Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geam spate stanga nu se mai deschide

Ddox
post 31 May 2018, 23:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 22 May 18




O alta zi, o alta marunta chestiune care nu merge la masina. smile.gif

Geamul spate stanga nu mai reactioneaza nici la butonul lui, nici la cel de la sofer si sta bine mersi inchis.(macar atat, ca era mai nasol sa stea deschis)

Butonul de la geam are curent. La sigurante m-am uitat dar n-am identificat nimic care sa spuna ca ar avea vreo legatura cu geamul, si tinand cont ca butonul are curent, ma astept sa nu fie problema de sigurante.

Am citit tot ce era pe aici pe forum, dar toti au probleme ca li se rupe ceva piesa de plastic si le ramane geamul deschis.

Ati mai patit careva, sau au vazut vreun topic/video/articol pe undeva care sa descrie care e problema cu geam care nu vine jos?

O sa o duc la service luni, dar as dori sa stiu dinainte cam care ar putea fi problema, sa stiu daca pun botul daca imi zic ca trebe schimbata toata macaraua si ma costa 400-800 sau se poate rezolva si asta cu sarma ca si inchiderea de la portbagaj.

Mersi fain din nou.

Si mai o intrebare: imi palpaie ocazional lumina de habitaclu. Am schimbat siguranta cu una de rezerva si tot asa face. Vreo idee? smile.gif


--------------------
Renault Grand Espace 4 Ph4 173hp 2.0dci automata 25th Edition, 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 1 Jun 2018, 04:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Dacă zici ca ai gasit manualul de service, atunci ghideazate si da jos capitonajul de la usa si verifica mufe si motorasul de geam dacă primește sau nu curent. Asta dacă zici ca la buton e totul ok.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ddox
post 1 Jun 2018, 07:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 22 May 18




QUOTE(dan22y @ 1 Jun 2018, 04:49)
Dacă zici ca ai gasit manualul de service, atunci ghideazate si da jos capitonajul de la usa si verifica mufe si motorasul de geam dacă primește sau nu curent. Asta dacă zici ca la buton e totul ok.
*


Am găsit ceva pdf-uri care par a fi manual de service de la koleos 2008, ele fiind din 2009.
Si urmează sa desfac ușă sa ma uit, dar aia nu am timp decât mâine, dar e mult mai eficient sa scriu un post în caz ca exista cineva care a mai avut problema asta și sa învăț din experiența l
Am mai găsit o arhiva cu fișiere exe și html care cică are fi diagrame cu cablajele de la. Koleos dar nu am deschis-o încă pt ca pare dubioasa și mi-a fost sa nu ma virusez.

Pt. Kia Ceed ce l-am avut înainte exista un soft de service în care pe lângă pașii pt a face una alta, și toate codurile de piese, se updatau odată cu trecerea timpului și toate known issues care se raportau de producator.
Știți sa fie asa ceva pt Koleos?
Mersi fain.


--------------------
Renault Grand Espace 4 Ph4 173hp 2.0dci automata 25th Edition, 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 1 Jun 2018, 12:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Buna ziua,

Va pun aici atasat doua PDF-uri, unul cu schemele electrice si pozitionarea componentelor electrice de la geamurile electrice si altul cu partea cu ferestrele din manualul de reparatii. Sper sa va ajute sa rezolvati problema.

Cu stima si drumuri bune.

<span class='edit'>1 Jun 2018, 13:05:</span>
Si al 3-lea, cred ca este partea cu fetele interioare de la usi.

This post has been edited by grig1960: 1 Jun 2018, 18:23

Attached File(s)
Attached File  Electric_Windows.pdf ( 3.26mb ) Number of downloads: 46
Attached File  Window_repairs.pdf ( 381.1k ) Number of downloads: 43
Attached File  Window_repairs_1.pdf ( 65.81k ) Number of downloads: 36


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ddox
post 2 Jun 2018, 14:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 22 May 18




QUOTE(grig1960 @ 1 Jun 2018, 12:51)
Buna ziua,

Va pun aici atasat doua PDF-uri, unul cu schemele electrice si pozitionarea componentelor electrice de la geamurile electrice si altul cu partea cu ferestrele din manualul de reparatii. Sper sa va ajute sa rezolvati problema.

Cu stima si drumuri bune.

<span class='edit'>1 Jun 2018, 13:05:</span>
Si al 3-lea, cred ca este partea cu fetele interioare de la usi.
*


Mersi fain de tot.
In vreo 2 ore ma apuc sa o desfac sa vad ce și cum.
Revin cu informații dacă găsesc care e problema.


--------------------
Renault Grand Espace 4 Ph4 173hp 2.0dci automata 25th Edition, 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ddox
post 10 Jun 2018, 22:05
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 22 May 18




Am avut in sfarsit timp sa demontez usa si sa vad care e problema.

Cand am dat jos panoul din interior am observat ca folia din interior nu era sigilata complet, in unele locuri in partea de sus se ondulase si se deslipise.

Dupa ce am desfacut-o eu complet am ajuns la starea din poza
IMG_20180610_182137730.jpg ( Size: 102.55k ) Number of downloads: 55


Am verificat toate mufele sa fie prinse bine si toate statea ok la locul lor.
Dupa care am zis as incep sa le desfac si sa le curat, si am zis sa incep cu mufa care era fix sub locul unde fusese desprinsa folia si surpriza
IMG_20180610_182821416_LL.jpg ( Size: 98.13k ) Number of downloads: 56

IMG_20180610_182855976_HDR.jpg ( Size: 61.88k ) Number of downloads: 59

Contactele de la mufa respectiva erau toate oxidate si unite intre ele. Ma si mir ca singura problema a fost ca nu cobora geamul.

IMG_20180610_183358040.jpg ( Size: 136.09k ) Number of downloads: 55

Le-am curatat si am incercat din noua mufa cu toate contactele curate si tot degeaba.

Dupa care m-a lovit pe mine ca era acolo un loc de unde parea ca lipseste un pin, doar baza lui fiind putin vizibila.

Si atunci am aplicat din nou metoda romaneasca cu sarma de otel. ( e o bucata de sarma intruna din gaurile din mufa)
IMG_20180610_184157280.jpg ( Size: 100.03k ) Number of downloads: 54


Si in mod suprinzator geamul merge perfect.

Am pus inapoi folia, avand grija de data asta, sa o sigilez bine mai ales in partea de sus, pus panoul la loc si am din nou geam functional.

Din pacate solutia asta nu stiu cat o sa tina, asa ca o sa ma interesez de piesa respectiva, poate de la dezmembrari, sau poate o sa studiez cum sa lipesc un pin care s-a rupt.

Si acum ma gandesc serios sa demontez panourile de la toate usile, si sa verifica ca folia respectiva e lipita bine.

Stiti cumva sa-mi spuneti cum se numeste guma aia lipicioasa cu care e prinsa folia acolo?

This post has been edited by Ddox: 10 Jun 2018, 22:06


--------------------
Renault Grand Espace 4 Ph4 173hp 2.0dci automata 25th Edition, 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:16
Dacia