Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema prioritate, intersectie in forma de T

BZN
post 4 Sep 2010, 10:53
Post #31


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(S4b1n @ 4 Sep 2010, 11:05)
Dar daca verde facea stanga? Cine trecea primul? laugh.gif
*


Aveam un profesor in liceu care zicea ca in astfel de situatii se aplica regula celor sapte ani de-acasa... smile.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 4 Sep 2010, 11:15
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




!!

Attached thumbnail(s)
Untitled.jpg ( Size: 203.74k ) Number of downloads: 550


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 4 Sep 2010, 11:32
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(2xGI @ 4 Sep 2010, 11:15)
!!
*



Da, știam deja că trăiesc în Ro. Păcat că e populată.


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 4 Sep 2010, 11:41
Post #34


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Care e faza? blink.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Sep 2010, 16:23
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




au gresit aia ceva pe siteu ala, ori au copiat poza fara semne ori au luat raspunsurile de la alta poza


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paradox_utopic
post 4 Sep 2010, 16:41
Post #36


solenza driver !


Group: Members
Posts: 372
Joined: 1 January 09




trebuia sa dai prioritate
e intersectie in T,nu in cruce
automat tu esti pe un "drum secundar"
daca nu ai alt indicator


--------------------
dacia 1310, supernova 2001, solenza 2003,logan 2005 - B-99-SYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Sep 2010, 16:48
Post #37


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Daca te referi la mine, sper doar sa nu ne intalnim intr-o intersectie in forma de T ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 4 Sep 2010, 16:51
Post #38


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Daca nu ai niciun indicator, de ce trebuie sa dai prioritate? de unde stii care este drum secundar?

Daca intri de pe o straduta (faci dreapta) care da intr-un bulevard, si nu ai un indicator de cedeaza, ce gresala ai facut? Ce articol iti spune politistul ca ai incalcat.

Eu as zice ca singurul vinovat este administratorul drumului care nu a montat indicatorul.

This post has been edited by tribunul: 4 Sep 2010, 16:54


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Sep 2010, 17:48
Post #39


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(2xGI @ 4 Sep 2010, 12:15)
!!
*

Pai nu s-a zis asta?:
QUOTE(rtBK @ 4 Sep 2010, 10:58)
primul verde... ca doar daia e verde  biggrin.gif ultimul rosu
*



QUOTE(paradox_utopic @ 4 Sep 2010, 17:41)
trebuia sa dai prioritate
e intersectie in T,nu in cruce
automat tu esti pe un "drum secundar"
daca nu ai alt indicator
*


Ha? blink.gif
Si care ar fi justificarea din codul rutier? Cam ce articole ai invoca pentru o astfel de afirmatie?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 4 Sep 2010, 18:16
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




klaus, imaginile erau pt. sony AD


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 4 Sep 2010, 19:30
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(Tamango @ 4 Sep 2010, 16:48)
Daca te referi la mine, sper doar sa nu ne intalnim intr-o intersectie in forma de T ...
*



În ciuda tupeului de care dai dovadă, nu ar trebui să ai carnet. Cu atitudinea asta ești un pericol pe străzi. Noroc că trăim în Absurdistan/Bizzaro World. Aici bunul simț este împotriva legi și absurdul este legiferat.

QUOTE(klaus @ 4 Sep 2010, 17:48)
Pai nu s-a zis asta?:
Ha?  blink.gif
Si care ar fi justificarea din codul rutier? Cam ce articole ai invoca pentru o astfel de afirmatie?
*



Codul Rutier din Ro. este o mizerie. Dovadă și faptul că imbecilitățile din el nu sunt aplicate de majoritatea populației.

QUOTE(2xGI @ 4 Sep 2010, 18:16)
klaus, imaginile erau pt. sony AD
*



Da, bravo. O imbecilitate. Asemeni celeia cu ocolitul centrului imaginar al intersecției prin stânga în afara cazului când avem semafor separat pt. viraj la stânga sau când e vorba de un gang în spațiul verde de pe mijlocul bulevardului.

Am pus prevederile legale din statul California pe pagina 1. Acolo scrie clar că dacă vii pe drumul care se termină în intersecție trebuie să cedezi prioritatea celor care circulă pe drumul care continuă prin intersecție. Lege normală, firească, care codifică bunul simț.

Din păcate, trăim în Absurdistan, unde Tamango are carnet.


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 4 Sep 2010, 19:33
Post #42


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




hai sa nu ne enervam ca nu rezolvam nimic smile.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 4 Sep 2010, 19:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




sonyAD, ai si tu dreptate intr-un fel!! in mod normal drumul drept ar trebui sa aibe prioritate fata de drumul care se opreste in el ( cazul nostru cu intersectie in T) dar asta nu inseamna ca tre sa incalcam legile noastre, chiar si rele asa cum sunt ele.


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 4 Sep 2010, 19:56
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(2xGI @ 4 Sep 2010, 19:37)
sonyAD, ai si tu dreptate intr-un fel!!  in mod normal drumul drept ar trebui sa aibe prioritate fata de drumul care se opreste in el ( cazul nostru cu intersectie in T)  dar asta nu inseamna ca tre sa incalcam legile noastre, chiar si rele asa cum sunt ele.
*



Știi ce cred eu?

Eu cred că e legea e mizeria care este ca să fie nevoie de nșpe mii de semne de cedează trecerea pictate sau proțăpite în băț în nșpe mii de intersecții de genul ăsta care să necesite nșpe miii de contracte acordate după sprânceană.

Când logic, normal, firesc și starea de lege în țări cu apă caldă este ca drumul SECUNDAR, care se termină in intersecție, să aibă cedează trecerea, by default.

Dar trăim în Absurdistan și asta ne ocupă tot timpul.

Acum, eu dacă am nenorocolul să circul regulamentar pe bld. Timișoara și să îmi sară iepurele ... Tamango în față de pe o străduță lăturalnică dintre blocuri, fără cedează, sunt bun de plată pt. pejotul prop. pers. șifonat și amenzi, nu?


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 4 Sep 2010, 20:00
Post #45


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




ca tot avem exemple pe aici... cu drumuri principale sau secundare...


la mine pe strada intri de pe un drum principal pe un drum secundar pe care la prima intersectie ai prioritate si la a 2-a nu mai ai... si deobicei la a 2-a intersectie se produc accidente care mai de care mai ales pentru ca semnul de cedeaza e pe un stalp prin gradina la vreo 30-40 de metri de intersectie smile.gif si daca nu esti atent ai parte de o surpriza.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Sep 2010, 21:30
Post #46


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(SonyAD @ 4 Sep 2010, 19:30)
În ciuda tupeului de care dai dovadă, nu ar trebui să ai carnet. Cu atitudinea asta ești un pericol pe străzi. Noroc că trăim în Absurdistan/Bizzaro World. Aici bunul simț este împotriva legi și absurdul este legiferat.
Codul Rutier din Ro. este o mizerie. Dovadă și faptul că imbecilitățile din el nu sunt aplicate de majoritatea populației.
*



Sigur. Hai sa nu respectam Codul Rutier si sa circulam toti dupa ureche. Tu-ti dai seama ce zici ? Si pentru ceilalti: terminati cu "drum principal" si "drum secundar", nu exista asa ceva definit in Codul Rutier, ci doar autostrazi, drum european, expres, national, judetean,comunal. Se subordoneaza unul altuia de la coada spre cap in lista mea. La atat se reduce notiunea. In oras nu exista asa ceva, daca iesi de pe o strada printre blocuri in bulevard si nu ai cedeaza sau stop, cei care vin de pe bulevard sunt obligati sa-ti cedeze trecerea, conform legii. Ca administratorul drumului uita sa puna indicatoare e alta mancare de peste.

4 Sep 2010, 21:33:
QUOTE(SonyAD @ 4 Sep 2010, 19:56)
Acum, eu dacă am nenorocolul să circul regulamentar pe bld. Timișoara și să îmi sară iepurele ... Tamango în față de pe o străduță lăturalnică dintre blocuri, fără cedează, sunt bun de plată pt. pejotul prop. pers. șifonat și amenzi, nu?
*



Nu tu ci administratorul drumului care nu mi-a pus semn de cedeaza sau stop. Asta in cazul in care ai indicatorul "Drum cu prioritate" sau "intersectie cu un drum fara prioritate". Daca nu ai asa ceva esti bun de plata. Mai studiaza, hai pa pa

This post has been edited by Tamango: 4 Sep 2010, 21:33


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 4 Sep 2010, 21:42
Post #47


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(Tamango @ 4 Sep 2010, 22:30)
... In oras nu exista asa ceva, daca iesi de pe o strada printre blocuri in bulevard si nu ai cedeaza sau stop, cei care vin de pe bulevard sunt obligati sa-ti cedeze trecerea, conform legii. Ca administratorul drumului uita sa puna indicatoare e alta mancare de peste.

...
*



Acum fara sa vreau sa apar pe cineva... asta e posibil (doar) la noi. D-aia zicea ce zicea de Romania.
Si, daca se intampla asta (lipsa indicatoarelor) destul de des, mai ales in orase, nu mai bine s-ar aplica regulile alea simple si de bun simt din "tarile cu apa calda"?
Dar, la fel, pana atunci trebuie sa respectam ce avem... chiar daca nu e solutia optima/logica. Insa cate sunt in regula in tara asta? unsure.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Sep 2010, 22:02
Post #48


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(SonyAD @ 4 Sep 2010, 04:31)
Idiotul are prioritate.

1. Tu ești obligat să schimbi direcția de deplasare în intersecție, el nu.
2. Drumul tău se termină în intersecție. Al lui nu. Cum poate să fie drumul tău altceva decât drum secundar?

Dacă legea zice altfel sau lasă loc altei interpretări, legea e proastă. Oricum, codul nostru rutier a fost scris cu curul. De fapt, copiat prost.

În general legea urmează bunul simț. Mă rog, în țările civilizate. Sunt curios al cui bun simț spune că "eu" are prioritate.
*


1> Asa si?
2. Ca ce chestie? Al meu e strada trecuta pe harta, al lui nu e, e o bretea de legatura, nu e nici bulevard nici altceva.
Tu aplici bunul simt acolo si altul aplica codul rutier (nema indicatoare de prioritate si regula prioritatii de dreapta). Sa vedem cine cui ii plateste masina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 4 Sep 2010, 22:43
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(Tamango @ 4 Sep 2010, 21:30)
Sigur. Hai sa nu respectam Codul Rutier si sa circulam toti dupa ureche. Tu-ti dai seama ce zici ?


Hai să nu înghițim pe nemestecate toate imbecilitățile care ne sunt turnate.

QUOTE(Tamango @ 4 Sep 2010, 21:30)
Si pentru ceilalti: terminati cu "drum principal" si "drum secundar", nu exista asa ceva definit in Codul Rutier, ci doar autostrazi, drum european, expres, national, judetean,comunal. Se subordoneaza unul altuia de la coada spre cap in lista mea. La atat se reduce notiunea. In oras nu exista asa ceva, daca iesi de pe o strada printre blocuri in bulevard si nu ai cedeaza sau stop, cei care vin de pe bulevard sunt obligati sa-ti cedeze trecerea, conform legii. Ca administratorul drumului uita sa puna indicatoare e alta mancare de peste.


Pe bld. Timișoara nu e nici un semn de drum cu prioritate după intersecția cu strada Brașov, unde cei care circulă pe Timișoara au cedează, înspre Răzoare. Toate străduțele lui pește au cedează trecerea.

Eu, care circul pe Timișoara, cum știu că am prioritate la toate intersecțiuțele alea cu toate aleile lui pește dintre blocuri? Eu nu am nici un semn de drum cu prioritate la vreuna din intersecții.

Mai departe, peste noapte vin niște țigani și ciordesc semnul de cedează și obligatoriu la dreapta cu stâlp, cu tot, din capătul unei străduțe din astea.

Dimineața următoare, iepurele Tamango pleacă la scârbici. A plecat un pic cam târziu de acasă și se grăbește. Și așa se face că, cum se întâmplă să treacă Sony prin dreptul lui în drum spre Republica, bravul iepure Tamango se aruncă eroic în fața ancorei de 1997 de cmc.

Cine e vinovat?

QUOTE(Tamango @ 4 Sep 2010, 21:30)
Nu tu ci administratorul drumului care nu mi-a pus semn de cedeaza sau stop. Asta in cazul in care ai indicatorul "Drum cu prioritate" sau "intersectie cu un drum fara prioritate". Daca nu ai asa ceva esti bun de plata. Mai studiaza, hai pa pa
*



De ce NU EXISTĂ SEMN DE PRIORITATE PE DRUMUL CARE CONTINUĂ PRIN INTERSECȚIE ÎN T, pe Timișoara? Nu e doar o găselniță pt. a crea o NEVOIE ARTIFICIALĂ DE SEMNE DE CIRCULAȚIE? Pt. care se acordă contracte pe bani. După sprânceană.

Dacă am indicatorul "drum cu prioritate" sunt bun de plată? La fel dacă am indicatorul intersecție cu un drum fără prioritate?

Uită-te pe www.norc.ro, de curiozitate. Să vezi de câte semne de cedează trecerea este nevoie în Drumul Taberei, degeaba. De ce degeaba? Păi, PENTRU CĂ NU EXISTĂ SEMNE PE PRIORITATE PE DRUMUL CU PRIORITATE în intersecțiuțele astea. Ăia nu trebuie să știe că nu trebuie să oprească pt. cei de pe străduța dintre blocuri care se termină în bulevard? Sau poate nu au nevoie să știe, pt. că au prioritate by default, cu tot codul rutier scris cu picioarele?

De aia eu am și presupus dintotdeauna că semnele de pe străduțe, când dau în bulevarde, sunt puse pt. roboți. Cred că am dreptate.

QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2010, 22:02)
1> Asa si?


Te depășește?

QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2010, 22:02)
2. Ca ce chestie? Al meu e strada trecuta pe harta, al lui nu e, e o bretea de legatura, nu e nici bulevard nici altceva.
Tu aplici bunul simt acolo si altul aplica codul rutier (nema indicatoare de prioritate si regula prioritatii de dreapta). Sa vedem cine cui ii plateste masina.
*



Vorbim de intersecții în T aici. Fă-mi faza asta fără să îmi lași timp să opresc de urgență și o să vedem.

This post has been edited by SonyAD: 4 Sep 2010, 22:47


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 4 Sep 2010, 22:59
Post #50


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




QUOTE(SonyAD @ 4 Sep 2010, 20:30)
Din păcate, trăim în Absurdistan, unde Tamango are carnet.
*


Din pacate, toti avem permis de Absurdistan, asa ca ne conformam la legile de aici. Am citit ce scria in legile din California, care intradevar par mai de bun simt. O intersectie similara in T am si eu imediat la iesirea de pe aleea de la bloc, fara indicator. De fiecare data opresc si dau eu prioritate, iesind de pe alee secundara. Defapt, de fiecare data cand trec deschid bine ochii ca sa nu am surprize, indiferent din ce directie vin.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 4 Sep 2010, 23:18
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




La mine in cartier a fost un accident destul de urat in care un motociclist circuland pe drumul principal a intrat intr-o masina ce iesea din dreapta lui de pe aleea ce ducea in spatele blocului .Motociclistul s-a accidentat destul de grav fiind dus cu elicopterul la Bucuresti unde a stat ceva timp in spital .Vinovat de producerea accidentului a fost declarat motociclistul deoarece nu a acordat prioritate de dreapta ,in acea intersectie nefiind indicatoare.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Sep 2010, 23:38
Post #52


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(SonyAD @ 4 Sep 2010, 22:43)
Hai să nu înghițim pe nemestecate toate imbecilitățile care ne sunt turnate.
*



Imbecil sau nu, Codul Rutier este o lege in vigoare in Romania. Atata timp cat esti pe teritoriul Romaniei, legea asta esti obligat s-o inghiti pe nemestecate, fie ca-ti place sau nu. Altfel faci buba sau mai rau, ajungi intr-un loc unde baietii abia asteapta sa scapi sapunul pe jos ...

This post has been edited by Tamango: 4 Sep 2010, 23:41


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 5 Sep 2010, 00:26
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




parerea mea daca ati dat-o pe chestionare eu zic sa punem si legislatia poate unii vor sa mai repete ceva ca poate au mai uitat oops.gif naughty1.gif

This post has been edited by bygy007: 5 Sep 2010, 00:26


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 00:39
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(Tamango @ 4 Sep 2010, 23:38)
Imbecil sau nu, Codul Rutier este o lege in vigoare in Romania. Atata timp cat esti pe teritoriul Romaniei, legea asta esti obligat s-o inghiti pe nemestecate, fie ca-ti place sau nu. Altfel faci buba sau mai rau, ajungi intr-un loc unde baietii abia asteapta sa scapi sapunul pe jos ...
*



Te rog frumos explică-mi de ce NU VĂd SEMNE DE DRUM CU PRIORITATE CÂND MĂ DEPLASEZ PE BLD. TIMIȘOARA.

Mersi.


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 5 Sep 2010, 00:49
Post #55


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Probabil ai nevoie de ochelari ? Glumesc ... Pai asta pe mine ma intrebi ? Fa si tu o sesizare la Primarie. Baietii abia asteapta sa cheltuie banii ... orice contract e binevenit la clientela politica. Nu au pus ei 2 randuri de borduri ? rolleyes.gif

This post has been edited by Tamango: 5 Sep 2010, 00:51


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 01:03
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




Deci e un fel de greșeală națională că nu se pune semn de drum cu prioritate din 50 în 50 de metri, în dreptul fiecărei străduțe care dă în bulevard dintre blocuri (și nu continuă după intersecția cu bulevardul)?

Pun câte 2 rânduri de borduri, semne de cedează trecerea pe străduțe dar pe bulevard nimic?

Răspuns, te rog.


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 5 Sep 2010, 08:03
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(the_tavi @ 17 Apr 2010, 09:06)
Daca piciorul T-ului era un drum de categorie inferioara, trebuia sa cedezi prioritate. In cazul tau, funtioneaza regula prioritatii de dreapta. Dar, e mai bine sa te asiguri de fiecare data la trecerea prin intersectia aia, pentru ca in majoritatea situatiilor conducatorii auto nu sunt constienti ca in astfel de intersectii functioneaza aceasta regula.
*


Autostrada , DE, DN, DJ, etc... astea sunt categoriile in ordinea superioritatii smile.gif Altfel voi cam incurcati borcanele, observ.... Printre blocuri nu am intalnit niciodata asemenea intersectari de drumuri radmasa.gif

QUOTE(M i h a i @ 17 Apr 2010, 14:45)
Asa este....prioritatea de dreapta nu se acorda pe strazile de la blocuri...cine este pe strada lata si ''de baza'''  are o prioritate nescrisa...nu stiu de ce ..dar asa este  blink.gif  sunt multi care ajung la politie si au o mare surpriza...nu sunt semne..clar prioritate de dreapta.....  daca vreti ceva facelift sa-mi dati un pm..cunosc o gramada de strazi de genul...unde nici draq nu iti da prioritate de dreapta....ai bara zgariata?vrei sa o schimbi?nu ai casco !! simplu...vino pe strada x ...sigur intra un dement in tine.. wink.gif
*



Eu zic sa deschidem un topic special ptr. cei care doresc sa-si repare fiarele moca wink.gif

QUOTE(fnp @ 17 Apr 2010, 16:47)
La iesirea din parcare nu ai prioritate, aleile dintre blocuri care nu au nume de strada sunt iesiri din parcare, deci ar trebuie acordata prioritate celor care circula pe "strada cu nume".
*



Se considera parcare doar locul special amenajat si SEMNALIZAT cu indicatorul ''P''


Lui Sony pot sa-i dau zeci si sute de exemple cu legi idioate, nu numai din Romanika. Asta nu e un motiv sa ne facem propriile legi fiindca s-ar crea haos. Exista insa proceduri legale prin care poti schimba o lege cretina, chiar si la noi ! happy.gif


<span class='edit'>5 Sep 2010, 08:06:</span>
QUOTE(S4b1n @ 4 Sep 2010, 10:05)
Dar daca verde facea stanga? Cine trecea primul? laugh.gif
*



Raspuns corect: cel care e mai curajos ! laugh.gif Serios vorbind intra primul cel care ajunge ultimul in intersectie (are masina inca in miscare) wink.gif

This post has been edited by luck33ro: 5 Sep 2010, 08:44


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 10:06
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(luck33ro @ 5 Sep 2010, 08:03)
Lui Sony pot sa-i dau zeci si sute de exemple cu legi idioate, nu numai din Romanika. Asta nu e un motiv sa ne facem propriile legi fiindca s-ar crea haos. Exista insa proceduri legale prin care poti schimba o lege cretina, chiar si la noi !  happy.gif


Alooo! Domnu'! Înapoi în colivie, vă rog.

Răspundeți la întrebarea pusă, vă rugăm. De ce nu am semn de "drum cu prioritate" când cel care se cațără pe tulpina T-ului are "cedează trecerea".

Eu NU TREBUIE SĂ ȘTIU CĂ NU SE APLICĂ REGULA PRIORITĂȚII DE DREAPTA? D. p. m. d. v. este o intersecție nedirijată.

Aștept răspuns, mulțumesc.


Și, ca să nu cumva să se întâmple să nu ne înțelegem, uite POZE!

Drum principal
http://www.norc.ro/pano/XubU7ysn/
Semn "trecere de pietoni". Atât.

Drum secundar
http://www.norc.ro/pano/3anzsDy1/
Semn "cedează trecerea" + "obligatoriu la dreapta". Pesemne că nu am voi să traversez bulevardul. Gangul ăla din față e acolo de amorul artei.

Cum știe A că e pe drum cu prioritate? Cum știe că nu este intersecție nedirijată și se aplică regula priorității de dreapta?


A - circulă pe strada Brașov
http://www.norc.ro/pano/qkdP5q1B/

B - circulă pe aleea Bucșenești
http://www.norc.ro/pano/rcuGfrSo/

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată.

A - Bălănel circulând regulamentar pe strada Valea Oltului
http://www.norc.ro/pano/kal1bVn3/

B - eu venind de pe strada Valea Furcii
http://www.norc.ro/pano/Z2ed6Pey/

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată.

Aștept răspuns, mersi frumos.


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 5 Sep 2010, 11:45
Post #59


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Ai dreptate Sony, avand in vedere ca semnele sunt valabile pana la urmatoarea intersectie, ar trebui repetate dupa ce treci de ea. In realitate treaba nu sta asa, motivele ... nu stiu ce sa zic, lipsa de bani a autoritatilor locale, lipsa de interes, lene etc. Probabil semnele alea au existat odata, iar conform Codului Rutier autoritatile au obligatia sa le intretina, altfel se prevad amenzi mari. Dar unde ai vazut tu in Romania ca statul sa amendeze statul ?

Si pe straduta mea a existat un mare semn de cedeaza trecerea la iesirea in bulevard dar l-au ciordit tiganii. A fost pus altul, l-au ciordit si pe ala, apoi au renuntat. Dar toata lumea stie ca acolo trebuie sa cedezi trecerea. Daca nu stii zona, ti-o iei.

This post has been edited by Tamango: 5 Sep 2010, 11:48


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 12:39
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(Tamango @ 5 Sep 2010, 11:45)
Ai dreptate Sony, avand in vedere ca semnele sunt valabile pana la urmatoarea intersectie, ar trebui repetate dupa ce treci de ea. In realitate treaba nu sta asa, motivele ... nu stiu ce sa zic, lipsa de bani a autoritatilor locale, lipsa de interes, lene etc.


Aha. Au bani de treceri de pietoni cu radare de viteză, să îți verifici eroarea la vitezometru; de treceri de pietoni cu panou solar, senzor de proximitate pietoni și lumini de avertizare a șoferilor dar nu de semne de drum cu prioritate.

QUOTE(Tamango @ 5 Sep 2010, 11:45)
Probabil semnele alea au existat odata, iar conform Codului Rutier autoritatile au obligatia sa le intretina, altfel se prevad amenzi mari. Dar unde ai vazut tu in Romania ca statul sa amendeze statul ?


Nu au existat niciodată. Uită-te pe unde stai și tu să vezi dacă, DIN GREȘEALĂ, vezi vreun semn de prioritate în intersecții în formă de T unde nu se aplică regula priorității de dreapta.

QUOTE(Tamango @ 5 Sep 2010, 11:45)
Si pe straduta mea a existat un mare semn de cedeaza trecerea la iesirea in bulevard dar l-au ciordit tiganii. A fost pus altul, l-au ciordit si pe ala, apoi au renuntat. Dar toata lumea stie ca acolo trebuie sa cedezi trecerea. Daca nu stii zona, ti-o iei.
*



De ce să ți-o iei? Ce, nu se aplică regula priorității de dreapta ÎN ORICE INTERSECȚIE NEDIRIJATĂ?


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:24
Dacia