Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dauna totala ?

prise
post 1 Aug 2016, 09:24
Post #1


Posesor de megane fericit


Group: Members
Posts: 234
Joined: 4 February 07
From: Birlad




Salut.

Va rog sa ma ajutati cu o parere, am un dosar de dauna RCA.

Este de un audi a4 din 2010, polita vinovatului este de la Carpatica. In prima faza a fost clasata ca dauna totala, toate amanuntele le stiu de la inspector comunicate verbal. Din ce am inteles de la dansul valoarea reparatiei a fost undeva la 41.000 lei si valoarea daunei totale calculata undeva la 32.000 lei. Am asteptat documentele de la dansul care intarziau sa apara, l-am sunat ca sa aflu ca mi se ofera suma de 22.430 lei pentru a repara masina in regie proprie. Nu am semnat actul , am notat ca doresc sa fiu despagubit pe o suma de 40.000 lei ca sa aflu astazi ca 22.430 este suma maxima pe care voi fi despagubit.

Ce nu inteleg e de ce au ajuns la acesta suma si daca pot face lucru asta? Discutiile cu inspectorul sunt foarte dificile, este foarte ostil si tot ce il intreb le duce catre seful de mai sus , ca asa hotareste dinsul dar eu nu pot luat contact cu acesta. Daca dauna depaseste valoarea masini , de ce nu se respecta acest lucru si nu sunt despagubit conform sumei de dauna? Ce este de facut in acest caz?

Va multumesc!


--------------------
RENAULT MEGANE SEDANE 1,5 DCi 80 CP 2006 100.000km fara probleme - VS-03-LCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Aug 2016, 09:30
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se ofera o suma pentru despagubire.....si masina ramane la proprietar.
Daca doresti sa renunti la masina suma oferita creste.....nu cu mult ca asa e la dauna totala.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prise
post 1 Aug 2016, 09:34
Post #3


Posesor de megane fericit


Group: Members
Posts: 234
Joined: 4 February 07
From: Birlad




Nu sunt de acord cu tine.

Suma trecuta de mine ca dauna toatala este calculata la 75% din valoarea masini + epava. (masina valoreaza pe piata 45.000 - 50.000 lei) - deci este o suma mai mica decat valoarea masini.

Practic ei nu ma despagubesc cu 100% deoarece stiu ca voi valorifica si epava si astfel isi reduc si ei costurile.

Cum am spus si mai sus, nu inteleg cum din suma de dauna totala imi ofera acum o suma pentru reparatie in regie proprie.

This post has been edited by prise: 1 Aug 2016, 09:42


--------------------
RENAULT MEGANE SEDANE 1,5 DCi 80 CP 2006 100.000km fara probleme - VS-03-LCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Aug 2016, 09:43
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(prise @ 1 Aug 2016, 09:34)
Nu sunt de acord cu tine.

Nici nu urmaresc sa fim de acord doar te-am informat cum se "justifica" calculul asiguratorului......ai posibilitatea sa faci contestatie la oferta sau contacteaza autoritatea in domeniu.
Pentru ca este vorba de Carpatica....incearca contact direct la FPVS!

This post has been edited by espacern: 1 Aug 2016, 09:45


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 1 Aug 2016, 09:59
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




De ce FPVS? Parca ei intervin daca nu exista asigurare RCA. Poate la ASF? http://asfromania.ro/consumatori/informatii-carpatica


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Aug 2016, 10:43
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ei ti-au evaluat masina la 32.000 ron ... ce iti ofera ei este 23.000 ron +epava ... adica aprox. 70% + epava ..

Ca tie iti convine sau nu ... este alta treaba ... ia legatura cu un avocat sau cu o firma care se ocupa de asa ceva si la judecata ... este cam singura ta sansa de a obtine mai mult.

Spor!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prise
post 1 Aug 2016, 14:20
Post #7


Posesor de megane fericit


Group: Members
Posts: 234
Joined: 4 February 07
From: Birlad




Ma mai repet odata, valoarea de 70% a masini este evaluata la 32.000 lei. Intrebarea pusa de mine e foarte simpla.

Acesta suma s-a calculat cu programe etc , nu este inflorita de mine sau alte povesti. As dori o parere de la o persoana care a trecut prin asa ceva si ma poate sfatui cum a facut.


--------------------
RENAULT MEGANE SEDANE 1,5 DCi 80 CP 2006 100.000km fara probleme - VS-03-LCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 1 Aug 2016, 15:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Cred ca au incercat sa iti ofere suma ca regie proprie sinu ca dauna totala ptr ca asta e in avantajul lor Fa o reclamatie la http://asfromania.ro/consumatori/petitii si specifica toate aspectele legate de dosar. E destul de greu dat fiind faptul ca sunt acum in situatia in care sunt. Totusi varianta cea mai buna ptr tine este sa mergi in instanta cu un avocat desi e cu bataie lunga.


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Aug 2016, 17:15
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cea mai bune treaba era un Casco la o firma ok ... si te durea in 14 si de carpartica si de cum iti recuperezi banii ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 2 Aug 2016, 20:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Eu am vazut exact hartia care a primit-o colegul !
Treaba e clara , au dat in scris ca valoarea masinii la data accidentului e de 42.678 lei . Scazand 25 % valoarea epavei rezulta exact suma de 32008 lei . Asta e suma comunicata in scris . Avand in vedere ca devizul este de peste aceasta suma treaba e clara. Asta este suma care trebuie primita.
Bine, ei in hartie au formulat gresit ca suma maxima de despagubire este de 32008 lei . In lege se spune clar ca valoarea maxima de despagubire este exact valoarea de piata a masinii la data accidentului. Asta inseamna ca in cazul in care colegul nostru doreste sa repare masina cu ACTE DOVEDITOARE asiguratorul trebuie sa deconteze pana la valoarea de piata . Are totusi dreptul sa conditioneze acest lucru de verificarea reparatiei .

Asa ca , asa cum i-am spus si colegului, oferta ulterioara de regie proprie e o hartie fara valoare careia nu trebuie sa ii dea atentie !

@prise, ai facut ce ti-am zis ? Ai reusit sa le bagi hartia in registratura ?


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:48
Dacia