Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Defectiune ciudata, Renault Clio Symbol 1.4L 16V 2001

SeSeBe
post 26 Apr 2019, 14:00
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 19 March 19
From: Iasi




As dori sa se fie redeschis topicul creat de mine acum 2-3 zile: Defectiune-ciudata-Clio

Nu am fost fost nepoliticos, nu am facut off-topic nu am jignit pe nimeni.

Am pus o simpla intrebare. Am crezut ca exista deja o lista cu continutul la fiecare fisier.

Sint membru pe mai multe forumuri si din Ro dar si din strainatate si nu am patit niciodata sa mi se inchida vreun topic si sa fiu blocat pt o simpla intrebare.
Am crezut ca acesta este scopul unui forum: sa pui intrebari si sa primesti raspunsuri si, la rindul tau, sa dai raspunsuri la intrebarile la care stii raspunsurile. Daca pe acest forum sint alte reguli va rog sa ma directionati spre regulament unde scrie ca am gresit.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 26 Apr 2019, 14:13
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Topicul a fost inchis pe motiv ca gasesti raspunsurile la intrebari pe forum.
Aici ai un exemplu la una din problemele tale: https://cse.google.ro/cse?cx=partner-pub-56...form+the+search
Si al 2lea exemplu: https://cse.google.ro/cse?cx=partner-pub-56...form+the+search
Teoretic toti cei care ti-au raspuns la primul topic au dat "apa la moara" inclusiv eu dar pentru mine daca topicul este formulat politicos atunci incerc sa dau un raspuns sau fac trimitere catre alte topicuri unde problema a fost discutata.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SeSeBe
post 26 Apr 2019, 14:36
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 19 March 19
From: Iasi




Multe dintre topicurile la care faci referire au fost deja citite de mine. Studiez netul, inclusiv acest forum, de peste o saptamina cautind rezolvarea problemelor masinii. Nu am intrat aici sa intreb dece fructueaza ralantiul pt ca deja am citit pe forum despre posibilele cauze.
Am luat decizia de a crea un topic nou tocmai pt ca nu am gasit in nici unul din topicurile studiate o problema identica.
Mai peste tot se face referire la tratarea individuala a erorilor si nu am gasit o abordare de ansamblu a problemelor. Cum am spus si in celalalt topic, trebuie o abordare de ansamblu nu individuala a erorilor.
Ce treaba are tripla spate cu martorul dezaburire?
Sau dece se opreste motorul cind bag in marsalier dar nici macar nu apuc sa eliberez pedala? In acelasi timp la mersul cu fata in orice viteza motorul merge bine.

Fac depanare in electronica de peste 30 de ani iar de acolo am invatat ca trebuie sa cauti cauza initiala a defectiunii nu numai sa schimbi o componenta defecta si gata reparatia.

This post has been edited by SeSeBe: 26 Apr 2019, 14:38


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 26 Apr 2019, 15:13
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(SeSeBe @ 25 Apr 2019, 03:18)
In acelasi timp este aprins partial martorul indicator pt dezaburire. La intrarea in marsalier martorul se aprinde mai intens.
Martorul semnalizare dreapta este aprins partial fara a clipi. La activarea semnalizarii dreapta martorul clipeste aparent normal (nu stiu daca se stinge complet dar asa da impresia) dar sunetul este rapid ca si cum ar fi ars unul din becurile de semnalizare dar toate sint bune.
In acelasi timp luminile din stopul dreapta spate se comporta ciudat ca si cum ar lipsi o conexiune de masa, stingindu-se partial celelalte becuri din stop la aprinderea becului de semnalizare.
*


Asta a fost scris de tine in topicul anterior. Daca stai si pui cap la cap si citesti ceea ce am gasit mai sus cu functia search vei vedea ca este problema cu conexiunea electrica, mai exact minus/masa.
Astia ti-am recomandat:
[quote]Va trebui sa verifici toate punctele de masa/minus ale masinii. Incepi in compartimentul motor pe langa baterie.
Verifica incarcarea bateriei/alternatorul, verifica bateria sa fie buna, contacte slabite la alternator, borne baterie slabite.
In general problema descrisa de tine tine de minus.
Ar mai fi un fir gros de minus dar nu stiu unde, sub baterie sau ....? Asteapta raspuns si de la alti cologi pentru asta.
Cat despre motor si relanti, motor pas cu pas, reglare culbutori...le gasesti pe forum.[quote]
Iar orpirea motorului si relatinul scazut, la fel vezi linkul de mai sus, pune cap la cap si iti vei da seama ca este o clapeta de curatat si un motoras pas cu pas de adresat.
Ti-am zis si de ceva reglaj culbutori, avand in vedere ca masina are instalatie pe gaz.

This post has been edited by RazvanF: 26 Apr 2019, 15:17


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:46
Dacia