Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Fluence 2012 / 1.6 16v 110cp

Enc_edy
post 13 Jul 2017, 05:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 July 17




Salutare,

Sunt proaspatul posesor al unui Renault Fluence din 2012 achizitionat de la reprezentanta (auto dat buy-back si achizitionat de mine, deci al 2 lea proprietar) si am cateva nelamuriri:

1. Temp apa - imi indica foarte mult timp 1 liniuta, apoi ajunge la a 2 a (cea mare). Daca merg noaptea pe autostrada scade inapoi la o liniuta. A mai intampinat cineva aceasta problema? Stiu din propria experienta ca este o problema comuna la Logan...(vestitul joc 2-4-2). Masina pe tester nu da eroare termostat sau etc.

2. Am inteles ca este boala motoarelor de 1.6 16v sa supureze pe la capacul chiuloasei? Intreb ptr ca si a mea are ulei pe langa...si mecanicii la livrarea masinii mi-au spus ca asa fac toate si ca nu sunt motive de panica

3. Treb sa fac revizia si vad ca cei de la Cobalcescu au pus doar 10w40 in ea (de noua)...nu as vrea sa ii schimb vascoItatea uleiului, in schimb toti vad ca zic de 5w40. Are ceva daca o las pe 10w40? Ma gandesc ca daca asa merge de noua...(are acum 100.500 km)

Multumesc anticipat ptr ajutor,
O zi buna!
Edi

This post has been edited by Enc_edy: 13 Jul 2017, 05:52


--------------------
Renault Fluence 2012/1.6 16v 110cp - B91AMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 13 Jul 2017, 07:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




1. La Logan problema era la diesel. La Fluence diesel se poate intampla iarna sa mai faca asa, cand e frig, cand e cald sigur nu face. La benzina 100% nu ar trebui sa se intample asta. Probabil termostatul nu mai inchide suficient.

3. Ce recomanda manualul?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jul 2017, 08:33
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Toate info sunt deja prezente pe forum, pe sectiunea Fluence sau megane, nu trebuie decat sa cauti putin.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:30
Dacia