Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ghidul complet al vanatorului de greieri amator, Toate solutiile cunoscute pt eliminarea greierilor

ssilviu
post 2 Jul 2007, 17:11
Post #1


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Incep acest tutorial prin prezentarea uneltelor necesare la operatiunea "Cantaretul ragusit". Kitul necesar eliminarii greierilor (diverse zgomote neplacute din habitaclu, pentru cine nu este lamurita) este compus din:

- Un spray lubrifiant. Eu am folosit in acest caz bine cunoscutul WD-40. Mai exista si alte solutii asemanatoare pe piata, cred ca vor avea si ele acelasi rezultat.
- Banda adeziva. Din panza, initial cu scop medical, cumparata de la farmacie. Atentie insa, trebuie sa alegeti una cat mai lipicioasa, pentru ca in timp se usuca si pe urma se paote sa nu-si mai faca treaba prea bine
- Radiere aka guma de sters.
- O foarfeca pentru taiat banda adeziva si radiera.
- Eventual o surubelnita pentru a fi folosita ca parghie atunci cand se desfac diverse chestii de prin masina. De obicei insa acestea pot fi desfacute cu degetele goale.
DSC00837.JPG ( Size: 102.28k ) Number of downloads: 19788


Si acum sa luam pe rand toti greierii:

Scartaieli/trosnituri usi

Manifestare: la plecare de pe loc, la accelerare, decelerare, treceri peste obstacole mari se aude niste zgomote ciudate in usi, scartaieli, trosnituri, ca si cum s-ar upe caroseria. Aceasta se torsioneaza, de altfel un lucru normal la orice masina. Din pacate materialele din care sunt facute broastele usilor nu sunt de cea mai buna calitate. Si in momentul in care usa se misca in raport cu caroseria tonsionata, frecarile din broasca duc la aparitia acestor zgomote. Astia sunt greierii care apar cel mai des la Meganuri.

Metoda de rezolvare: Cea mai simpla. Se aplica spray lubrifiant dupa gust in broasca, asa cum se vede si in pozele de mai jos. Pentru cei care vor sa fie siguri, pot sa dea cu acel spray si pe chedere, ca masura preventiva. De exemplu la mine la master contorsionarea este asa de mare incat se aude foarte bine cum usile se freaca de chedere cu zgomot. Nu este insa si cazul Meganului. De asemenea datorita timpului si a spalarilor lubrifierea va disparea si dupa ceva km (mii, zeci de mii) va trebui repetata operatiunea. Nu dureaza mai mult de 1 minut la toate cele patru usi. Eu tin tubul de WD-40 in portbagaj icon_mrgreen.gif
DSC00843.JPG ( Size: 51.84k ) Number of downloads: 21224
DSC00844.JPG ( Size: 38.21k ) Number of downloads: 20439


---------------------------------------------------------------------------------------------------


Pacanituri montant fata


Manifestare: zgomot enervant (in cazul meu cel mai) la trecerea peste denivelari, ce initial poate sa dea impresia ca vine de la tweetere. In realitatea problema se afla la nivelul imbinarii bordului cu ornamentul interior al montantului (stalpului) fata. Bordul de la Megane in partea din fata nu este prins de nimic si in momentul in care masina trece peste denivelari are tendinta de a oscila. Miscandu-se el se freaca de materialul montantului si datorita texturii nu foarte reusite scot un scartait destul de enervant.

Metoda de rezolvare: Exista deja un tutorial scris foarte bine de Liviu aici. Ce as mai vrea sa adaug in plus: eu am desfacut iar stalpii si le-am montat o noua banda adeziva(asta pentru ca cea veche s-a uscat si datorita miscarii bordului a fost impinsa in afara), pe marginea stalpului, nu mai mult de 3-4 mm. Mai ales la capatul ascutit trebuie sa fie cat mai putina pe partea laterala a stalpului, pentru ca acolo portiunea de cuplaj cu bordul e cea mai mica si daca puneti o banda adeziva prea groasa se vede nasol cand montam la loc tot ansamblul. De altfel atunci cand se desface stalpul se poate vedea lesne pe tapiteria acestuia, unde e tocita, ca acolo e locul de imbinare cu bordul. Deci banda adeziva trebuie sa fie pana in aceasta limita cu vreo 2mm, si aproape de limita in locul unde e foarte mica zona. De altfel ultimul cm din departare nu cred ca mai necesita banda adeziva pentru ca oricum el nu se mai freaca de nimic, bodul fiind inlocuit de o portiune de burete negru care nici macar nu intra in contact cu stalpul. Atasez si o poza de la prima incercare din iarna, cu precizarea ca latimea benzii este putin cam mare. Voi o faceti mai mica, asa cum am explicat si mai sus. Preventiv puteti sa imobilizati toate clemele alea de fixare.
reparatie.jpg ( Size: 73.61k ) Number of downloads: 22211


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Pacanituri geam fata

Manifestare: cred ca este sugestiva, atunci cand se folosesc geamurile si la trecerea peste denivelari. La Megane, in loc sa fie prins cu o sina metalica si o banda de cauciuc, geamul este tinut fix de doua clipsuri de plastic tare. Acesta combinat cu praful enorm de pe strazile noastre -> zgomot neplacut.

Metoda de rezolvare: Avem iar un tutorial excelent de la Liviu aici dar as mai avea cateva cuvinte de spus: se poate lubrifia cu o mana sigura direct cu tubul. E o distanta de vreo 10-15 cm pana la clipsurile alea dar cu un jet atent directionat se rezolva treaba. Atentie mare insa cand desfaceti chederul din exteriorul. Precum scrie in tutorial, se trage cu o forta moderata de capatul dinspre partea din spate a masinii. Atentie sa trageti de partea din plastic, pentru ca se poate sa prindeti si partea metalica si pe urma va mirati de ce nu iese. Pentru ca am vazut ca cineva in tutorial nu a reusit, trebuie sa precizez ca acel cheder se muleaza perfect pe lama din tabla. Si daca apasati prea puternic pe capat cand vreti sa-l scoateti, riscati ca forta de frecare intre cheder si lama metalica sa fie prea puternica. Asa ca aplicati o forta moderata. La mine au iesit destul de usor. Partea nasoala e ca trebuie sa-l scoateti destul de gentil. Pentru ca are un canal interior pe care s-a strans tot praful. Si daca il bruscati tot praful ala poate sa sara direct pe fata de usa. Deci il scoateti usor, si pe urma curatati peria aia fina cu un cutit...o lama ceva...Obiect folosit si pentru curatarea usoara a canalului plin de praf. Si are praf, credeti-ma.
DSC00845.JPG ( Size: 55.93k ) Number of downloads: 22495
DSC00846.JPG ( Size: 78.27k ) Number of downloads: 7080


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Scartait capac radio

Manifestare: La trecerea peste denivelari plasticul ala tare al capacului de la radio scartaie.

Metoda de rezolvare: Se scoate capacul, tragand de el in sus si spre scaune. Atentie insa ca afisajul este prins prin doua cleme capac. Asadar se trage usor de el pana se desprinde. In principiu nu prea are ce sa se rupa, doar daca aplicati prea multa forta va scapa din mana si in bruscare trageti de firele de la afisaj dupa voi. Prima oara am reusit sa scot doar capacul radioului, apoi se trage si de cel de-al doilea capac din fund, cu acel senzor de pe el (pentru lumina sau climatizare presupun, dar de la care se poate deconecta fara probleme cablul). Acesta din urma (capacul) este prins cu doua cleme din metal, care odata scoase exista riscul sa se piarda. Verificati ca sunt bine prinse de capac dupa ce l-ati scos pe acesta. Se aplica apoi banda adeziva dupa gust, precum in poza, pe unde credeti voi ca exista contact intre bord si capace si poate duce la zgomote nedorite. Se separa afisajul de capac prin deblocarea clemelor aferente si se aplica si pe acolo banda pe acelasi principiu. La final se monteaza capacul din fund la loc, in zona unde se uneste cu capacul radioului mai lipiti niste banda si pe urma montati si afisajul si capacul la loc. Inca o data, atentie mare la aplicarea benzii, sa nu se vada atunci cand montati toate elementele la locul lor.
DSC00840.JPG ( Size: 75.95k ) Number of downloads: 8269
DSC00826.JPG ( Size: 73.35k ) Number of downloads: 9552


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Scartait capac si ceasuri de bord

Manifestare: la fel ca la radio, scartait la trecerea peste denivelari

Metoda de rezolvare: Se scoate capacul intr-un mod asemanator ca mai sus: trageti insa mai mult spre voi si putin in sus. Eu cand am tras de el am apucat putin de partea din spate si am desfacut pe o portiune de 1 cm spuma de pe suportul de plastic tare iar cand am scos capacul de tot, care este prins cu doua cleme metalice in partea cea mai de jos, am pierdut una dintre ele prin bord blush.gif . Deci atentie mare. Asa, acum aveti acces la ceasurile de bord, care daca le miscati auziti foarte usor ce ditamai scartaieli scot. Incercati sa imobilizati ceasurile de bord cu niste bucati de banda adeziva impaturita in diverse grosimi. Se poate face operatia asta mai ales in partea laterala a ceasurilor. Apoi aplicati iar banda pe portiunile unde capacul se uneste cu bordul, precum la capacul de radio. De asemenea iar atrag atentia sa o faceti cu mare grija sa nu se vada bucatile de panza dupa ce puneti la loc capacul.
DSC00842.JPG ( Size: 63.31k ) Number of downloads: 9322


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Scartait ornament argintiu schimbator de viteze


Manifestare: Cand apesi pe cercul ala argintiu scoate un scartait nasol, scartait care apare si cand se schimba vitezele. Pielea antrenata de batul schimbatorului trage de suportul ala care se freaca de consola centrala cu zgomot.

Metoda de rezolvare: Se trage de cerc usor de la capatul dinspre bord, pana iese de tot. La baza lui se afla un mic "zid" care intra in contact cu tunelul median. Pe acolo puneti celebra banda adeziva, dar cu atentie, sa nu dati cu ea inspre exterior ca pe urma la remontare se vede urat. Dupa operatie toti greierii morti.
DSC00839.JPG ( Size: 63.65k ) Number of downloads: 5989


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vibratie in usa stanga spate

Manifestare: Fata de usa din material textil vibra cu zgomot foarte enervant atingandu-se de fata de usa din plastic tare. Initial am crezut ca se aude in montantul central, pana cand in ziua in care am vrut sa ma duc in service am zis sa ascult mai bine. Daca apasam pe zona roz in poza vibratia disparea.

Metoda de rezolvare: Cu o surubelnita se ridica putin de fata de usa asa cum se vede in poza si intre ea si partea de plastic a usii se introduc, doua bucati de radiera, cu grosimi de 1-2mm. Nu pot sa spun exact. Atunci cand trageti de fata de usa exista riscul ca ea sa se desprinda din clipsurile ei, se aude chestia asta, nu e bai. Dupa mai multe incercari o sa nimeriti si grosimea exacta a bucatilor de guma astfel incat usa sa nu ma vibreze iar fata din material textil sa poata fi bagata inapoi in clipsuri. Daca ma duceam in service pesemne trebuia data jos toata usa, operatie complicata si care putea duce la alti greieri.
DSC00838.JPG ( Size: 94.24k ) Number of downloads: 6288


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Scartaitul intregului bord

Manifestare: Dupa ce am realizat toate operatiile de mai sus, greierii de la montanti, radio cd sau ceasurile de bord nu au disparut complet. La gropile mari un scartait enervant tot se mai auzea. De ce? Pentru ca bordul in partea dinspre parbriz nu este prins cu nimic. In momentul trecerii peste un obstacol, bordul se torsiona din inertie sub propria greutate si in momentul ala se freca de toate componentele atasate de el, gen capace sau montanti. Si de la frecare aparea zgomotul enervant

Mod de rezolvare: Am hotarat sa opresc aceasta miscare a bordului prin imobilizarea lui. Astel, asa cum se vede in poze, in partea dinspre parbriz, am montat bucati de radiere. Eu unul nu am gasit pe culori convenabile asa ca le-am aplicat tus de imprimanta. Se pot si vopsi. In cazul gumelor de sters este bine de ales unele cu rigiditate ridicata, pentru a nu permite bordului sa se miste, dar nici foarte ridige, precum cele de sters cerneala, pentru ca pur si simplu crapa sub presiune. Eu am montat gumele intre bord si parbriz precum in poze, la distantele l/4 si 3l/4 din latimea bordului. Nu trebuie montante nici prea aproape de stalp pentru ca scot in evidenta banza adeziva aplicata de ornamentul acestuia, dar nici prea departe pentru ca extremitatea dinspre stalp tot va reusi sa oscileze. Atentie! Eu unul nu stiu de ce bordul este facut sa oscileze in partea din fata. Poate este o metoda de reducere de costuri si aia de la Renault nu s-au complicat sa-l fixeze mai bine. Sau poate nu se poate dpdv tehnic sa fie prins mai bine. Sau poate el trebuie sa oscileze. Nu imi pasa, trebuia sa scap de greieri.
DSC00827.JPG ( Size: 61.51k ) Number of downloads: 10117


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ei bine, dupa ce am aplicat toate aceste operatiuni, masina mea la 25.000 de km este mai silentioasa ca atunci cand era noua. Practic nu mai am nici un greiere. Si cine ma cunoaste stie ca orice scartait cat de mic pentru mine e enervant. Am transformat masina din modelul cu cei mai multi greieri intr-unul cu liniste totala cum foarte putine masini au. Per total sunt multumit, toate operatiunile nu m-au costat mai mult de o zi de lucru si 40 de lei noi. Daca mai aveti intrebari, nu ezitati sa intrebati.

This post has been edited by ssilviu: 3 Jul 2007, 10:24


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:23
Dacia