Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce obligatie are vinovatul?, Dupa completarea amiabilei

luck33ro
post 29 Dec 2014, 14:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Totul e relativ. Depinde insa de cata nevoie ai de permis de obicei... happy.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 29 Dec 2014, 14:33
Post #32


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




Intr-o perioada ca asta, de sarbatori cand lucrul cu publicul este restrans, sa zicem ca ai un eveniment cu unul din cealalta parte a tarii. Inchei amiabila urmand ca intr-un timp cat mai scurt sa mergi la asigurator pt evaluare/reparatie.
Si evaluatorul daca are pretentia sa vada si masina cealalta, omul acela tre' sa strabata juma de tara pt aceasta? Cam ......


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,2 16v E5N/08-2012 - BV 29 --H
ex:Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) - BV 29 --H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 29 Dec 2014, 18:15
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




lasa ca au auzit si ei de telefon, email, viber...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Dec 2014, 09:55
Post #34


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Hai bre ca ai inteles despre ce era vorba, era ca un fel de "dauna morala" pentru cel pe care il lasi fara masina pe timpul cat sta cu ea in service.

Ca se da, ca nu se da.....nu stiu ce sa zic....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 30 Dec 2014, 20:16
Post #35


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




deci de la 1 ian zic astia ca vin iar cu niste scumpiri la rca deoarece asf le`a impus societatilor de asigurare sa ramana pe piata numai daca au profit si au de gand sa scoata reducerile acelea acordate pe criteriile urmatoare: varsta,vechime permis,pensionar,copii, clasa bonus etc..
deci in ianuarie cred ca duc cazanu` la remat ca nu se mai poate

p.s: am platit pe 6 luni 180 lei asigurarea si n`am de gand sa dau mai mult de 200 lei



--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Dec 2014, 20:27
Post #36


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(maru @ 30 Dec 2014, 20:16)
p.s: am platit pe 6 luni 180 lei asigurarea si n`am de gand sa dau mai mult de 200 lei
*


Si ai tupeul sa te vaiti?
biggrin.gif

This post has been edited by vallixx: 30 Dec 2014, 20:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 30 Dec 2014, 21:09
Post #37


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




pai e cam mult zic eu pt un cazan de dacie si mai ales ca mi`a ajutat bunu` D-zeu si n`am avut niciun eveniment cu vinovatie de mai bine de vreo 15 ani..


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Dec 2014, 21:33
Post #38


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(maru @ 30 Dec 2014, 21:09)
mi`a ajutat bunu` D-zeu si n`am avut niciun eveniment cu vinovatie de mai bine de vreo 15 ani..
*


Pentru CMN ai donat ceva?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Dec 2014, 22:59
Post #39


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




A donat, dar putin. Din cauza asta a avut evenimente fara vinovatie. Produse din voia Domnului.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 31 Dec 2014, 15:06
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(vallixx @ 29 Dec 2014, 01:58)


Kosfunny: tu zici ca constatarea amiabila este ilegala? Adica pe baza ei nu este legal sa repari avaria? Personal ma cam indoiesc, dar nu te contrazic pentru ca nu stiu, dar mi se pare ciudat.
Pentru ce se ofera si aceasta varianta daca legal tot la politie trebuie sa declari si sa faci constatare?
*



Formularul de amiabila se incheie de preferat la fata locului , fiecare completeaza ce are de completat si isi ia cate o parte . Nu conteaza care ia originalul . Apoi protagonistii isi vad de drum daca masinile sunt deplasabile si nu mai au obligatia de a se prezenta la Politie.
Ulterior aceste formulare trebuie depuse la asigurator . Vinovatul la asiguratorul lui , unde completeaza o declaratie mai amanuntita in genul celei de la Politie , i se constata avariile si i se emite un DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE in baza caruia acesta isi poate repara legal masina.
Pe cealalta parte, pagubitul se poate duce cu exemplarul lui la asiguratorul sau de bunuri (Casco) sau la asiguratorul vinovatului. La fel va da o declaratie, se vor constata avariile , i se va intocmi si acestuia un DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE plus NOTA DE CONSTATARE A AVARIILOR. Cu aceste doua acte se prezinta la service pentru a-si remedia avariile. Ulterior se depun la dosarul de dauna celelalte acte necesare despagubirii.

Asta este procedura legala !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianV.
post 6 Jan 2015, 22:35
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 6 January 15




QUOTE(zfmflorin @ 29 Dec 2014, 14:33)
Intr-o perioada ca asta, de sarbatori cand lucrul cu publicul este restrans, sa zicem ca ai un eveniment cu unul din cealalta parte a tarii. Inchei amiabila urmand ca intr-un timp cat mai scurt sa mergi la asigurator pt evaluare/reparatie.
Si evaluatorul daca are pretentia sa vada si masina cealalta, omul acela tre' sa strabata juma de tara pt aceasta? Cam ......
*



In aceste cazuri atat pagubitul cat si vinovatul merg la sucursala locala a asiguratorului RCA de care apartine fiecare , pentru declaratii si poze , urmand ca cei de la sucursale sa ia legatura intre ei si sa completeze dosarul de dauna cu declaratii, poze si copii acte.
Unii dintre constatatori folosec rigla gradata ( sau chiar o ruleta clasica) de masurare atunci cand fac poze pentru a determina aproximativ inaltimea la care are loc contactul intre masini , ramanand ca cei de la lichidari sa compare rezultatele masuratorilor si sa decida daca evenimentul a fost declarat asa cum s-a petrecut in realitate.
Cand s-a introdus acest Constat amiabil a fost o perioada cand nu se cerea prezenatrea ambelor masini la constatare , dar datorita faptului ca au "explodat" fraudele s-a recurs la aceasta masura.
Inca o consecinta a acestei perioade de "haiducie" este si introducerea claselor de bonus-malus care au darul sa tempereze "combinatiile".

6 Jan 2015, 23:20:
QUOTE(Diac @ 4 Dec 2014, 18:51)
Mie mi-a cerut sa vina si vinovatul desi aveam pv de la politie. Ca poate aveam eu o combinatie cu ala de la rutiera.
*



Ala care ti-a cerut sa vina si vinovatul daca te-ai dus cu acte de la politie insemna ca era vreun "pelican" din asta angajat pe pile sau pe 10mil/luna caruia ii tremura curu de frica.
In cazul in care vii cu act de la politie deja vinovatia este stabilita si este trecuta in Procesul Verbal , avariile sunt consemnate in Autorizatia de reparatie, si in general cei de la politie fac copii si dupa actele vinovatului.
Adica sunt intrunite toate conditiile pentru deschiderea unui dosar de dauna.



This post has been edited by AdrianV.: 6 Jan 2015, 23:20


--------------------
Mercedes Vito 115 2005 mixt - B62NBJ
Adrian Vatamaniuc
0727.883.438
adrian1964ro@gmail.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 7 Jan 2015, 14:06
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Asta nu inseamna ca asiguratorul nu poate sa isi rezerve dreptul de a face cercetari suplimentare !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 21 Jan 2015, 00:30
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Dacă am avut un incident si am dat pagubitului copie de pe RCA, asigurarea rămâne valabilă? Trebuie cumva reîntregită ca la CASCO?


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 21 Jan 2015, 01:56
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




Manuel, nu se face reintregire la RCA smile.gif


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianV.
post 21 Jan 2015, 22:15
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 6 January 15




In "raposatul" Ordin 14 , la Cap.V , art.36, alin.3, zicea asa :
"Asigurătorul RCA poate desfăsura investigaii privind producerea
accidentului, în condiiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări
efectuate de autorităile publice. "
In noul Ordin 23 , Cap.II , Sectiunea 6 , art.37 , alin 3 , spune cam acelasi lucru :
"Asigurătorul RCA poate desfășura investigații privind producerea accidentului, în termenul prevăzut la alin. (1), în condițiile în care acesta nu face obiectul unor cercetări efectuate de către autoritățile publice competente, aflate în curs de desfășurare."
Asta insemna ca, atunci cand vii cu unul din cele 2 acte(proces verbal de constatare sau Anexa 2 ) de la o autoritate publica competenta (politie) asiguratorul NU mai are ce sa cerceteze , pentru ca NU se poate substitui unei autoritati publice.
Asta insemna ca atunci cand vreun ametit de inspector constatator incearca sa va puna sa semnati ca ati luat la cunostinta de perioada de 3luni necesara cercetarilor suplimentare , scoateti frumos din buzunar cele ce v-am scris mai sus , il scoateti la tabla , si il puneti sa scrie de 100 de ori unul din paragrafele de mai sus. Il chemati si pe coordonatorul lui ( sau sef de serviciu, sau ce titulatuta o avea in compania aia ) si ii mai puneti sa recite de inca 100 de ori , tinandu-se de mana ca la gradinita, pe doua voci.
Indiferent de asigurator si de ce "combinatii" au ei cu service-urile , dupa verificarea actelor , efectuarea de poze si masuratori , reconstituire accident , inspectorul are obligatia sa va aduca la cunostinta lista elementelor avariate din accident , precum si a solutiilor tehnologice adoptate pentru fiecare in parte , iar in final trebuie sa va inmaneze nota de constatare.
Fiecare client este liber sa aleaga service-ul unde face reparatia masinii; nimeni nu-i poate impune acest lucru, sub nici un motiv.

La polita RCA se aplica sistemul de bonus - malus , si se face o statistica dupa combinatia serie sasiu masina cu CNP sofer.
Art. 60. - Sistemul bonus-malus este format din categoria de bază B0, 14 clase de bonus și 8 clase de malus. Clasa B0 este clasa atribuită unui asigurat nou, fără istoric în asigurare.



--------------------
Mercedes Vito 115 2005 mixt - B62NBJ
Adrian Vatamaniuc
0727.883.438
adrian1964ro@gmail.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 22 Jan 2015, 12:30
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Mai omule nu te supara pe pe mine dar chiar nu iti mai permit sa debitezi ineptii in spatiul public ! Din cauza unora ca tine pierd o gramada de timp sa demontez mituri create in mintea pagubitilor care care nu cunosc bine legea si se ghideaza dupa vorbele unora sau altora mai putin avizati . Nici nu ma mir ca nu iti mai gasesesti de munca ca inspector de daune . Acum vad ca ai devent expert in legislatie sau cel putin asa crezi dar te rog sa nu mai interpretezi legile si normele de unul singur ci te sfatuiesc sa mai consulti cativa si cativa juristi in domeniu.

Stimati colegi care sper sa nu cititi printre randuri, interpretarea articolelor mentionate mai sus de domnul de mai sus este total gresita .
Se face o mare confuzie intre termeni ! CONSTATARE cu CERCETARE !
Politia Rutiera in momentul cand vin doi protagonisti ai unui accident rutier cu masinile lovite la biroul de CONSTATARI , acestia dau niste DECLARATII PE PROPRIA RASPUNDEARE (mentiune pe care o gasiti si in coltul din dreapta sus al formularului tip al declaratiei) si in baza acestor in baza acestor declaratii AGENTUL DE POLITIE constata a cui este vinovatia. Apoi vizualizeaza avriile fiecarei masini si le consemneaza in AUTORIZATIA DE REPARATII . Vinovatului i se intocmeste PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE .
Totodata , agentul de politie nu are calitatea de EXPERT TEHNIC , el nu poate concluziona daca accidentul este real sau nu si nici daca unele avarii fac parte sau nu din dinamica accidentului. Bine, excludem situatiile clare cand de ex masinile sunt lovite frontal si i se cere acestuia sa consemneze si avarii in cu totul alta zona .
In concluzie si in cazul in care accidentul a fost protocolat de Politia Rutiera in baza unui proces verbal de sanctiune asiguratorul isi poate rezerva dreptul sa faca propriile cercetari in cazul in care are dubii privind veridicitatea celor declarate de protagonistii accidentului sau avariile nu corespund dinamicii producerii evenimentului . In acest caz daca exista probe care sa conteste declaratiile sau expertiza tehnica in care este combatuta dinamica prezentata de protagonisti , asiguratorul isi poate rezerva dreptul sa refuze despagubirea pe cale amiabila, asteptand o eventuala hotarare a unei instante de judecata .

Articolul pe care il dezbatem aici , prin sintagma nu face obiectul unor cercetări efectuate de către autoritățile publice competente, aflate în curs de desfășurare. se refera la cazurile in care vinovatia si/sau imprejurarile accidentului eventual si dimensiunea pagubei nu au fost inca stabilite . In acest caz asiguratorul isi poate rezerva dreptul de a astepta finalizarea acestor CERCETARI , chiar daca acestea dureaza si peste 3 luni de zile .

This post has been edited by kosfunny: 22 Jan 2015, 12:39


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 23 Jan 2015, 20:46
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(kissfm @ 21 Jan 2015, 02:56)
Manuel, nu se face reintregire la RCA smile.gif
*


Mersi!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Feb 2015, 17:14
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti






daca cel implicat in accident, vinovatul, refuza sa se duca la asiguratorul lui pentru constatare, ce se poate face? dupa cat timp asiguratorul poate fi obligat sa dea drumul la reparatie/accept de plata?

bafta.



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 2 Feb 2015, 19:36
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




In termen de 3 luni de la avizarea daunei asiguratorul este obligat sa comunice o oferta de despagubire sau sa motiveze un eventual refuz la plata .



--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 9 Feb 2015, 13:10
Post #50


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Pe mine m a lovit o ''tuta'' in spate si datorita faptului ca m a enervat (a tot incercat sa amane intocmirea amiabilei pentru o saptamana), am refuzat amiabila... m am prezentat la politie si s a intocmit procesul verbal. Evident ca ''tuta'' a fost sfatuita de cineva sa nu mi lase la Politie copie dupa RCA atunci cand s a prezentat. Ulterior eu m am prezentat la societatea ei de asigurare cu PV de la Politie si au deschis dosarul de dauna evident dupa ce au comentat ca le trebuie copie dupa rca ul vinovatului, doar ca politistul isi cunostea meseria si a pus o sa scrie pe PV ca ''n are obiectii'' (fapt care m a ajutat in deschiderea dosarului de dauna si n a mai fost nevoie de copia ei dupa RCA)... nu s a pus problema s o mai cheme si pe ea pentru reconstituire sau alte faze de genul asta. M au trimis in reprezentanta sa mi vopsesc bara spate si aia a fost.

L.E.: si am mai avut o dauna cu unu' care lucra la o companie care in caz de accident(TNT parca), blocheaza masina in parcul lor pentru 3 saptamani... cum s o mai duci la asigurator sa constate dinamica accidentului si sa faca reconstituire? Doar ca eu in momentul imediat urmator accidentului, m am dat jos din masina si am facut poze din toate unghiurile posibile cu masinile asa cum erau ele accidentate in intersectie... fapt care m a ajutat sa ma despagubeasca fara sa mai faca reconstituirea. wink.gif

This post has been edited by solidconvert: 9 Feb 2015, 13:15


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 9 Feb 2015, 13:37
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Primul care trebuie sa isi ia toate masurile de precautie pentru ca dosarul de daune sa decurga bine este chiar pagubitul ! Trebuie sa faci tot posibilul ca firma de asigurari sa nu aiba de ce sa se agate pentru a tergiversa dosarul .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:51
Dacia