Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

RCA 25 de milioane pe an, din 2007

b64chr
post 13 Jan 2006, 16:48
Post #61


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(ashu @ 13 Jan 2006, 16:06)
Ca parere personala RCA-ul n-ar trebui sa depaseasca CASCO-ul, asa mi se pare natural, nu?
*


Nu inteleg de ce consideri asa. Sa presupunem ca locuiesc in Germania si am Logan nou. In caz ca produc un accident, probabil ca reparatia masinii mele (pe casco) va fi mai ieftina decat reparatia masinii tertei parti (pe asigurarea obligatorie). Daca insa locuiesc in Romania si am acelasi Logan, sansele se inverseaza.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 13 Jan 2006, 17:00
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 13 Jan 2006, 16:39)
Sa zicem ca eu nu ies din Bucuresti cu masina. De ce sa platesc RCA pe tot teritoriul tarii? Ca asa vrea muschii lu' Omniasig? E aberant...

Am dus gandirea ta in partea cealalta. Mie mi se pare aberant ca in momentul in care platesc o asigurare ea nu este valabila oriunde...
*



Pentru ca exista un raport pret/oferta/volum. Nu-ti imagina ca vei avea masina asigurata ORIUNDE in lume cu 24mil.

M-am prins si de unde au scos pretul astia: la momentul actual -cand platesc numai cei care au nevoie- daca vrei cartea verde cu valabilitate 12luni te costa 800USD. Au adunat asta cu Casco-ul si le-a dat prin zona...

O companie de asigurari stabileste pretul asigurarii functie de riscul la care te expui si numarul clientilor. Sunt de acord sa se introduca RCA+cartea verde, DAR, corelat cu riscul. Dat fiind faptul ca numarul masinilor inmatriculate si asigurate in Romania care circula in EU este net mai mic decat numarul masinilor inmatriculate in Germania care circula in EU , in mod clar ei vor avea un risc mai mic in primul caz. Riscul mai mic, costul distribuit si la cei care nu isi asuma riscul inseamna mai putin de plata, cel putin asa mi se pare normal.

RCA e la nivelul actual (<100euri) si cartea verde se platea de cei care ieseau afara, fara sa fie o suma exorbitanta.
Buun, intram un UE.
O sa dea navala romanii la plimbari prin uniune cu masina personala ? Nu... Deci riscurile pentru companiile de asigurari nu cresc intr-un mod brutal.
Atunci de ce ar creste preturile ? De ce acel x% reprezentat de plata cartei verde de cei care ies cu masina din tara se transforma in 4-500 euro platiti pentru fiecare masina inmatriculata ?

This post has been edited by cosmin_m: 13 Jan 2006, 17:13


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Jan 2006, 17:26
Post #63


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_m @ 13 Jan 2006, 18:00)
.... De ce acel x% reprezentat de plata cartei verde de cei care ies cu masina din tara se transforma in 4-500 euro platiti pentru fiecare masina inmatriculata ?
*




Ce sursa CREDIBILA (adica nu un jurnalist de stiri) a spus asta?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 13 Jan 2006, 17:42
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Ma scuzati dar asta este o prostie atat de mare incat nici nu merita sa discutam despre ea. Scumpirea rca-ului + cv la 25 mil pe o dacia 1310 este la fel de credibil precum un Logan 1.4 la pret de 25.000 euro. Sunt niste oameni dobitoci astia care au prezentat stirea respectiva ..ziaristi etc. Sunt oameni care nu au inteles nimic si nu au deloc habar ce se intampla si ce se va intampla in tara asta odata cu 2007. Daca intram in UE , trebuie sa ne conformam lor , iar acolo RCA reprezinta nici 4% (din cate stiu eu) din salariu mediu pe cap de locuitor/an , pe cand la noi daca l-ar face 25.000.000 ROL pt o 1310 ...pfffaaai cat e? 60% din salariu mediu pe an? ESTE ABERANT ! Asa ceva nu se va intampla niciodata PUNCT.

Edit : Nu stiu daca lumea isi da seama , insa odata ce intram in UE , toti nenorocitii astia care ne prostesc zi de zi cu preturile lor aberante si felul in care este condusa tara (cei care trag sforile) vor disparea incet incet. Poporul roman , a fost (de secole si secole) si va fi in continuare un popor de oameni LIBERI. Ati vazut ..imediat ce s-a anuntat acum cateva luni ca benzina se va scumpii drastic , au aparut prostestele ..care au fost facute publice! Voi va dati seama ca romanii , ca popor nu vor accepta niciodata sa fie abuzati de conducere , si imaginati-va ca prin absurd daca asa ceva se va intampla cu RCA-ul , ce scandal ar provoca? Sa nu mai poata omul sa-si traiasca viata din cauza ca plateste 60% din salariul anual pe RCA? Credeti ca Europa ar permite asta? Din momentul ce intram in UE , ei ne vor ajuta cel mai mult sa scapam de mizeria care este acum.



This post has been edited by AND: 13 Jan 2006, 17:53


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 13 Jan 2006, 18:06
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(walleye @ 13 Jan 2006, 14:28)
de acolo sa dea de unde am eu sa dau 25 de milioane pe an. el de unde sa ceara?!! da' io de unde sa cer? tii cu ursu'? repet, in tarile cu apa calda un RCA+CASCO + diverse alte taxe si impozite pe masina iti maninca o sesime din salariul pe an cum vor astia sa fie aici?
*


Ăăăăă, helău? Adica scuze de fapt, da io nu-nteleg o chestie. Te obliga cineva sa ai masina? Sau scrie cumva in Constitutia RSR ca "fiecare onor cetatean al republicii trebuie sa aiba o masina proprietate personala"? Si... or mai fi si altii care cred ca o sa fie viata mai usoara in Romania imediat dupa intrarea in EU? Sau ca o sa fie mai bine? Eventual sa se munceasca si ceva mai putin, si sa se ia si ceva mai multi bani? Si vreo 4-5 concedii pe an pentru tot romanul, ca-i stresat tare de la munca.
Deci (concluzie adica) mie mi se pare aberant sa te revolti ca statul nu te asculta cind tu spui ca nu iti mai poti permite masina. Nu ti-o mai poti permite din salariul de acum? Nu-i nimic, iti mai cauti un job, sau chiar 2. Ca in America, sa muncesti vreo 14-16 ore pe zi ca sa traiesti cit de cit normal.

QUOTE(walleye @ 13 Jan 2006, 14:44)
sint nevoit sa-mi repet cererea precedenta, arata-mi o tara, numai una, de oriunde de pe glob nu neaparat din EU unde RCA-ul e mai mare decit salariul minim. ma rog, se poate sa fie prin africa vreuna condusa de vreun dement care considera ca masina nu e voie sa aiba decit el si clica lui. asta-i progresul bre, unul din beneficiile integrarii in EU? bine, exagerez, da' ideea tot aia e.
*


Asa, sa revin. Stii cit plateste McDonald's pe ora in Germania? Pe undeva pe la vreo 5-6 €/ora. Cite ore muncesti pe zi? 160 ore/luna, inmultit cu 6 = 960 € (brutto). Cu impozitare normala daca mai iei vreo 700 netto, trebuie sa te bucuri. Stii cit te costa RCA-ul ca incepator? Oricum aici se calculeaza RCA-ul dupa alte criterii, dar ca incepator (adica la 18 ani), poti foarte frumos sa platesti si peste 1000 €/an. Nasol, nu? Sau altfel, io platesc RCA-ul aproape 600 €, pentru ca masina e inclusa in categorie cu risc foarte mare de accidente. Si ca sa ajung la suma asta a trebuit sa nu fac accidente vreo citiva ani, ca sa imi scada mie procentele de risc.

Da' cum vine treaba aia cu beneficiile care se asteapta romanu' sa le aiba de la EU... cind a dat romanu vreo secunda cu sapa cind s-a plantat EU-u' ala ca sa creasca mare si frumos? Ah da, si poate atunci o sa vada si romanu cum se uita dupa ultimul cent sa-l primeasca rest la magazin, cind stie ca a muncit de i-a sarit basca pentru banii lui.

Hai ca fusai poate mai acid in postul asta, da' daca atacai pe vreunu' fara sa-mi dau seama, atunci imi merit warn-ul. Deci dati fara frica smile.gif.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 13 Jan 2006, 18:45
Post #66


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




de acord cu AND. Nu va fi asa mult, asta e sigur. Cel mult se va dubla RCA-ul de acum, iar in cazul cartii v. o sa gaseasca guvernul o solutie, stati linistiti. nu uitati ca o sa inceapa si ei sa se gindeasca ca vin IAR alegerile si o sa mai curga cu masuri populiste (sau nu, ca asta nu ar fi chiar populista, tine de supravietuire). credeti ca daca intram in UE se schimba totul peste noapte. scumpiri vor fi, unele mai bruste in prima faza (vezi Ungaria, Polonia), dar apoi lucrurile se vor stabiliza.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 13 Jan 2006, 18:55
Post #67


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




mai...atunci can om intra in schengen (nu in UE) atunci da, e justificat, ca nu mai e granita si nimeni sa va poata controla...deci gata...tara noastra e cat Schengenul smile.gif dar asta mai prin 2015 incolo ...da smile.gif ?


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 13 Jan 2006, 18:59
Post #68


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Corect nene, nimeni n-a sesizat pana acum, noi intram in UE nu in schengen, deci controlul la granita ramane.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 13 Jan 2006, 19:02
Post #69


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Controlul ramane - intrebarea este: se mai cere CV? Sau orice RCA va fi suficient? 'Either way', e complet nejustificat sa fie RCA la nivelul din vest - a explicat cosmin_m de ce


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 13 Jan 2006, 19:53
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Smudo, tu vorbesti acolo de salariul minim net, care stiu ca e in jur de 500 euro in germania. Aici e ~3 miliioane.
Noi aici discutam de 25milioane ~ 8 salarii minime, ceea ce ne aduce la suma echivalenta de 4000 euro, RCA. Cum te-ar coafa o astfel de marire a primei de asigurare ? Valoreaza masina ta atata ? Si ce-ai zice daca motivul este ca trebuie sa uneasca RCA-ul cu cartea albastra, necesara pentru a intra in Norvegia? (este o situatie ipotetica, nu cautati carte albastra ca nu stiu daca exista)
Ti se mai pare la fel de fireasca suma ?

Good point mil: atata timp cat exista controlul la granita nu vad necesitatea unificarii RCA cu CV.

This post has been edited by cosmin_m: 13 Jan 2006, 19:55


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 13 Jan 2006, 20:25
Post #71


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(sddragos @ 13 Jan 2006, 09:14)
Cine are o Dacia (de la Logan in jos), nu prea iese cu masina din tara.
*

Chiar nu inteleg de unde si pana unde aceasta afirmatie? mad.gif FYI, cand am fost in grecia asta vara pe drum mai toate masinile romanesti intalnite erau dacii (ce-i drept solenze si loganuri).


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 13 Jan 2006, 21:27
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Mi-a placut un reportez care a spus ca Daciile 1300 nu vor putea iesi din tara din cauza celor trei prezoane la roti si lipsei catalizatorului.
Ca atare, sansa lor sa produca un accident afara este mai mica decit aceea de a fi lovite de un meteorit.
Si totusi vor trebui sa plateasca cartea verde !!!
Stupid country !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 13 Jan 2006, 21:52
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(cosmin_m @ 13 Jan 2006, 19:53)
Smudo, tu vorbesti acolo de salariul minim net, care stiu ca e in jur de 500 euro in germania. Aici e ~3 miliioane.
Noi aici discutam de 25milioane ~ 8 salarii minime, ceea ce ne aduce la suma echivalenta de 4000 euro, RCA. Cum te-ar coafa o astfel de marire a primei de asigurare ? Valoreaza masina ta atata ? Si ce-ai zice daca motivul este ca trebuie sa uneasca RCA-ul cu cartea albastra, necesara pentru a intra in Norvegia? (este o situatie ipotetica, nu cautati carte albastra ca nu stiu daca exista)
Ti se mai pare la fel de fireasca suma ?
*


cosmin, ideea e de fapt alta. Eu tot incerc sa spun pe aici ca romanul nu are de ce sa se astepte la timpuri mai bune imediat dupa intrarea in EU. Chiar, ca exact in secunda asta imi venii o idee de topic, care sa sune cam asa: "Ce va asteptati ca se va intimpla imediat in Romania dupa intrarea tarii in EU?". Sincer sint curios sa vad ce ar debita (sa fiu finut si sa nu spun "abera") oamenii pe acolo.

Si ca sa-ti raspund la intrebare: in momentul in care dupa ce calculez bine si imi dau seama ca nu imi mai pot permite masina (daca cine stie ce taxe or sa vina), atunci nu e nici o problema, o vind si gata, caut alternative. Imi iau un quad pentru mers aici, si in Romania vin cu avionul. Unde-i problema?

In schimb ce voiam eu sa spun era faptul ca Romania nici macar nu a intrat in EU, si lumea se asteapta deja la BENEFICII dupa intrare. Pai stai putin, la faza asta eu chiar nu stiu cu cit a cotizat Romania pina acum la EU. Adica de unde se asteapta lumea la beneficii? Mie chestia asta imi miroase a stat cu mina intinsa, la fel ca dupa revolutie.

P.S: Si da, aici sint masini la care te costa mai mult asigurarea (RCA-ul adica) decit masina in sine cind o cumperi.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 13 Jan 2006, 22:36
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




Nu cred asa ceva...la ce salarii sunt in Romania nu se va aplica asa ceva...e aberant.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Jan 2006, 22:45
Post #75


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(vv @ 13 Jan 2006, 18:02)
Controlul ramane - intrebarea este: se mai cere CV? Sau orice RCA va fi suficient?

Acum intre Austria (stat Schengen) si Ungaria (stat UE, dar nu Schengen) exista control la granita NUMAI pentru romani si alti cetateni din tari non-UE. Cei din UE trec dintr-o tara in alta numai pe baza de buletin. Iar daca au pasaport, il arata, politaiul de frontiera priveste poza sa vada daca e buna si ATIT. Nu mai exista NICI UN ALTFEL DE CONTROL La fel se va intimpla si cind noi vom intra in UE. Insasi notiunea de UE presupune desfiintarea controalelor vamale.

Daca nu stii, nu fa afirmatii gratuite.

Iar cartea verde si RCA va fi unul si acelasi lucru, adica ceva la nivelul tarilor UE, fie ca iti convine, fie ca nu. Asta e mersul istoriei.

Iar care nu va putea sa o plateasca, asta NU e un argument ca sa fie valoarea ei mica. Am mai spus, sint si alte mijloace de transport, iar in cel mai rau caz exista mersul pe jos. Face bine la sanatate... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Puiu Tabara
post 13 Jan 2006, 22:47
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 04
From: Oradea, Timisoara




Mama, ce-mi plac acesti romani de bine de peste marii si tari. Am si io o sora care sta in Germania, si tat asa-mi zice (ma refer la Smudo). Da ce mai stiu sigur e ca cea mai rea diaspora din lume e cea romana. De ce?? Eu sincer nu mai vreau in UE. Si asa deja platesc pe MANCARE mai mult decat in UE. Alta ordine de ideei o masina nu este lux, lux in germania este mersul cu trenul, deci... si la noi este daca nr. de persoane din familie depaseste trei.


--------------------
dacia logan ambition - bh-04-yek
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 13 Jan 2006, 22:57
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




Ok, imi cer scuze ca fac cu capu' cind vad lumea cum viseaza.
Puiu, da' stai linistit in ceea ce priveste "diaspora romana" la mine e ceva normal sa fiu al dracu', ca-s oltean. Asa ca iau ca si compliment observatia ta. Merci. tongue.gif


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Jan 2006, 23:01
Post #78


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Puiu Tabara @ 13 Jan 2006, 21:47)
Eu sincer nu mai vreau in UE. Si asa deja platesc pe MANCARE mai mult decat in UE.

Hai sa iti spun o chestie, dar sa nu o mai spui la nimeni, ca e secreta. In Cehia (tara UE) mincarea e cam la jumatate de pret fata de Romania, iar multe lucruri (alimente) sint chiar si la o treime de pret. De cind a intrat in UE, unele produse de panificatie s-au ieftinit cu 30%.

Mie imi convine sa fac un drum pina la cehi pentru aprovizionare (cam 200 km dus-intors) de unde sa vin cu portbagajul plin pentru o saptamina, deoarece ies mai ieftin decit in Austria, chiar daca includ benzina si uzura masinii.

In Romania FOARTE multe preturi sint DUBLE fata de cele din Austria. Nu crezi? Vii aici si te convingi. Daca intram in UE, aceste preturi vor trebui sa SCADA, deoarece se vor putea cumpara produsele din Ungaria sau Austria fara a mai plati taxe vamale. UE inseamna printre altele si desfiintarea taxelor vamale intre tarile membre

Sa iti mai dau un exemplu, auzit de la un prieten. O revizie mai mare la un Audi mai vechi (inlocuit mai multe piese etc) costa JUMATATE de pret in Ungaria (membru UE) fata de Romania. Deci UNDE sint aceste preturi mai mari in UE? blink.gif Oare nu cumva "oamenii de afaceri" romani se tem ca odata cu intrarea in UE isi vor pierde clientii? tongue.gif

PS. Sa nu uiti ca e secret ce ti-am spus si sa nu mai spui si la altul... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Puiu Tabara
post 13 Jan 2006, 23:04
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 04
From: Oradea, Timisoara




Ok, tata, si daca mai pun si RCA + Cartea verde ca sa ma duc in Ungaria la cumparaturi, o sa manac praz trimis de Smudo tat anul biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition - bh-04-yek
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Jan 2006, 23:10
Post #80


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Puiu Tabara @ 13 Jan 2006, 22:04)
o sa manac praz trimis de Smudo tat anul biggrin.gif

Vezi ca exista praz si in Austria in magazin, deci nu e nevoie sa mergi pina in Germania la Smudo... tongue.gif

E problema ta unde te duci la cumparaturi, sint banii tai. E de asemenea problema ta CU CE te duci la cumparaturi. NIMENI nu te obliga sa ai masina daca nu o poti intretine. E acelasi lucru cu cei ce au apartamente cu 4 camere in centrul Bucurestiului, dar nu isi platesc intretinerea ca nu au cu ce... tongue.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 13 Jan 2006, 23:25
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




Ha? Praz de la mine? Sa mai fie si moca? Niciodata! Ala "coasta" multi bani smile.gif.
P.S: Nu cred ca am mincat de 3 ori in viata praz...


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Puiu Tabara
post 13 Jan 2006, 23:28
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 04
From: Oradea, Timisoara




Apoi vad ca nu prea te-ai prins, da iute ai stiut sa-mi spui un secret!! Hm, hm, si mai zici ca esti din oradea, ma rog. V-ar place ca numai voi sa va permiteti sa va plimbati prin romania, ca doar voi va permiteti, iar noi astia care mai lucram pe salar minim, sa fugim dupa voi poate ne aruncati si noua o guma de mestecat, poate va face cu mana.
Fain, oricum mersi de sfaturi


--------------------
dacia logan ambition - bh-04-yek
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Jan 2006, 01:18
Post #83


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Puiu Tabara @ 13 Jan 2006, 22:28)
Fain, oricum mersi de sfaturi
*


Daca numai atit ai priceput din ce am zis, poate ne intilnim la un hiking. Ai timp pina in 2007 sa te antrenezi... smile.gif ca dupa aia nu se stie... radmasa.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 14 Jan 2006, 04:36
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Smudo @ 13 Jan 2006, 21:52)
cosmin, ideea e de fapt alta. Eu tot incerc sa spun pe aici ca romanul nu are de ce sa se astepte la timpuri mai bune imediat dupa intrarea in EU.
*



Pei inseamna ca esti foarte off-topic frate ! Noi vorbim de o potentiala crestere a politei RCA cu 400-500 euro de catre companiile de asigurari fara o crestere asemanatoare a factorului de risc !
Banii aia nu se duc la stat, nici la UE, se duc la companii private, unele conduse de d-alde Vantu'!




--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Jan 2006, 16:15
Post #85


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(cosmin_m @ 14 Jan 2006, 03:36)
Noi vorbim de o potentiala crestere a politei RCA cu 400-500 euro de catre companiile de asigurari fara o crestere asemanatoare a factorului de risc !
Banii aia nu se duc la stat, nici la UE, se duc la companii private
*


Si cine te opreste sa iti faci o astfel de companie privata de asigurari? blink.gif Pina in 2007 ai timp destul... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YO4RLP
post 14 Jan 2006, 16:53
Post #86


membru radioactiv


Group: Members
Posts: 331
Joined: 20 December 05
From: Galați




QUOTE(lucian79 @ 12 Jan 2006, 20:12)
Toata tara asta, e o utopie.
*



Nu e utopie, e feudală.


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2002 - GL-06-EAF
Cine vrea, găsește posibilitați; cine nu vrea, găsește scuze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Jan 2006, 17:28
Post #87


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(SUPERCAR @ 13 Jan 2006, 22:36)
Nu cred asa ceva...la ce salarii sunt in Romania nu se va aplica asa ceva...e aberant.
*


Asta-i ca aia cu țiganul și girafa: "așa ceva nu egzistă". radmasa.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Jan 2006, 18:24
Post #88


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(costi @ 13 Jan 2006, 21:27)
Mi-a placut un reportez care a spus ca Daciile 1300 nu vor putea iesi din tara din cauza celor trei prezoane la roti si lipsei catalizatorului.
Ca atare, sansa lor sa produca un accident afara este mai mica decit aceea de a fi lovite de un meteorit.
Si totusi vor trebui sa plateasca cartea verde !!!
Stupid country !
*




Reporterul ala trebuie impuscat, se poate iesi din tara si fara catalizator, si in 3 prezoane, se poate iesi si intr-un prezon(apropo sunt unele Jaguar-uri mai vechi), daca masina e proiectata in trei prezoane, nu te opreste nimeni sa iesi din tara, sun aberatii si nu imi dau seama cine a debitat asemenea prostii.

Nu este nici o explicatie logica pentru a interzice 3 prezoane, cate roti de Dacie sarite ati vazut? presupun ca la asta se refera...cat mai multe prezoane cu atat mai bine, sau care e baza acestei aberatii.Eu personal nu am vazut sau auzit niciodata de prezon rupt in timpul mersului..eventual in timpul unei strangeri exagerate, cand se monteaza roata, daca e obosit materialul, dar in mers in nici un caz.

This post has been edited by argon: 14 Jan 2006, 18:31


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 14 Jan 2006, 22:29
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(cosmin_m @ 14 Jan 2006, 04:36)
Pei inseamna ca esti foarte off-topic frate !
*


Da, se prea poate. Scuze ca am fost nesimtit si am profitat de spatiul de pe topicul asta ca sa-i raspund lui walleye care se intreba unde-s beneficiile de dupa intrarea Romaniei in EU. Il ai cumva pe ignore pe walleye de nu i-ai zis si lui ca e off-topic?
Data viitoare cind te-o mai deranja vreun off-topic de-al meu da si tu report si gata, nu te mai obosi sa ma instiintezi. Sau te anunt cind vin in Ro ca sa ma bati pentru off-topicul care te-a durut la ochi de el. (am glumat, hai sa nu ne certam aiurea).


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vgusti75
post 14 Jan 2006, 22:45
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




bai nene, nu te supara , dar nu mai pune botul la toate stirile date pe tv. n-are cum sa fie 25 mil, nu te gandesti si tu putin ca n-ar mai circula decat becali cu maibach-ul si sei cu masini de serviciu. biggrin.gif


--------------------
dacia logan 2005 Preferance - b41vxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 18:45
Dacia