Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu mai revine volanul la 0, Volanul nusi mai revine la 0 dupa viraj mic

iulianmitea
post 14 Oct 2013, 19:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 October 10
From: Sibiu




Salut,

Am o mica problema cu meganul meu , megan 1 clasic 1.6 16v

Volanul nu-si mai revine la 0 adica la pozitia initiala dupa un viraj, la o inclinatie de volan de pana 45 grade pe acolo (ora 3,4)in mers la orice viteza trebuie sal aduc eu in pozitia de 0 alfel nu revine. Daca virez mai mult de 90 si plec de pe loc mai revine dar tot nu revine pana la 0 sa mearga drept ci numai pana pe la 15-20 grade. daca volanul e in pozitai 0 masina nu trage stanga sau dreapta, totusi daca verez pe loc mi se pare ca sar fi intarit putin directia dar nu exagerat sa zici ca nu merge ponpa, virez linistit cu podul palmei asta in loc pe loc, si turatia creste normal in timp ca virez pe loc aproximativ 1000 t/m.
Si asta nu sa intamplat nici decum dupa o gaura luata sau ceva de genul lovituri la roti sau schimbat diferite piese
Sa mai intamplat cuiva sau ceva sfaturi , pe forum am cautat 3 ore si nu am gasit ceva asemanator


--------------------
reault megan 2001 - SB 06 UCG
Megane 1 ph 2 an 2001 1.6 16v 135000+ km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caliente
post 14 Oct 2013, 20:18
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 8 July 11




verifica burdufurile de la caseta de directie, sa nu fie sparte, rupte , pompa servo poate pierde ulei si nu face presiune , nivelul uleiului la servo,

trebuie sa verifici tot ce tine de directie si sistemul de asistare (servo)
eu daca fac un viraj revine rapid, si am observat asta la multe masini, mai ales daca si accelerezi in momentul virajului, daca las volanul liber in timp ce vireaza mai brusc, revine atat de repede incat daca il opresc bursc ma clatina un pic


--------------------
OPEL VIVARO 2003, - IF 06 UJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 15 Oct 2013, 06:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Ai inlocuit cauciucurile ?
Daca da,mergi la service sa refaci unghiurile(de fuga si cel de cadere).
Daca nu,mergi de asemenea la service pentru o constatare.

Nu este o mica problema...Este o mare problema deoarece este defectiune la sistemul de directie.In mod deosebit s-au dereglat unghiurile.

Cu orice defectiune la sistemul de directie NU te joci.

Sigur ai cautat pe forum ?

http://www.google.ro/cse?cx=partner-pub-56...vine&gsc.page=1

This post has been edited by jas2: 15 Oct 2013, 06:54


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 15 Oct 2013, 08:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Sunt de acord cu ideea de a merge la service pentru o constatare, intr-adevar nu e de joaca.
Insa schimbatul cauciucurilor nu are, in mod normal, nicio legatura. Ar insemna sa facem reglaj de directie in fiecare toamna - primavara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 15 Oct 2013, 12:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Ba are...Mai documenteaza-te...


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 15 Oct 2013, 13:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Multumesc. Te rog spune-ne ce legatura are si cand anume se reface geometria legat de schimbatul cauciucurilor? Si de ce nu se face cand schimbam pe cauciucuri de iarna, respectiv inapoi pe vara?

Nu am vazut pe nimeni sa recomande refacerea geometriei dupa schimbul de anvelope, chiar am vazut comentarii pe forum cum ca nu are legatura una cu alta, mai ales ca reglajul se face cu echipamentele montate pe janta, nu pe cauciuc.

De aceea te rog sa ne explici ce legatura are.
Multumesc.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 15 Oct 2013, 14:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Te-ai documantat ? Bineinteles ca nu...E greu...

Voi reveni cu explicatii detaliate.Nu am timp acum...

Intre timp documenteaza-te si nu ramane ancorat in a-i intreba pe altii.

Revin...

----------------------------------------------------------
Am revenit...

In momentul in care montezi cauciucuri care nu au rulat pe masina(in special second-hand,dar nu numai) esti obligat sa refaci geometria rotilor datorita unghiului de uzura al anvelopei noi.Banda de rulare este uzata in alt mod decat cel pe care ai tu facuta geometria rotilor.

Daca tu ai facut geometria pe cauciucuri deja rulate,cand pui cauciucuri noi nu se mai pupa.

Eu din experienta spun ca uneori necesita rfacerea geometriei rotilor la inlocuirea anvelopelor si alteori nu.La cele second-hand,dar si la cele noi.

This post has been edited by jas2: 15 Oct 2013, 14:51


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2013, 14:34
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Jas, las-o asa ... nu-mi da link-uri cu recomandarile unora care se ocupa cu asa ceva ...

Dac schimb capetele de bara ma duc la facut geometria, daca mi se pare ca masina trage in vreun fel ma duc sa o fac ... dar nu ma duc sa o faca ca trec cu anvelopele de pe vara pe iarna ... sunt de acord ca trebuie verificata periodic ... dar nu in cazul schimbarii anvelopelor ..

Roland in cazul tau nu ar strica o verificare mai ales ca vezi ca ceva nu este ok ..

Cu rulmentii de flansa amortizor cum stai?

This post has been edited by cj98czh: 15 Oct 2013, 14:36


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 15 Oct 2013, 14:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Multumesc. Imi pare sincer rau ca te-ai enervat.

Chestia de acolo suna mai mult a "hai la refacut geometria pentru orice", ca doar e pe bani, nu? Intr-adevar, multe service-uri recomanda. Stim si de ce.
Pe de alta parte, tot o documentare te duce in multe zone unde raspunsul este "nu e necesar". Unul din exemple:

http://wiki.answers.com/Q/Do_you_need_an_a..._with_new_tires

Do you need an alignment with new tires?
ANSWER: NO! although it is recommended, putting new tires on your vehicle doesn't change the alignment, it will still be out of alignment, or in alignment when you put your new tires on.

Nu e greu sa faci o cautare, intr-adevar gasesti mai multe tipuri de raspunsuri, fiecare cu logica lui.
Un alt aspect ar fi ca firma unde schimb eu cauciucurile are si service de reglaj directie. Niciodata nu au recomandat la nimeni sa faca reglajul, chit ca au clienti garla si ar fi putut scoate un ban in plus.

15 Oct 2013, 14:38:
QUOTE(cj98czh @ 15 Oct 2013, 14:34)
Roland in cazul tau nu ar strica o verificare mai ales ca vezi ca ceva nu este ok ..
*



Nu eram eu cu problema smile.gif
Doar facusem o observatie.

This post has been edited by roland: 15 Oct 2013, 14:38


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianmitea
post 16 Oct 2013, 20:03
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 October 10
From: Sibiu




Nu va mai certati atata pe giometria de roti ca nu de acolo sa facut acum 6 luni dupa ce am schimbat un cap de bara adica vro 7000 km parcursi , iar fenomenul dispare cand masina e rece sau merg in exterior, cand intru in oras dupa o jumatate de ora de mers sau cam asa ceva fenomenul revine, adica se intareste volanun putin si nu mai revine la 0 ramane acolo pe la ora 1 ...2 sau 11 10 indiferent daca virez mult sau putin , am verificat directia si nu am nici un joc, dor jocul din caseta de directie care e acolo de vun an de zile dar e extrem de mic. Ma gandesc sa nu fie ceva de la uleiul de servo cu toate ca uleiul e la nivel si nu am pierderi sau flansele de amortizoare astetea leam mai auzit din cand in cand faceam vrun viraj pe loc sincer nu stiu ce sa mai zic.
Cel putin sunt linistit ca directia e ralativ ok si plus de asta era absurd sa fie ceva mecananic ca nu se aude nicio mataie de bucse etc singurul lucru la denivelari se mai aude cloncanitu de la ghidajele etrierelor boala renoului


--------------------
reault megan 2001 - SB 06 UCG
Megane 1 ph 2 an 2001 1.6 16v 135000+ km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 16 Oct 2013, 20:07
Post #11


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




QUOTE(jas2 @ 15 Oct 2013, 15:23)
Te-ai documantat ? Bineinteles ca nu...E greu...

Voi reveni cu explicatii detaliate.Nu am timp acum...

Intre timp documenteaza-te si nu ramane ancorat in a-i intreba pe altii.

Revin...

----------------------------------------------------------
Am revenit...

In momentul in care montezi cauciucuri care nu au rulat pe masina(in special second-hand,dar nu numai) esti obligat sa refaci geometria rotilor datorita unghiului de uzura al anvelopei noi.Banda de rulare este uzata in alt mod decat cel pe care ai tu facuta geometria rotilor.

Daca tu ai facut geometria pe cauciucuri deja rulate,cand pui cauciucuri noi nu se mai pupa.

Eu din experienta spun ca uneori necesita rfacerea geometriei rotilor la inlocuirea anvelopelor si alteori nu.La cele second-hand,dar si la cele noi.
*


Valabil daca masina s-ar aseza dupa planeitatea anvelopei dar nu e asa. Se vor toci pe o noua zona dupa montarea pe o alta masina.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 17 Oct 2013, 04:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Gresit.Vei simti totul in directie.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Oct 2013, 08:59
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(iulianmitea @ 16 Oct 2013, 21:03)
Ma gandesc sa nu fie ceva de la uleiul de servo cu toate ca uleiul e la nivel si nu am pierderi sau flansele de amortizoare astetea leam mai auzit din cand in cand faceam vrun viraj pe loc sincer nu stiu ce sa mai zic.
*



Pai uleiul ala trebuie schimbat la fiecare 4 ani? ai facut operatia asta?

Daca auzi rulemntii de flansa facand zgomot ... nu este ok ..

This post has been edited by cj98czh: 17 Oct 2013, 09:00


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bestmarlanu
post 18 Oct 2013, 10:48
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 January 08




Salut. Am patit-o si eu, dupa o interventie la caseta baietasii asa zisi meseriasi au uitat sa imi prinda burdufurile la bielete si s-au gripat in scurt timp. Eu am avut noroc ca am intervenit repede, le-am uns si am pus burdufurile la locul lor. Deci un prim control ar fi verificarea starii burdufurilor.


--------------------
Renault Megane 2003/ Break 1,9 dCI - TR 85 EFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Oct 2013, 11:16
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu trebuie facuta geometria la schimbarea cauciucurilor, e o prostie, si da, m-am documentat. Se face geometria cand trage intr-o parte, uzeaza cauciucurile pe interior/exterior, sau sta volanul stramb.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 18 Oct 2013, 15:39
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Exact asta am spus si eu.Cand necesita...


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorofteius
post 19 Oct 2013, 15:33
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 September 13




Cand nu isi mai revine volanul, calca ambreajul si da-i turatie( probabil in afara merge pt ca umbla la ture mai multe.. Nu stiu cum este pompa de servo pe masina asta, dar daca este pe cureaua de accesorii, poate patina cureaua sau nu mai face pompa presiune. Daca este electrica verificare cablaj si la fel, poate nu mai face presiune destula.
Varianta mai proasta este cu supapele din caseta de directie sau snecul care face presiune, cremaliera uzata, etc ... Asta presupunand ca ai lichid destul si ca nu miauna pompa tare.
Un mecanic mai serios se prinde repede.


--------------------
Renault Megane 1 2001 Evidence 2.0 IDE - ABxxJXB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hwe
post 20 Oct 2013, 09:46
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 December 10




Ma bag si eu cu un sfat pt iulianmitea.fenomenu asta apare cel m-ai des de la dereglarea convergentei adica paralelismu la rotile din fata,atata se regleaza la megan.vezi daca fenomenu asta nu a aparut dupa reglarea directiei fara sa iti d-ai seama pe loc cand ai iesit de acolo,toate aparatele au o mica abatere.si ar m-ai fi rulmentii de la baza arcului sa nu mearga in scaturi,aia se verifica cel m ai bine cu masina la sol.


--------------------
renault megne 1 berlina 1.9 dci 2002 - is 07 hwe
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 04:55
Dacia