Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 29 30 31 32 33 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

rue
post 24 May 2014, 17:02
Post #901


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




daca nu iei drumul corect direct din Vrsac si dupa ce iesi spre Belgrad faci stanga traversezi padurea pe un traseu foarte rau, gropi groaznice etc...


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanDeva
post 1 Jun 2014, 07:07
Post #902


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 June 13




Va salut din Halkidiki!
Am ajuns ieri in Grecia, pe traseul Deva - Resita - Naidas - Kovin - Smederevo - Macedonia - Salonic.
Nu sunt probleme pe drum.
In zona Gradinari gropile au fost umplute, deci este o zona de cativa kilometri petecita.
Drumul de la Naidas la Smederevo este acelasi, am mers fara probleme prin Bela Crkva, Gaj, Kovin si la Ralija am urcat pe autostrada.
In apropiere de Nis an aparut cateva gropi "romanesti" pe care sarbii n-au apucat sa le remedieze si care pot fi evitate cu atentie.
Incepand de undeva in apropiere de Vranje se lucreaza la viitoarea autostrada si se circula mai greu, in coloana, o bucata de cativa kilometri, dupa care alti kilometri pe o bucata de autostrada si din nou pe un drum secundar pana in apropiere de granita cu Macedonia, ultimii kilometri pana in vama fiind din nou pe autostrada.
Drumul in Macedonia este acelasi.
Eu am facut drumul ziua si de aceea, probabil, am prins coloana pe zona in lucru din Serbia.
Celor ce calatoresc noaptea le recomand atentie sporita dupa iesirea din Resita spre Gradinari, fiindca este asfalt nou, nemarcat, iar in Serbia in zona unde se lucreaza la autostrada, drumul deviaza cand in stanga, cand in dreapta si nu stiu cat de vizibile sunt indicatoarele lor (de regula indicator de Skopje).
In vama nu am stat mai mult de cinci minute la niciuna, de la Naidas pana la Evzoni.
Toate cele bune si drum bun!


--------------------
Mercedes A Class A160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 15 Jun 2014, 14:15
Post #903


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 4 May 12




cost autostrada luate din euload:
intrare:
- kolari=580 dinari serbia
- smederevo=560 dinari
- pozarevac=550 dinari
iesire la nis
dupa nis spre lescovac 190 dinari

prima poarta macedonia 50 dinari macedoneni
a doua poarta 60 dinari
a treia poarta 50 dinari

conversia poate fi facuta tot pe euload.ro


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jack007
post 15 Jun 2014, 21:43
Post #904


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 June 14




Va salut.
Am si eu rugamintea de a ma ajuta cineva cu cateva informati.
In data de 16.07.2014 plec din Otelu Rosu, jud.Caras Severin in concediu in Grecia la Paralia Katerini si este pentru prima data cand merg in acesta tara.
Cine ma poate ajuta cu orice informatie respectiv traseu, taxe autostrazi, etc. as fi foarte recunoscator.
Sau poate in aceea perioada mai merge cine cu auto in Grecia si am merge impreuna.


--------------------
Audi A4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Jun 2014, 23:03
Post #905


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@jack00

Citeste ce s-a scris in acest topic si cu siguranta vei obtine majoritatea informatiilor de care ai nevoie.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 17 Jun 2014, 18:29
Post #906


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(jack007 @ 15 Jun 2014, 21:43)
Va salut.
Am si eu rugamintea de a ma ajuta cineva cu cateva informati.
In data de 16.07.2014 plec din Otelu Rosu, jud.Caras Severin in concediu in Grecia la Paralia Katerini si este pentru prima data cand merg in acesta tara.
  Cine ma poate ajuta cu orice informatie respectiv traseu, taxe autostrazi, etc. as fi foarte recunoscator.
Sau poate in aceea perioada mai merge cine cu auto in Grecia si am merge impreuna.
*



daca esti din Otelu, cel mai bun traseu din punctu meu de vedere ar fi
Otelu - Caransebes-Resita - Gradinari-Naidas-Kovin-Ralja- Nis- Mk-Paralia

ai mai avea varinate cu trecere pe la portile de fier I sau II, Negotin- Nis- Mk-Paralia
verifica asigurarea sa nu ai bifat Mk si Serrbia astfel trebe sa faci carte verde suplimentar.

taxele de autoastrada Smederevo - NIs - 5 E, Nis - Leskovak- 2 E, platibil in dinari sr, euro moneda, bancnota sau card bancar lei
in macedonia 50+60+50 dinari mk platibili in dinari mk, euro hartie card bancar.
pleci cu plin din romania siaminetezi in macedonia inainte de vama cu greacia este mult mai ieftin, traseul il poti face linistit dintr-o bucata.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 5 Jul 2014, 15:52
Post #907


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 4 May 12




de curand am ajuns acasa din sitonia.
am urmat traseul urcare pe autostrada la sebes, iesire la simeria apoi hateg, caransebes, resita, oravita, iesire din tara pe la naidas.
am urmat bela crvka, kovin, smederevo cu intrare pe autostrada la smederevo.
lucrarile la autostrada prin munte de la lescovac la granita cu macedonia sunt in toi.
se circula pe doua portiuni de autostrada una de 9 km alta de 19 km inainte de granita. pe aceasta zona se urmareste directia skopie suficient de bine marcata chiar daca circulati noaptea.
la intoarcere urmati directia nis.
la dus, pe portiunea descrisa, nu am intalnit coloane cu toate ca am circulat ziua in jurul orei 14 asa ca am reusit sa mentin 80-100 pe unele portiuni. la intoarcere am intalnit cateva coloane ce se deplasau relativ repede intrucat nu aveau decat 2-3 masini mari usor de depasit.
alimentarea la dus in gevgelija iar la intoarcere la macpetrol din apropierea granitei cu serbia.
am ales aceasta modalitate pentru a-mi crea autonomie pe teritoriul greciei iar la intoarcere pentru a folosi motorina de 1,1 euro cat mai mult posibil.
am facut atat la dus cat si la intors 4 opriri la oravita, predejane, in parcarea intre cele doua tuneluri apropiate si inca una in alte locuri pe care nu le mai retin. opriri pentru o scurta miscare de dezmortire.

la intoarcere am oprit la dunavschi cvet in apropiere de bela crvka.
pot spune ca am servit o masa pentru 5 persoane mai mult decat acceptabila la pret cat si la cantitatea meniului.
ciorba de peste o portie de somn trei de salau si frigarui cu bere fara alcol coca si apa a fost in jur de 120 lei.
se poate plati in lei in raport de 1 la 20 sau cu card in raport de 1 la 25 sau euro.
apoi am oprit la alimentara din klauderovo de unde am luat un dublurafinat si ciocolata cipciripi. preturile 6 lei litrul de alcool pentru visinata si 6 ciocolati la 10 lei.
sigur vamesi te intreaba daca ai ceva de declarat.
se poate folosi cu succes "declar ca nevasta a cheltuit toti banii".


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastic
post 13 Aug 2014, 12:50
Post #908


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 December 07




Salut

Puteti sa-mi spuneti cei care ati fost anul asta in Halkidiki cam ce preturi sunt la mancare, cam cat ar fi necesar de persoana, adulti. Merg la sfarsitul lunii august in Kassandra, Posidi, am doar cazare fara masa si nu stiu cam la cat sa ma astept.

Multumesc!


--------------------
Dacia Logan Prestige 2007 1,6 16v - AR-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 13 Aug 2014, 17:28
Post #909


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




cred ca un 10 euro de persoana poti sa rozi ceva fara abuzuri (un fel si poate si un suc).


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Aug 2014, 21:29
Post #910


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cazare fara masa inseamna de regula o camera cu chicineta, ceea ce inseamna ca poti sa-ti faci multe, cel putin de un mic dejun si un pranz! Daca nu stii inca, intereseaza-te de existenta chicinetei! Este foarte importanta!
Depinde cat esti de gospodar! smile.gif

Spun asta deoarece micul dejun este obligatoriu iar la pranz, dupa obisnuinta noastra, n-ai sa prea gasesti un loc unde sa mananci tihnit pe caldura care este. La pranz se ascunde toata lumea, ca sobolanii.
Locuri de mancat "ieftin" la botu' calului, ca pe litoralul nostru, nu gasesti! Poate un Gyros la 3 Euro, daca ai noroc.
Seara, este de preferat o taverna unde, cu economie, te descurci cu 10-15 Euro de caciula.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastic
post 14 Aug 2014, 15:52
Post #911


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 December 07




Multumesc pentru raspunsuri.
Da, apartamentul pe care l-am rezervat include o chicineta.
Am specificat "cei care au fost anul asta". De asemenea ideea era nu sa mananc ieftin ci pur si simplu sa vad cam cat costa mancarea de persoana aproximativ.
Asteptam raspunsuri de genul "da am mancat cu atata... o masa costa atata la taverne ...., o bere/suc costa atata .... s.a.m.d".
Multumesc anticipat celor care au fost si pot sa ma ajute cu informatii.


--------------------
Dacia Logan Prestige 2007 1,6 16v - AR-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Aug 2014, 20:49
Post #912


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu stiu cat iti folosesc informatiile "la zi", atata timp cat nici nu ai mentionat unde anume, in Halkidiki. Daca iti spune cineva ca a mancat o portie mare de kalamar si un vin la 9,5 Euro, la taverna X, la ce-ti foloseste? Doar n-ai sa bati 50 Km pentru portia aia!
Anul acesta n-am fost (in Halkidiki) insa ma indoiesc sa fie mare diferenta fata de anul trecut sau acum 2 ani!
Daca vrei sa faci o socoteala estimativa, pune 10-15 euro de persoana/masa in regim economic sau 20-25 in regim de rasfat (nu lux!) si ai imaginea de ansamblu.
Sucurile lor sunt de pe la 0,50 Euro/l - un fel de limonada destul de buna la gust insa sigur preparata din colorant+indulcitor+aroma, pe la buticuri. Un "fresh" incepe pe la 1,5-2 Euro/100ml.
Un sezlong+umbrela incepe la 3 Euro/zi incluzand o consumatie.

La intoarcere astept sa ma contrazici! ... sau nu! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 15 Aug 2014, 11:57
Post #913


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Imi puteti recomanda ceva plaje frumoase in Grecia?
As vrea sa gasesc un loc linistit, retras, preferabil pietris sau nisip, cu ceva umbra naturala si langa un munte. smile.gif
Un parc acvatic la o distanta de max. 100 km ar fi un plus.
Urmeaza sa plec saptamana viitoare, si n-am nici o idee unde. Pe internet gasesc o gramada de plaje, dar majoritatea par aglomerate...

This post has been edited by testike: 15 Aug 2014, 11:57


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 17 Aug 2014, 20:41
Post #914


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(testike @ 15 Aug 2014, 11:57)
Imi puteti recomanda ceva plaje frumoase in Grecia?
As vrea sa gasesc un loc linistit, retras, preferabil pietris sau nisip, cu ceva umbra naturala si langa un munte. smile.gif
Un parc acvatic la o distanta de max. 100 km ar fi un plus.
Urmeaza sa plec saptamana viitoare, si n-am nici o idee unde. Pe internet gasesc o gramada de plaje, dar majoritatea par aglomerate...
*



cam multe vrei tu, acum sincer dupa toate solicitarile tale si munte si mare si parc acvatic si statiune nu asa aglomerate, atunci mergi in Corfu, eu am fost in Messonghi, pe partea de Este a insulei, o statiune foarte linistita, plaja ceva mai ingusta ca in alte parti, nisip cu piestris pe plaja si cca 1,5-2 m in apa apoi e nisip fin si intrare lina in apa, marea foarte calma si apa foarte calda, este un Aqua parc foarte frumos pe insula, http://www.aqualand-corfu.com/, este undeva in zona centrala a insulei, si sunt multe statiuni frumoase si chiar ai ce face in Corfu, vezi Glyfada, Paleokastritsa, Sidari, Messonghi-Moraitika, cele 2 statiuni sunt despartite de raul Messonghi, si altele.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Aug 2014, 08:59
Post #915


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@testike

Daca te ajuta cu ceva, gasesti aici cateva vorbe si mai multe poze despre insula Samotrace (Samotraki in greaca):
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=246921&hl=

Nu are parc acvatic, insa gasesti pe insula "un loc linistit, retras, preferabil pietris sau nisip, cu ceva umbra naturala si langa un munte"

Pe munte in Samotrace nu am urcat, din motiv de caldura.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeepDark1984
post 18 Aug 2014, 09:02
Post #916


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 March 10




Am gasit articolul acesta: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/a...bia-503822.html

Urmeaza sa merg cat de curand spre Grecia. A fost cineva in august? Sunt probleme mari cu cozile la taxare sau in trafic la zonele in lucru?

This post has been edited by DeepDark1984: 18 Aug 2014, 09:02


--------------------
Skoda Octavia 2 2008 2.0 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 18 Aug 2014, 09:18
Post #917


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(DeepDark1984 @ 18 Aug 2014, 10:02)
Am gasit articolul acesta: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/a...bia-503822.html

Urmeaza sa merg cat de curand spre Grecia. A fost cineva in august? Sunt probleme mari cu cozile la taxare sau in trafic la zonele in lucru?
*



Cand pleci? Eu plec in 22 din Cluj spre Halkidiki. Daca mai vine cineva, poate o facem de o coloana. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by jaf: 18 Aug 2014, 09:18


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeepDark1984
post 18 Aug 2014, 12:30
Post #918


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 March 10




la inceputul lui septembrie

This post has been edited by DeepDark1984: 18 Aug 2014, 12:31


--------------------
Skoda Octavia 2 2008 2.0 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 18 Aug 2014, 13:15
Post #919


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




eu as pleca in 5 sept seara/noaptea.
Nu am gasit inca locatia. Probabil in saptamana 1-5 Sept o sa caut toate last minuturile convenabile.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 19 Aug 2014, 16:17
Post #920


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




@gibonu
Multumesc pentru raspuns!


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Aug 2014, 10:32
Post #921


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@testike

N-ai pentru ce.
M-as bucura sa te ajute, ca minima documentare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccampeanu
post 27 Aug 2014, 09:45
Post #922


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 14




salut

vad ca mai mutla lume a mers in grecia prin serbia si macedonia, am incercat sa-i dau un mesaj privat colegului cccccc sa ma lamureasca dar se pare ca inca nu am dreptul sa trimit mesaje private.
Doresc sa urmaresc traseul sebes, iesire la simeria apoi hateg, caransebes, resita, oravita, iesire din tara pe la naidas apoi bela crvka, kovin, smederevo cu intrare pe autostrada la smederevo, pauza peste noapte la Nis apoi spre sithonia a doua zi.
si acum intrebarile mele:

- din cate am inteles se poate plati in serbia si macedonia taxele de autostrada cu euro si imi dau rest in denari, dar e de preferat sa am mai marunt euro, cum e cu combustibilul? vad ca in serbia e echivalentul a 5,8 lei/l motorina si la macedoneni 4,8lei/l motorina, clar as alimenta din macedonia pe cat se poate. se poate plati in euro sau trebuie sa am denari de-ai lor? pot plati cu mastercard care face conversia automat. care varianta e de preferat? in grecia zicea cineva ca e scumpa motorina

- pe viamichelin dupa ce ies din tara imi arata traseul prin serbia ca fiind diferit ( H. E. Đerdap - Kladovo - Minićevo - Knjaževac apoi spre Nis) fata de varianta unor colegi care au mers pe la bela crvka - kovin etc. de ce e de preferat traseul pe la bela crvka -kovin etc?



--------------------
Ford Focus MK 2.5 combi 1,6TDCI 109hp 2010 - CJ15JYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 27 Aug 2014, 11:27
Post #923


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Iti raspund la prima intrebare. Eu am platit cu cardul (MASTERCARD) ambele alimentari cu benzina din Macedonia (la ducere si la intoarcere) langa granita cu grecii. Fara nicio problema! Se poate plati si in euro (am intrebat). De asemenea am mancat intr-o benzinarie langa granita cu Serbia (la intoarcere) si am platit in euro. La o plata pe autostrada (sunt 3) am platit 2 euro si am primit rest 50 eurocenti.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccampeanu
post 27 Aug 2014, 20:25
Post #924


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 14




multumesc de raspuns, intre timp am mai sapat referitor la traseu dar tot nu ma pot hotari la o varianta sau de ce sa aleg una in detrimentul celeilalte:

e clar ca voi trece dinspre cluj prin sebes si caransebes, de acolo se bifurca variantele:

varianta 1 recomandata de viamichelin si la quickest si la shortest e asa:

caransebes -orsova -kladovo - negotin - minicevo - nis

var1.jpg

sau varianta 2 pe care au mai fost altii de pe forum si anume:

iesire din tara pe la naidas apoi bela crvka, kovin, smederevo cu intrare pe autostrada la smederevo

var_2.jpg

diferentele sint de 40 de km in plus pt varianta 2.



--------------------
Ford Focus MK 2.5 combi 1,6TDCI 109hp 2010 - CJ15JYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Aug 2014, 22:17
Post #925


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ccampeanu

Mergi Carsansebes - Resita - Anina - Oravita - Naidas - Bela Crvka - Kovin - autostrada.

Anina - Oravita este "coala de hartie", Oravita - Naidas este putin valurit la iesirea din Oravita, apoi foarte bun langa granita
Am fost la inceputul lunii iulie, anul curent, pe bucata asta.

Banuiesc ca si Caransebes - Resita - Anina este OK, n-am mai fost de 3 ani pe aici, insa atunci era foarte bun.

Avantajul cel mai mare al acestei rute este ca mergi mai mult pe autostrada fata de celalalt traseu.
Naidas este un punct de frontiera mic, se trece destul de repede.
Nici la Portile de Fier un ar fi mari probleme, insa fiind un punct de frontiera mai mare poate sa fie mai aglomerat decat Naidas.

Referitor la plata in euro la benzinarie, dupa cum s-a spus mai sus, este posibila, insa, pentru mai multa siguranta, intreaba inainte.

Anult trecut, intr.-un OMV din Kragujevac se putea plati in euro, insa cursul era calculat la 1 euro - 110 dinari fata de 114 cat era cursul oficial.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 28 Aug 2014, 00:00
Post #926


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




La intoarcere din Grecia, dupa 9 ore de condus noaptea, am trecut la STOP ca la Cedeaza, in Serbia, aproape de Pancevo! Politia m-a tras pe dreapta si am rezolvat cu 30 euro spaga, amenda era 50 si trebuia sa astept sa se deschida posta. Macedonenii au marit taxele de autostrada de la 50-60-50 la 60-80-60 denari.

This post has been edited by kikked: 28 Aug 2014, 00:05


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeepDark1984
post 28 Aug 2014, 08:26
Post #927


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 March 10




Deci practic, decat Resita - Gradinari - Oravita, mai bine Resita - Anina - Oravita?


--------------------
Skoda Octavia 2 2008 2.0 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccampeanu
post 28 Aug 2014, 08:45
Post #928


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 14




multumesc de raspunsuri. voi merge pe traseul recomandat de voi si am sa revin cu impresii prin 10 cand ma intorc.


--------------------
Ford Focus MK 2.5 combi 1,6TDCI 109hp 2010 - CJ15JYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 28 Aug 2014, 11:36
Post #929


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




@ccampeanu

mergi pe Simeria - Caransebes - Rsita, de aici ai 2 variante pe Gradinari - Oravita sau pe Anina- Oravita, drumul de gradinari este mai rapid, nu este extraordinar dar nu pune probleme mari, pe Anina ai ceva curbe, pante, pezinta un grad de dificultate mai ridicat, decizia iti apartine, restul e prezentat mai sus, doar am vrut sa iti spun diferenta dintre cele 2 rute.
acuma referitor la plata taxelor de autostrada, in serbia se plateste cu euro hartie, euro moneda 1, 2 Euro, card bancar sau dinari sarbesti, ai 5+2 euro taxe, nu cunosc valoarea lor in dinari sr, majoritatea platesc taxa direct in euro, ar fi indicat sa ai si ceva euro marunt la tine de 1 si 2 E.
incepat cu luna iulie s-au marit taxele de autostrada in Macedonia, la nivelul de 60+80+60 dinari mk, sau 3x1,5 E, , acuma sa iti spun cum am facut eu de 2 ani cand nu mai aceptau plata taxei de autoistrada cu euro moneda, cum treceam vama Sr - Mk imediat pe dreapta este oficiul postal, acolo am schimbat euro in dinari mk, si am platit taxele de autostrada si combustibilul cu dianari mk.
taxele de autostarada in Macedonia le poti plati si cu card bancar cat si combustibil, euro hartie, acuma se pare ca primesc si moneda dar nu mai mica de 50 centi.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 28 Aug 2014, 16:06
Post #930


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Subscriu la informatia de mai sus, ca macedonenii nu primesc monezi mai mici de 50 eurocenti (verificata "pe propria piele")!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 29 30 31 32 33 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:54
Dacia