Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Chemare in instanta, accident auto, Chemare in judecata in calitate de intervenient

sk0rpion
post 1 Oct 2013, 18:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Buna ziua,
In data de 19.10.2012 am produs un accident auto incheinduse la data respectiva cu o constatare ambiabila. Societatea de asiguratoare a mea: City Insurance iar societatea de asigurare a victimei Astra. La data respectiva am completat la Porche din aviatorilor constatarea amiabila unde sa facut si poze la masini. Inainte de completare am vorbit la telefon cu un reprezentant de la firma de asigurari de unde aveam polita (city insurance) care mi-a spus ca este ok daca se completeaza acolo si ca nu este nevoie sa ma duc la ei. Acum dupa aproape 1 an am primit un plic de la judecatoria sectorului 1 in care imi cere sa depun intampinarea intr-un dosar specificat.

Atasata este si o cerere de chemare in judecata de unde citez "Sc asigurare - reasigurare astra s.a. cu sediul...... prin cabinetul de avocatura...... in contradictoriu cu pârâta societate de asigurare - reasigurare City Insurance cu sediul..... cu citarea, in calitate de invervenient fortat , a persoanei vinovate de producearea accidentului (eu) in temeiul dispozitiilor art 54 din L 136/1995 formulam prezenta:
Cerere de chemare in judecata prin care va solicitam ca, prin hotararea pe care o veti pronunta, sa obligati parata societate de asigurare-reasigurare City Insurance la plata sumei de 12.616,86 LEI, la plata penalitatilor precum si la plata cheltuielilor de judecata ocazionate de prezenta cauza avand in vedere urmatoarele motive:
In data de 19.10.2012 persoana (eu) conducand autovehiculul cu nr B-589-dan a produs din culpa sa un accident de circulatie astfel cum rezulta din constatarea amiabila de accident. in urma accidentului a fost avariat auto marca seat leon asigurat CASCO la societatea noastra cu polita ..... in baza careia am platit despagubirea cuvenita in cuantum de 12.579.12 lei astfel cum rezulta din extrasul de cont si actul de evaluare a pagubelor si stabilire a despagubirilor.
Prin plata despagubirii in termenul dispozitiilor art. 2210 din NCC, astra se subroga in drepturile asiguratorului sau CASCO, fiind indreptatita sa recupereze suma achitata de la asiguratorul de raspundere civila al persoanei vinovate de producerea accidentului.
Astfel potrivit dispozitiilor art. 49 din L136/1995 suma platita drept despagubire urmeaza a fi recuperata de la parata, intrucat detinatorul auto B-589-DAN al carui conducator se face vinovat de producerea accidentului, avea incheiata asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru pagube cauzate tertilor prin accidente de autovehicule la societatea de asigurare - reasigurare City Insurance,
Cererea de despagubire a fost inregistrata la societatea de asigurare-reasigurare City Insurance. Parata societate de asigurare-reasigurare city insurance nu a formulat niciun fel de obiectiune cu privire la suma solicitata.
"


Am primit copii dupa toate actele (permis, taloane, asigurari, facturi,) si cererea prin care astra a depuso la City Insurance si le cere bani, si inca o hartie in care scrie "In dovefirea prezentei actiuni va solicitam incuviintarea proei cu inscrisuri precum si a oricaror alte probe a caror necesitate ar reiesi din dezbateri.Depunem prezenta cerere de chemare in judecata in 3 exemplare in vederea comunicarii atat paratei city insurance cat si intervenientului fortat.Solicitam judecarea cauzei si in lipsa. Timbram prezenta cerere cu suma de 868.01 lei."

Acum ce trebuie sa fac eu? trebuie sa ma duc la judecatorie sau trebuie sa platesc ceva?
E prima data cand mi se intampla si nu stiu ce sa fac. Daca a mai patit cineva asa va rog sa-mi spuneti cum sa solutionat.


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Oct 2013, 19:00
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In prima faza mergi la un avocat ca te lamureste el de demersurile necesare.
Tu esti cam la "mijloc" intre cele 2 societatii de asigurare....parerea mea.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 1 Oct 2013, 21:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Vezi ca era un topic mai vechi deschis parca de userul argon exact cu aceeasi problema. Da-i un pm sa-ti dea detalii sau linkul catre acel topic.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 1 Oct 2013, 23:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




am primit si eu o citatie de genul ala , m-am uitat , si am pus-o intr-un sertar . pina acum nimic (a expirat termenu din mai)


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Oct 2013, 16:52
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




http://www.reno.ro/index.php?showtopic=200...dpost&p=3241766 vezi pe aici ce am facut, ulterior dupa cateva luni am primit rezultatul in posta, adica a platit Astra pana la urma. Eu zic ca nu are rost sa te cheltui cu un avovat, pentru ca lucrurile sunt cat se poate de clare in favoarea ta.

This post has been edited by argon: 2 Oct 2013, 16:53


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Oct 2013, 11:48
Post #6


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(sk0rpion @ 1 Oct 2013, 19:50)
La data respectiva am completat la Porche din aviatorilor



nedumerire.gif
asta ce marca e?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 3 Oct 2013, 14:30
Post #7


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




era clar ca se referea la Porsche Aviatiei unsure.gif


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 4 Oct 2013, 08:14
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




QUOTE(argon @ 2 Oct 2013, 16:52)
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=200...dpost&p=3241766  vezi pe aici ce am facut, ulterior dupa cateva luni am primit rezultatul in posta, adica a platit Astra pana la urma.  Eu zic ca nu are rost sa te cheltui cu un avovat, pentru ca lucrurile sunt cat se poate de clare in favoarea ta.
*


Ok, si daca trimit intampinarea mai trebuie sa trimit si toate hartoagele care le-am primit de la ei? Am primit copii dupa toate actele + o copie dupa o lista cu mai multe dosare care trebuia despagubite de City Insurance printre care si dosarul meu.

QUOTE(Sudsemnatu @ 3 Oct 2013, 14:30)
era clar ca se referea la Porsche Aviatiei  unsure.gif
*


Exact Porche Aviatiei, scuze


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Oct 2013, 09:49
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu trebuie sa trimiti nimic, doar intampinarea, tot maldarul ala ce l-am primit si eu a ajuns la gunoi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 4 Oct 2013, 10:09
Post #10


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(sk0rpion @ 4 Oct 2013, 09:14)
Exact Porche Aviatiei, scuze




doh.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 10 Dec 2013, 22:57
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Revin cu un update, dupa ce am depus atunci intampinare primesc acum citatie sa ma prezint pe 29 ianuarie citez "Sunteti chemat in aceasta instanta, camera ......in data de .... in calitate de intervenient fortat, in proces cu S.C. asigurare reasigurare astra s.a. in calitate de reclamant.

NU inteleg pentru ce am mai primit citatia asta cand am specificat pe intampinare sa se judece in lipsa mea, si de ce numai apare firma city insurance la care aveam eu RCA-ul


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 20 Dec 2013, 12:23
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Nu a mai primit nimeni citatie dupa ce a trimis intampinarea?


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 25 Dec 2013, 00:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Relax, tu ca intervenient fortat ai practic aceleasi drepturi ca si paratul sau reclamantul, poti administra probe, etc... Asa ca judecatorul doreste sa fii un om informat, poate doresti sa-ti folosesti drepturile de parte in proces.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Epurasul
post 25 Dec 2013, 07:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 21 December 13




Nu te agita prea tare scrie o recomandata în care atașezi copia după constatarea amiabila și o noua hârtie în care spui cum ca nu dorești sa te prezinți încât ai avut rca făcut la ...cu data de ...etc dar sa fie recomandata și sa specifici nr de dosar pe plic și ăsta e tot


--------------------
Dacia Logan 2013 Laureat - CT68EPR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 26 Dec 2013, 14:07
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Stiu dar de ce in citatie numai apare nimic despre parata, adica societatea la care am avut eu incheiat RCA-ul, asta ma da pe mine peste cap


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 28 Jan 2014, 15:20
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Maine o sa ma prezint la tribunal, cum nu am intrat niciodata intr-o sala de judecata as cam avea nevoie de ceva sfaturi, pot solicita sa nu ma mai cheme la urmatorul termen sau se poate solutiona de la primu termen de acum?


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Jan 2014, 17:08
Post #17


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cand esti chemat la "bara" spui tot ce doresti.....inclusiv doleanta cu prezentarea personala.
Solutionarea nu este chiar asa rapida....mai dureaza pana la final!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 28 Jan 2014, 18:58
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Si cand te intreaba trebuie sa te rezumi doar la ce e pe amiabila sau sa povestesti tot ? pentru ca eu atunci am completat amiabila si am plecat , un idiot de la firma de la care aveam eu asigurarea mi-a spus la telefon sa completez amiabila si atat, ca nu e nevoie sa sa ma duc pentru constatare, din pacate numai tin minte cum il chema.


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 28 Jan 2014, 23:43
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(sk0rpion @ 28 Jan 2014, 16:20)
Maine o sa ma prezint la tribunal, cum nu am intrat niciodata intr-o sala de judecata as cam avea nevoie de ceva sfaturi, pot solicita sa nu ma mai cheme la urmatorul termen sau se poate solutiona de la primu termen de acum?
*



sa te uiti pe usa salii, ar trebui sa fie afisate cazurile. cauta-ti cazul tau si retine numarul lui de ordine.
la inceput se iau "amanarile", deci fii pe faza, poate vreuna din celelalte parti doreste un nou termen (sa nu stai degeaba pe acolo).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 29 Jan 2014, 12:39
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Am fost la judecatorie, judecatoarea mi-a spus ca nu era nevoie sa ma prezint ca nu sunt pretenti asupra mea dar daca doresc sa aduc probe sau altceva pot sa o fac, am cerut conform intampinari depuse anterioar sa respinga orice actiune fata de mine. City insurance nici nu sa prezentat, nici nu a contestat dosarul, dar nu a platit absolut nimic, avocata de la astra a cerut toate daunele de la city insurance si a ramas ca azi se pronunta in privinta dosarului.

This post has been edited by sk0rpion: 29 Jan 2014, 14:05


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jan 2014, 12:41
Post #21


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Asa fac, nu se prezinta, chiar daca le baga penalitati peste penalitati pentru fiecare zi de intarziere, ii doare in bascheti.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 29 Jan 2014, 12:47
Post #22


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Normal , daca au bani..


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 29 Jan 2014, 14:04
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




pai da, si cu penalitatile alea se ajunge intr-un an la o suma de depaseste valoarea autovehicului nou, poate pe urma sa se intoarca ceva impotriva mea? ca mie ca astia fac apel desi nici nu i-a interesat de dosar pana acum.


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 28 Feb 2014, 08:14
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Si solutia data de judecatorie :

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obliga parata la plata sumei de 12579,12 lei reprezentand despagubiri si la plata penalitatilor de intarziere in cuantum de 0,1% pe zi de intarziere aferente debitului, de la data de 10.05.2013 si pana la data achitarii efective a sumei. Obliga parata la plata cheltuielilor de judecata in suma de 1873,01 lei reprezentand taxa de timbru, timbru judiciar si onorariu avocat redus la 1000 lei. Cu apel in 30 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre 1681/2014 05.02.2014


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 26 Mar 2014, 17:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




QUOTE(espacern @ 28 Jan 2014, 17:08)
Solutionarea nu este chiar asa rapida....mai dureaza pana la final!

@+
*



Si mare dreptate ai avut, acum astra a facut apel la decizia de reducere onorariu avocat, si sunt chemat de data asta ca INTIMAT la tribunalul Bucuresti, deci gata cu judecatoria sector 1, deci aviz celor care se gandesc ca fac asigurarea cea mai ieftina ca nu sunt pentru ei, e uite cum te plimba asigurarile ieftine care nu sunt pentru tine, nu mar mira acum sa se rejudece tot cazul de la inceput...

Si acum ce inseamna intimat... definitia este urmatoarea:

"Parte intr-un proces care se afla in situatia unui parat in caz de recurs sau in alta cale de atac. Persoana impotriva careia se declara recursul." ,
si din asta ce sa inteleg ? ca astra vrea sa platesc eu diferenta si costurile de judecata ce vor urma?

This post has been edited by sk0rpion: 26 Mar 2014, 17:47


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 26 Mar 2014, 20:01
Post #26


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cred ca este o greseala la mijloc! Trag de timp!
Nu ai cum sa devii intimat, ca doar nu tu ai fost cel care ai solicitat plata cheltuielilor cu avocatul! ... sau ai cerut?!
As fi fost curios sa citesc toata acea "decizia de reducere onorariu avocat" la care se face trimitere!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 26 Mar 2014, 20:12
Post #27


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Urasc companiile astea de asigurare de doi lei.

City Insurance vad ca e la acelasi nivel cu carpatica, daca nu cumva mai jos.

This post has been edited by 4x4: 26 Mar 2014, 20:13


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 26 Mar 2014, 22:01
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Partile in recurs se numesc "recurent" (cel care formuleaza recursul) si "intimat"(adversarul).

Asadar Astra a fost reclamantul la fond si cel care a declarat si recursul, adica este "recurent reclamant".
City Insurance este "intimat parat".
Pozitia ta procesuala este de "intimat intervenient".


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 26 Mar 2014, 23:20
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




QUOTE(adi_ar @ 26 Mar 2014, 20:01)
Cred ca este o greseala la mijloc! Trag de timp!
Nu ai cum sa devii intimat, ca doar nu tu ai fost cel care ai solicitat plata cheltuielilor cu avocatul! ... sau ai cerut?!
As fi fost curios sa citesc toata acea "decizia de reducere onorariu avocat" la care se face trimitere!
*



O sa scriu maine pe seara, abia acum am ajuns acasa si trebuie sa caut maine toate hartiile si cu decizia si tot, in prima intampinare am scris ca la data producerii accidentului aveam incheiata o polita de asigurare valabila la firma de asigurari .......si conform legi (care era ca nu o tin minte) plata daunelor si cheltuielile de judecata trebuiesc achitate de city insurance , si am cerut judecarea mea in lipsa, da tot ma chemat si m-am dus, judecatoarea mi a explicat clar ca nu are nicio acuza formulata impotriva mea si ca calitatea mea este de intervenient si a trebuit doar sa zic daca am produs sau nu accidentul, si ma intrebat daca am si eu ceva de cerut si am zis ca nu, deci eu nu am cerut nimic.

QUOTE(Lex Luthor @ 26 Mar 2014, 22:01)
Partile in recurs se numesc "recurent" (cel care formuleaza recursul) si "intimat"(adversarul).

Asadar Astra a fost reclamantul la fond si cel care a declarat si recursul, adica este "recurent reclamant".
City Insurance este "intimat parat".
Pozitia ta procesuala este de "intimat intervenient".
*



Stiu dar uite ca nu scrie nimic de intervenient ci decat de intimat, si numai apare city insurance pe citatie, cred ca cel mai bine o sa le fac maine poze si o sa le urc aici

This post has been edited by sk0rpion: 26 Mar 2014, 23:25


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 27 Mar 2014, 01:11
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Ia sa te uiti tu mai bine pe hartiile alea.

Esti intimat fortat. Si este apel, nu recurs.

Gasesti datele procesului tau pe Portalul instantelor de judecata, AICI
Doar introduci in caseta nr. de dosar de la Judecatoria Sector 1 sau numele tau si ajungi la pagina dosarului, unde gasesti toate informatiile despre parti, termene, solutii, etc.




--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:47
Dacia