Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Turbina + Intercooler, 1.5 dCi 60 kw

CRyS`
post 10 Jun 2011, 19:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




Salut!

De ceva timp am o nebunie in cap! Sa duc 1.5 dCi Euro 3 din 82 CP la ... aproape dublu! Am inceput usor,usor prin a schimba cate una cate alta la masina asta, adica:

- schimbat pompa noua

- schimbat 4 injectoare - noi -

- schimbat rulmenti fatza

- schimbat placute de frana - REMSA toate 4 seturile -

- schimbat caseta directie - TRW originala si completa insemnand capete bara,bielete de directie -

- schimbat bielete antiruliu

- schimbat bucse brate(mici,mari,bbs-ri,cele de pe puntea spate,cele de pe cadru motor)

- schimbat flanse + rulment amortizoare fata

- distributie + pompa de apa + transmisie completa

- schimbat electromotor nou si alternator nou

- din 10 mii in 10 mii vede o revizie cu filtre MANN si ulei,sper sa nu radeti,dar folosesc BMW HIGH POWER SPECIAL SAE 10 W 40!!! Din ce cauza? Nu sunt multumit de ELF!!! Ce recomanda RENAULT! Normal,fiecare producator recomanda ceva cu care are contract,logic,nu?

- semeringuri,fulie ax cu came,garnituri,chestii de genul din motor

- ulei in cutie

- ulei DOT 4 pentru frane

- etc (alte nimicuri,secundare dar si ele costisitoare)

Pe scurt ca,sa ii zicem "tuning" sau modificari aduse:

- schimbat discuri de frana - BREMBO toate 4 seturile -

- schimbat toate cele 4 amortizoare - optat pentru Bilstein B6 la aceeasi "marime,inaltime" ca cele de fabrica (deci nu e mai joasa,e la fel de inalta). Am pastrat arcurile din fabrica. Nu vreau sa o cobor cu burta pe strada, Iasul e penal la drumuri.

- piele alba pe toate scaunele

- faruri cu dayline si xenon 55W 6000K (inca sta pe birou )

- ce consider mai important e ca de 2 luni de zile sunt fericitul posesor al unui soft custom, gandit foarte bine,dezvoltat cu cap si testat, soft by Complete Chip ( Dragos Stancescu ). Acum zic ca am undeva intre 105 CP si 110 CP. Cuplul maxim a ramas la aceeasi turatie din fabrica,dar as vrea sa-l mai urc putin pe la 2400 rpm,pentru a proteja cutia,ambreiajul. Ambreiaj ce urmeaza si el a fi schimbat cu unul mai performant,cred ca de la Sachs! Ca pana acum e singura varianta si sa pastrez volanta din fabrica!

Asadar ... vreau sa pun o alta turbina pe acest motor - daca e posibil desi e destul de dificil si un alt intercooler de cel putin 2-3 ori mai mare! Mai este vreun user de pe Reno ce a mai schimbat turbina cu alta turbina mai mare si mai desteapta? Si un intercooler mai mare? Stiu ce inseamna sa schimbi turbina (flanse noi,racorduri...bla bla bla), stiu ce inseamna sa schimbi un intercooler mai mare (ce racorduri noi are nevoie, bla bla bla ... spoiler modificat aventual altul ...). Imi asum orice risc,daca in caz de ... motorul il fac praf sau cutia de viteze! Asta este! Am incercat!

Precizez ca am dat mai multi bani pe ce am schimbat decat pe masina ! radmasa.gif


CRyS`


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_iacov
post 10 Jun 2011, 20:02
Post #2


Membru Ilfovean


Group: Members
Posts: 878
Joined: 27 September 08
From: Corbeanca, Ilfov




nu are nici o legatura cu modificarile, dar ia-o ca pe un sfat : placutele de frana Remsa sunt foarte tari, si iti mananca discurile la micul dejun, pranz si cina. Am avut 2 seturi pana acum pe fata. Un set inainte de schimbarea discurilor si unul dupa. Al doilea set l-am dat jos cand erau la jumatate si le-am inlocuit cu TRW, nu de alta, dar dupa 50.000km facuti schimbam din nou discurile. Si...cu celelalte discuri am facut 115.000. smile.gif
Spor la modificari!


--------------------
Dacia Logan 1.5dCI 2006
Under Construction...Please Wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRyS`
post 10 Jun 2011, 21:25
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




Salut!

"Modificarile" pe care le-am facut au fost scrise in final. Am precizat tot in final ce vreau anume sa fac si am cerut un sfat/idee. Vreau TURBO si INTERCOOLE NOU si ... poate cineva este mai dotat ca mine in informatii si ma poate indruma ... ajuta!

Cat despre REMSA .... intr-un fel ai dreptate! Eu le-am schimbat la 36 de mii pe fatza si erau doar la jumatate. Dar scartzaiau. Cred ca pe Luni/Marti am sa le dau jos sa le schimb ...


Am precizat tot ce am schimbat pentru ca se mai trezeste un "dorel" sa imi zica de pompa,de injectoare,ca nu am frane,ca nu am suspensie,ca sa vezi nu am directie si tot asa mai departe!

This post has been edited by CRyS`: 10 Jun 2011, 21:28


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xjc0c0
post 10 Jun 2011, 22:35
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 830
Joined: 4 April 08
From: Brasov




Presupune cel putin si schimbarea mapei+ambreiaj
Puterea dubla nu o scoti doar din turbina si intercooler mai mare wink.gif


--------------------
Ex: Megane I ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 10 Jun 2011, 22:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




un intercooler marit inseamna si alta tubulatura de fier inox aluminiu imbinari cu furtune de silicon trebuie sa te gandesti bine ce vrei

in legatura cu turbina trebuie sa afli ce turbina ai si ce turbina asemanatoare gasesti de pe 1.9 dci 2,2 dci biggrin.gif

dar apare o alta problema un intercooler mai mare =un lag mai mare adica dureaza mai mult pana face presiune din cauza volumului de aer marit din intercooler


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRyS`
post 11 Jun 2011, 08:14
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




@xjc0c0 - stiu si de ambreiaj!Este inclus in proiect! Si stiu ca acei cai nu sunt obtinuti doar din 2-3 piese schimbate si 4 stickere F1 Team.

@tuner - stiu,am luat in calcul fiecare detaliu al intercoolerului - am gasit un model ce si l-au pus 2 prieteni pe Golf 4 si in total a costat 1500 ron. Uite ca la 1.9 dCi si 2.2 dCi nu m-am gandit. Sunt unii ce vehiculeaza ca ar fi montat turbina de VAG 2.5 TDI smile.gif) desi imi e greu sa cred. Inca nu am vazut ... dar ma mai documentez pana una alta.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AnduCT
post 1 Jul 2011, 23:24
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 4 April 09




Interesant, ia in calcul faptul ca asta de 82 cp ca si a mea nu are geometrie variabila si trebuie pusi niste senzori si chiar merge. Poti pune turbina de 1.9 dci sau de la 1.9 tdi ca merge lejer, problema o sa fie la ce injectoare ai pus? AI pus din alea stock de 82 cp sau altceva? Ambreiaj sincer caut si eu si pana acum nu am gasit nimic sa se potriveasca, ia in calcul schimbarea cutiei de viteze pt ca asta nu rezista, pune in 6 trepte de pe 1.9 dci + intercooler marit + cum a zis colegu tubulatura( fiecare grad in plus inseamna un cal pierdut). Poate ne tii la curent cu modificarile.


--------------------
Renault CLIO V E-TECH 2021 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRyS`
post 23 Jul 2011, 21:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




Salut!

Pentru moment ... motorul e bucatele bucatele bucatele! Sa vedem ce putem face din el si putem schimba! Ca in ultimul timp, asa cum am scris si pe un topic dedicat uleiului ... cred ca am facut o prostie folosind ulei de BMW pe RENAULT!! Poate chiar si pistoanele le voi schimba!

Si ... mai am o cutie cu 6 trepte in service,ma uit la ea si ... sa vad ce e de capul ei!

Injectoare sunt tot cele stock refacute TUR-RETUR cu "elemente" de la Delphi din Iasi.

Intercooler + tubulatura sunt in service ... stau si asteapta ... sa fie urcate dar am nevoie si de spoiler nou (ceva RS) sau ... as prefera sa mai tai din cel de acum sa vad cum iese!

Injectoare, sa vad ce mai gasesc pe la Delphi! Un coleg spunea sa le pun pe cele de pe 1.5 dCi 105 CP + pompa Siemens ... un ECU se gaseste!

Nu ma grabesc, timp este ... desi pe 4 August sunt curse la Floreni, Vatra Dornei si sunt amator sa ma bag cu dCi-ul la omorat TDI-uri sau DTI-uri!


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRyS`
post 29 Jul 2011, 20:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




Azi am facut PRAF,dar PRAF motorul (80% cred ca e dus) alaturi de ambreiaj ... revin cu detalii pe Luni - Marti cand il desfac sa vad ce e cu el!!! Si cred ca si injectoarele!!!

Am mers cu INJECTION FAULT peste 200 km ... nu se mai stingea deloc!!! Dar "nu mi-a dat in nas deloc" doar...la intrarea in Iasi a cedat si s-a oprit! Si gata! smile.gif)


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10nu7z
post 30 Jul 2011, 01:01
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 10 September 09
From: If-Illfinois




Am si eu un clio 2 ,cred ca tot motorul ala e, si ma batea gandu' sa ii mai dau ceva cai "frumosi" dar cred ca o las asa biggrin.gif ... Bafta cu a ta in continuare !


--------------------
Renault Laguna II 2007 1.9
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRyS`
post 8 Aug 2011, 13:12
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




Pe scurt: renunt la ideea de a mai avea un Megane "FRUMOS" !!! Renuntz la ideea de a mai baga bani intr-un cadravu !!! Il voi face cat sa mearga normal,il voi face cu piese SH de prin dezmembrai si cu ambreiaj nou STOCK + garantie si garantie pe caseta de directie,amortizoare & CO,softul original si altele si la vandut cu el! 3000 E negociabil! Numai sa scap de un vis urat ce am vrut sa il fac frumos! laugh.gif Asta este!


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Postelnicu Dragos
post 31 Mar 2017, 07:33
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 December 16




Păcat. Cu cat entuziasm am început sa citesc modificările aduse, dar cu cat ma afundam mai tare în citit și în imaginea pe care o aveam în cap, cu atât am rămas ușor dezamăgit spre final de ceea ce se întâmplă. Păcat de nervi și timp investit.dar ti-ai făcut nebunia. Bravo! smile.gif 8

This post has been edited by Postelnicu Dragos: 31 Mar 2017, 07:34


--------------------
Renault Megane 2 1.5 82cp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lys
post 31 Jan 2018, 09:51
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31 January 18




Da, pacat... dar, ti-am luat eu locul biggrin.gif Megane II 85 caluti, l-am adus la 130 caluti si 250 nm. Deci se poate smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SEBASTIAN_RC
post 26 Feb 2018, 08:36
Post #14


ENG.


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 December 15
From: Pipera




QUOTE(CRyS` @ 29 Jul 2011, 20:32)
Azi am facut PRAF,dar PRAF motorul (80% cred ca e dus) alaturi de ambreiaj ... revin cu detalii pe Luni - Marti cand il desfac sa vad ce e cu el!!! Si cred ca si injectoarele!!!

Am mers cu INJECTION FAULT peste 200 km ... nu se mai stingea deloc!!! Dar "nu mi-a dat in nas deloc" doar...la intrarea in Iasi a cedat si s-a oprit! Si gata! smile.gif)
*



Asa se intmpla cand entuziasmul depaseste limita reala a ceea ce se poate face decent.
Nu stiu ce s-a intamplat la tine exact dar din ce ai povestit se pot trage anumite concluzii.
Este pacat ca ai fost un entuziast caruia cineva i-a spulberat visul. Asa se intmpla cand abordarile acestea pentru performanta sunt vazute dintr-un unghi ingust.
Nu trebuia sa se ajunga la asta, am vazut ca ai bagat bani , ai luat multe piese noi, mai ales injectoarele...
Nu vreau sa dau in Complete Chip, Dragos... sau altii , eu discut la modul general pentru a explica un principiu, nu invat eu pe nimeni, nu educ pe nimeni, doar ca trebuie schimbata mentalitatea in abordarea acestor proiecte atat din partea proprietarului cat si a tunerului.

Ai vrut putere dubla, foarte bine insa tunerul trebuia sa te pondereze si sa iti explice locig, bazandu-se pe cunostinte despre ce e vorba si ce se poate face, ce nu si costuri.
In mod cert se poate obtine putere dubla dar implica costuri serioase astfel incat sa obti o masina cat de cat fiabila. La un motor putem discuta de trei tipuri de eficienta:
- mecanica( aici prin modificarile aduse se influenteaza f putin)
- volumetrica( nu schimbi capacitatea, ramai cam tot pe acolo)
- termica( fortezi ca sa compensezi cresterea deci regimul termic este cel mai expus, in mod normal ai nevoie de alte interne, pistoane, injectoare cu rezistenta la temp inalta...)
Folosind piese de serie sansa sa functioneze in lung un astfel de motor care e exploatat in regim de forta este inexistenta,merge cateva teste dar cam atat si cedeaza cand iti e lumea mai draga, fapt care s-a si intamplat la o crestere destul de modesta de putere. De obicei primele cedeaza de la temperatura mai mare in camera de ardere injectoarele. Se deformeaza diuza si baga mai putin, mai mult, se blocheaza si e dezastru atunci. Sunt prea multi oameni care cred ca din biti pot gestiona totul, fara cunostinte solide de mecanica... priviti rezultatul.
Abordarea acestor proiecte e mult mai complexa si e important clientul sa stie ce buget vrea sa aloce proiectului iar tunerul sa stie sa utilizeze eficient acei bani.
Daca am fi avut niste biele foarte tari, pistoane indestructibile, injectoare de mare temperatura, o garnitura de chiulasa intarita e posibil ca masina sa fi mers si acum, dar in viata reala astea nu vin de la sine si trebuie sa sti sa gestionezi corect situatia sa menti echilibrul corect astfel incat sa nu afectezi fiabilitatea.
Asemenea situatii ne afecteaza in mod direct ca tuneri speriind piata si dand apa la moara gurilor rele.


--------------------
RENAULT 12TS 1977 / Spania
RACING CODE (chiptuning & dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turboshoet
post 11 May 2018, 09:56
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 May 18




Salut!

Dacă ai nevoie de ajutor cu turbosuflanta mașinii tale, te așteptăm cu drag la Turbo's Hoet!
Departamentele noastre întrunesc o gamă largă de standarde ISO. Acestea atestă calitatea turbosuflantelor recondiționate. Iar în ceea ce privește turbosuflantele noi, Turbo's Hoet este distribuitor al tuturor principalilor producători de turbosuflante. Aceasta înseamnă că în momentul în care comandați o turbosuflantă de la firma noastră, puteți fi siguri că aceasta a fost produsă în aceeași fabrică precum turbosuflanta originala a vehiculului dumneavoastră, având prin urmare o calitate optima.

Aruncă o privire pe site-ul nostru: https://www.turboshoet.ro

O zi senină! smile.gif


Attached thumbnail(s)
13239996_1023237311076248_1307278057808966053_n.jpg ( Size: 22.58k ) Number of downloads: 199


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 May 2018, 11:50
Post #16


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Turbo Gicu ... oare de ce te-ai apucat de SPAM-at pe aici ? ai citit putin regulamentul ?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:39
Dacia