Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

METABOND, pareri pro si contra. voi ce ziceti?

Mrija
post 25 May 2010, 21:34
Post #31


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




E fake, chiar ma uitam azi la niste reportaje despre acele fuel savers si intamplator am dat peste niste concluzii ale cercetatorilor + ale comisiei de protectie a consumatorilor in USA si concluzi a fost: toate produsele minune sunt fake, mai putin cele de curatare ale injectoarelor care "probabil" akuta la curatarea lor.


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gvincentiu
post 2 Nov 2010, 20:22
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 22 April 04
From: Galati




Mie spray-ul imi pare util. O sa-l iau.

This post has been edited by cmandrei: 12 Jan 2011, 15:44


--------------------
Dacia 1310 break 1998 - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skeleton919
post 9 Nov 2010, 12:46
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 3 August 09
From: Constanta




Buna ziua, domnilor.
Am citit si eu topicul despre metabond.
1. Cum s-a mai spus de ce producatorii nu isi aditiveaza de la inceput uleiurile? Poate ca sa se mai strice si motoarele noastre.
2. Poate cineva cu o calificare beton in domeniu sa ne recomande si noua ce sa facem? Sa il folosim cu incredere sau sa il ocolim?

Eu daca as fi un mahar la o companie ce construieste autoturisme, nu cred ca mi-as taia painea de la gura producand niste masini care sa nu se strice. Pai ce as mai castiga pe partea cu vanzarea pieselor de schimb?

Mi-am schimbat de curand uleiul si filtrele la meganul meu 1 si i-am pus ulei metabond top 5w40. Am deja 2000 de km de atunci.

Numai bine!


--------------------
Renault MEGANE 1.4 16V 2000 GRAND TOUR - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 11 Nov 2010, 23:04
Post #34


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




La ce pret a fost litrul de Metabond 5W40? Am vrut si eu sa bag dar n-am gasit sub 60 lei/litru si m-am razgandit.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skeleton919
post 13 Nov 2010, 09:44
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 3 August 09
From: Constanta




170 ron pentru 5 litri. metabond top 5w40.


--------------------
Renault MEGANE 1.4 16V 2000 GRAND TOUR - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 28 Nov 2010, 17:28
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




radmasa.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexhalau
post 11 Jan 2011, 18:01
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 September 08




Eu nu am inteles niciodata oamenii care fac comentarii fara sa stie despre ce este vorba. Eu am pus MEtabond in motorul meu. Si pot sa spun ca merge mai bine, fratilor. Da, motorul "merge" mai rotund. Fapt pentru care m-am facut colaborator la ei. Ca sa cumpar produsele cu 25% mai ietfin. Eu chiar nu inteleg de ce pe forumurile astea sunt o groaza de oameni care vorbesc despre metabond, desi habar nu au despre ce este vorba, nu stiu cu ce se mananca. :-) . O seara buna tuturor..


--------------------
Dacia Solenza 2004 Dacia Solenza Prima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 12 Jan 2011, 13:28
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Nu mai stiu daca am postat mai demult sau nu, dar am incercat acum cativa ani si mi-am pus metabond in cutia de la ford. S-a imbunatatit mult comportamentul, nu mai agata la rece, intra mai usor si overall mi-a facut viata mai usoara.

Modificarile au fost mari, deci nu e vorba de placebo sau ceva. Mai degraba ar fi indicat sa posteze cei ce se simt bazati pe comentarii.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vulturu78
post 6 Mar 2011, 19:37
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 11 October 10




Doar ca info.

Am gasit Metabond si prin Canada . Doar ca firma se cheama Metalon.

http://www.metalonproducts.com/index.htm

Am citit doar despre Megasel si Megalene. Idem cu produsul de pe la noi.

Aia se lauda ca il fabrica ei si noi credem ca e fabricat in Germania.


laugh.gif




--------------------
Dacia Sandero Stepway 2019 0.9
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Metabonditalia
post 18 Nov 2012, 05:04
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 November 12




Salutare tuturor! Cu acordul moderatorilor, as dori sa postez si aici un comentariu pe care l-am postat pe forumul Peugeot pentru ca am vazut ca si voi, ca si ei, aveti dubii in privinta Metabondului.

"Salutare tuturor, ma numesc Liviu si sunt importatorul produselor Metabond in Italia.
Nu vreau sa interpretati interventia mea ca si publicitate, insa am ajuns sa vad intamplator aceasta discutie mai veche a voastra si nu am putut sa trec mai departe fara a va face cunoscute anumite lucruri, deoarece ar fi pacat sa nu va bucurati de rezultatele de care ne bucuram si noi in Italia utilizand produsele Metabond.
In primul rand vreau sa subliniez ca este o mare diferenta intre aditivii care curata injectoarele si tratamentul de motorina Metabond, care de fapt este un tratament pentru metal ce reduce frecarea in injectoare, pompa de injectie si care durifica la nivel superficial intreaga traiectorie a carburantului, inclusiv camera de ardere. Cum actioneaza Metabond Megasel(pentru motorina) si Metabond Megalene(benzina) asupra metalului puteti vedea in aceste doua demonstratii practice realizate de mine.
Cand doua suprafete metalice se ating cu viteza foarte mare, ele se sudeaza si apoi se rup instantaneu, ducand la uzura metalului(si la arderea uleiului daca este vorba despre motor). Daca exista insa o minima cantitate de Metabond prezenta in punctul in care metalul se incalzeste, Metabondul face o reactie chimica cu metalul, permitand metalului sa devina putin mai moale la nivel superficial in acel punct(2-3microni), iar astfel metalul se intinde in momentul frecarii in loc sa se uzeze. In acest fel, in urma unui tratament termo-chimico-dinamic, suprafata metalica devine foarte fina si foarte dura la nivel superficial. Acest lucru este valabil nu doar in privintii frecarii din motor ci si in privinta frecarii ce are loc in injectoare sau in pompa de injectie.
Efectul Metabondului Megasel(pentru motorina) asupra metalului:
-

-


Injectoarele au fost proiectate cu multi ani in urma, cand inca motorina si benzina reuseau sa le lubrifice(pentru ca si ele au nevoie de lubrificare), acum insa motorina si benzina euro5 sunt foarte uscate si de aceea injectoarele fac zgomot pentru ca nu sunt lubrificate. Cand veti pune Megasel in motorina veti vedea ca un prim efect este acela de a diminua zgomotul injectoarelor, deci implicit va lungi durata de viata a acestora.
Un alt lucru pe care Metabond Megasel reuseste sa il faca, este sa descompuna carburantul atat de fin incat acesta arde aproape complet, deci noxele scad foarte mult. In acest fel, masina consuma mai putin (economia de carburant se apropie de 10%).
La Roma, reprezentanta Peugeot vinde Metabond si am facut impreuna cu ei un test pe o masina euro5. Inainte de tratament concentratia de CO masurata a fost de 0,15 apoi adaugand Megasel in motorina si masurand din nou dupa cateva minute(suficient cat sa se consume motorina din filtru si sa ajunga cea noua, tratata) rezultatul a fost de 0,04, deci aproximativ de 4 ori mai putin -


Aici puteti vedea cantitatea de CO emisa de catre un Peugeot 407SW din 2005 cu 150.000km, tratat complet cu Metabond
-http://www.facebook.com/photo.php?fbid=299263116845879&set=a.151253844980141.25640.100002865783921&type=3&theater

-http://www.facebook.com/photo.php?fbid=299624703476387&set=a.151253844980141.25640.100002865783921&type=3&theater

In caz ca va ganditi ca aceste date nu sunt reale, puteti vedea ce se intampla cand adaugam Megasel la masini unde fumul se vede cu ochiul liber, fara sa fie nevoie sa masuram pentru a putea vedea diferenta:
-http://www.youtube.com/watch?v=nOJmKJGJVVs
-http://www.youtube.com/watch?v=nkRtoaRFCLw
-http://www.youtube.com/watch?v=DKj8ZCf9rwY

O sa va arat si consumul acestui Peugeot 407SW tratat complet cu Metabond(motor, cutie, carburant, planetare)
-talonul spune ca extraurban ar trebui sa consume 5l/100km -atunci cand este noua - http://www.facebook.com/photo.php?fbid=285...&type=3&theater

- noi am reusit sa obtinem un consum de 4.1l/100km cu o medie de 83km/h pe o distanta de 254km (pe un drum European, nu pe autostrada) cu o masina care are 150.000km - http://www.facebook.com/photo.php?fbid=285...&type=3&theater

Am vazut ca s-a vorbit si despre faptul ca un tratament de motor nu poate creste puterea masinii....asta asa e, nu o creste, insa o ajuta sa nu mai piarda puterea pe care o pierdea prin frecare. Noi in Italia, avand diferite echipe care folosesc Metabondul in pista, am masurat diferite masini pe bancul de probe inainte si dupa tratament pentru a putea vedea eficienta produselor(le-am masurat dupa 1000km din momentul tratamentului, deoarece este nevoie de minim 200-300km pentru ca metalul sa se poata netezi in urma tratamentului).
Aici puteti vedea ce s-a intamplat cu un Peugeot 207 1.4HDI tratat cu Metabond in motor si motorina:
-

iar aici un Fiat Punto Abarth 1.4 benzina tratat complet cu Metabond(motor, cutie, carburant, planetare)
-


De asemenea puteti auzi aici sunetul motorului in cele 3 faze ale tratamentului - Metabond CL adaugat in uleiul vechi inainte de a schimba uleiul, pentru a curata motorul si a-i face un pretratament(veti vedea cum se schimba zgomotul deja, doar cu acesta), apoi Metabond Gold adaugat in uleiul nou, iar ultima parte a filmarii, zgomotul motorului dupa 1000km


Avem echipe care il folosesc in pista pentru diverse masini, inclusiv Ferrari, pentru a creste performantele si a lungi viata pieselor - Metabond GT in cutie si Gold in motor -


Avem si masini de strada destul de scumpe care il utilizeaza - Audi R8 -


Este bun si la elicoptere si avioane
-

-


Chiar si la barcile care castiga campionatul mondial de viteza
-


Sau la barci normale dar cu motoare mari
-


Are foarte multe aplicatii si in industrie
-

-

-

-


Iar pentru cei care cred ca masinile sub 10 ani sunt "prea noi" pentru a folosi Metabond........o sa pun cateva filmari cu masini tratate deja de noi(cateva sute de km), pentru ca cei care au folosit Metabond la masinile uzate au inteles ca nu e nevoie sa astepti ca masina ta sa se uzeze pentru a putea reduce frecarea ce are loc in motor deja de la 0 km, ci este mai bine sa pleci din start cu o masina care consuma mai putin decat spune talonul, care este mai silentioasa decat vine din fabrica si care evident va dura mult mai mult.
-tratament ambulanta Fiat Ducato - 182km -

-tratament Mercedes clasa E - 328km -

-tratament Nissan Qashqai - 83km -

-tratament Smart - 418km -

-tratament Chevrolet Aveo - 598km -

-tratament BMW - 7018km -


Pentru cine vrea sa mai vada si alte masini, e suficient sa scrie pe youtube Metabond Italia si va gasi multe altele.

O sa inchei cu cateva filmari unde se poate auzi foarte bine diferenta de zgomot inainte si dupa tratament
-

-

-

-

-


In ceea ce priveste masina personala....nu stiu cati dintre dvs ati avea curaj sa faceti cu masina ceea ce fac eu cu a mea - tinuta turata la maxim(4800rotatii/min - cu acceleratia blocata) timp de jumatate de ora - interval in care temperatura apei nu sare de 90 de grade iar a uleiului de 120. Filmarea de mai jos are doar 5 minute, insa masina statea de mult timp asa(dupa cum puteti vedea asfaltul era deja uscat). Nu va sfatuiesc sa incercati asa ceva insa cu masina personala inainte de a-i pune Metabond in motor. -


Daca mai aveti si alte nelamuriri....va pot raspunde cu placere....eu folosesc Metabond din 2004 si nu rezist sa nu dau informatii clare si altora care, dezinformati de catre mecanici(in Italia majoritatea mecanicilor folosesc Metabondul pentru ei insa nu vor sa il dea si clientilor, cred ca va dati seama de ce) sau de catre alte persoane care isi spun parerea despre ceea ce cred ei ca s-ar intampla daca folosesti un produs(fara sa il fi incercat insa vreodata), trec pe langa un produs precum Metabond, care i-ar putea ajuta sa tina in buzunar o buna parte din banii pe care ii lasa la mecanici sau la benzinarie.


Va multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi pana la capat interventia mea si sper sa va fie de folos aceste informatii.


Salutare de la Roma,

Militaru Liviu
www.metabonditalia.it"


--------------------
Audi A6 Allroad 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 12 Aug 2013, 12:42
Post #41


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Am si eu metabond in ulei si in motorina. Chiar se aude altfel, dupa toate zmacurile bagate in masina o sa raman la asta. Plus ca nu mai zmuceste asa grav.
Aa, si consumul a scazut.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Aug 2013, 14:12
Post #42


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Si geamurile se ridica mai repede, si interiorul miroase a levantica wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 12 Aug 2013, 15:55
Post #43


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




E printre cele mai bune marci de aditivi pe care le folosesc. Indraznesc sa spun ca e chiar mai bun decat DuraLube!


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 13 Aug 2013, 09:46
Post #44


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




R19, da, chiar asta se intampla. De unde ai stiut, ai probat si tu sau vorbesti din zgariat cinici?

This post has been edited by mircea-daniel: 13 Aug 2013, 09:57


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 1 Sep 2013, 17:54
Post #45


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




Ce mai mare boalfă-n-ștangă cu metabondu' au auzit-o niște colegi de-ai mei la o prezentare oficiala a lor.
Se da un Ferrari Testarossa or shit, fără metabond prindea 280-290 km/h uite domne cu metabond prinde 330-340 km/h, pentru cine nu stie legatura dintre viteza si putere necesara este de forma P= V^3 x R, unde R tine de rezistenta aerodinamica.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DudiSmith
post 23 Jul 2014, 22:46
Post #46


Membru cotizant ... la pompa si service


Group: Members
Posts: 112
Joined: 31 May 14
From: Timisoara




Eu am folosit la Mercedes 190 E din 1989 (omologat RAR EURO 2), dupa ce la ITP din 2012 au iesit mai greu gazele... Intre revizii se aprindea si becul la ulei cel putin o data.
Dupa METABOND: ITP 2014 fara probleme, nu am mai completat deloc uleiul intre revizii (fac cam 10.000km/an) !!! Atat am avut de spus...


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2011 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40micron
post 11 Oct 2017, 17:56
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 21 October 14




Orice marire a procentului de aditiv in uleiul de motor STRICA ECHILBRUL de protectie la coroziune a uleiului fata de componetele metalice si mareste coroziunea cat si mizeria in motor inclusiv cantitatea de suspensii pe care o poate capta uleiul...
Daca multime de oameni fara cunostinte tehnice nu stiu cum arata un centru de cercetari a oricarui gigant al lubrifierii din lume din primii 10 jucatori mondiali te umfla rasul cu solutiile minune ce umplu magazinele de piese auto si supermarketurile.
IAR giganti CU RULAJE URIASE in bani ...ai CONCERNELOR aditivilor de fabrica cum sunt LUBRIZOL INFINEUM ORONITE EVONIK AFTON etc etc..ar da faliment ca a aparut o zeama in cutie...
Cel mai bun aditiv de ulei e schimbul la 8000km cu un ulei marca buna cu norma aprobata de constructor trecuta pe bidon luat din sursa de incredere(supermarket sau magazine f mari) duce orice motor light duty 400000km fara probleme... dupa aceea masina fiind real...... fara valoare de piata...


--------------------
opel +logan Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:44
Dacia