Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 44 45 46 47 48 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tipul de ulei folosit!, Dupa cati km este recomandat schimbul?

busu 12
post 3 Oct 2017, 12:45
Post #1351


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




total quartz 9000 energy 5w40, valvoline maxlife 5w40,agip eni isint 5w40 sunt mai potrivite decat elful.

This post has been edited by busu 12: 3 Oct 2017, 12:45


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 3 Oct 2017, 13:16
Post #1352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




De ce sunt mai potrivite?
OK, trecând peste partea strict comercială și contractuală dintre Renault și Elf (de fapt Total), ce anume declasifică uleiul Elf?
Întreb d.p.d.v. al unui utilizator de Renault, ce nu are nicio legătură cu domeniul auto, și căruia i s-a recomandat mereu, de către dealer (dar și direct de producător, prin abțibildurile de pe lunetă sau adnotările din manualul de utilizare), uleiul Elf.
Că sunt uleiuri mai bune, fie, dar cum ai stabilit care e mai potrivit, altul decât ce recomandă producătorul?


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Heavyd
post 3 Oct 2017, 15:58
Post #1353


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 17 February 17
From: Timisoara




total quartz 9000 energy 5w40 nu are certificare Renault.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 60 kw 82 cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 8 Oct 2017, 13:12
Post #1354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




la 1,6 benzina cati litri de ulei trebuie sa iau? merg pe 5w40? masina e din 2006 si are 90000 de km.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 8 Oct 2017, 13:22
Post #1355


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




4.7 l .
5w40.


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 8 Oct 2017, 20:21
Post #1356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(4ltair @ 3 Oct 2017, 09:57)
Salutare tuturor

Ca si proaspat posesor al unui Megane 2 hatchback, 1.5dci, 82cp (motor K9KD7), an de fabricatie 12.2004, vreau sa-i schimb uleiul si am nevoie de ajutor:

1. Tipul asta de motor are DPF (se poate verifica de un amator daca are ?)
2. Ce tip de ulei trebuie in functie de raspunsul la intrebarea de mai sus?

Din ce am citit in cartea tehnica si pe forum, recomandat este Elf 5W40.
Le-am dat un mesaj cu VIN-ul masinii celor de la Renault Romania pentru o oferta de pret si acolo au trecut ceva de genul ULEI ELF 5W30 DPF, la un pret de 45.59 RON litrul.
*



1.Nu ai DPF.
2. Ca "proaspat posesor",poti afla cu ce ulei sa plimbat masina pana acum?
Si cati km ...

QUOTE(GBX @ 3 Oct 2017, 13:16)
De ce sunt mai potrivite?
OK, trecând peste partea strict comercială și contractuală dintre Renault și Elf (de fapt Total), ce anume declasifică uleiul Elf?
Întreb d.p.d.v. al unui utilizator de Renault, ce nu are nicio legătură cu domeniul auto, și căruia i s-a recomandat mereu, de către dealer (dar și direct de producător, prin abțibildurile de pe lunetă sau adnotările din manualul de utilizare), uleiul Elf.
Că sunt uleiuri mai bune, fie, dar cum ai stabilit care e mai potrivit, altul decât ce recomandă producătorul?
*



Nu trebuie sa fii AS in domeniul auto,pur si simplu trebuie sa stii ce sa cauti!
E foarte simplu:
"renault recomanda ELF". Un contract stabil cu cei de la TOTAL, de unde au de castigat ambele parti.
Ei fac un ulei mineral aditivat "sa reziste" si sa corespunda cerintelor motoarelor renault,si renault il vinde.
Motoarele de renault sunt foarte reusite,si ce e drept nu sunt foarte pretentioase la ulei. Bun sa fie!
(Nu luam in calcul cele cu DPF).
Intrebi de uleiurile "mai bune"! Mai bune sunt cele care au la baza ulei sintetic, cu aditivi. Acesta este mult mai rezistent,si ofera o protectie mult peste masura unui ulei mineral.
E usor sa ai un prieten care zice "baga de ala ca am bagat eu si merge brici" !
Ca sa nu mai intrebi, si sa te decizi singur,doar trebuie sa cauti:
MSDS-ul uleiului (un fel de "prospect" sau "fisa tehnica" al uleiului)
Acolo vezi diferente intre ele,plus date care la un ulei "slab calitativ" lipsesc.
Cand prezinti Fisa tehnica-compozitiile unui ulei,de fapt " TE LAUZI", e ca un "CARNET DE NOTE"!
Dacai ai ce sa arati,le prezinti,daca nu sunt spectaculoase,le eviti!
Exemplu: (ce sa cauti)

Densitatile uleiului la diferite temperaturi-
Vascozitatea la 20º 40º si 100ºC
HTHS (densitatea uleiului la 150ºC)
Indexul de vascozitate
Cantitatea de Sulf ( sulful confera ungere ridicata)
TBN-ul acestuia- Cu cat mai ridicat.cu atat mai bun! reprezinta capacitatea unui lubrifiant de a neutraliza compusii acizi rezultati din procesul de oxidare (exceptie DPF unde se cauta echilibrul)
Poti sa mergi pe aceste date,iar urmatoarea data vei descoperi ca nu mai intrebi pe nimeni cand vrei sa faci schimbul de ulei. wink.gif












--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 8 Oct 2017, 21:36
Post #1357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Pe scurt, Elf-ul e mai mult decât suficient. Schimbat la timp, firește.
Că sunt și alte uleiuri, la fel de bune dau chiar mai bune, fie. Dar, cum spuneam, nu poți pretinde că sunt "mai potrivite".


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 8 Oct 2017, 21:45
Post #1358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Sunt mai potrivite,deoarece confera mult mai multa protectie.
Sau poate pentru unii prea putin conteaza,dar pentru mine nu.
Si acum depinde ce intelegi prin "schimbat la timp".
Acest "timp" unii il vad "long life"


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanpaul
post 8 Oct 2017, 22:01
Post #1359


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 19 August 17




QUOTE(maytow_airis @ 8 Oct 2017, 21:45)
Sunt mai potrivite,deoarece confera mult mai multa protectie.

Poti prezenta niste teste/dovezi pt sustinerea acestei afirmatii ?


--------------------
Renault Megane II Grand Tour 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 9 Oct 2017, 08:30
Post #1360


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15






--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 9 Oct 2017, 11:22
Post #1361


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(bogdanpaul @ 8 Oct 2017, 22:01)
Poti prezenta niste teste/dovezi pt sustinerea acestei afirmatii ?
*


ptr tine merge motul xcess 5w40, ca tot esti fan motul. Atat. Am vazut ca recomandai la cutii de viteze uleiul motul.

ptr restul un banal ulei Valvoline Synpower 5w40 sau Ravenol VST 5w40. Este suficient.

This post has been edited by busu 12: 9 Oct 2017, 11:22


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 9 Oct 2017, 11:53
Post #1362


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(molduo @ 9 Oct 2017, 09:30)

Dacă acest test simulează frecările reale din interiorul cilindrilor unui motor, atunci cu siguranță un motor ce a primit doar Elf în primii 100000km n-ar mai avea cămăși. Și nici segmenți. Ceea ce nu este cazul.

This post has been edited by GBX: 9 Oct 2017, 11:59


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 9 Oct 2017, 13:54
Post #1363


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(bogdanpaul @ 8 Oct 2017, 22:01)
Poti prezenta niste teste/dovezi pt sustinerea acestei afirmatii ?
*



NU.
Eu nu detin dovezi,altii da. Eu detin aprobarile (in PDF) semnate cu majoritatea producatorilor de masini.
Ce contin uleiurile,sunt "ingrediente",si daca e sa luam acest termen din gastronomie,sa il folosim si ca exmplu:
Luam doua feluri de mancare,unul care este alcatuit cu produse "premium"(eco), iar celalat cu produse ieftine. Ce fac ambele? pai te saturi la fel de bine.... doar ca mananci mai "sanatos" sau nu.


QUOTE(molduo @ 9 Oct 2017, 08:30)


Aceste sunt teste TIMKEN,si nu au nici o relevanta.
Acest tip de test se foloseste pentu a determina uzura in alte tipuri de frecari,dar nu in industria auto.
Uleiul se comporta diferit in motor,si isi schimba proprietatile odata cu urcarea in temperatura.
Poti face tu acasa acest test,si daca vrei uzura "zero",in loc de ulei de motor,foloseste sampon de par! rezultatul te va uimi!


QUOTE(busu 12 @ 9 Oct 2017, 11:22)
ptr tine merge motul xcess 5w40, ca tot esti fan motul. Atat. Am vazut ca recomandai la cutii de viteze uleiul motul.

ptr restul un banal ulei Valvoline Synpower 5w40 sau Ravenol VST 5w40. Este suficient.
*



Eu folosesc Motul de foarte mult timp. Pana la el am Folosit si altele: Shell,GM Dexos2 (in masini anterioare),Mobil1,ELF,Castrol ....
La inceput nu stiam mai nimic despre ele,dar apoi am inceput sa caut informatii despre fiecare in parte. Pot spune ca ani de zile, imi dedicam ore bune,seara, cautad tot felul de informatii,si invatand despre aditivii acestora,si rolul lor in functionarea unui motor. Am intrat in cotnact cu foarte multe pesoane din mai multe tari, de la care am invavat rolul uleiului in motor.
Pana la urma a devenit un fel de "pasiune" pentru mine. Cand intri in lumea uleiurilor,descoperi lucruri interesante. Te poate atrage,sau poate nu! wink.gif
Recunosc ca Motul NU ESTE "the best" in uleiuri,dar sunt alte motive care ma determinat sa-l folosesc.
Daca il baga SUBARU la prima umplere,si BRABUS (firma de tuning Mercedes),eu de ce nu l-as baga? blink.gif

Il am si in motor,si in cutie,+ lichid de frana, in ambele masini care le detin. Plus ca il folosim in alte 5 (familie-neamuri). smile.gif
Am devenit atat de "cretin" incat mi-am cumparat o mini-camera de inspectat motoarele pe interior biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

This post has been edited by maytow_airis: 9 Oct 2017, 13:59


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 9 Oct 2017, 15:03
Post #1364


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(maytow_airis @ 9 Oct 2017, 13:54)
Eu folosesc Motul de foarte mult timp.

@maytow aris, nu la tine m-am referit, uita-te atent la quote si o sa vezi ca e alta persoana.
Cred c-ai folosit motul din cauza ca era foarte ieftin. Dar sa afirmi ca e un ulei bun,e cale lunga ... Ala e un ulei mediocru, multi care au folosit se plang de el ca le-a lasat sludge prin motor, dupa 6-7000km uleiul ceda psihic si devenea zgomotos motorul smile.gif
Inafara de danviteza si budspencer07 absolut nimeni nu a fost multumit de Motul Xcess 5w40 biggrin.gif


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 9 Oct 2017, 17:09
Post #1365


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Si eu acum ce fac? Il arunc si iau altul pentru Logan?

M-am lasat dus de val ca am luat pentru Leguma Motul RN0720 si am luat si X-cess 5W40 pentru Logan.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 9 Oct 2017, 18:43
Post #1366


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(busu 12 @ 9 Oct 2017, 15:03)
@maytow aris, nu la tine m-am referit, uita-te atent la quote si o sa vezi ca e alta persoana.
Cred c-ai folosit motul din cauza ca era foarte ieftin. Dar sa afirmi ca e un ulei bun,e cale lunga ... Ala e un ulei mediocru, multi care au folosit se plang de el ca le-a lasat sludge prin motor, dupa 6-7000km uleiul ceda psihic si devenea zgomotos motorul  smile.gif
Inafara de danviteza si budspencer07 absolut nimeni nu a fost multumit de Motul Xcess 5w40  biggrin.gif
*



Da. M-am grabit, nu era quote pentru mine.
Dar oricum,nu ai inteles nimic.
Si sa ma faci "calic",adica folosesc anumit tip de ulei,ca e ieftin, inseamna ca citesti doar printre randuri. In cazul meu,chiar nu se pune problema cand e vorba de intretinerea masinii.... daca platesc 35€ pe un ulei,crezi ca mi-ar pasa daca ar costa 50€?
Poate imi explici si mie de ce in 110k km=11 schimburi de ulei, am mototul curat pe interior (am scris mai sus ... am o camera care o strecor prin motor din cand in cand),+ in cealalta masina 8 schimburi ... dar daca tu zici "multi se plang de el" stii tu ceva ceva....

QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Oct 2017, 17:09)
Si eu acum ce fac? Il arunc si iau altul pentru Logan?

M-am lasat dus de val ca am luat pentru Leguma Motul RN0720 si am luat si X-cess 5W40 pentru Logan.
*


De care val? smile.gif)
Nu ai 15 zile sa iti recuperezi banii ? Glumeam ...
Nu-l arunca,pastreaza-l. Toarna-l in motor cu toata increderea ...

This post has been edited by maytow_airis: 9 Oct 2017, 18:49


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Oct 2017, 21:04
Post #1367


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ce face baeti se distreaza?....ramane-ti ontopic totusi!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 10 Oct 2017, 08:08
Post #1368


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




Nu ai de unde sa stii, si nici noi nu avem de unde sa stim daca uleiul achizitionat nu este contrafacut. Nu vad de ce ar umbla cu ,,fofarlica", ma refer la afirmatia cu inlocuirea metalului.
Piotr a testat aproape toate uleiurile de pe piata, nu doar doua. Daca te-ai uitat, probabil ai vazut ca au fost si de la noi din tara care i-au cerut sa testeze diferite uleiuri.
Corect. Are mai multe, iar el a testat si:
https://www.youtube.com/watch?v=i8A7qoKmb7A
Rezultate teste:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fbb...Ppgg/edit#gid=0


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanpaul
post 10 Oct 2017, 08:30
Post #1369


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 19 August 17




@molduo

Tocmai asta si spun. Ca niciun privitor la teste nu are cum sa stie multe, iar prin urmare credibilitatea e indoielnica. A se face distinctie intre indoiala si certitudine. Nu putem sti "contactele" omului. Greu imi vine a crede ca cineva face ceva atat de laborios (cantitate si timp) pe banii lui. smile.gif

Asa cum ziceam, dar mi s-a sters din nou postarea, un ulei nu se evalueaza doar d.p.d.v. al protectiei la frictiune.


--------------------
Renault Megane II Grand Tour 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40micron
post 11 Oct 2017, 02:19
Post #1370


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 21 October 14




QUOTE(maytow_airis @ 14 Sep 2017, 21:32)
Nu se poate compara Valvoline cu ELF.
ELF e păr la ceas pe lângă Valvoline, fie el fabricat în orice țară. (Cei de la TOTAL îl fac)
Andreea, dacă te-ai axat pe astea  doua,și dacă nu ai DPF (nu ai specificat ce tip de motor ai) mergi pe Valvoline.
*



Dupa legea germana ACESTE 3 uleiuri vascozitatea 5W40 NORMA MB229.5 (nu merg pe motoare diesel cu DPF) (si este CEA MAI BUNA NORMA PT BENZINARE) sunt considerate sintetice intergrale (etichetate vollsintetisch in Germania) si nu HC synteze...adica au procentul de PAO minim pt a fi incadrate in full sintetice integral CF LEGII GERMANE UNICE IN LUME

RAVENOL VST 5W40
VALVOLINE SYN POWER 5W40
FUCHS TITAN SUPERSYN LONG LIFE 5W40

RESTUL SUNT semisintetice marketate doar ca full syntetice doar in afara GERMANIEI ( grupa 3+ preponderent) dopate cu aditivi performanti...

Doua de exceptie din aceasta gama sunt LIQUY MOLLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W40 (facut special pt GAMA AMG MERCEDES ) ce este dopat cu disulfit de tungsten (uleiul are nuanta spre verde la culoare) are o mare rezistenta la ardere si capacitate de curatare remarcabila cat si un film de ulei ff rezistent la forfecare...

SHELL HELIX ULTRA 5W40
CE ARE APROBARE OFICIALA FERRARI si este aprobat EASA oficial si in anumite motoare de avion unde cerintele sunt ff dure...
Aici verificati pe cele sintetice integrale pe fiecare norma AUTO
Delticom distribuitorul german de uleiuri in ITALIA respecta legea si mentioneaza in meniu de selectare "" sintetico"" si ""sintetico integrale""
Delticom NU VINDE in RO deci nu se poate considera reclama la site-ul respectiv.

https://www.gommadiretto.it/olio/applicazio...etico-integrale

Testele lui PIOTR nu au relevanta in industria AUTO deoarece sunt uleiuri ce sunt aditivate cu LUBRIZOL (nr 1 mondial la aditivare uleiuri in fabrica) CE SUNT (cf PIOTR) MAI SLABE CA NISTE JALNICE SEMISINTETICE 10W40 ce scurteaza viata motorului cu 100000KM garantat. Uleiul in motor este pompat in presiune si alta este rezistenta filmului de ulei introdus in presiune in motor.TESTELE la lubrifianti se fac pe motoare simuland conditiile reale nu intre 2 role pe o masuta ..astea sunt comicarii pt atehnici. UN ulei trece prin 10-15 teste diferite cel putin.

"Vor sari repede... clonacii de serviciu cu copy paste pe toate site-urile"

This post has been edited by 40micron: 11 Oct 2017, 02:55


--------------------
opel +logan Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 11 Oct 2017, 04:10
Post #1371


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




QUOTE(40micron @ 11 Oct 2017, 02:19)
NORMA    MB229.5 [...] este CEA MAI BUNA NORMA PT BENZINARE

SHELL HELIX ULTRA  5W40 CE ARE APROBARE OFICIALA FERRARI   si este aprobat  EASA  oficial si in anumite motoare de avion unde cerintele sunt ff dure...



1. "Cea mai bună normă" după ce criterii?
2. Noi avem Renault = mașini, nu avioane

This post has been edited by Mr_X: 11 Oct 2017, 04:11


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanpaul
post 11 Oct 2017, 07:55
Post #1372


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 19 August 17




@40micron

E interesant un aspect. De ce oricare din cele 3 uleiuri din enumeratie, au pe rafturi preturi similare celor "mai slabe" ?

Logic, am avea 3 variante :

1. Valvoline, Liqui Molly, Ravenol fac pomana pt clientii lor.
2. Elf, Total, Mobil, Motul, Aral etc isi scumpesc nejustificat produsele.
3. Nu e nicio diferenta calitativa intre ele, iar daca da, e prea mica pt tam-tam. https://www.bizol.com/forum/viewtopic.php?p=161

Primul caz e naiv, cazurile 2 & 3 ar fi posibile. Si atunci vin cu o intrebare : exista teste competente si independente care sa furnizeze o concluzie corecta ? A doua ar fi : chiar conteaza ? Intreb deoarece de-a lungul timpului, frenezia "celui mai bun ulei" vine si pleaca pt toata lumea. Intre timp masinile merg bine si se vand dupa cativa ani cu motoare care merg la fel de bine, folosind uleiuri la indemana si schimbandu-le (cel putin cazul meu) inainte de termen. Pe scurt, merita bataia de cap cu "care ulei il face pe care" ? Parca nu. smile.gif O exceptie ar fi pt masinile noi, pe care proprietarii vor sa le exploateze cat mai mult, dar noi sintem la Megane 2.

This post has been edited by bogdanpaul: 11 Oct 2017, 08:05


--------------------
Renault Megane II Grand Tour 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 11 Oct 2017, 10:44
Post #1373


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(maytow_airis @ 9 Oct 2017, 19:43)
Nu-l arunca,pastreaza-l. Toarna-l in motor cu toata increderea ...
Bine il pastrez. Mai baga Loganu' inca un experiment de ulei.

Oricum crapa caroseria de la rugina si il mananca viitoarea taxa a PSD-ului fiind EURO 3. Cred ca uleiul din motor o sa fie ultima problema in conditiile in care a facut ~ 6500-7000Km pe an in ultimii 2 ani.

Am anulat comanda de Ravenol VSI. Prea secretosi astia cu MSDS-ul. Motul si restul sunt mai deschisi. radmasa.gif

Ca si idee in ordinea avuta in motor:

1. Elf EVOLUTION FULL TECH FE 5W30 RN0720: Oil, mineral >90%

2. Wolf RN0720: Olio base - non specificato (clar e mineral) 40 - 60%
Olio base :Olii lubrificanti, C20-50 - 1 - 4,99%

3. Ravenol HDS RN0720 - nu am gasit MSDS - daca are cineva

4. Yacco Lube-R RN0720: Lubricating oils (petroleum), C20-50, hydrotreated neutral oilbased 20 -< 25%

Urmeaza:

5. Motul RN0720 : LUBRICATING OILS (PETROLEUM), C20 50,HYDROTREATED NEUTRAL OIL-BASED
50 <= x % < 100

Practic dublez cantitatea de HC de la Yacco. Teoretic. Practic o sa vad. Yacco dupa 11 luni si 20.000Km se aude inca foarte frumos dimineata la pornire. Dupa ce am luat Motul-ul chiar imi parea rau ca nu am luat dinou Yacco.

Nu am gasit inca un ulei RN0720 care vara la 40 de grade C sa mearga frumos in forje la 4000rpm.

Cel mai prost ulei a for Wolf.

Macar Elf-ul e sincer. biggrin.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 18 Oct 2017, 10:18
Post #1374


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Păi nu făcuși schimbul încă?
Te așteptăm cu un feedback ...


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Oct 2017, 10:33
Post #1375


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu le-a venit inca sorocul. Mai incolo cand se lasa frigul.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40micron
post 20 Oct 2017, 18:35
Post #1376


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 21 October 14




reply pt mr x
""1. "Cea mai bună normă" după ce criterii?
2. Noi avem Renault = mașini, nu avioane""""
NORMELE LA ULEIURI SUNT FACUTE DE BLENDERI DUPA CERINTELE CONSTRUCTORULUI...
RN 0700 e o norma slaba fata de PORSCHE A40 care la randul ei e mai slaba decat MB229.5
Poti sa te uti in comparatorul performantei relative a normelor de la Lubrizol sa-ti dai seama...( MB229.5 vs RN 0710) uneori un ulei prost e mai scump ca un ulei bun cum spunea al user mai sus..
Cerintele fluidelor de ungere pt masini premium sunt mult mai dure decat pt masini cu caroserie de 6 ani maxim garantie la coroziune cum este grupul RENAULT ce nu face nici o masina cu mai mult de 6 ani garantie la coroziune (din interior la exterior).de ce ar cere norme top quality la ulei pt masini de masa cu durata mica de utilizare
La marci premium cum de ex a cerut BMW lui SHELL pt uleiul 5w30 twin power( e de top uleiul), e altceva.

https://www.lubrizol.com/Lubricant-and-Fuel...erformance-Tool

This post has been edited by 40micron: 20 Oct 2017, 18:42


--------------------
opel +logan Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 22 Oct 2017, 07:59
Post #1377


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Foarte interesat graficul! Am înțeles acum criteriile la care te referi.

Niște observații: în înstrucțiunile de utilizare a graficului sunt două disclaimere care, în traducere liberă, spun asta:
1. Faptul că un ulei este mai "performant" ca altul nu înseamnă că este ceea ce motorul TĂU are nevoie
2. Graficul este făcut pentru a se compara performanța relativă a două sau multe norme în cadrul aceleiași specificații



Attached thumbnail(s)
Screen_Shot_2017_10_22_at_08.53.11.png ( Size: 47.16k ) Number of downloads: 395


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 29 Oct 2017, 14:46
Post #1378


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Am schimbat uleiul la Logan 1.4mpi.

Cumparasem Motul xCess 8100 5w40. Cica 100% synthetic.

Apoi am cumparat si Ravenol VSI 5w40. Si asta vollsynthetische.

Si am facut asa: pus Liqui Molly Motor clean (ala ieftin), lasat 10 min., scos uleiul, pus Motul, mers 10Km in forja si apoi schimbat cu Ravenol.

Azi dimineata la 5 grade C a pornit frumos.

Acum 2 ani sau 20.000Km stau linistit. Poate sotia sa birjareasca masina. Si o birjareste nu gluma.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 29 Oct 2017, 14:47


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 29 Oct 2017, 14:49
Post #1379


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Adica motul a fost folosit pentru " gargară " ?


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 29 Oct 2017, 15:13
Post #1380


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Exact. Daca stiam de la inceput cumparam x-clean nu x-cess.

Cica astea din Italia au calitate slaba comparativ cu alea din Franta.

Pentru Laguna am Motul de Franta.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 44 45 46 47 48 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:03
Dacia