Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sistem monitorizare presiune pneuri Kadjar, TPMS, iTPMS

mihaih
post 11 Aug 2017, 14:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 October 05
From: Brasov




Sunt posesorul unui Kadjar 2017 cumparat de o luna. M-am gindit sa imi cumpar jenti si cauciucuri de iarna. Aici m-am lovit de discomfortul creat de senzorii de presiune roti. De la cei de la Renault am inteles ca de cite ori schimb rotile trebuie sa vin la ei ca sa imi detecteze senzorii, manopera care costa 100 RON. Asta ar insemna ca la 6 luni sa platesc cite 100 RON plus la vulcanizare sa imi schimbe rotile.
Am inteles ca la Nissan computerul poate "tine minte" 8 senzori de presiune. Cei de la Renault nu au putut sa-mi spuna citi senzori poate tine minte computerul la noul model (2017) Kadjar.
Tot de la cei de la Renault am inteles ca acesti senzori nu pot fi anulati si daca iti scade presiunea intr-o roata ai tot felul de ciudatenii si la un moment dat se opreste masina daca nu rezolvi presiunea in roata respectiva.
Intrebarea era daca stie cineva citi senzori de presiune poate tine minte computerul la Kadjar sau daca exista vre-o metoda de a nu merge in service sa detectezi senzorii de fiecare data cind schimbi rotile.

This post has been edited by mihaih: 11 Aug 2017, 14:57


--------------------
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017
Renault Megane III 1.4 Tce 2010
Renault Megane II 1,9 dCI 2003
Renault Classic Break 1.6 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psystem
post 11 Aug 2017, 17:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 November 06




Eu am montat jante de Nissan Qashqai cu senzori Nissan si masina i-a recunoscut bine merci.


--------------------
Renault Kadjar 2017
Renault Kadjar 1,2 Tce EDC 2017
Duster Laureate 1,5 dCi 4x4 2014
Logan Laureate 1,4 GPL 2010
Ex: Megane II 1,6 16v 2005
Ex: Kia Ceed 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaih
post 11 Aug 2017, 20:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 October 05
From: Brasov




Sa inteleg ca daca ai senzori originali nu mai trebuie sa mergi in service sa ii inregistrezi in computer ?
Senzorii de la Nissan sunt aceeasi ca si pentru Kadjar. Atunci de ce naiba cei de la Renault mi-au spus ca trebuie sa vin la ei de cite ori schimb rotile


--------------------
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017
Renault Megane III 1.4 Tce 2010
Renault Megane II 1,9 dCI 2003
Renault Classic Break 1.6 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poiuytr
post 12 Aug 2017, 13:57
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 16
From: Ploiesti




La problemele ridicate de tine raspunsurile sunt NU NU si iar NU. Ai fost indus in eroare.
KADJARUL MEU A IMPLINIT 1 AN in decembrie cand am pus roti de iarna cu tot cu jante noi noute, valve normale fara senzor s-a aprins cheita in bord, ramane aprinsa cat timp functineaza masina si atat! In mai cand am pus inapoi rotile originale masina a recunoscut senzorii si s-a stins cheita,
Asa ca stai linistit si nu apleca urechea la vanzatorii doritori de profit.
Momentan unul din senzorii originali e puscat arata doar 2.1. M-am saturat de masina asta ca de mere padurete, sper sa nu patiti si voi la fel. Si tot nu se intampla nimic, nici macar cheita nu se aprinde. Celelalte roti au 2.3.
ATENTIE la presiunea din pneuri cu care a fost livrata masina. In general e ff mare si nu se obosesc sa o aduca la valoarea indicata pe usa cand o iei de noua.


--------------------
renault kadjar 1.5 dci Life 2016 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 12 Aug 2017, 20:30
Post #5


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




+1 poiuytr

am set de roti de iarna facut fara senzori de presiune, asta e.. 5-6 luni pe an merg cu cheita aia aprinsa. M-am obisnuit. Cu banii de senzori am cumparat o janta si un cauciuc nou. Oricum senzorii aia o razna daca ai diferente mari intre roti.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 13 Aug 2017, 08:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




In ultimii 10 ani cred ca toate masinile pe care ce-am condus au avut senzori de presiune. Gasesc optiunea utila. Am avut O SINGURA data o problema cu unul care a fost retezat la o vulcanizare.
Cred ca mai toti producatorii folosesc senzori produsi de Bosch.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 13 Aug 2017, 10:29
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Din cate stiu eu senzorii de pe Kadjar sunt produși de Continental sub sigla VDO.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 13 Aug 2017, 16:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(cristi_flk @ 13 Aug 2017, 10:29)
Din cate stiu eu senzorii de pe Kadjar sunt produși de Continental sub sigla VDO.
*


Scuze, celalalt german: Siemens!
Ce vroiam sa spun e ca nu e opiesa Renault si ca exact aceeasi sensori echipeaza foarte multe marci.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 13 Aug 2017, 18:01
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




QUOTE(Marian Constantin @ 13 Aug 2017, 16:50)
Scuze, celalalt german: Siemens!
Ce vroiam sa spun e ca nu e opiesa Renault si ca exact aceeasi sensori echipeaza foarte multe marci.
*



Este una si aceiași chestie.Siemens VDO este numele complet. În trecut Siemens a cumpărat firma VDO iar apoi Siemens divizia automotive a fost cumpărată de catre Continental. Am lucrat pentru Continental si stiu ce vorbesc.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 14 Aug 2017, 08:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(cristi_flk @ 13 Aug 2017, 18:01)
Este una si aceiași chestie.Siemens VDO este numele complet. În trecut Siemens a cumpărat firma VDO iar apoi Siemens divizia automotive a fost cumpărată de catre Continental. Am lucrat pentru Continental si stiu ce vorbesc.
*



Inca O DATA: nu pierde din vedere sensul a ceea ce am scris!
"Ce vroiam sa spun e ca nu e o piesa Renault si ca exact aceeasi sensori echipeaza foarte multe marci. "
E nesimnificativ ca scrie pe ei Continental, Siemens sau Trabant!


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 14 Aug 2017, 08:50
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Si unde am spus eu ca sunt sunt produși exclusiv pentru Renault? Am spus doar cine îi fabrică, tu m-ai" corectat" în necunoștință de cauză și eu ți-am spus că nu ai dreptate.

Acum strict la obiect: si eu stiu ca trebuie sa fie recunoscuti de către mașina până la 8 senzori. Nici vorbă să trebuiască să mergi la dealer sa ii programeze/configureze sau mai stiu eu ce. Plus de asta au mai fost colegi pe forum care au cumpărat al doilea rând de senzori si au fost recunoscuti de mașină fără probleme. La fel o să fac și eu la iarna când îmi voi cumpăra anvelope de sezon. Iau pachet full: jante + anvelope + senzori. Își au utilitatea lor și sunt bineveniți.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 1 Jun 2018, 12:26
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Sunt niste mofturi acesti senzori. Ai benzinarii cu statii de umflat cu afisaj electronic si setari la tot pasul.

This post has been edited by gamezcdr: 1 Jun 2018, 12:29


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd2018
post 1 Jun 2018, 13:54
Post #13


AMBIDÉXTRU


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 April 18




Poate ca alaltaieri eram de acord cu tine, dar ieri am fost la benzinaria preferata unde verificam, de obicei, si presiunea in pneuri inainte sa plec la un drum mai lung. Mi-a indicat 2,3 bar pe fata si 2,1 pe spate ceea ce era ok. Pe drum sotia a vrut sa opresc la o alta benzinarie sa-si cumpere ceva. Pentru ca tot eram in dreptul compresorului de aer, n-am avut ce face si, am mai masurat in lehamite presiunea la o roata din fata. Surpriza ! avea 2,5. Si pentru ca am devenit curios, m-am uitat cat aveam in CB. Hopa imi arata 2,7 la aceeasi roata. Asa ca la prima vulcanizare mai aratoasa am oprit si l-am rugat pe nenea vulcanizatorul sa-mi zica ce presiune arata la el, surpriza iar, 2,8...


--------------------
Renault Kadjar 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 1 Jun 2018, 13:59
Post #14


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Sustii o tampenie. Ia uite ce zic astia:

8 out of 10 motorists in Europe drive on under-inflated tyres and 3 out of 10 are driving on seriously under-inflated tyres. Under-inflation is the leading cause of tyre failure. Properly inflated tyres carry the load, contribute to less fuel consumption and produce less noise.

Presiunea se face fix cum scrie pe usa, la rece, adica la 20 de grade la umbra. Daca tu faci presiunea la 40 de grade, dupa un drum pe autostrada, 2.4 inseamna de fapt 2.0 la rece. Nu m-as baza pe calibrarea manometrelor de la benzinarii, dar senzorii sunt cat se poate de precisi. Mai mult, senzorii aia te anunta in timp real daca o roata pierde presiune, ceea ce poate duce nu numai la deteriorarea anvelopei, dar si la accidente.

1 Jun 2018, 14:00:
I-am raspuns lui gamezcdr.

This post has been edited by mars: 1 Jun 2018, 14:00


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poiuytr
post 2 Jun 2018, 13:39
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 16
From: Ploiesti




Subscriu celor de mai sus. Pleci dupa o pauza de 2-3 ore ai o presiuneasa "la rece" si observi ca presiunea tot creste. Eu ajung de la 2.3 la maxim 2.8. Cat despre manometrele lor... Am gasit si pompe decalibrate MEREU in favoarea lor. si asta o spun fara exagerare pt ca am canistra de 10 l pt benzina de la barca si am facut gresala sa cantaresc produsul si sa fac transformarile conform normativelor in vigoare. E posibil sa fie si cantarul defect asa ca nu conteaza.


--------------------
renault kadjar 1.5 dci Life 2016 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 1 Jul 2018, 09:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Salut! Aveti idee daca la Kadjar fabricatie 2018, TPMS este tot pe senzori pe jante sau ia informatia de la senzorii de ABS? Multumesc anticipat si o zi frumoasa sa aveti!

This post has been edited by D-Ice: 1 Jul 2018, 09:10


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviur
post 24 Jul 2018, 20:43
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 April 10




Intrebare de incepator: daca pun anvelope de iarna le jantele de aliaj ale masinii, se pot utiliza senzorii existenti?


--------------------
= = - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeusX
post 24 Jul 2018, 21:04
Post #18


Pilsener


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 March 06




QUOTE(silviur @ 24 Jul 2018, 20:43)
Intrebare de incepator: daca pun anvelope de iarna le jantele de aliaj ale masinii, se pot utiliza senzorii existenti?
*



Cred că am văzut o conversație identică la secțiunea pentru Megane 4. Cei de acolo folosesc varianta asta (schimb doar de pneuri). Trebuie doar sa pui rotile in aceleasi poziții.


--------------------
- - - - -
Qashqai 1.3 140 (2018)
Micra 1.0 100 (2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 24 Jul 2018, 21:22
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




Senzorii sunt in valve, de fapt sunt ca o cutiuta in continuarea valvei. Daca nu ii scoti evident ii vei avea orice cauciuc ai pune. Si poti sa schimbi cum vrei masina ii invata din mers si iti va arata presiunea la roata din pozitia corecta. De fapt acum ma gandesc ca ei sunt alimentati print-un dispozitiv care se incarca prin miscare si de aia nu apar decat dupa ce merigi putin.

This post has been edited by johnyboy: 24 Jul 2018, 21:26


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 1 Oct 2018, 07:28
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Salut!
E cineva dintre voi care a cumpărat senzori de presiune pentru Kadjar și ar putea sa împartă experienta lui cu ei (ce model, de unde i-a luat și cum merg).
Mulțumesc frumos!


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeMK
post 21 Oct 2018, 10:48
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 October 18




Salut!
Acum doua zile am montat jante cu senzori de presiune noi cumparati de pe olx.
Cod OE:407004CB0B 350 lei setul.
Am dat resetare din calculator si dupa ceva timp si km masina ia recunoscut fara probleme


--------------------
Renault Kadjar 2017/Zen 1.6 dci 4wd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 21 Oct 2018, 15:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Mulțumesc frumos!


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeMK
post 21 Oct 2018, 18:14
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 October 18




Cu multa placere!
Sunt incepator pe forum si nu stiu daca pot sa-ti las nr de telefon al tipului.


--------------------
Renault Kadjar 2017/Zen 1.6 dci 4wd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 21 Oct 2018, 18:26
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Nu știu. Dar am găsit pe olx o oferta la 350 cu modelul de care ai zis. Cred ca e aceeași persoana.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeMK
post 21 Oct 2018, 22:54
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 October 18




Ok!
Dacă e un tip din Pitești, el e.


--------------------
Renault Kadjar 2017/Zen 1.6 dci 4wd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VioSsS
post 22 Oct 2018, 13:09
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 October 18




Salutare! Eu Am un Kadjar, fabricatie noiembrie 2016, aproape full option. Sunt mândru de calculatorul acestei mașini, mai ales în legătură cu senzorii de presiune. Am două seturi de jante cu tot cu anvelope și senzori. În meniu, la ”Vehicul” trebuie să găsești ”Presiune roți”, dai click acolo, după pe resetare, și îți continui drumul. După câteva minute și km o să-ți arate automat. Astfel nu mai trebuie să mergi în service pentru asta. O zi faină!


--------------------
Renault Kadjar 2016 - B119SSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnyboy
post 22 Oct 2018, 14:24
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 7 September 09
From: Bacau




Salut, si eu am 2 seturi de senzori. Ieri am trecut pe anvelope de iarna. Deocamdata nu mi i-a detectat pe cei noi. Din cate am citit in celelalte sectiuni se pare ca senzorii se anunta dupa o periada de timp 15 minute? Si ca masina poate memora 2 seturi de senzori. Este posibil sa nu fi mers astazi mai mult de 20 min continu. Daca nu ii gaseste in cateva zile am sa merg la service, am vazut ca este o procedura de urmat pentru memorarea unui set nou folosindu-se un dispozitiv care ii forteaza sa se anunte pe rand.
Ma intreb insa cum le detecteaza pozitia (fata spate stanga dreapta) in cazul in care o face automat?

Confirm ca dupa 20 min de mers au aparut toti senzorii noi. Nu este nevoie de vizita la service.

This post has been edited by johnyboy: 22 Oct 2018, 18:18


--------------------
Renault Kadjar 2017/Intens/4WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitalie_v
post 23 Oct 2018, 13:04
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 May 18




Astazi am schimbat si eu anvelopele. Senzorii au fost identificati in max 3 min de mers, dar la fel ma intreb daca ia detectat corect si nu a incurcat fata cu spatele (dreapta cu stinga).

Nu sunt sigur ca cei de la service au montat rotile in aceleasi pozitii.

Cum de verificat ? Altfel dekit prin masurarea presunii si comparare cu ce zice calculatorul nustiu!


--------------------
Renault Kadjar 2017
Renault Kadjar 1.2 TCE EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 23 Oct 2018, 13:36
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Presiunea de umflare a roților de pe puntea față este diferită de cea de pe spate. La mine, de exemplu, am 2,3 pe față și 2,1 pe roțile spate.
Dacă afișajul îți arată presiuni egale la roțile față și presiuni egale la cele din spate, atunci cei de la vulcanizare au ținut cont și au montat corect roțile. Dacă sunt identice, sau egale, o roată de față cu una din spate, ceva este în neregulă.
Mai există posibilitatea să îți inverseze pe aceeași punte jantele între ele, caz pe care îl depistezi mai greu. Adică doar atunci când afișajul îți arată scădere de presiune în roata stângă, când de fapt ai pană pe cea din dreapta... rolleyes.gif

This post has been edited by Iustin70: 23 Oct 2018, 14:03


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 23 Oct 2018, 14:34
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Nu cred ca contează cum sunt puși senzorii. După reset mașina ii recunoaște automat în ce poziție sunt. La mine rotile de vara au fost montate altfel decât cum a venit mașina și senzorii au fost recunoscuți automat in noile poziții.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:34
Dacia