baterie.
Cu ocazia asta am sa fac poze sa vezi cum vine la mine. Bateria actuala e ok porneste la sfert...dar...asta e.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalincre
post 9 Dec 2009, 09:38
Post #53


twingo fan


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 February 08
From: Laslea, Sighisoara




revenind la curgerile de ulei intre chiuloasa si bloc: am avut si eu acea problema si s-a rezolvat odata cu schimbarea garniturii de chiuloasa. motivarea mecanicului a fost ca garnitura se imbatraneste (al meu are 180k km in bord) si era o zona a garniturii chiar in partea cu curgerea (dreapta catre radiator cum privesti din fata) care spunea el ca era cu risc ridicat de ardere (nu ma mai tinea mult, il cred ca e un mecanic bun si prieten cu mine si in plus am vazut si eu). daca e asa si la tine recomand schimbarea garniturii nu costa asa mult, pe mine m-a costat cu manopera cu tot 200 ron (mecanicul s-a ocupat de tot inclusiv achizitie garnitura, deci nu stiu cat costa garnitura)


--------------------
renault/nissan twingo/note 2009 night&day/2006 acenta - SB 97 ACC/ SB 98 ACC
SB 97 ACC / SB 98 ACC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 9 Dec 2009, 14:35
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Nu costa mult? Eu zic ca mai degraba depinde de motorizare. La 16 valve te rupe pretul unei garnituri de chiulasa. 695 de ron e putin?

This post has been edited by bubu782001: 9 Dec 2009, 14:36


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriamm
post 27 Dec 2009, 23:46
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 11 April 07




scurgerile de ulei intre chiulasa si bloc si chiar pe la orice semering sau garnitura trebuie sa va duca la concluzia ca aveti prea multa presiune in carter datorata gazelor care scapa mai mult decit trebuie pe linga segmenti in concluzie nu va mai chinuiti sa puneti silicon aiurea ca va chinuiti degeaba va tine putin si vor aparea din nou acelasi scurgeri.
dc vreti sa va convingeti scoateti furtunul de recirculare a gazelor afara spalati motorul si vedeti dc mai curge la fel,de fapt asta este primul semn ca motorul a obosit si borseste uleiul pe unde apuca sa iasa dupa aia urmeaza sa scoata fum pt ca uleiul care incepe sa se arda intre segmenti si piston ii va bloca usor usor , uleiul va ajunge in camera de ardere si gata fumul pe teva alb albastru
singura solutie este refacerea motorului ,in prima faza de doar gaze de carter dc aveti norocul sa se mai vada honuiala pe cilindri adica sa nu fie oglinda camasa (bloc motor)atunci s-ar putea sa mearga numai un schimb de segmenti
dc camasa este oglinda segmenti blocati atunci cu siguranta cel mai indicat alt set motor adica segmenti ,piston cota marita (de obicei se sare direct la cota 2),alezaj bloc motor(camasa)


--------------------
renault twingo renault twingo 2001 authentique klima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 28 Dec 2009, 00:03
Post #56


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Adrian,

Fara suparare, stii tu ceva dar nu suficient. Nu este cazul cresterii presiunii din carter aici.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 28 Dec 2009, 00:47
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Eu stiu ca toate motoarele recircula gazele de carter (care de fapt sunt vapori de ulei) din admisie si ii reintroduce in circuitul de ardere - masura ecologica. Si mai stiam ca ORICE masina indiferent de nr de km elimina vapori de ulei in admisie din gazele de carter.

Daca ar fi asa...treaba cu segmentii ar trebui sa avem urme de ulei si pe evacuare (vapori) pe teava de esapament, dar nu avem (cel putin eu nu am).

Oricum nu este obligatoriu ca segmentii sa fie uzati, pot fi foarte bine doar siemerigurile de la supape uzate - si ai vapori de ulei in admisie garla...

Daca ajungea sa fie segmentii uzati apoi saptamanal curatam de ulei corpul clapeta - ceea ce chiar nu sa intampla la noi si in plus masina nu prea mai are vlaga cand segmentii sunt praf...deci se simte.

In momentul cand scoatem filtrul de aer, murdar de ulei, atunci DA - ai perfecta dreptate - segmenti, praf.
Insa la noi nici pomeneala asa ceva. Nici macar urme de ulei nu sunt pe filtru. Praf gramada si atat.

Aici este alta situatie totusi - noua nu ne arunca ulei pe la garnitura - prin zonele de presiune - ci chiar intr-o zona aiurea ce nu are presiune pe acolo. Si in plus nu este o pierdere constanta, ci este murdar in zona respectiva, o dara daca se poate spune...Acuma ce sa zic, D-zeu stie...

This post has been edited by bubu782001: 28 Dec 2009, 03:26


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 28 Dec 2009, 12:31
Post #58


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Bubu, n-are rost sa insistam. Cauza scurgerilor este alta si este foarte clara, chiar confirmata daca luam in considerare si informatiile de pe alte site-uri.

Presiunea mare in carter se vede clar la scoaterea busonului de umplere cu ulei de motor si chiar si la tragerea jojei.

Pe la simeringuri nu curge pic de ulei.

In interior motorul este curat. Daca aveam compresia scazuta motorul ar fi fost plin de depuneri.
Si in plus, daca era compresia varza apareau si alte simptome de genul porniri greoaie, lipsa de putere, gaze de esapament albastre, consum excesiv de ulei, etc.

S-apoi se poate vedea in topic, ca am spus de mai multe ori ca uleiul se prelinge in continuu chiar daca motorul sta nepornit o saptamana...aici, legatura cu presiunea gazelor de carter chiar nu exista.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 28 Dec 2009, 13:22
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Chiar ca bine spui, pe frigul asta..."aleluia" porniri la rece din prima la nici un sfert...sau vlaga in motor. Si ai dreptate. Este perfect adevarat ce sustii. Doar am pus poze si le-am gandit/comentat...destule persoane. Si pana la urma cam asta e concluzia. Din punctul asta de vedere merg ceva mai mult pe mana ta. icon_mrgreen.gif

Oricum ideal ar fi sa dam jos motoarele pentru operatia asta (si ca apropos de treaba asta ii schimb si distributia). Problema este spatiu, ca eu si saptamana care vine m-as apuca...bani pentru un set de garnituri + ceva piese ar fi.

This post has been edited by bubu782001: 28 Dec 2009, 13:24


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 28 Dec 2009, 14:48
Post #60


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




De ce vrei neaparat sa dai motorul jos?
Cand am schimbat ambreiajul mi-am blestemat zilele pana m-am prins cum se da jos cutia (am postat pe undeva pe sectiunea asta cum este cu miscarile gen demaror de dacia). Dupa aia daca nu aveam palan si grinda de unde sa agat cutia, nu cred ca mai reuseam s-o pun la loc.
Garnitura de chiulasa si distributia se pot schimba si cu motorul pe masina avand o capra sub motor care inlocuieste suportul din dreapta.
Sincer, pentru nimic in lume nu as da motorul jos, fara a avea un motiv bine intemeiat. Dupa parerea mea, este rupere serioasa de oase chiar si intr-un atelier auto si se justifica doar pentru reparatie capitala/inlocuire de motor/cutie/ambreiaj.

Ca sa dai motorul jos doar ca sa-l cosmetizezi este total inutil, dupa parerea mea.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:27
Dacia