Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Asigurari de sanatate private, Care, cat, ce acopera?

Fratzica
post 26 Jan 2018, 14:47
Post #1


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Sunt in cautarea unei asigurari de sanatate private, pana acum am purtat discutii doar cu cei de la NN Asigurari. Citind atent contractul am observat ca, desi au contract de decontare directa cu multe retele de clinici (Regina Maria, Monza, Sanador, etc.), serviciile / procedurile decontate sunt destul de putine si conditionate, in plus cel putin 1 an de zile nu deconteaza mai nimic (in ideea sa nu fie o afectiune preexistenta).

Aveti careva asigurare de sanatate privata? Daca da, unde si cu ce conditii?

Dorinta mea de a avea o asigurare de sanatate privata nu este legata de vreo afectiune preexistenta, ci de un eveniment avut in familie in care CNAS nu a decontat nimic pe motiv de lipsa fonduri.
Asadar, prefer sa platesc un abonament lunar la privat decat sa mai dau bani la stat pentru nimic.

This post has been edited by Fratzica: 26 Jan 2018, 14:47


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 26 Jan 2018, 15:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Tu vrei sa ai acces la servicii medicale private pe baza de abonament, sau doar o simpla asigurare de viata si accidente/imbolnaviri? Asigurarea nu e pe baza de abonament lunar. E ca la CASCO, anual. La fel ca la CASCO, poti bifa mai multe optiuni pentru care sa fi asigurat, dar toate optiunile alea se vor reflecta si in pretul final al politiei.

Vrei ca asigurarea de sanatate sa-ti acopere anumite chestii care nu sunt in pachetul standard, ok, se poate, dar contra cost.


--------------------
. . .
Think forward !
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Jan 2018, 15:43
Post #3


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Cum scrie si in titlu, ma intereseaza o asigurare de sanatate privata, nu de viata.
Si da, este pe baza de abonament lunar.

https://www.nn.ro/asigurarea-de-sanatate - FYI



--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 26 Jan 2018, 15:51
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Fratzica @ 26 Jan 2018, 14:47)

Asadar, prefer sa platesc un abonament lunar la privat decat sa mai dau bani la stat pentru nimic.
*



Bani la stat tot vei da, din pacate sad.gif

Eu am de la munca cu astia: https://www.cignaglobal.com/ , sunt mult peste cei prezenti pe piata din Romania. (acopera foarte multe, de exemplu o pereche de ochelari de vedere pe an + control, deconteaza rapid). Din pacate n-au decontare directa cu nimeni: platesti, scanezi factura/bonul, le trimiti si ai banii in cont in 2-3 saptamani.

Aici poti sa vezi si preturi (trebuie sa pui varsta, nationalitate si tara unde locuiesti).


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 26 Jan 2018, 16:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri





QUOTE(Fratzica @ 26 Jan 2018, 15:43)
Cum scrie si in titlu, ma intereseaza o asigurare de sanatate privata, nu de viata.
Si da, este pe baza de abonament lunar.

https://www.nn.ro/asigurarea-de-sanatate - FYI
*



QUOTE
Ce este Asigurarea de Sanatate NN?
Asigurarea e si pentru cei mari, si pentru cei mici, de aceea si protectia are doua forme: fie pentru accidente, fie pentru accidente plus imbolnaviri


QUOTE(Avani @ 26 Jan 2018, 15:02)
[...]o simpla asigurare de viata si accidente/imbolnaviri? [...]
*



Pai si eu ce am zis? Eu am bagat-o pe aia in plus cu viata, care din ce am vazut, asigurarea mea de sanatate o include si pe aia de viata, e la pachet.




--------------------
. . .
Think forward !
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Jan 2018, 16:34
Post #6


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(St @ 26 Jan 2018, 16:51)
Bani la stat tot vei da, din pacate sad.gif

Eu am de la munca cu astia: https://www.cignaglobal.com/ , sunt mult peste cei prezenti pe piata din Romania.  (acopera foarte multe, de exemplu o pereche de ochelari de vedere pe an + control, deconteaza rapid). Din pacate n-au decontare directa cu nimeni: platesti, scanezi factura/bonul, le trimiti si ai banii in cont in 2-3 saptamani.

Aici poti sa vezi si preturi (trebuie sa pui varsta, nationalitate si tara unde locuiesti).
*



Mersi pentru informatii, ma interesez si la ei chiar daca mi-as fi dorit sa fie cu decontare directa.
Bani la stat (pensie, CNAS) nu mai dau de cateva luni, m-am mutat pe firma mea, nu sunt angajat.
Iar asigurarea este deductibila, parca in limita a 4-500 EUR pe an, nu mai stiu exact.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jan 2018, 16:37
Post #7


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu am abonament pentru toata familia la Regina Maria, plus asigurare de la Groupama pentru interventii chirurgicale si spitalizare. Poti sa studiezi si oferta lor, lucreaza si cu NN.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Jan 2018, 19:31
Post #8


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Mersi mars. Cu programarile cum stau, te poti programa in aceeasi zi sau se asteapta?


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jan 2018, 19:43
Post #9


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




La medicii lor se poate face programare si de pe o zi pe alta, la cei colaboratori e ceva mai greu. Oricum, urgentele le preiau imediat. Au mai multe spitale ale lor sau cu care colaboreaza, e imposibil sa nu gasesti un loc, inclusiv in weekend. Dar vezi si la MedLife, poti sa le compari. Eu am Regina Maria prin angajator, nu am avut de ales.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 27 Jan 2018, 10:56
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Am mai întrebat printre colegi și Cigna au decontare directa cu regina maria, posibil și cu alții.
Problema cu ei este că sunt scumpi, dar acoperă mult mai multe tratamente.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 27 Jan 2018, 12:33
Post #11


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




M-am uitat la Cigna, pare foarte interesant, vine undeva la 200$ pe luna pentru mine si sotie. Nu am inteles ce inseamna acel "Deductible" si in ce conditii se plateste.



Attached thumbnail(s)
infoDeductibles1.jpg ( Size: 268.69k ) Number of downloads: 266
infoDeductibles2.jpg ( Size: 314.15k ) Number of downloads: 278
infoDeductibles3.jpg ( Size: 310.04k ) Number of downloads: 257
infoDeductibles4.jpg ( Size: 331.91k ) Number of downloads: 252


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 27 Jan 2018, 13:17
Post #12


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Aia e fransiza wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Jan 2018, 09:56
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Aia e partea pe care o platesti tu.
Trebuie sa fie pe undeva pe site un pdf in care detalieaza toate tipurile de interventii pe care le acopera si ce % acopera ei/acoperi tu.
In general ei acopera 70-100%.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 29 Jan 2018, 12:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am sunat la NN si mi-au facut o asigurare de sanatate pentru mine, sotie si cei doi copii, fiecare de max 100000 lei si as avea de plata 576 de lei.Sa zicem ca as accepta oferta, o platesc..cum si cand se face deducerea de la impozit?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 16 Jan 2019, 09:18
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Sotia insista (vazand cam ce este in sistemul medical de stat romanesc) sa facem o asigurare privata de sanatate, dar care sa cuprinda si servicii internationale (exemplu: daca Doamne fereste este nevoie sa facem vreo operatie mai complicata sau mai stiu eu ce altceva, sa putem merge la un spital de stat sau privat din Europa).
Are cineva asa ceva?



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 16 Jan 2019, 13:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Da, unii au de la munca, altii si-au facut personal.

Eu am de la munca, la Generali, dar cel mai bine cauti niste oferte de la mai multe societati, pentru ca beneficiile si costurile difera de cele prin angajator decat daca te duci tu. Pot acoperi sume de 50000 EUR, 100 000 (spitalizare + interventii), depinde de contract si cat cotizezi, precum si pentru o banala operatie de apendicita - la mine de ex nu deconteaza ci dau o suma fixa. Bineinteles pot fi si cu decontare directa. Trebuie citite toate conditiile si ce acopera ca sa nu fie surprize ulterior.

This post has been edited by SandelBS: 16 Jan 2019, 13:46


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 16 Jan 2019, 13:57
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Si eu si sotia avem asigurari de sanatate la serviciu, asigurari care acopera multe situatii. Dar in Romania. Eu intrebam strict de o asigurare de sanatate personala care sa-mi acopere o eventuala alegere de a face tratament/operatie/etc in Europa.

Din ce am vazut pana acum:
- asigurare de viata si primesti, pentru o anumite boli/tratamente, o suma de bani cu care te duci la orice clinica de oriunde; suma este primita la diagnostic, deci in avans, ca sa zic asa.
- asigurare medicala si primesti banii ori la diagnostic ori ca o decontare.

Voi discuta cu mai multi asiguratori. Vream doar sa stiu daca mai sunt persoane care si-au facut deja asa ceva si in ce conditii.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 16 Jan 2019, 14:39
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




La ce faci in nume personal o sa vezi ca e si varsta, mediul de lucru, etc, sunt multe variabile. Inainte de bani eu m-as uita la ce retea de spitale partenere au, ca la o spitalizare in afara te costa foarte mult si va trebuie sa platesti mai intai si iti da banii dupa.

Am primit oferta de la NN (personal), dar era sub ce aveam la munca, vorbesc strict de asigurare de sanatate, cea de viata e altceva. Adica decontare directa daca te duci la clinicile lor partenere sau iei banii dupa daca te duci la altii. La asigurarea de la munca de ex am suma acoperita mai mare, atat in tara cat si in afara.

De asemenea la NN era si suma acoperita diferita, de ex la spitalele cu care aveau ei contract era acoperit 100%, la celelalte 80% iar la stat era o suma fixa. Cand m-am uitat in conditii si ce nu acopera erau mai multe decat ce acopera si la jumate am zis la revedere.

Cat despre suma primita la diagnostic...as zice sa te uiti cu atentie in ce cazuri. Ca s-ar putea sa o primesti dupa 12 luni (cred ca asta era termenul la NN pentru majoriatea) in care iti demonstreaza ei ca poate o aveai de cand nici nu erai in faza de proiect

O asigurare rezonabila pentru ce vrei tu incepe de la 700 EUR/an. O fi si mai putin, dar la banii aia si suma asigurata e pe masura. Vezi ca s-ar putea sa fie mai mult daca eventual vrei si in afara Europei


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:41
Dacia