Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 9 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pareri achizitie NISSAN QASHQAI 1.3L DIG-T 157CP, Sfaturi achizitie

Radu Chidean
post 14 Jun 2019, 06:22
Post #301


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 June 19




Salut și bine v-am „găsit” pe forum!
Am următoarele probleme la QQ 138Cp, 1,3, 2019:
1. La viraj maxim, la terminarea cursei volanului, pocnește stânga-dreapta. Un sunet ca și cum s-ar lovi/termina chestiile de la direcție. Nu ar trebui să aibă ceva amortizare?
2. De multe ori nu aud apelul de la telefon, deși arată că este în desfășurare și cei cu care vorbesc îmi spun că aud un robot. Am resetat telefonul de câteva ori și l-am reinstalat, dar degeaba.
3. Nu reușesc să conectez wi-fi din telefon. La cel din casă merge, Android auto funcționează.
În rest merge bine, consum decent, nu aș avea ce să-i reproșez. Vin de la Ford Focus 3, TDCI din 2013 și nu vreau să compar mere cu pere. Fiecare are + și -.
Dacă știți ceva despre problemele astea, vă rog să-mi spuneți, că ăia de la Renault Cluj după ce mi l-au vândut au uitat de mine,nu-mi mai răspund la telefon și nu mi-am făcut încă timp să ajung la ei.


--------------------
Nissan Qashqai 2019/N-Connecta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 14 Jun 2019, 15:33
Post #302


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




Salutare tuturor. Stie cineva cum se da reset la Radio la noul Qashqai? Mi-a dat erori cand mi-a sunat telefonul, cand se conecta la masina cand se deconecta. Ma gandesc daca dau un reset se cuminteste.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu Chidean
post 14 Jun 2019, 16:50
Post #303


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 June 19




Salut teal_c,
Eu am intrat in setarile media, pagina a doua parca, setari de fabrica si am resetat. Se sterge tot, inclusiv setarile ecranelor de la bord, setarile hartii, telefon, radio, etc. Apoi il configurezi din nou. Dar mie mi-au aparut din nou erori de conectare a telefonului.



This post has been edited by Radu Chidean: 14 Jun 2019, 16:51


--------------------
Nissan Qashqai 2019/N-Connecta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hma27
post 14 Jun 2019, 19:16
Post #304


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 19 March 19
From: Brasov




Nu se rezolva problema cu revenirea la setarile de fabrica. Nu se va modifica softul, ramane acelasi. Poti incerca sa faci un update, nu e greu, trebuie o conexiune wireless si rabdare, pentru ca dureaza ceva timp. Menu/Info/System Information/Software update/Start software update. Si foarte important, dupa ce se termina procesul, trebuie lasata masina 20 de minute in repaus nu se apasa nici un buton si nu se misca volanul. Poate ai noroc si asa o sa mearga. Daca e o problema hardware, si e defect modulul bluetooth, atunci discutia va fi cu totul alta. Daca nu vrei sa faci asta singur, vorbeste cu dealerul si rezolva ei. Sper sa reusesti pana la urma sa-i dai de capat, cu sau fara ajutor. Asta e doar parerea mea, poate nu e neaparat cea mai buna, daca are altcineva o alta solutie asteptam si alte pareri.


--------------------
Nissan Qashqai Tekna 1,3 DIG-T 157 CP 7DCT 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad.augustin
post 18 Jun 2019, 05:09
Post #305


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 24 December 18




Cum vi se pare sistemul de franare? Dupa 7000 de km se aude un scartait la placute.
Si ultima intrebare, daca stie cineva cu ce placute si discuri vine masa din fabrca?(1.3)


--------------------
Nissan Qashqai 2018 - Vs 88 AVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 18 Jun 2019, 09:41
Post #306


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Mergi in service sa iti faca o curatire, placutele sunt "eco" si contin mai mult fier, sa te uiti si pe portiere, nu ai niste pete mici maronii ? Mie mi-au facut polish integral pe faza asta, deocamdata nu au reaparut si nici nu mai scartaie , le-am facut de doua ori curatire in 11 mii de km.
Cica ar fi o solutie sa nu mai scartaie ...Brembo !

This post has been edited by myreno4me: 18 Jun 2019, 09:42


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manolo79
post 18 Jun 2019, 13:45
Post #307


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 June 19




Salut,
Am facut 900km cu masina (Tekna DCT). Am 3 probleme care ma deranjeaza:
1. Nu reusesc sa opresc masina lin, fara o mica smucitura in momentul in care se opreste.
2. Cand ascult audio via Android Auto, din cand in cand sunetul se intrerupe cateva secunde.
3. Mi-e teama ca masina nu e bine insonorizata in zona din spate, zgomotul de rulaj este destul de mare. Tin sa mentionez ca am roata de rezerva, nu kit de pana.
As aprecia orice sfat pentru rezolvarea lor.


--------------------
Nissan Qashqai 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 18 Jun 2019, 14:45
Post #308


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




hma27, am ultima varianta de update. Treaba se pare ca mi-a aparut dupa update. Inainte nu am avut probleme.
manolo79, zgomotul este ceva mai mare pentru ca nu mai este portbagajul ca la o berlina. Presupun ca ai avut o berlina inainte. Fa abstractie de el si bucura-te de masina achizitionata. smile.gif

This post has been edited by teal_c: 18 Jun 2019, 14:51


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eu_markhu
post 18 Jun 2019, 18:00
Post #309


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 November 16




Manolo, pentru sunetul din spate, rezolvarea este sa.mi dai mie rezerva(daca este pe 18 ) biggrin.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2019/tekna bose/157cp/7dct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 20 Jun 2019, 08:19
Post #310


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Nu te lasa pacalit. Roata de rezerva e sfanta! 04.gif si nu are vreo legatura cu zgomotul. Asa e la hatchbackuri (crossovere) un pic mai zgomotos.

@vlad.augustin: Placutele de frana sunt Nissan si cand se vor consuma sa va asteptati sa scoateti doar pentru fata 800 de lei (fara manopera).


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eu_markhu
post 20 Jun 2019, 09:29
Post #311


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 November 16




Bai fratilor , ce ma fac? M-am pricopsit de o saptamana cu o masina 1.8T benzina cu 225cp quattro ,oare cu o sa mi se para qashqai-ul cand o sa ajunga? sad.gif((


--------------------
Nissan Qashqai 2019/tekna bose/157cp/7dct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 20 Jun 2019, 10:08
Post #312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Inalta !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogladen
post 20 Jun 2019, 10:11
Post #313


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 28 May 07




Bun de pus pe autovit smile.gif)


--------------------
Renault Kadjar 2017, 1.2 Tce EDC
Ford Focus 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quicsilver_m
post 20 Jun 2019, 11:03
Post #314


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 April 19




Salutare tuturor, am observat dupa ce am spalat masina niste pete maro pe caroserie (ce-i drept doar daca te uiti mai atent) si pe elementele cromate langa gemuri, de asemena pe geamuri sunt niste pete albe vizibile mai ales pe geamurile fumurii, ce ar putea sa fie? precizez ca a fot asa de cand am ridicat-o din reprezentanta (am vazut geamurile murdare dar nu am bagat de seama), ar fi un motiv sa merg cu ea la reprezentanta?
As mai avea o nelamurire la modelul ce il am eu Tekna, nu am buton de ECO cel din stanga sub consola, am vazut ca alte modele au, chiar in videoul de prezentare de pe YouTube de la cei de la Turatii am observat ca Tekna Bose are asa ceva... blink.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 20 Jun 2019, 13:50
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Pilitura de fier de la placutele ecologice. Mi-e mi-au facut polish total si de doua ori pana acum in 11 mii de km curatire placute frana. Se rezolva cu reclamatie la vocea clientului !
Eu recomand indepartarea lor, alea in timp vor ataca lacul, practic sunt particule minuscule de rugina !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 20 Jun 2019, 14:29
Post #316


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




Salutare. Cat va ajunge casco pe luna cei care au achizitionate QQ-uri noi? Asta daca ati facut casco. Si ce tipuri de daune acopera? Urmeaza sa primesc niste oferte de polite si vreau sa-mi fac o idee .


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eu_markhu
post 20 Jun 2019, 14:44
Post #317


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 November 16




Pai si polish-ul credeti ca este o optiune buna?
Din cate am inteles pe mine o sa ma coste 600 euro pe an.


--------------------
Nissan Qashqai 2019/tekna bose/157cp/7dct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu Chidean
post 20 Jun 2019, 17:04
Post #318


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 June 19




Referitor la plăcuțele de frănă: 220 lei. Plăcuțe pentru NQ. 800 mi se par pentru avion.


--------------------
Nissan Qashqai 2019/N-Connecta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peo
post 20 Jun 2019, 17:55
Post #319


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 March 19




Salut. Pe mine m-a costat 710 euro casco cu trei clauze adiționale adăugate. Acoperire în afara drumurilor publice, cauciucuri, jante și inundație la motor (în cazul în care treci cu mașina printr-un pasaj cu apă)


--------------------
Nissan Qashqai, 1.3 138cv 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hma27
post 20 Jun 2019, 18:56
Post #320


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 19 March 19
From: Brasov




Casco "Completo" - Generali, incendiu, trasnet, explozie, furt, evenimente naturale, evenimente socio-politice, acte de vandalism, avarii produse de accident rutier, avarii accidentale produse exclusiv autovehiculului asigurat plus clauze suplimentare: asistenta rutiera, asistenta rutiera extinsa, pierderea/furtul cheilor, reintregirea sumei asigurate, acoperirea jantelor si anvelopelor. Prima anuala 2015 Lei cu fransiza 100 de euro.


--------------------
Nissan Qashqai Tekna 1,3 DIG-T 157 CP 7DCT 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuN29
post 21 Jun 2019, 15:38
Post #321


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 February 19




QUOTE(manolo79 @ 5 Jun 2019, 17:13)
Ne dai mai multe detalii despre problema?
*




QUOTE(Radu Chidean @ 14 Jun 2019, 06:22)
Salut și bine v-am „găsit” pe forum!
Am următoarele probleme la QQ 138Cp, 1,3, 2019:
1. La viraj maxim, la terminarea cursei volanului, pocnește stânga-dreapta. Un sunet ca și cum s-ar lovi/termina chestiile de la direcție. Nu ar trebui să aibă ceva amortizare?
2. De multe ori nu aud apelul de la telefon, deși arată că este în desfășurare și cei cu care vorbesc îmi spun că aud un robot. Am resetat telefonul de câteva ori și l-am reinstalat, dar degeaba.
3. Nu reușesc să conectez wi-fi din telefon. La cel din casă merge, Android auto funcționează.
În rest merge bine, consum decent, nu aș avea ce să-i reproșez. Vin de la Ford Focus 3, TDCI din 2013 și nu vreau să compar mere cu pere. Fiecare are + și -.
Dacă știți ceva despre problemele astea, vă rog să-mi spuneți, că ăia de la Renault Cluj după ce mi l-au vândut au uitat de mine,nu-mi mai răspund la telefon și nu mi-am făcut încă timp să ajung la ei.
*



Asa cum am spus ,la viraj maxim stanga si plecat de pe loc trosneste ceva....
Am fost la service ,nu i-au dat de cap , au zis ca intreaba la producator si ma suna in 10 zile.
I-am sunat dupa 2 saptamani si mi-au zis ca e problema cu caseta de directie ,o schimba in garantie si ca o sa ma sune pt programare.
Nu m-au sunat pana astazi . O sa-i sun eu saptamana viitoare


--------------------
Nissan Qashqai ,1,3,DCT ,2WD, N-CONNECTA 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peo
post 5 Jul 2019, 12:06
Post #322


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 March 19




Salut. Ce ai rezolvat pana la urma? Ți-au schimbat caseta de direcție?


--------------------
Nissan Qashqai, 1.3 138cv 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuN29
post 5 Jul 2019, 12:15
Post #323


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 February 19




QUOTE(peo @ 5 Jul 2019, 12:06)
Salut. Ce ai rezolvat pana la urma? Ți-au schimbat caseta de direcție?
*



Salut ,
Nu a venit inca.
Au zis ca fiind in garantie este o procedura mai greoaie.
Ma intreb : daca era masina imobilizata imi dadeau o alta masina la schimb ?
Asa ar fi normal.
Pe 14.07 se fac 2 luni de la constatare


--------------------
Nissan Qashqai ,1,3,DCT ,2WD, N-CONNECTA 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peo
post 5 Jul 2019, 16:28
Post #324


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 March 19




Să înțeleg că dacă ai plătit tu se rezolva imediat. Ce scuza ieftină. Ce legătură are? Și dacă este în garanție cineva plătește (producătorul care și-a asumat că îți vinde un lucru de calitate). Nu fac decât să tragă de timp,este părerea mea. Sper sa ți se rezolve cât mai repede problema. Zi bună


--------------------
Nissan Qashqai, 1.3 138cv 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grq
post 15 Jul 2019, 11:15
Post #325


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 July 19




Salut grup!
Am facut pana acum 12.000 km cu Qq 1.3 cutie DCT Tekna cumparata in februarie.
Masina pana acum mi se pare extraordinara. Am mers cu ea doar la drumuri lungi, pentru oras am un Citroen C4. Consumul sta undeva pe la 6.5 in conditiile acestea. Cutia e geniala.

Cateva intrebari la care sper ca ma puteti ajuta smile.gif :
1. Inteleg ca nu la toata lumea se aude/simte zgomotul de la viraj maxim? E putin deranjant, dar am invatat sa ma opresc inainte de a-l produce.

2.Pt ca in timpul saptamanii sta in garaj cuminte,, cand plec in weekend, pana de dezmorteste aud un scartait din portbagaj (dreapta) cand trec peste denivelari si in viraje. Dispare dupa ce fac mai multi km. E vreo solutie de ungere a unei componente in sensul asta?

3. Pe la 11.000 a venit primul greieras dry.gif . Pare ca se aude intre volan si parbriz si nu are legatura cu denivelarile. Initial am crezut ca e un fermoar de la vreun rucsac din spatele soferului pt ca se auzea rar. Intre timp a ajuns sa sune ca un carait continuu. Cred ca e ceva comun pt ca mi-am schimbat bara spate (exact inainte sa mi-o livreze cineva de la nissan mi-a sters bara spate in stanga) si mi-au dat noul X-trail ca masina de schimb si culmea, greierele era deja acolo!! (Masina cu 3600 km, 2.0 dci manuala). Va rog sa imi spuneti daca pot pune un burete pe undeva. Are sens sa ma duc cu ea la garantie pt asta? Acopera "greierii"?

Mersi!


--------------------
Nissan Qashqai 1.3 DCT Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eu_markhu
post 16 Jul 2019, 21:57
Post #326


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 November 16




In sfarsit mi.a venit masina. Maine ma duc s.o ridic. Ce ziceti de casoa gold de la aliantz cu 640 euro(plata integrala)

This post has been edited by eu_markhu: 16 Jul 2019, 21:57


--------------------
Nissan Qashqai 2019/tekna bose/157cp/7dct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grq
post 16 Jul 2019, 22:14
Post #327


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 July 19




QUOTE(eu_markhu @ 16 Jul 2019, 21:57)
In sfarsit mi.a venit masina. Maine ma duc s.o ridic. Ce ziceti de casoa gold de la aliantz cu 640 euro(plata integrala)
*



Salut!
Eu am facut la Groupama Casco Gradual (parca asa ii spune)..iti monteaza un dispozitiv telematic pe baterie si in functie de cum conduci iti face un indice. Daca mergi linistit platesti doar 60% din rata trimestriala, mers asa si asa platesti 80%, iar sofatul agresiv plateste rata integral. Eu fiind la prima masina pe numele meu si sub 30 ani dau acum 850 RON/ Trimestru cu asigurarea full inclusiv anvelope si jante. (80% din rata conform indexului pe care mi l-au calculat). Fara fransiza.

Drumuri bune!


--------------------
Nissan Qashqai 1.3 DCT Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzi
post 17 Jul 2019, 06:54
Post #328


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 9 May 13




Salut! De doua saptamani sunt si eu posesor de QQ. Din prima zi am facut Casco la Alz. Tiriac, varianta full. Platesc 3.300 lei/an, divizat in 4 rate.
Deja am 1.700 km si pot sa spun urmatoarele: si la mine cand iau viraj maxim, la capat de cursa se aude un zgomot ca de fier pe fier (parca lipseste un tampon de cauciuc, ceva...nu stiu), la viteze de peste 100 km/h se aude vantul suierand pe la oglinzi, dar cel mai mult ma deranjeaza faptul ca pe drum drept trage dreapta, la modul ca in 100 m ma scoate de pe sosea! mad.gif Asta desi am facut presiunea in pneuri asa cum scrie pe stalpul din stanga. O sa merg la service sa-i verifice geometria, sau sa-i faca ceva!
Si mai am o nelamurire: am roti de 215/60 R17 Continental, iar roata de rezerva este 145/90 R16 Uniroyal este normal sa fie pe 16 inch huh.gif ? La voi cum este?
Multumesc si drumuri multe si frumoase tuturor! biggrin.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2019, Acenta Plus, 1.5 dCi, 85 kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eu_markhu
post 17 Jul 2019, 14:05
Post #329


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 November 16




Salut. Am ridicat masina. Este super. Ca intrebare la voi la navigatie aveti slot pentru card SD? In partea din dreapta a CD-ului? A mea nu are sad.gif(( cea din reprezentanta avea.

This post has been edited by eu_markhu: 17 Jul 2019, 14:06

Attached thumbnail(s)
20190717_150357.jpg ( Size: 5.04mb ) Number of downloads: 320


--------------------
Nissan Qashqai 2019/tekna bose/157cp/7dct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogladen
post 17 Jul 2019, 14:10
Post #330


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 28 May 07




Sa o stapanesti sanatos. Culoarea aia e criminala!


--------------------
Renault Kadjar 2017, 1.2 Tce EDC
Ford Focus 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 19:45
Dacia