Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare oglinzi electrice pe Megane II, Upgrade de la cele manuale

DanCVA
post 19 Jan 2012, 21:58
Post #31


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Bogdan, si eu si tzsombi stim sa desfacem foarte bine oglinzile cu rabatare, dar nu am incercat pana acum sa mutam suporturile triunghiulare de la o oglinda la alta.
Ar o super chestie sa se poata asa ceva, pentru ca si colegii cu Clio 3 si Scenic 2 vor putea monta oglinzi cu rabatare pe masinile lor.
La Clio 3 si Scenic 2 suportul triunghiular de pe usa este diferit.

This post has been edited by DanCVA: 19 Jan 2012, 21:59


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 19 Jan 2012, 22:30
Post #32


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu ma indoiesc ca nu stiti. Tocmai in ideea asta am spus, sa se uite la ce fel este plasticul ala din interiorul suportului de pe usa la ambele oglinzi si daca se poate transplanta de la un tip la altul acel plastic in care se fixeaza oglinda, pentru ca in acest fel s-ar putea folosi triunghiurile de pe usi de la ambele modele de oglinzi fara probleme.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 19 Jan 2012, 22:33
Post #33


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Nu se ofera nicio oglinda electrica voluntara? smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzsombi
post 20 Jan 2012, 08:21
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 22 September 06




Triunghiul de plastic se potriveste de la oglinda electrica la oglinda cu rabatare. Dupa ce se desparte oglinda de triunghiul de plastic care se monteaza pe usa se poate scoate plasticul din interiorul lui (suportul pentru motoras) iar plasticul fara acel suport e identic cu cea electrica(bineinteles fara suportul de plastic din interior)
In cazul oglinzii cu rabatare este o clema pe o parte si doua pe partea cealalta parte. Mororasul e fixat pe acel plastic cu un surub care initial nu se vede. am sa pun poze azi.
Inca nu am ajuns la magazinul de electronice dar am sa verific atat pinii cat si mufa pt joystick.

20 Jan 2012, 20:31:
Am reusit sa desfac oglinda electrica fara rabatare. Desi nu ma asteptam, atat triunghiul cat si plasticul (de care se prinde oglinda) sunt identice cu triunghiul si pasticul de la oglinda cu rabatare.

Oglinada este prinsa de triunghiul din plastic cu un cilindru care are in jurul lui un arc. pe o parte are o flansa lata cu doua taieturi(ca sa nu iasa arcul), iar cealalta parte are 4 picioruse, in mijloc sunt firele electrice.
Ca sa desfacem oglinda e nevoie sa folosim o unealta ca in poza, bratele sculei trebuie sa se potriveasca in taieturile flansei, cu acesta putem sa impingem cilindrul in sensul comprimarii arcului(trebuie un pic de forta) apoi sa il rotim ca picioruele acestuia sa poata iesii.


21 Jan 2012, 13:50:
montarea la loc e un pic mai dificila dar se poate realiza (eu am reusit). Pe un alt topic cineva intreba daca poate adapta motorase de rabatare de laguna pe oglinzile electrice de la megan, cu un pic de bricolaj se poate realiza.

This post has been edited by tzsombi: 21 Jan 2012, 12:50

Attached thumbnail(s)
P1160559.JPG ( Size: 3.42mb ) Number of downloads: 1357
P1160560.JPG ( Size: 3.31mb ) Number of downloads: 1461


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzsombi
post 27 Jan 2012, 10:22
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 22 September 06




am intampinat urmatoarea problema la montarea oglinzilor cu rabatare la un megane 2.1:

joystickul de la 2.2 pt oglinzi rabatabile are corpul mai mare si nu intra in locul celui "fara rabatare " in gaura rotunda de la maner. Eventual daca il desfac in doua... (asta nu am incercat inca.

s-a ma intalnit aceasta problema sau joystick ul de 2.1 cu rabatare este mai mic decat cel de la 2.2 sau gaura manerelor la masinile cu oglinzi cu rabatare este mai mare (atat la 2.1 cat si la 2.2)?


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 27 Jan 2012, 11:14
Post #36


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Eu am avut joystick de 2.1 montat pe masina si am vrut sa-i schimb ledul cu unul alb. Cand l-am desfacut am rupt niste cleme si a trebuit sa cumpar un nou joystick de 2.2, care dupa cum am observat nu avea placuta cu led. Am transplantat placuta cu led pe joystick-ul de 2.2 si s-a potrivit perfect.

Vezi sa nu fie probleme cu cele 2 cleme metalice. Daca ai, incearca sa pui niste manere de 2.2 sa vezi cum sta treaba. Sau ai joystick de Laguna si ala o fi mai mare.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzsombi
post 27 Jan 2012, 13:28
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 22 September 06




joystickul e de la megane smile.gif DanCVA mai ai cumva ledul care ai scos din el?


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 27 Jan 2012, 15:16
Post #38


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Nu-l mai am.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DCC
post 13 Aug 2012, 12:13
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 12 November 08
From: Iasi




Buna,

Se pot monta geamuri electrice pe usile din spate pentru un Renault Megane Sedan din 2008, echipare Manager?

Daca da ce contine kit-ul de conversie si eventual o descriere a operatiunii.

PS: Am cautat pe tot forumul ceva de genul si nu am gasit nimic.

Multumesc,


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 13 Aug 2012, 17:08
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Se poate... intrebarea este daca merita.
Eu am vrut sa fac acest lucru si am renuntat dupa ce am cumparat macarale electrice, butoanele de pe usi, mufele de pe stalpi si instalatiile electrice din usi pentru ca trebuiesc trase o multime de fire din bord pana in stalpii de pe usa, operatiune care necesita desfacerea a jumatate de masina (demontare bord, tapiterie etc), iar pretul cerut de un electrician pentru montarea lor (manopera) m-a lasat cu gura cascata (vreo 10 mil) si voia masina vreo 2-3 zile pentru lucrare. Ca idee am vazut mufele electrice care au intre 20 pini cele de pe spate si vreo 36 pini cele de fata, deci tot atatea fire. Asta ca sa functioneze ca si originalul (inchidere geamuri din cartela, impulsuri pe toate geamurile).
Exista si varianta sa le tragi doar alimentare si sa mearga doar deschis/inchis, fraa impuls, fara inchidere din cartela si fara a putea fi comandate de la sofer.
A, iti mai trebuiesc si fete de usi fara gaura pentru manivela.
Daca crezi ca merita, spor la treaba! Eu ma mai gandesc de vreo 2 ani, ca stau cu alea printr-un garaj....


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 15 Jan 2013, 09:10
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




deci in concluzie se pot monta oglinzile electrice pe megane 2.2 ... stiti pe cineva care sa faca aceasta operatiune in bucuresti?


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manuiel2001
post 1 Feb 2013, 15:48
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 10
From: Buzau






dr.nils....
daca te hotarasti sa vinzi tot ce ai cumparat pentru usile spate, geamurile electrice...FA-MI O OFERTA!... Astept un raspuns pe 07666.82536.

eu am MEGANE 2.1 - 2007.


Merci.


--------------------
RENULT Megane II 2007 / 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmyn92
post 31 Dec 2013, 13:37
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 30 May 12




Salut! Am citit tot topicul dar inca nu m-am lamurit complet.
Eu in momentul actual am toata instalatia electrica din usi, oglinzi, joystick de comanda+ mufele de la oglinzi si joysticl. Are cineva idee de ce as mai avea nevoie? Nu vreau sa ma apuc de demontat usile si sa ma trezesc ca nu pot duce treaba la capat, deoarece imi lipseste o mufa. mai ales ca nu pot sta cu masina demontata mai mult de o zi. Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexh
post 2 Jan 2014, 10:18
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Salutare si la multi ani!

Sper sa nu se supere cineva ca ma bag peste el in topic, dar cred ca e singurul in care pot intreba:

Se poate face vreo modificare in UCH in asa fel incat oglinzile sa se inchida/deschida la inchiderea/deschiderea usilor? Ma gandesc ca eventual sa se inchida la "dublu-click" (odata cu ridicarea tuturor geamurilor).

A facut cineva asa ceva, a auzit la cineva? Eu la masina am oglinzi electrice cu degivrare si rabatare deci practic tot cablajul exista.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004 - 1,5 dCi - 82 CP stock - 101 CP OBDtuning
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Jan 2014, 11:08
Post #45


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(alexh @ 2 Jan 2014, 11:18)
Se poate face vreo modificare in UCH in asa fel incat oglinzile sa se inchida/deschida la inchiderea/deschiderea usilor? Ma gandesc ca eventual sa se inchida la "dublu-click" (odata cu ridicarea tuturor geamurilor).


Nu se poate!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn94
post 2 Jan 2014, 12:28
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 24 June 11
From: Constanța






--------------------
RENAULT MEGΛNE GrandTour 2.2 , 1.6 16v 2oo6/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmyn92
post 2 Jan 2014, 22:14
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 30 May 12




cineva care a mai montat oglinzi electrice prin Brasov si vrea sa ma ajute, contra cost desigur??? sau care cunoaste un electrician bun!


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
euu89
post 22 Feb 2014, 16:49
Post #48


Euu89


Group: Members
Posts: 38
Joined: 22 May 10
From: Bucuresti




Salutare baieti, am achizitionat si eu de curand o pereche de oglinzi electrice cu tot cu instalatiile lor pe care am vrut sa le montez pe megane-ul meu 2.1. M-am apucat de treaba dar dupa ce am dat fata de usa de la sofer jos am constatat ca mufa de conectare de la balamale ce duce spre blocul de sigurante era mult mai mica la mine decat cele cumparate.

As avea nevoie de ajutorul unui coleg de pe forum cu montajul, contra cost desigur. Precizez ca oglinzile nu se rabat automat sunt doar electrice si cu degivrare.

This post has been edited by euu89: 22 Feb 2014, 16:52


--------------------
Renault Megane 2003 1.5 dci 82HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traian22021975
post 8 Dec 2017, 19:21
Post #49


traian


Group: Members
Posts: 44
Joined: 2 April 14




Salutare ...am achizionat si eu un modul de sănătate oglinzi din telecomanda si nu stiu sa montez...are idee cineva care este procedura...va multumesc


--------------------
renault megane 2 LOWW 2007 - B-275-BRX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meceveu
post 21 Feb 2018, 09:39
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 16 January 10




Cu scuzele de rigoare ca am postat aici, nu am gasit nimic care sa ma ajute in sectiunea pentru clio, si m am gindit ca topicul fiind similar cu ce ma intereseaza, va pot deranja cu citeva intrebari.
Am un clio 2 bicorp 2003 sau hatchback luat sh din Germania , care nu are oglinzi electrice. Nelamurirea mea, este referitoare la instalatia electrica in sensul ca nu stiu daca exista cablaj unde sa pot conecta cablajul care vine in usi. Ramin recunoscator pentru orice informatie primita.


--------------------
dacia logan 2007 mcv
Meceveus per Scorillo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.bunea
post 21 Feb 2018, 10:17
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 4 April 15




Cablaj in uși sigur nu ai , posibil sa fie până în stâlpi .
Trebuie făcut și montat.


--------------------
Renault Megane 2011 Automatikgetriebe - munich zweisechs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meceveu
post 21 Feb 2018, 13:13
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 16 January 10




Da, in usi ma asteptam sa nu fie cablaj de oglinzi, ar fi mai nasol daca nu am macar cablaj in stilpi. Eventual daca aveti idee dupa ce sa ma uit, ce tip de mufa ar trebui sa fie sau unde ar trebui sa fie...ceva


--------------------
dacia logan 2007 mcv
Meceveus per Scorillo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 10 Aug 2018, 12:43
Post #53


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




Salut. Stie careva, flansa care se prinde in triunghiul portierei (cu cele 2 prinderi de plastic si urechea pt surub) este identica la cele cu rabatare cu cele fara rabatare electrica?


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 14 Aug 2018, 15:04
Post #54


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Da.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru1977
post 4 Aug 2022, 11:35
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 August 22




Buna ziua! Am montat oglinzile electrice fara rabatare in locul celor manuale. Am luat si mufele si cablurile necesare pentru conectare. Este cineva care ma poate ajuta sa le leg? Multumesc frumos!


--------------------
renault megane 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:40
Dacia