Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se schimbă becul de fază scurtă, Megane 2

Hack
post 6 Jan 2009, 08:24
Post #61


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Tragi bine de bec inspre spatele masinii, trebuie sa iasa si vezi sa nu ai mainile inghetate rolleyes.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 6 Jan 2009, 16:35
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Azi mi-am spalat masina sa nu ma mai murdaresc,m-am dus in parcarea subterana de la Tomis Mall,am virat maxim stanga,(nu am mai dat roata jos,dar in schimb i-am strans prezoanele de dimineata icon_mrgreen.gif )am bagat mana,am scos capacul de la far,am scos mufa de la bec,dar becul tot nu vrea sa iasa mad.gif ,m-am uitat mai bine si pare a fi o clema care il tine peste baza de tabla a becului blink.gif (ma rog asta am vazut,sau asa mi s-a parut din unchiul in care priveam),becul de la faza lunga pare sa se schimbe cel mai usor,asa ca m-am lasat pagubas,(ma dor si degetele de cat am tras de becul buclucas),vineri sunt programat sa imi schimbe rulmentul de la telescop si le zic sa imi schimbe si becul.
Daca este asa cum banuiesc eu,sa fie acea clema peste baza becului,alta modalitate de al schimba nu vad decat sa demonteze bara si farul.... wacko.gif

This post has been edited by rcosmin: 7 Jan 2009, 08:57


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 6 Jan 2009, 20:55
Post #63


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




baga mufa inapoi in bec si ai grija ca atunci cand tragi de bec inspre inapoi sa faci si usoare miscari de sus - jos si o sa iasa ... dar nu da jos mufa de el ca atunci e intr-adevar greu de scos ... cand tragi de ea in spate incearca sa aplici si o usoara forta inspre dreapta sau stanga eventual ca si cum ai vrea sa o rasucesti ca sa nu mai iasa de pe piciorusele becului.

sper ca ai inteles ceva ... e mai greu de explicat decat de facut blush.gif


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 7 Jan 2009, 08:55
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




adrian mgn,am incercat tot ce au postat colegii,am citit si manualul masinii,nu iese si cu asta basta blush.gif ,vineri sunt programat la service sa imi schimbe rulmentul de la telescop pe garantie si o sa le zic ca am si un bec ars,sa il vad pe meserias cum il schimba sleep.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 8 Jan 2009, 12:18
Post #65


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




eu cand am vazut 4 pagini la tutorialul asta am crezut ca e ceva chirurgie pe creier schimbarea fazei scurte , insa nu e chiar asa

recunosc ca am citit acest topic si eram oarecum pus in tema cam ce ar trebuii sa fac insa la fata locului a fost foarte simplu

scos capace , scos bec prin tragere , schimbat bec , infipt bec , pus capace plecat acasa ...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 8 Jan 2009, 12:33
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




nu am citit tot topicu dar poate e far de megane 2.1 care are clema peste bec

sper sa nu ma insel

becu iese destul de usor la 2.2 nu am intalnit inca sa iasa mufa si apoi becu

tragi de mufa iese direct cu bec mai greu e de scos becu din mufa in locu ala stramt


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Jan 2009, 17:23
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Am tras de mufa si am ramas cu mufa in mana,a iesit destul de usor mufa,dar becul wacko.gif nu vrea si pace,de 2 zile umblu numai cu pozitiile aprinse,imi este rusine sa merg cu un singur far aprins sleep.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pribilean
post 8 Jan 2009, 17:41
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 25 September 08
From: Cluj




la mine cand trag de mufa vine cu tot cu bec. eu zic ca sa mai bagi mufa si sa mai incerci. daca nu ... nu stiu alta optiune. spor la treaba ca si eu m-am chinuit putin.


--------------------
Renault Megane II.2 2006/1.5DCI - SM-XX-BUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 8 Jan 2009, 17:58
Post #69


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




am tot vrut sa spun ... cand vreti sa mai schimbati becul de pe partea drepta ... desi teoretic nu e nevoie de nici o " scula" ... ar fi bine sa va inarmati totusi cu o surubelnita dreapta pt. ca am vazut ( la mine si la inca cativa cu care am mai vorbit) ca acel capac de pe interiorul aripii iese in unele cazuri extrem de greu doar cu mana.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 8 Jan 2009, 18:00
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Cu mufa pusa la bec, incerci sa misti cu mana (de mufa cu bec cu tot) si iese imediat, mai exact misti in diagonala, spre ora 11 a ceasului apoi spre ora 5 adica in diagonala, sper ca intelegi.

This post has been edited by CataTranca: 8 Jan 2009, 18:01


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Jan 2009, 20:53
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




smile.gif multumesc pt sfaturi,dar credeti-ma ca nu iese,daca trag de mufa becului iese foarte repede cu o oarecare rezistenta,am tinut de mufa si de bec si am miscat in timp ce trageam,nimic iese doar mufa,becul parca este "lipit"in far,maine la ora 11 sunt programat la service cu problema la rulmentul de la telescop si atunci o sa ii rog sa imi schimbe si becul,sa ii vad pe ei cum se chinuie ca eu mi-am distrus degetele de la mana stanga wacko.gif
(numai eu sunt ghinionist) dry.gif mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 8 Jan 2009, 21:31
Post #72


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




la 2.2 cum trebuie pus becul , care e catarea ? , ca parca nu bate bine


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 8 Jan 2009, 21:38
Post #73


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Trebuie pus cu atentie... In slotul lui...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 9 Jan 2009, 13:23
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Gata am rezolvat-o cu becul,cei de la service nu au avut atata rabdare sa traga de bec,a stat mecanicu 2-3 min pe langa bec,a bagat o lanterna pe "gaura"a mai tras o data si a desfacut carenajul de protectie al rotii,a luat un patent si a smuls becul ca pe o masea stricata,toata operatiunea a costat 27,13 ron,de banii acestia imi mai luam un bec icon_mrgreen.gif .Am plecat de la service si am zis sa opresc la un magazin cu piese de import sa imi mai iau un bec de rezerva sa il am,am intrat in magazin(pt cei din Constanta,magazinul este situat in pe soseaua Mangaliei(zona garii),langa restaurantul Rapid,am fost de cinci ori acolo si de cinci ori m-au servit cu "hai sictir")dar azi a pus capac,nu le mai trec pragul,tot de la ei am luat si stergatoarele de parbriz care m-au tinut 3 luni,Valeo-Made in France,in fine ii intreb daca au becuri Osram,un tip de la tejghea imi zice ca au,un altul imi zice ca au Philips,eu am dat putin din cap ceva de genul"deh sunt si nu sunt bune"la care tipul de a zis ca au becuri Philips zice:"Ce ...cand Philips-ul facea becuri,Osramu-l nici nu exista".Din ce am citit aici pe forum becurile Phiplis nu sunt prea bune(parerile sunt impartite)si ii raspund individului:"Becurile Philips m-au tinut 3 luni,pe cand Osram 1 an si 3 luni" tongue.gif de aceea vindeti voi Philips ca sa aveti profit,daca ati vinde Osram ...muriti de foame"a facut o fata si pana sa imi raspunda ii zic ca eu vroiam Osram,ii zic multumesc si am plecat blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 9 Jan 2009, 13:36
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Cosmin, nu te lua dupa idioti, Osram gasesti la peco ROMPETROL de la far sau la METRO.
Eu am pus un Philips pe stanga (faza scurta) si batea aiurea, dupa vreo saptamana am gasit aici pe forum ca becurile Philips au altfel de filament ca cel de Osram si este nevoie da facut reglaj la faruri...
Am luat si un Osram pana la urma ca incepuse sa ma inerveze ca nu vedeam nimic pe partea stanga si totul a revenit la normal.
Nu zic ca Philipsurile nu sunt bune..., unii le lauda.., dar eu am fost foarte multumit de Osramurile originale si decat sa reglez farurile, chiar daca ieseam mai ieftin, mai bine am revenit la Osram.

This post has been edited by CataTranca: 9 Jan 2009, 13:37


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 9 Jan 2009, 13:42
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




de aceea vreau tot Osram.le am pe masina de cand am luat-o si sunt foarte multumit


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 11 Jan 2009, 16:34
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




Salutare!

Acum cateva zile mi s-a ars becul de faza scurta pe partea dreapta. Am cumparat Osram H7 (de la benzinarie MOL - 30 RON bucata) si l-am schimbat.
Nici macar nu a fost nevoie sa dau capacelul de plastic jos, operatiunea s-a desfasurat cu capota deschisa. Am tras deoparte rezervorul de lichid de parbriz si am avut loc suficient.
Am zis sa-l schimb si pe cel de pe partea stanga si din pacate am reusit sa rup un suport, nu stiu exact cum se cheama (vezi poza). Cred ca a fost de o calitate foarte proasta deoarece atunci cand am tras de bec in lateral incercand sa-l fac sa iasa din siguranta, am ramas cu tot suportul in mana huh.gif ...Se pare ca s-a rupt un piciorus!

Stie cineva cum se cheama piesa respectiva, eventual cat costa, si cum se schimba? Avand in vedere ca are un sistem de prindere cu picioruse (urechi - cum vreti voi sa le ziceti tongue.gif ), am impresia ca trebuie dat jos farul sad.gif

This post has been edited by Adi86: 11 Jan 2009, 16:38

Attached thumbnail(s)
DSC05249.JPG ( Size: 271.02k ) Number of downloads: 3218
DSC05247.JPG ( Size: 311.03k ) Number of downloads: 3507


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 11 Jan 2009, 16:50
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




QUOTE(Adi86 @ 11 Jan 2009, 17:34)
Cred ca a fost de o calitate foarte proasta deoarece atunci cand am tras de bec in lateral incercand sa-l fac sa iasa din siguranta, am ramas cu tot suportul in mana huh.gif ...Se pare ca s-a rupt un piciorus!


Aste sunt povesti ce spui tu, se vede clar in prima poza ca suportul respectiv este plin de lovituri, zgarieturi si chestia cu calitatea proasta nu tine, daca ai vrut sa scoti becul cu ciocanu si cu dalta cred ca ai gresit...
De gasit suporul respectiv cred ca doar pe la dezmembrari, nu cred sa se gaseasca de cumparat separat... si de ce oare ai vrut sa schimbi si becul de pe partea stanga daca nu era ars nu inteleg, ca tot OSRAM aveai...
Succes!


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 11 Jan 2009, 17:59
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Adi86,nu inteleg cum ai reusit sa rupi acel suport,am scris mai sus cat m-am schinuit eu sa schimb becul de pe partea dreapta,si am tras de el nu gluma pana la urma l-am schimbat in service si mecanicul l-a scos cu patentu,de aceea nu cred ca tu ai tras de bec si ai ramas si cu suportul in mana huh.gif ...
De gasit vorba colegului CataTranca,la dezmembrari sau alt far nou


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 12 Jan 2009, 09:47
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




@CataTranca - suportul este plin de lovituri-zgarieturi deoarece am incercat ulterior sa-l prind in cele 2 picioruse (evident ca n-am reusit).

Si crede-ma ca sunt destul de tari piciorusele alea, am impins cu surubelnita si abia am reusit sa le imping spre interior, cu toate astea, unul din ele s-a rupt cand am tras de bec mad.gif !

Iti dai seama ca nu sunt nebun sa scot becul dalta/ciocan! huh.gif

Si despre schimbatul becului si pe partea stanga, in urma posturilor de pe forum am vrut sa-l schimb deoarece era clar ca n-o sa mai tina mult (se ard amandoua cam la acelasi numar de ore/km de functionare)

This post has been edited by Adi86: 12 Jan 2009, 09:51


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 13 Jan 2009, 00:45
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




corect...n-au trecut nici cateva zile de cand mi-am descris patania cu becul de pe stanga, iar acum trebuie sa iau masuri si in dreapta.


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 13 Jan 2009, 12:12
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




la mine va urma becul de pe stanga,sper sa nu trebuie sa trag cu patentu cum s-a procedat la cel de pe dreapta sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Jan 2009, 17:31
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




cosmin, sa inteleg ca ai ars 2 becuri la interval de 1 saptamana? Mi se pare tare ciudat.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 14 Jan 2009, 13:44
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




nuu,am masina din 2007 si deabea acum o saptamana mi s-a ars becul de pe partea dreapta si ma astept in orice moment sa se arda si cel de pe stanga(din ce am citit pe forum cam asa se intampla)il schimbam si pe cel de pe stanga dar dupa ce m-am chinuit cu cel de pe dreapta...am zis il las sa se arda si dupa aceea il schimb blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 14 Jan 2009, 13:46
Post #85


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Am patit-o si eu sambata, tot pe dreapta. L-am schimbat la service (n-am eu aptitudini de mamos...) si astept sa vad cand se arde stangul... mad.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 14 Jan 2009, 13:48
Post #86


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




xcs>cât a costat manopera+becul?

This post has been edited by MHY: 14 Jan 2009, 13:48


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 14 Jan 2009, 13:49
Post #87


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Nu dati in mine... Fix 66,6 lei... blush.gif

LE: Imi cer scuze... Doar acum am vazut ca am postat la Tutoriale... M-am cam pierdut intre atatea topicuri cu becurile de faza scurta la Megane...

This post has been edited by xcss: 14 Jan 2009, 14:05


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 14 Jan 2009, 14:38
Post #88


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Eh...66 lei...asta înseamnă 20 lei un bec , plus 46 lei manoperă wacko.gif .... destul de piperat...dar măcar ai fost boier.. tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 14 Jan 2009, 14:41
Post #89


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




De fapt... A fost cam invers... sad.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 14 Jan 2009, 20:31
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




pe mine m-a costat schimbarea becului in service Renault(cu becul meu) fix 27,13 ron(atat scrie si pe factura),dar...eu mi-am luat teapa anul trecut cand am cumparat de la service un set de becuri+rezistente,ambalate intr-o cutie bengoasa cu semnul de la renault la pretul de 120 ron icon_mrgreen.gif cutia face toti banii laugh.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:59
Dacia