Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accident cu clio

dorin
post 23 Dec 2003, 17:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Salutare
In cele din urma am si eu putin timp sa mai scriu ceva ...
Si incep sa scriu lucruri rele sad.gif
Vineri 19.12.2003 am busit cu al meu clio o skoda fabia
Mergeam eu cam cu 50km/h pe Calea Calarasilor si de pe straduta care este intre Agip si un bloc, mi-a aparut in fata frumusete de fabia cu sofer cretin la volan care nu stia sa acorde prioritate (probabil se credea pe tarla la tata acasa). Cand a iesit printre masinile care stateau la semafor (spre piata muncii) eu mai aveam cam 3-4 m pana la el ...
Frana, tras de volan stanga ...prea tarziu ...
Urmarile:
Clio - capota indoita destul de tare, far spart, bara, aripa (plastic) sparta, contraaripa, grila (masca), capac roata dreapta fata.
Skoda - zob - toata fata plecata la plimbare spre dreapta, capota, farurile, radiator, aripile, rotile nu se mai invarteau, a plecat de acolo pe platforma.
Surpriza a venit la politie cand am constatat ca individul avea permisul pierdut din 2001 !!! (Cat de indolent poti fi sa mergi 3 ani fara permis ???)
Am stat la politie inca o ora (peste cele 3 "normale") ca sa-l caute pe la Suceava sa vada daca are permis.

Acum a inceput distractia cu RCA-ul
Are RCA la Tiriac. Am fost la constatare la Mitsubishi Mit Motors pe Aviatorilor. Imbecilul de constatator a inceput prin a-mi spune ca de ce nu bag casco ? ca la rca se "repara", nu se "schimba" piesele. Am replicat si eu cu faza ...ok am aripa de plastic sparta ...aduci tu lipici sau eu ?
Concluzia ..din tote piesele el nu a vazut defecte decat 1/3 ...si alea daca se putea cu reparat. Mi-a recomandat service-ul mitcony ...ca doar acolo au ei decontare directa ... am replicat si eu ca nu e bun ca nu e dealer renault si eu am masina in garantie. Asa ca pana la urma trebuie sa o fac pe Casco, ca rca-ul este doar o alta modalitate de furt calificat.
Am fost azi la constatare la casco (ASIBAN) la Augsburg (parca asa se scrie) pe langa Europa. Constatarea a decurs mai bine decat ma asteptam. Nu a trebuit sa-l trag de maneca pe baiatul de la constatare sa puna toate piesele, si de data asta au fost puse pe "inlocuit".
Reparatia cred ca o voi face la Serus dupa sarbatori.
Va spun dupa aceea cum a iesit masina. Oricum zilele acestea am mai facut cu ea vre-o 300Km prin buc. alergand dupa asigurari si alte chestii. Nu stiu daca Skoda aia va mai face multe drumuri....arata tare nasol...
politia intreba daca a fost lovit de tramvai :twisted:

O sa postez si cateva foto cu clio. Imi pare rau ca nu am si cu skoda
Am postat pe forumul daciaclub
http://www.daciaclub.ro/album_personal.php?user_id=835


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 24 Dec 2003, 14:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Sincere regrete pentru masina; uita-te la partea buna, nu ai patit nimic ... fierul, plasticul se inlociueste.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 25 Dec 2003, 00:03
Post #3


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Dar sincer se putea si fara, mai ales acum cand omu' are altele pe cap!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 30 Dec 2003, 13:09
Post #4


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




nasol dorin .. mai ales de sarbatori, .. urat cadou .. oricum, bine ca doar masina a avut de suferit ...
si, ca tot era topic cu accident .. sa va spun "istoria" "accidentului" meu ... biggrin.gif
protagonisti ar cam fi ... polei, linie de tramvai si megane (cu cauciucuri de iarna tongue.gif)
locatia ... intersectia de la miciurin (cum vii dinspre arcul de triumf)
si, .. desfasurarea (care ,.. daca a durat 2-3 secunde, e bine) ... cum veneam dinspre arcul de triumf, si circulam pe linia de tramvai (ca pe banda normala de mers era gheata necuratata si nu se circula pe acolo..), chiar inainte de intersectie am vrut sa "cobor" dupa linia de tramvai, si, nu stiu cum am nimerit o bucat ade gheata, ca m-am intors, si m-am infipt intr-un morman de zapada inghetata, .. rezultand o bara mai frumoasa laugh.gif
restul ... Dumnezeu cu mila
http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.ph...d=960&pid=86796


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 2 Jan 2004, 15:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Imi pare rau sa constat ca a inceput sezonul de accidente sad.gif
Pacat de bara ..dar bine ca poti circula in continuare.
Eu, cu masina asa cum se vede in poze am fost la Sibiu si inapoi, dupa ninsoarea asta mareata care a prins (din nou) autoritatile bucurestene nepregatite ....
Ce sa mai ...de la accident si pana acum am mai facut 1500 km ... mers cu ea nereparata.
Dragut este ca pe unde trec intorc oamenii capul dupa mine .... incepe sa-mi placa :twisted:


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 18 Feb 2004, 10:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




In sfarsit ..dupa aproape 2 luni de la accident am reusit sa repar si eu masina. Am asteptat piesele de la Renault Romania o luna si jumatate !!! (RUSINE !!!). Am reparat masina la SERUS. Reparatia a durat cam o saptamana si am mai asteptat cateva zile (de joi pana marti dimineata) acceptul de plata de la ASIBAN.
Concluzie: Reparatia facuta la SERUS este mai mult decat ma asteptam. Nici din magazin daca o luam nu arata asa de bine smile.gif
Din punctul meu de vedere Serus a fost o alegere foarte buna.
Incerc sa vin joi la intalnire si astept parerile voastre in legatura cu reparatia (evident asta joi dupa ce vedeti masina).


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:53
Dacia