Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

kadjarul ce l-am cumparat, in legatura cu folosirea acestuia

karla
post 25 Mar 2018, 17:59
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




am cumparat un kadjar pe motorina life energy si doresc si eu mai multe informatii, deoarece pana acum am avut un Logan pe benzina. Nu am mai condus pe motorina pana acum.Am citit in legatura cu turatiile pentru a schimba viteza. Se spune ceva de 2.5oo de rotatii pe minut. Aceasta cifra o respectam la toate vitezele cand la schimbam, sau cifra pentru rotatii este mai mare. Dupa ce am schimbat viteza 1,2,3,4, unde trebuie sa stea turometru, tot la 2.5oo, de rotatii pe minut, sau la alta cifra.Intreb deoarece nu ma pricep, si am inteles ca daca nu respect aceste reguli sunt probleme cu alte mecanisme.Referitor la incalzire motor. Stai cu el aproximativ 3-4 minute pe loc sa se incalzeasca, sau mergi usor cu masina la drum ca ele sa se incalzeasca pe traseu.Nu am putut sa o ridic de la reprezentanta deoarece este pe jos zapada si nu are cauciucuri de iarna. Pe 26.03.2018 merga sa platesc scutul si aparatorile de noroi pentru montaj.Am intrebat cele de mai sus,deoarece sunt mai multe pareri si poate primesc si eu mici indrumari de la cei cu experinta, va multumesc pentru ajutor si cand il ridic vin cu mai multe comentarii. multumesc mult. ohmy.gif


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 25 Mar 2018, 18:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




In mod normal as zice ca ai un indicator in bord pentru schimbarea vitezei insa din experienta pot spune ca nu e chiar ok. Conduc diesel-uri reno si schimb de regula dupa 2000, uneori dupa 3000 depinde de situatie. Dupa ce schimbi turatia iti va pica sub 1800 de regula si o vei simti ca se chinuie sub 1500. Deci dupa mine, cat timp schimbi peste 2000-2200 e ok, oricum te vei obisnui cu ea si o vei simti sa zic asa, nu trebuie sa stai cu ochii pe turometru caci o auzi !
Ai grija la rodaj, daca ai posibilitatea baga un drum de 500-1000 km in care sa alternezi regim autostrada cu drumuri nationale!
SporT. !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karla
post 25 Mar 2018, 18:34
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 March 18




multumesc pentru sfat, sunt sigur ca o sa mai cer informatii cand ridic masina, multumesc mult rolleyes.gif


--------------------
kadjar life energy kadjar life energy 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Mar 2018, 18:56
Post #4


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu iti inteleg entuziasmul, dar avem deja un topic pe tema asta, continuam aici: http://www.reno.ro/Turatii-motor-schimbare...Ci-t309486.html


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:03
Dacia