Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cernavoda - Mangalia, Alternativa pentru drumul aglomerat...

Fuzz
post 4 Aug 2008, 15:45
Post #1


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Stie cineva un traseu mai bun ? Si sa fie si ceva mai bun, nu sa ne rupem masinile...

Din ce zic aici, e ceva bine ?


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 4 Aug 2008, 20:51
Post #2


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Sunt 120 de km de drum, probabil nu foarte bun, sigur voi merge pe acolo. Daca ai rabdare pana dupa 20 august o sa fac eu o 'relatare' de la fata locului.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 5 Aug 2008, 11:48
Post #3


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Singurul lucru exact din relatarea duduii este aglomeratia. Timpul de deplasare pe toate traseele este aproximativ acelasi. Depinde cum preferi sa te enervezi: din cauza aglomeratiei sau din cauza drumului.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 5 Aug 2008, 11:55
Post #4


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Eu personal, prefer sa conduc decat sa stau, asa ca as lua-o pe ocolitoare.
Ce va recomand si voua.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 5 Aug 2008, 17:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




hai ca sar si eu... am probat urmatoarea varianta...

A2-Cernavoda-Seimeni-Silistea-Tepes Voda-DN2A-Dorobanti-Nicolae Blacescu-MK-Ovidiu-Constanta

sunt maxim 10km in plus...

este efectiv gol.... calitatea drumului per total buna... drum valurit... dar fara gropi... exista dupa Silistea o portiune de aprox. 1km bombardata... si pe toata distanta pana in DN2A sunt 3 "praguri" care trebuie luate usor plus o gramada de asfalt ce s-a vrut a fi un limitator de viteza la intrarea in Silistea.... e fix intr-o curba... asa ca grija mare la astea... in rest se merge intins... 100-110 km/h linistit pe linie dreapta... ca drum ocazional e ok.... faza nasoala este ca tot treci prin rondul de la Cernavoda/A2


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 7 Aug 2008, 11:51
Post #6


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Hmm, nu o sa il incerc duminica la intoarcere pentru ca eu o sa fiu in 2 mai, sa vad ce alternative mai apar. De dus, ma duc azi si o sa fie ok zic eu. Intoarcerea de duminica e problematica biggrin.gif

This post has been edited by Fuzz: 7 Aug 2008, 11:52


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Aug 2008, 12:53
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




in timpul saptamanii e parfum pe acolo, asa ca le urez bucurestenilor care blocheaza traficul prin numarul lor sedere placuta in WE pe acolo, ca vad ca nimeni nu face nimic pentru modernizarea drumurilor, au ramas gandite la fluxul de masini de acum 15-20 ani.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 Aug 2008, 13:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




QUOTE(ccezar2004 @ 5 Aug 2008, 18:54)
faza nasoala este ca tot treci prin rondul de la Cernavoda/A2
*



si mai ajungi si pe Ovidiu prin constanta


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 11 Aug 2008, 12:44
Post #9


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




L-am folosit eu invers, Mangalia-Cernavoda duminica. E vis. Foarte multe dealuri, toate intersectiile semnalizate cu semn spre A2. Dureaza cam 2 ore drumul. Comparativ, cineva care a plecat cu mine in acelasi timp, doar ce intrase in Constanta cand eu intram in Bucuresti.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 11 Aug 2008, 13:05
Post #10


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(Fuzz @ 11 Aug 2008, 12:44)
L-am folosit eu invers, Mangalia-Cernavoda duminica. E vis. Foarte multe dealuri, toate intersectiile semnalizate cu semn spre A2. Dureaza cam 2 ore drumul. Comparativ, cineva care a plecat cu mine in acelasi timp, doar ce intrase in Constanta cand eu intram in Bucuresti.
*


Mai clar, acest drum pleaca exact din rondul de la Cernavoda? Cum mergi dinspre Bucuresti si te scoate de pe A2 este un sens giratoriu unde "traversand" rondul pe directia inainte si treci pe sub un pod iar pe urma dreapta este pe drumul clasic iar varianta ajutatoare pe care o prezinti este tot la rondul acela de la Cernavoda faci dreapta fara sa mai traversezi rondul si sa treci pe sub pod. Am inteles bine?

This post has been edited by ionutctn: 11 Aug 2008, 13:08


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 11 Aug 2008, 14:23
Post #11


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Se urmareste semnul pentru Cochirleni. In primul rond ai doar Constanta/Cernaovda si Cochirleni. Invers nu stiu cat de bine e semnalizat ca nu am fost atent la asta.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GLC
post 12 Aug 2008, 14:54
Post #12


Membru cu mici probleme


Group: Members
Posts: 55
Joined: 17 April 07
From: Pitesti-Arges




Ai urmat traseul spus la TV ?

Cumva asta este traseul ?(bineinteles din aducere aminte )

Mangalia-NegruVoda-Chirnogeni_Deleni-Adamclisi-IonCorvin-Rasova-Cochirleni-Cernavoda...

Cum se prezinta drumul? Cineva pe aici spunea de o portiune de drum care nu este asfaltat...( eu cred ca era la " misto")..dar intreb doar ?





--------------------
Dacia Logan 2007 / Laureate 1,4 MPI - AG-XX-GLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Aug 2008, 15:06
Post #13


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




hai sa dau din "casa"

am fost de cateva ori pe drumul prin cochirleni si ce va pot spune e ca e liber DAR prost, adica foarte denivelat, cu niste zone unde daca nu esti atent garantat prinzi un lift-off (sau airbone, cum doriti), eu am avut 2 04.gif. Deasemenea din cauza curbelor (cu prapastie intr-o parte) periculoase NU recomand sa mergeti noaptea pe acolo SUB NICI O FORMA !!!

P.S. nu exista nici o zona de drum neasfaltat
P.S.2 ne vedem la stuffstock 04.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 14 Aug 2008, 17:19
Post #14


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Are dreptate Ov cu mersul noaptea. E foarte prost semnalizat si da, are multe "valurete". Prefer sa merg pe acolo cu 60-70 sa fac 2 ore pana in Cernavoda decat prin Constanta si sa fac 4-5-6.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 14 Aug 2008, 17:40
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Se merge destul de bine prin Cochirleni. este adevarat ca drumul este plin de curbe - unele chiar stranse - urcusuri si coborasuri dar peisajul este frumos si este o varianta pe care o recomand si eu. Drumul este acceptabil nu are gauri in asfalt. Poate cateva zone cu asfaltul valurit dar nu cu gauri.

Iar in ceea ce priveste gramada de asfalt de la intrarea de la Silistea...nu este de la limitatoarele de viteza...acolo era o groapa in astfalt care a fost reparata in stil..romanesc. Drumul acela il fac eu aproape zilnic spre Constanta.

Sa va feriti sa o luati de la Medgidia spre Valea Dacilor - Ciocarlia - Mereni - Techirghiol.
O sa va rupeti masinile in doua. este pur si simplu bombardat drumul.

Iar vis-a vis de cele 3 valuri de care spune Cezar mai sus ...sunt la iesirea din Tepes (urmatoarea localitatea dupa Silistea spre DN 2A). Sunt 3 denivelari una dupa alta...aveti grija, atacate cu 100 la ora te cam arunca in sus (si te cam imbie drumul sa ii dai talpa). Denivelarile sunt imediat dupa o borna kilometrica din zona de care am vorbit mai inainte - cam 500 m de la iesire din Tepes.

This post has been edited by Slider: 14 Aug 2008, 17:46


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 21 Aug 2008, 10:05
Post #16


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Am mers si la dus si la intors pe varianta Cernavoda-Cochirleni-Rasova-Vlahii-Aliman-Floriile-Ion Corvin-Adamclisi-Sipotele-Tufani-Olteni-Viroaga-Cascioarele-Cerchezu-Negru Voda-Cotu Vaii-Albesti-Limanu-2 Mai-Vama Veche.

La dus am mers din Albesti-Mangalia, mare greseala, era un balamuc in Mangalia.. Dar trebuia sa fac plinul. Bucata cu Limanu aveti grija ca sunt la un moment dat niste hartoape care luate cu 80 rup masina. In rest drumul bun, cam valurit, daca nu aveti suspensie mai moale nu recomand.

In conditiile in care pe autostrada am facut 5km in 20 de minute, pana la rondul de la Cernavoda, drumul spre Cochirleni era aproape pustiu. Si se poate merge bine.

Sa aveti grija ca pe la Rasova-Vlahii mai intind taranii fasole la uscat pe sosea (pe o singura banda); si de asemenea dupa Negru Voda, intr-un sat, cineva isi pusese covorul proaspat spalat la uscat pe sosea .. ca era fierbinte .. mai sunt si gaste, si atentie la vaci, ca lor nu le pasa ca veniti tare si claxonati, nu se dau la o parte si riscati sa intrati in ele smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Aug 2008, 19:53
Post #17


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




am intalnit pe drum cam toata fauna din zona, inclusiv zburatoarele. E plin de vaci, cai, oi, magari, tauri, capre, caini (aia ai ciobanilor, nu comunitari), serpi blink.gif , precum si o multitudine de zburatoare laugh.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 16 Aug 2010, 13:52
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(hash @ 21 Aug 2008, 10:05)
Am mers si la dus si la intors pe varianta Cernavoda-Cochirleni-Rasova-Vlahii-Aliman-Floriile-Ion Corvin-Adamclisi-Sipotele-Tufani-Olteni-Viroaga-Cascioarele-Cerchezu-Negru Voda-Cotu Vaii-Albesti-Limanu-2 Mai-Vama Veche.

La dus am mers din Albesti-Mangalia, mare greseala, era un balamuc in Mangalia.. Dar trebuia sa fac plinul. Bucata cu Limanu aveti grija ca sunt la un moment dat niste hartoape care luate cu 80 rup masina. In rest drumul bun, cam valurit, daca nu aveti suspensie mai moale nu recomand.

In conditiile in care pe autostrada am facut 5km in 20 de minute, pana la rondul de la Cernavoda, drumul spre Cochirleni era aproape pustiu. Si se poate merge bine.

Sa aveti grija ca pe la Rasova-Vlahii mai intind taranii fasole la uscat pe sosea (pe o singura banda); si de asemenea dupa Negru Voda, intr-un sat, cineva isi pusese covorul proaspat spalat la uscat pe sosea .. ca era fierbinte .. mai sunt si gaste, si atentie la vaci, ca lor nu le pasa ca veniti tare si claxonati, nu se dau la o parte si riscati sa intrati in ele smile.gif
*



A mai folosit cineva anul asta varianta de mai sus. Eu vreau sa ajung la Mangalia... Ma intereseaza starea drumului, indicatoare, orice informatie pana la urma... smile.gif

Regards!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 16 Aug 2010, 14:35
Post #19


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Uite aici niste poze:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/politia-co...sii-900993.html

Aici ni se recomanda sa nu avem mai mult de 110km/h pe acel drum (!):
http://www.adevarul.ro/locale/constanta/So...0_69593195.html

Cica trebuie sa fi pus niste indicatoare:
http://www.ziare.com/social/capitala/cum-s...tre-mare-375574

Am fost anul trecut si mai tunsesera din iarba aia inalta de pe marginea drumului.

Daca mai ai rabdare vreo 2 saptamani, iti spun cum e drumul tongue.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 16 Aug 2010, 14:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




In cazul asta sper sa-ti spun eu mai intai cum este starea drumului... smile.gif

Tu anul trecut ai folosit exact varianta descrisa mai sus in postul meu? Ca am vazut ca sunt cumva mai multe variante de la Cernavoda catre Mangalia...

Cam cati km sunt pe aceasta varianta si in cat timp s-ar parcurge?

Multumesc!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 17 Aug 2010, 11:45
Post #21


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Uite pe unde am mers eu (exact traseul descris):

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d...0.441513&num=10

cam 150km, doua ore.

This post has been edited by hash: 17 Aug 2010, 11:49


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 17 Aug 2010, 12:00
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Multumesc frumos pentru ajutor! Pare in regula, 50 de km in plus, dar daca îi mergi si nu îi stai e bine. Anul trecut am facut de la Eforie Nord la E. Sud 1 ora si ceva..

Sa auzim de bine!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GLC
post 23 Aug 2010, 09:48
Post #23


Membru cu mici probleme


Group: Members
Posts: 55
Joined: 17 April 07
From: Pitesti-Arges




Exact pe drumul asta am venit eu de la Mangalia.Liber drumul, se merge cu o medie de 80-100 km/h. Cu cateva exceptii drumul ewste f.bun.

Drum bun.


--------------------
Dacia Logan 2007 / Laureate 1,4 MPI - AG-XX-GLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 27 Aug 2010, 08:43
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Confirm si eu starea buna a drumului. Cand iesi de pe autostrada, pana la Ion Corvin (aprox 30 km cred) drumul e mai valuit.. nu merge mai mult de 80 km/h dar dupa aceea e destul de bine.

Am facut 1 ora si 45, am mers un pic cam tare dar oricum cred ca mai mult de 2 ore nu dureaza drumul.

Confirm fasolea intinsa pe sosea si spalatul covoarelor biggrin.gif

Sa auzim de bine!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 6 Sep 2010, 09:47
Post #25


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Se poate scurta prin Sipotele. Drumul e asfaltat ca-n palma si nu e absolut nimeni tongue.gif No, amu' la anu'!

Pont: la Fetesti cand platiti taxa de pod am primit o mica harta cu traseele alternative.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geri74
post 7 Aug 2011, 16:45
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 August 11




Salutare!

Tre' sa merg in Mangalia peste vreo saptamana si m'ar interesa mult drumul acesta despre care ati vorbit aici; cum este in ultima vreme?

Pentru un incepator in drumul catre Mare... ce varianta imi recomandati pt Bucuresti - Mangalia ?

Multumesc! smile.gif


--------------------
Toyota corolla 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 8 Aug 2011, 09:55
Post #27


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Cernavoda - Rasova - Aliman - Ion Corvin este bun si foarte bun. E un drum ce trece prin zone foarte frumoase. E cam ingust in unele locuri insa e liber.

Ion Corvin - Adamclisi - Deleni - Cobadin este bun. Este cu ceva mici "valuri" insa se poate merge lejer cu 100 kmh cu o masina cu suspensia ca a unui logan fara a fi deranjat de calitatea asfaltului.

Starea drumurilor de mai sus este din iunie anul asta.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 8 Aug 2011, 10:03
Post #28


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Daca alegi ruta care trece prin Cobadin, din Cobadin tine spre Constanta, iar la Ciocarlia poti sa intri pe sectoru ala de drum la care doar ce i-au dat drumu. Sectoru asta tine de la Ciocarlia pana la Agigea, apoi Agigea - Mangalia este drumul ca in palma, poti merge lejer cu 120-150 km/h.

PS: De la Cobadin mai este un drum spre Mangalia, prin Mereni, Topraisar, Agigea... nu o lua pe drumul asta pentru ca este PRAF... plin de gropi, o sa rupi masina in doua, dar nu vei putea circula cu mai mult de 40 km/h.

Eu fac Mangalia - Cobadin saptamanal, am rude in Cobadin... de 2 ani de zile merg doar prin Constanta - Murfatlar - Ciocarla - Cobadin. Este cel mai ok drum.... acum si cu sectoru ala de drum deschis, economisesc cam 30 de minute de drum. Inainte faceam cam 1h si 20 de minute Mangalia - Cobadin, acum fac putin sub 1 h.

This post has been edited by Iulikk: 8 Aug 2011, 10:05


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 8 Aug 2011, 10:40
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(hash @ 17 Aug 2010, 12:45)
Uite pe unde am mers eu (exact traseul descris):

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d...0.441513&num=10

cam 150km, doua ore.
*



Eu am folosit drumul asta acum 2 sapt.. Drumul se prezinta bine insa daca esti incepator si in ale condusului poate fi solicitant deoarece sunt multe curbe si drumul destul de ingust... Ai vreo 2 ore de condus, in care aproximativ 60% din drum nu prea vei avea semnal GSM...

Daca tot esti pentru prima data spre mare poti incerca drumul consacrat si la anul mergi si pe varianta asta.. smile.gif Adica Bucuresti-Cernavoda si apoi continui cu A2 pana la Agigea si apoi cobori pe spre Mangalia pe E87. Probabil o sa pierzi un pic de timp la trecerea prin Eforie Nord- E. Sud. Acum depinde si momentul in care alegi sa pleci..

Sa auzim de bine!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 8 Aug 2011, 11:33
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

trebuie sa plec duminica la mare...nu stiu daca se mai lucreaza la podul peste canal la cernavoda ca sa trec prin oras sau lucrarile de raperatii au for finalizate si pote merge pe traseul de baza...

multumesc,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:36
Dacia