Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratie la accelerare dupa schimbare viteze, Cand motorul este subturat

lupukel
post 5 Jun 2020, 12:51
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Mersi mult dan, pt poze. S-a facut lumina, in sfarsit.

Inteleg ca in acele ghidaje intra ceva din bord sau atasate de bord. Incerc sa ma lamuresc daca acel ceva e rupt sau doar a capatat joc, in partea din dreapta.

Spatiul dintre bord si parbriz, la mine, e mai mare in dreapta de tot, langa stalp, in jur de 1 cm, si se ingusteaza pana in zona volanului la 3-4mm, si incerc sa inteleg daca asa e normal.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 9 Jun 2020, 20:52
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Update, daca mai mananca pe careva sa bage chestii acolo, nu mai bagati.

Buretele ala e lipit pe bord in zona cea mai ingusta dintre bord si parbriz. Imediat sub el se largeste si e spatiu sa indesi 5 bureti de aia.

Fasia aia de polietilena pe care am bagat-o eu a trecut de burete si acuma zburda libera in spatiul gol de sub burete, si dupa cateva ore de chin sa o scot afara, am renuntat.

Imi pare rau ca n-am facut poze cu camera endoscop, da eram prea ofticat.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 21 Jun 2020, 17:08
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Pentru ilustrare, am facut azi poza.

Pentru orientare am bagat o tepusa de lemn pe langa parbriz.

Se vede buretele, spatiul gol de sub el si bucata de polietilena (3 cm latime, 1.5 cm grosime) care a intrat de-a dreptul sub bord.

Cu rosu e varful tepusei de metal pe care am atasat camera, bobinat in banda izolatoare ca sa nu zgarii ceva.

This post has been edited by lupukel: 21 Jun 2020, 17:12

Attached thumbnail(s)
200621_164823.jpg ( Size: 31.97k ) Number of downloads: 447


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 10 Jul 2020, 00:18
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Update. Am scos navigatie+masca, am blindat tot cu purfix, nu doar clemele. Avea niste joc si modulul cu ledurile pentru lipsa centura, blindat si ala.

Nu a disparut problema, dar nu mai trancane bordul la mers prin oras prin gropi si denivelari.

Urmeaza sa scot torpedoul sa vad daca gasesc ceva prin spatele lui, sau vreun cablu in zona filtrului de habitaclu.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 5 Oct 2020, 12:59
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Nu am scapat de vibratii, am inlocuit din nou tamponul antibalans, au scazut putin dar nu au disparut.

Vibratiile persista si se vad cu ochiul liber la schimbator chiar si pe liber, si se accentueaza in sarcina cand masina e subturata, asa ca am inceput sa banuiesc ca e o problema pe partea de alimentare cu combustibil.

Poate e cineva care sa ma indrume, am pus can clip pe masina si am monitorizat cu mai multe ocazii presiunea pe rampa, si am valori de 255-265 la relanti, iar clip imi zice ca valorile normale sunt intre 180-250.

Ar fi util sa stiu cat ar trebui sa fie in mod normal, nu valori minime/maxime. Suspectez ca e dus senzorul presiune rampa si da valori mai mari decat cele reale, si atunci nu ajunge suficienta motorina la injectoare la turatii joase.

Nu stiu daca e relevant, dar turatia la relantii variaza intre 798-802, nu stiu daca e normal sa nu stea la 800.



--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan Megane
post 5 Oct 2020, 15:19
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 June 19




Sa nu ai cumva volantul uzat, nu cred ca are treaba senzorul presiune rampa.


--------------------
Renault Renault Mégane 3 1.5Dci 110pk Eco2 Collection 2012 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 18 Oct 2020, 15:54
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




QUOTE(lupukel @ 15 Oct 2020, 11:24)
Doar oe renault, dar nu am zgomote ciudate deloc, ca sa banuiesc volanta. E cea din fabrica. 154k km

Distributie si accesorii schimbate la 135k, oe renault, reprezentanta. Vibratiile sunt dinainte.

Din ce am putut sa percep eu, simptomele sunt urmatoarele:

-pe liber:
   - motorul vibreaza pe directia fata - spate, aprox 0.5 - 1cm vizibil pe capacul de la joja, tampoanele sunt toate noi, stranse la cuplu
   - vibratia se simte in toata masina, inclusiv in volan, si e vizibila cu ochiul liber pe schimbator
   - daca turez masina in jur de 1100 ture, vibratia se amplifica destul de tare. daca depasesc 1500 dispare

-in sarcina:
    - in jurul la 1500 ture, la accelerare, vibreaza similar cu 1100 ture pe liber, poate ceva mai tare - prilej cu care imi trancane si niste plastice in bord care ma omoara la nervi. se intampla cel mai des la schimbare 1 -> 2, 2 -> 3, 3 -> 4, sau urcat la deal in coloana cu a 2-a, in jurul la 1500 ture. daca trec de 1800, dispare.
    - de la 2000 de ture in sus, masina merge perfect, trage ca-n filme, nu vibreaza, nu trancane, nu fluiera, n-am soricei, nimic.

Corectiile pe injectoare in parametri, presiunea din rampa urmareste referinta, dar pare ceva mai mica decat ar trebui sa fie comparativ cu altii, cuplu motor negativ pe liber (-1,-2), cum ar fi mereu intr-o usoara frana de motor.

Daca ma duc la mecanici, imi zic ca totul e in regula, asa face masina, diesel, plastice vechi, plm. Daca intreb oricare alt posesor de m3 1.5 dci 110cp, nu le vibreaza nimic.

Daca are cineva idei, ultima sansa inainte sa dau masina la rabla smile.gif)
*




Am ajuns la niste concluzii.

Ce am descris eu mai sus sunt mai multe probleme suprapuse, din care am rezolvat una prin inlocuirea senzorului de turații volanta (senzor impulsuri arbore cotit). Senzorul e destul de usor de scos, dar trebuie urcata masina pe elevator, dat jos scutul si e undeva in dreptul volantei in drepta sus.

Senzorul e o bobina intr-o carcasa de plastic care la temperaturi excesive se deteriorează. Al meu era vizibil bombat in varf. Am pus unul de la HELLA (6PU 009 146-981) - 109 lei, cod de origine 8200885209 pe modelul meu (BZ1W).

Imediat dupa schimbare s-a atenuat vibratia motorului pe liber, au disparut complet vibratiile din caroserie si din volan si a intepenit efectiv schimbatorul. Acum se simte o vibratie doar daca pun mana pe el, care am inteles ca normala. Magie curata. In acelasi timp, s-a reglat si presiunea pe rampa (multumesc dan_g pentru valorile de comparatie).

Explicatia e ca senzorul de pe arborele cotit masura turatia eronat si nu se facea corect temporizarea injectiei la turatii mici.

Ce nu s-a schimbat dar cred ca am inteles ce se intampla - nu a disparut vibratia la accelerare usoara (fie pe liber, fie in sarcina).

Mi-am dat seama, in sfarsit, ca tot schimb lucruri ce tin de remedierea efectului, dar nu am identificat niciodata riguros cauza, care in cazul meu este electrovana ce comanda egr-ul (oe renault 149568021R) - atarnata intre suportul baterie si pompa de vacuum.

In cazul meu, dracia naibii pierdea vacuum, si am mers cu ea asa aproape 30k km, si probabil a mers asa nu stiu cat inainte sa cumpar eu masina.

Acum, ce inteleg eu, si va rog sa ma corectati daca gresesc, e ca valva egr e comandata prin vacuum, iar electrovana pierzand vacuum nu a inchis-o pana la capat tot timpul asta, si atunci s-au dus gaze fierbinti in admisie cand nu ar fi trebuit (pe liber/turatii mici), lucru care a dus la o gramada de efecte de tip cascada.

In primul rand, inca nu am dat jos EGR-ul dar cel mai probabil o sa gasesc depuneri pe el in pozitia maxima la care putea sa se inchida inainte de schimbarea electrovanei, si tot din cauza depunerilor, cel mai probabil nu se inchide complet nici dupa schimbare.

In al doilea rand, ajungand prin recirculare gaze fierbinti in cilindrii, in mod clar motorina se aprinde inainte sa ajunga pistonul in pozitia corecta, de unde vibratiile la accelerarea usoara si incalzirea excesiva a motorului. Cel mai probabil, din aceeasi cauza s-a deteriorat si senzorul de pe arborele cotit (aveam 41 de sincronizari esuate).

In al treilea rand, cel mai probabil, incalzirea excesiva a fost compensata prin circuitul de racire al motorului, si de asta nu am vazut pe bord sa se duca in sus temperatura apei. Posibil de asta a ajuns termostatul sa ramana blocat pe deschis si a trebuit inlocuit acum un an, lucru pe care l-am facut pentru ca se incalzea foarte greu motorul cand era rece afara.

In al patrulea rand, ma astept ca tot din cauza asta, gaze prea fierbinti pe traseul de recirculare, sa se fi deteriorat si garnitura de la turbina, si imi scuipa acum niste ulei pe tubul de la intercooler.

Ce se observa acum, si pun si capturile din CLIP, pe liber, la relanti, la cald:
- cuplu motor negativ
- deschidere vana egr negativa
- comanda clapeta admisie negativa

Ce imi spune mintea mea, e ca e fizic imposibil ca asta trei sa fie negative, de unde si toata deductia de mai sus. Si in plus, habar nu am la ce altceva sa ma astept sa mai descopar.

This post has been edited by lupukel: 18 Oct 2020, 18:19

Attached thumbnail(s)
egr.png ( Size: 171k ) Number of downloads: 330
negativ.png ( Size: 172.29k ) Number of downloads: 305


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 18 Oct 2020, 19:45
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Trepidatia aceea la plecarea de pe loc cu motorul subturat o am si eu. Nu face mereu. O simt in treapta 1 si mai rar in treapta 2 si de mai slaba intensitate. In orice alta treapta oricat de subturat sunt nu se mai simte nimic. Nu cred ca este ceva din bord .

Asemanari:
- cuplu motor negativ am si eu
- deschidere egr negativa si eu
- clapeta cealalta si eu
Mai adaug valori negative si la alte clapete. Din pacate nu stiu daca sunt sau nu normale. Poate e doar problema de calibrare afisaj. Daca o fi eroare de afisaj poate d-asta imi afiseaza consum mai mare in tr4 decat in tr3 , mai mare in tr5 fata de tr4 , mai mare in tr6 fata de tr5. Sunt curios daca asa apare s la tine.

Am megane 3 start-stop la semafor . La varianta mea acea electrovan vacuumatica duce in turbina. Nu am vazut sa duca la EGR. EGR-ul e comandat electric.


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 18 Oct 2020, 23:36
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Ai dreptate, duce in turbina.

Inseamna ca e posibil doar sa nu inchida complet valva egr, iar partea cu ce efecte secundare a adus alectrovana defecta ramane de investigat.

19 Oct 2020, 09:37:
Am stat si m-am gandit peste noapte si chiar daca nu exista un furtun de vacuum intre turbina si egr care sa comande deschiderea sau inchiderea, o face calculatorul de injectie in functie de ce vine de la senzori. Prin urmare, in caz de pierderi de vacuum comanda pe egr nu are cum sa fie corecta.

Deci pana la noi informatii, rationamentul de mai sus e in continuare valid. O sa curat egr-ul saptamana asta si revin cu updates.

This post has been edited by lupukel: 19 Oct 2020, 09:37


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 21 Oct 2020, 12:44
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Update, am dat jos valva egr, nu era atat de ingrozitor de plina de depuneri, dar ce a iesit in evidenta era pinionul care impinge/trage de clapeta plin de depuneri si se misca foarte greu inainte si inapoi.

Curatat, pus la loc, de-acu vedem daca o sa apara vreo imbunatatire.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 27 Oct 2020, 20:36
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Update, am rezolvat si zbarnaiala din bord, care de fapt, nu era in bord.

In ianuarie, cand am schimbat tampoanele, am schimbat si cablurile de la schimbatorul de viteze. Cablurile sunt prinse in 2 locuri evidente, o data in carcasa de la schimbator, si o data la intrarea in tunelul ce duce inspre cutie. Mai este insa si o ureche metalica fix pe traseul cablurilor, cam la jumatatea distantei intre schimbator si tunel. Pe catcar.info, la poza cu cablurile, apare si un ties (piesa 6).

In manualul de service nu zice nimic de acea ureche sau de acel ties pentru ca s-or fi gandit francezii ca daca un retardat de mecanic da jos cablurile vechi si vede un ties acolo care le strange de urechea aia, il duce bibilica sa puna un ties si la cablurile noi.

Ei bine, coclitul de mecanic din reprezentanta (casa auto iasi, stati departe) nu a considerat necesar sa il puna, si intre cabluri si blocul de clima au ramas cativa milimetri, iar ele stand putin cambrate, faceau ca o coarda de chitara la vibratiile motorului si transmiteau toata vibratia catre blocul de clima.

Care bloc de clima are un sistem de parghii de plastic care conecteaza cele 2 motorase de langa carcasa filtrului de habitaclu la clapetele ce directioneaza aerul catre aeratoare. Parghiile respective au un mic joc intre ele si pe axul motoraselor si trancane copios daca ajung vibratii la ele, si sunetul e distorsionat de bord si se aude te miri unde - la mine in zona stalpului din dreapta si in spatele navigatiei.

M-am prins cand m-am enervat si am mers o tura prin oras fara plasticul care acopera zona filtrului de habitaclu. Am strans cablurile cu un ties mai lat, de urechea aia, si s-a facut liniste.

Deci, cum a zis cineva mai sus, daca apare ceva dupa ce umbla un prost de mecanic la masina, trebe vazut unde pi*da masii a umblat si ce a facut.

This post has been edited by lupukel: 27 Oct 2020, 21:56

Attached thumbnail(s)
20201027_200916.png ( Size: 76.06k ) Number of downloads: 231


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 Oct 2020, 21:06
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Bine ca ai gasit "cauza" (interesanta, cam ciudata) si ai rezolvat.
Insa mi-a placut mai mult concluzia. Trist si din pacate adevarat.

PS: si daca tot a venit vorba, valori negative am si eu, nu este nici o "anomalie".

This post has been edited by Gil26: 27 Oct 2020, 21:14


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 27 Oct 2020, 21:21
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Cel mai probabil se schimba foarte rar cablurile, asa ca nu am gasit nimic pe internet, nici macar la rusi, care sa ma duca la cauza.

Si e al naibii de frustrant sa imi zica toata lumea inclusiv papa de la roma ca asa face diesel-ul, masina veche, plastice vechi, etc.

Problema cu cablurile a fost si ea legata de cealalta problema de mai sus, era slabit cel de pe directia fata-spate, de la vibratia prea mare si constanta a motorului pentru prea multa vreme.

Dar ties-ul ala a fost diavolul.

This post has been edited by lupukel: 27 Oct 2020, 22:00


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:04
Dacia