Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Kadjar

magyari
post 5 Jul 2017, 10:47
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 4 August 05
From: Tg-Mures




Mi s-a comunicat sa duc masina la service, va fi stropita cu apa si cineva va urmari daca se infiltreaza sau nu. Daca nu gasesc problema, voi fi obligat la plata cheltuielilor ocazionate.

In aceste conditii din pacate nu vad rostul sa-l duc la service, mai bine o tin si urmaresc, sa vad ce se intampla.....

Chiar ma asteptam la ceva mai serios, pentru asta nu are rost sa o duc, ma distrez cu ea si o inund pana gasesc problema.... sad.gif


--------------------
Renault Kadjar 2017, Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 5 Jul 2017, 11:43
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Ai verificat daca se face balta sub mașină după ce folosești ac?


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poiuytr
post 6 Jul 2017, 10:24
Post #213


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 16
From: Ploiesti




Cauta alt service! Eu la 5-6 prezentari in garantie o singura data nu au gasit cauza si nu au cerut nici un ban. La doua interventii nici macar nu am primit acte.


--------------------
renault kadjar 1.5 dci Life 2016 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magyari
post 7 Jul 2017, 06:59
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 4 August 05
From: Tg-Mures




Intre timp m-a ajutat foarte mult postarea colegului, intr-adevar cel mai probabil este vorba de acel furtun care se infunda sau ma rog, acolo sunt probleme. Ideea este ca imediat dupa am testat masina, am lasat vreo 10-15 minute cu aerul conditionat pe low, insa sub masina nu era nici macar o singura picatura de apa.

M-am dus la alta reprezentanta unde am fost programat pentru azi. Acolo am inteles ca stiau de problema oarecum, intrucat si o masina de testdrive avea aceasta problema.

Deci cu alte cuvinte am fost mintit de cei de la vocea clientului, au fost stocuri intregi rechemate, au fost masini de testdrive si ei sustineau ca nu exita aceasta problema la nici un Kadjar si ca am lasat eu geamul deschis..... asta m-a enervat + atitudinea celuilalt dealer care "daca nu gasea cauza" ma punea sa platesc eu. Sper sa fie chiar asta problema, desi nu vad alta varianta. Revin dupa.

ps: cum pot sa usuc acum masina ? Cat de cat s-a uscat ca am aerul conditionat oprit, insa se simte un miros neplacut + sub pres daca apas, se simte ca este apa sad.gif((

Ar merge oare tot pe garantie sau e distractia mea ?


--------------------
Renault Kadjar 2017, Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 7 Jul 2017, 11:26
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




ps: cum pot sa usuc acum masina ? Cat de cat s-a uscat ca am aerul conditionat oprit, insa se simte un miros neplacut + sub pres daca apas, se simte ca este apa sad.gif((

Ar merge oare tot pe garantie sau e distractia mea ?
*

[/quote]

Eu zic sa insisti cu garantia, sa-ti schimbe mocheta din interior, poti face presiuni si la vocea clientului, cu mail-uri eventual la Renault Franta pe tema mirosurilor. E o greseala de fabricatie, lucru recunoscut de reno, cum spuneam eu am fost rechemat in service exact pentru problema asta, din fericire la mine montajul era corect (asa au spus ei), drept e ca nu am vazut apa in interior dar nici nu am folosit AC-ul in perioada Dec 2015-Mar 2016.
Bafta!

This post has been edited by Dragd: 7 Jul 2017, 11:49


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magyari
post 7 Jul 2017, 14:35
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 4 August 05
From: Tg-Mures




Acum am ridicat masina, au reusit sa o goleasca de o cantitate chiar considerabila de apa. Materialul pare acum uscat, a mai disparut si mirosul. Nu aveti idee ce bucurie este sa vad cum picura acum apa sub masina smile.gif)) Si spre surprinderea mea sunt 2 locuri, unul pe partea soferului si alta pe partea cealalta.

Deocamdata as vrea sa usuc de tot masina, numai daca persista mirosul as insista la schimbare. Ce parere aveti ? Cum e mai bine sa procedez ? Inchid usile, dau drumul la incalzire si la putin geamul ? Sau deschid toate usile si las la soare ?

As vrea sa o las cateva ore, dupa care tot asa putin cu geamul lasat as circula, sa scap de ce a mai ramas...

Pana acum nu lasam geamul deloc sa nu intre praf, am pus pres din cauciuc, ca nici de pe talpa pantofului sa nu ajunga apa acolo, asta e. Acum renunt la lux si fac ce trebuie sa o usuc calumea, dupa care o spal smile.gif


--------------------
Renault Kadjar 2017, Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 8 Jul 2017, 14:23
Post #217


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Foloeste chiar aerul conditionat pentru a trage umezeala.

Utilizeaza un spray pentru curatat interiorul si instalatia de climatizare. Chiar 2. Acesta se pulverizeaza in interior sub bord. Are o clema, il lasi acolo si pui pe recirculare. Urmezi instructiunile. Am folosit de multe ori acest produs.

https://www.cora.ro/climaxpert-spray-curata...100ml-P-2468959

Ma gandesc la mucegai.
Acum e cald si ar trebui sa se usuce mai repede.

Posteaza si Dealerii la care ai fost, ca sa stim si noi. Adica cred ca e bine de stiut care e cel care aplica acest santaj cu "te pun sa platesti" si cel care e cel care rezolva problema fara discutii.





--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magyari
post 19 Jul 2017, 18:42
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 4 August 05
From: Tg-Mures




Am adoptat practica celor din spalatorii: incalzire data la maxim, la picior, lasat putin geamul si asa vreo 4-5 ore. S-a uscat chiar nesperat de bine si a inceput sa revina si acel miros de masina noua smile.gif

Acum am o alta problema, dimineata plec la drum lung si acum mi-a venit sa verific ce harti am. Am impresia ca sunt vechi si neactualizate. Voi ce varinta aveti ? Care este cea mai noua ? Si cum pot verifica eu ce am efectiv ?

edit: aveam 2014.12 si acum am 2015.06. Astea ar fi cele mai noi harti ? Pe Duster (Media NAv) Aveam harti noi o data la 6 luni. De exemplu n august- sept aveam 2017-1. NU stiu sa descarc eu sau si la voi asta e cea mai noua varianta ?

This post has been edited by magyari: 19 Jul 2017, 19:44


--------------------
Renault Kadjar 2017, Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 20 Jul 2017, 12:05
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




Astea sunt ultimele smile.gif
Se anunta ca la anu' o sa primim un update la septembrie 2015.

Dar, nu e asa, eu sunt singurul carcotas nemultumit de R Link 2?!?


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magyari
post 24 Jul 2017, 20:33
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 4 August 05
From: Tg-Mures




Cam aiurea atunci.. si mai comentam de Dacia..... acolo aveam harti actualizate...


--------------------
Renault Kadjar 2017, Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 25 Jul 2017, 07:59
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(magyari @ 24 Jul 2017, 20:33)
Cam aiurea atunci.. si mai comentam de Dacia..... acolo aveam harti actualizate...
*



Impresia mea este ca Kadjar-ul (sic!) nu a fost o masina gata de a fi lansata pe piata. S-au grabit sa fie inaintea cuiva si i-au dat drumu' asa cum era. Multiplele neajusuri au fost unele remediate la versiunea 2017.

Personal nu voi mai cumpara o masina Renault. In acest moment increderea mea in firma este aproape de zero.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 25 Jul 2017, 10:17
Post #222


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Nemultumirea nu e legata neaparat de RLINK ci mai degraba faptul ca nu putem upgrada la android auto chiar si contra cost pentru hardware. RLINK isi face treaba, oricum nu ar putea fi vreodata la nivelul android si nici nu ar avea sens sa incerce sa ajunga la acelasi nivel.


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psystem
post 25 Jul 2017, 11:40
Post #223


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 November 06




Vad multa lume nemultumita de acest sistem RLink si acest lucru se propaga asupra intregii masini.
Ce pot spune eu(viitor posesor de RLink si actual posesor de Media Nav pe Duster) sunt urmatoarele:
- la Medianav ma deranjeaza vizibilitatea ecranului in lumina puternica;
- hartile pe care le-am folosit cca 3 luni, am incercat sa fac upgradeuri si m-am lasat(a intrat pe piata si abonamentele cu trafic de date destul de consistent).
- pozitionarea fizica prea jos.
- conectarea la telefoane e greoaie si conexiunea precare.
Cu toate acestea, sunt extrem de multumit de masina, m-am adaptat la Medianav, nu consider neajunsurile de sus a dealbreak.
La RLink o parte din ele sunt rezolvate(sper) cum ar fi vizibilitatea, pozitia. In plus, ma intereseaza mai mult calitatea sunetului pe care o produce.
Astept deasemenea si functionalitatea Android Auto care sper va rezolva problema cu hartile expirate.
In alta ordine de idei, daca nu sunteti multumit de RLink, putem face oricand schimb de masini, sa puteti testa Medianav. smile.gif
Sunt multe de zis insa astept deocamdata sa ma joc si eu pe un Rlink.


--------------------
Renault Kadjar 2017
Renault Kadjar 1,2 Tce EDC 2017
Duster Laureate 1,5 dCi 4x4 2014
Logan Laureate 1,4 GPL 2010
Ex: Megane II 1,6 16v 2005
Ex: Kia Ceed 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 25 Jul 2017, 14:47
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




De masina, nu am ce spune, sunt foarte multumit, insa in acest concediu navigatia a innebunit. Desi initial imi dadea impresia la imaginea de ansamblu ca este traseul bun, in fapt se modifica in mers. Dupa ce criterii nu stiu. Exemplu: am plecat din Graz cu dorinta de a ajunge in Livigno, traversand Pasul Stelvio. A refuzat cu obstinatie sa faca traseul pe acolo! Ma ducea pe un alt pas prin Elvetia, care ajungea la punctul maxim al lui Stelvio, dar nu pe Stelvio. mad.gif I-am schimbat toate criteriile, am dat ON la toate setarile de trafic, NIMIC. Am folost astfel, un telefon pe Google Maps si unul pe Waze, ca sa fiu sigur ca ajung, La intoarcere am dorit sa trec Glossglockner-ul. Am facut traseul pe manual, iar cand am ajuns pe el traseul era marcat cu rosu, de parca mergeam pe unde nu aveam voie. blink.gif Desi clar nu aveam unde intoarce, ma dispera cu: intoarceti unde aveti posibilitatea. unsure.gif Au fost multe astfel de momente, intarzierea pozitionarii masinii in Milano si astfel pierderea anumitor trasee, cand iti era lumea mai draga in oras, se reconfigura traseul. Si inca o chestie, pe toate trei traseele: rapid, economic si scurt imi dadea de fapt acelasi traseu. Si ultima, cea mai tare! Pe autostrada, la Salzburg, de unde catre tara mergeam numai pe autostrada, pe setarea rapid, ma intorcea pe un drum care trecea pe unde credeti!? Sarajevo! radmasa.gif Din acel moment am folosit exclusiv telefonul. Repet, am mai mers cu navigatia afara, dar ca acum nu am patit. Vreau sa fac o programare la service si doresc sa obtin o reinstalare. Sper ca nu v-am plictisit!


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 25 Jul 2017, 14:58
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Eu o sa plec in Zakynthos in Septembrie, sincer va spun, imi e frica sa merg doar cu navigatia masinii...o sa pun tableta cu suport pe bord. E penibil, stiu...dar nu am ce sa fac. Mie mi-a dat rateuri multe in Bucuresti pe stradute, Imi arata sa fac stanga si era o cladire...si multe altele. E o mizerie de navigatie si astia de la Renault isi bat joc de noi. Am sunat la Vocea clientului si am vb cu cineva la telefon si mi-am dat seama din primele secunde ca stiu mai multe ca ei. Intrebam de Harti ca sunt TomTom si imi spunea ca sunt Rlink 2:)))...sincer, nu cred ca vom primi update la harti de cand au lansat Rlink2 conectat la Android Auto...


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 25 Jul 2017, 19:32
Post #226


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Ce bine ca n am irosit banii pe navigatie smile.gif. Telefon cu waze sau google maps si e cel mai sfant...

This post has been edited by romeo_id: 25 Jul 2017, 19:34


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 26 Jul 2017, 10:55
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




@krusher
R Link 2 ESTE Android dar modificat de Renault pana l-au facut varza. Pe alte modele de Renault R Link 2 ESTE rezonabil (mai putin update-urile de harti).

@psystem
smile.gif Daca nu esti multumit de MediaNav am eu un Oltcit sa facem schimb!
R Link 2 pe Kadjar este o porcarie. Dar cum el reprezinta 2-3% din pretul masinii... cam atata si face.
De cate ori ma urc in masina si vad ecranul ala negru ma enrvez (am setat inchiderea display-ului sa nu mai vad hidosenia inutila).

@kriprii
O tableta cu IGo si harti actualizate este sfanta.

@romeo_id
In plus daca chiar vrei poti sa cumperi o navigatie aftermarket de 100% de ori mai buna decat porcaria de la Renault.



--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Jul 2017, 14:12
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Cine citeste pt prima data are senzatia ca ecranul ala este pus degeaba acolo si nu-i asa.

R-link 2 este util pentru:
- partea multimedia - telefon, muzica configurarea masinii
- nu stiu daca tine de r-link dar se aude destul de bine
- camera de mers cu spatele si senzorii perimetrali
- designul interior - care arata mai bine cu kestia aia colo

In afara de hartile mai vechi , in opinia mea cel putin, isi merita banii cu varf si indesat...cel putin r-link 2. Nu am avut niciodata nici o problema cu el....doar -repet - partea cu hartile mai vechi - PROBLEMA VAZUTA SI LA MASINI DE 3X MAI SCUMPE...pana cu goagle auto asta este...
Daca ar fi sa cumpar maine alt kadjar as lua r-link 2 cu ochii inchisi.

Deci nu este chiar inutil....senzorii perimetrali mi se par chiar foarte utili spre ex.

This post has been edited by ncristi: 26 Jul 2017, 14:15


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 26 Jul 2017, 14:15
Post #229


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




De android auto nu zice nimeni nimic? Din cate am inteles e valabil doar pentru RLINK

later edit. my bad. am citit printre randuri biggrin.gif

This post has been edited by rtBK: 26 Jul 2017, 14:15


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 26 Jul 2017, 18:36
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(ncristi @ 26 Jul 2017, 14:12)
Cine citeste pt prima data are senzatia ca ecranul ala este pus degeaba acolo si nu-i asa.

R-link 2 este util pentru:
- partea multimedia - telefon, muzica configurarea masinii
- nu stiu daca tine de r-link dar se aude destul de bine
- camera de mers cu spatele si senzorii perimetrali
- designul interior - care arata mai bine cu kestia aia colo
Daca ar fi sa cumpar maine alt kadjar as lua r-link 2 cu ochii inchisi.

*



Configurarea la ce? Daca avea si multi sense era sa zicem o chestie!
Muzica nu are nimic cu R Link-ul
Camera... mda... sa zicem!
Designul?? Arata ca un gainat! UJite cum arata varul de la Peugeot. i-Cockpit aici sau aici.
Si am ales tot o frantuzeasca, cam aceeasi generatie.

Sa citez din altii?
"Repet, am mai mers cu navigatia afara, dar ca acum nu am patit."
"imi e frica sa merg doar cu navigatia masinii"
"Ce bine ca n am irosit banii pe navigatie smile.gif. Telefon cu waze sau google maps si e cel mai sfant..."
Ti se par niste client multumiti???

In final:
1. nu mai recomand NIMANUI sa cumpere Renault,
2. daca cineva e masochist si cumpara atunci sa nu isi ia Kadjar,
3. daca totusi o face in primul rand sa nu ia cu R Link 2 si in al doilea rand eu nu mai vorbesc cu el. Viata e prea scurta! smile.gif

This post has been edited by Marian Constantin: 26 Jul 2017, 18:39


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Jul 2017, 21:13
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE(Marian Constantin @ 26 Jul 2017, 18:36)
Configurarea la ce? Daca avea si multi sense era sa zicem o chestie!


https://www.youtube.com/watch?v=ppo3tpYys_Y

De pe la minutul 2 partea de setari de care vorbeam

PS

Ce ti-ai dori de fapt (in afara de harti la zi) ?

This post has been edited by ncristi: 27 Jul 2017, 07:00


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 26 Jul 2017, 22:29
Post #232


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Senzorii perimetrali merg si fara r-link... mie-mi arata in bord o imagine cu liniute care reprezinta distanta pana la obstacole, plus ca ai avertizare sonora.
+telefonul conectat prin bluetooth sau stick usb si poti da play la muzica, etc...

Eu sunt multumit de alegere. De banii de navigatie, chiar m-am plimbat smile.gif

BTW... dupa 1 an si 3 luni, 40.500 km, sunt atent la gropi si incerc sa le evit, dar se pare ca bucsele de la bara stabilizatoare sunt pe duca, au inceput sa faca zgomot teribil de enervant, mai ceva ca la o masina de 15 ani neservisata. Marti le-am program pt schimb.


This post has been edited by romeo_id: 26 Jul 2017, 22:36


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 27 Jul 2017, 07:39
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(ncristi @ 26 Jul 2017, 21:13)
https://www.youtube.com/watch?v=ppo3tpYys_Y

De pe la minutul 2 partea de setari de care vorbeam

*


Am privit... OK, ma rog! Daca insa comparam cu
https://www.youtube.com/watch?v=oQcsremxryI
Tot Renault dar facut mai cu grija! Inainte sa imi iau Kadjarul eu am privit filmulete, am citit... etc. dar recunosc ca nu m-am gandit ca R Link 2 de pe Kadjar e altfel decat R Link 2 de pe Megane sau Talisman.
QUOTE
Ce ti-ai dori de fapt (in afara de harti la zi) ?

In nici un caz Sudoku sau Acvariul cu pesti. De exemplu:
- preturile la statiile de benzina (ca asa se lauda pe site!)
- sau un buton sa platesc automat Taxa de Pod (aplicatie Android)
- sau sa imi pot instala diferite aplicatii de plata a parcarii (Android)
- sa am si eu Multi Sense ca celelalte Renault-uri,
- sa am Waze daca nu sunt capabili sa imi dea harti (sau sa ma lase pe mine sa imi configurez IGo-ul asa cum imi trebuie). Cica nu mai e loc pentru alte aplicatii dar serios? harti pentru Cetatea Vaticanului? Guiana? Polinezia Franceza? Mayotte???

Cum si-a indeplinit Renault obligatia de pe site: "Actualizează-ți hărțile!
Pornește la drum fără nicio grijă. Actualizările hărților este gratuită timp de 12 luni, de la livrarea autovehiculului*."

Niste mizerabili!!!


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 27 Jul 2017, 07:45
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




De cand am luat masina stiam ca nu are multi sense smile.gif

PS

As vrea sa stiu o masina care are un buton cu care poti plati parcarea ... smile.gif ...chiar sunt foarte curios

This post has been edited by ncristi: 27 Jul 2017, 07:46


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 27 Jul 2017, 08:02
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




Am facut greseala ca mai intai sa testez Megane-ul din showroom. Mi l-a explicat dealerul ... si despre R Link 2 (cu Multi Sense) si "walk away lock" si apoi trecand la Kadjar nu am mai reluat informatiile zicand ca e "tot ala dar cu ecranul landscape".
Greseala mea!

QUOTE
As vrea sa stiu o masina care are un buton cu care poti plati parcarea

Intrebarea a fost " ce ti-ai dori?"
Din moment ce e Android de ce sa nu poot sa descarc aplicatii Android? E ce imi doresc nu ce ma asteptam sa am!
Ma asteptam sa am Android Auto, harti actualizate, Multi Sense (sau macar variante de upgrade contra cost la o masina ce avea cateva luni cand de exemplu au adaugat Android Auto).


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 27 Jul 2017, 09:26
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Intreb si eu! Cati din cei care scriu aici au facut si reclamatie la Vocea Clientului? Ma gandesc ca daca am fi mai multi s-ar lua masuri, zic si eu...


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 27 Jul 2017, 09:44
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Ar trebui mai intai sa ne hotarm ce sa reclamam.

Ar trebui facuta o lista. Nu cred ca tine cu "am crezut ca are mutisense ca megane" cand in fisa de predare a masinii pe care ai semnat-o scrie clar ce si cum, mai mult, nu te opreste nimeni sa faci drive test sau sa butonezi r-linku asta pana te plictisesti in showroom...si nici cu "as vrea nu stiu ce buton" care, fie vorba intre noi, cel putin la masinile din clasa asta niciuna nu il are.

Este ca si cum te-ai duce si le-ai spune ca tu credeai ca o sa-ti dea bmw x6 si te-ai trezit cu kadjar.

Poate treaba cu hartile...asta este nasola.

This post has been edited by ncristi: 27 Jul 2017, 09:49


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 27 Jul 2017, 09:56
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Eu ma refeream strict la Navigatia de pe Rlink 2 Kadjar (update-uri) si posibilitatea de upgrade (fie si contracost) ca sa putem beneficia de android auto. Faza cu multisense este mult pre complicat de implementat (implica mai multi senzori si multe altele) pe cand ce am scris mai sus implica doar inlocuirea tabletei sau update-uri. Ne gandim la o solutie sa ne dam numele cnp-urile etc si sa reclamam toti acceasi treaba. Asta ar fi singura solutie ca ei sa se mobilizeze, daca o vor face...insa daca noi nu facem ceva, ei nu vor face.
Cand am luat masina nu am avut cum sa testez navigatia sa observ ca e nu e updatata sau alte nefunctionalitati. Asta ar trebui sa reclamam (Functionalitatea ei nu alte chestii pe care le-ai specificat mai sus).

This post has been edited by kriprii: 27 Jul 2017, 10:01


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 27 Jul 2017, 10:45
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(kriprii @ 27 Jul 2017, 09:56)
Eu ma refeream strict la Navigatia de pe Rlink 2 Kadjar (update-uri) si posibilitatea de upgrade (fie si contracost) ca sa putem beneficia de android auto. Faza cu multisense este mult pre complicat de implementat (implica mai multi senzori si multe altele) pe cand ce am scris mai sus implica doar inlocuirea tabletei sau update-uri. Ne gandim la o solutie sa ne dam numele cnp-urile etc si sa reclamam toti acceasi treaba. Asta ar fi singura solutie ca ei sa se mobilizeze, daca o vor face...insa daca noi nu facem ceva, ei nu vor face.
(Functionalitatea ei nu alte chestii pe care le-ai specificat mai sus).
*


smile.gif
1. treaba cu multisense era doar un exemplu. Faceam doar diferenta intre doua produse CU ACELASI nume (R Link 2) dar cu capabilitati diferite. Daca imi spunea ca eu o sa am R Link 1,76 care nu are aia si aia atunci nu avem problem cu ei.
2. daca verific pe forumul Renault Spania (unde se fabrica Kadjar) unu spunea ca diferenta de pret intre un Kadjar cu "walk away lock" si unul fara este de ... parc 18 Euro (+- 2 Euro, nu imi amintesc exact). Serios???
3. Renault spune ca e limitata memoria de la R Link-urile noastre sa ma implementeze Android Auto. Daca e vorba de memoria inmterna atunci sa scoata naibii hartile alea cu Vaticanul si cu Polinezia.
4. Nu e vorba ca nu pot ci ca nu vor!
5. a cata oara e cand promit un update??? Eu am numarat 3 anunturi pana acum. Si se pare ca vor face un update anul viitor (tracand hartile pe Septembrie 2015)
6. eu m-am plictisit sa ii intreb si sa reclam. Mai ales ca raspunsul e: "sunteti singurul care se plange...", "avem foarte multi client multumiti".
biggrin.gif Poate mai vorbeste cu ei doar ncristi si le spune ca a inteles ca nu are bmw x6 si ca isi cere scuze ca exista. Eh, daca toata viata ai mers cu Dacia 1310 cand iti dau astia de la Renault o masina la care inchizi geamurile apasnd pe un buton crezi ca ai ajuns in al 9-lea cer.


QUOTE
"as vrea nu stiu ce buton" care, fie vorba intre noi, cel putin la masinile din clasa asta niciuna nu il are.

si la Dacie aveam lumina in torpedo. La naiba! ce tupeu pe mine! Dar la mistouri suntem asi!


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 27 Jul 2017, 10:52
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Hai sa facem o reclamatie (solicitare) comuna, sau cum doriti sa-i spuneti in care notam toate aceste reclamatii. Pe alta pagina ne trecem toti cu numele si seriile masinilor si aia e. o trimitem si pe email si prin posta. Sau facem toti separat. Eu deja am facut ieri reclamatie referitor la cele 2 aspecte:
- update-uri la harti (le-am explicat ca da rateuri grave, inclusiv in Bucuresti).
- posibilitate de implementare android auto (fie si contracost)

This post has been edited by kriprii: 27 Jul 2017, 10:55


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:56
Dacia