Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fuleaza jantele de tabla 14, jante de mamaliga

Laurentziu83
post 4 Nov 2006, 23:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Azi dimineata am fost la vulcanizare sa-mi monteze gumele de iarna. Momentan lucra la jantele de pe fata.
ajunge la partea cu echilibratul. Le pune la invartit si vad cum fuleaza o janta de o ia naiba, ba mai si cerea plumb de 50, de se uita crucis vulcanizatorul.
Nu departe era si perechea ei.
Asadar am montat jantele pe spate, cele de pe spate au venit acum pe fata. Dar cand si cele de pe fata se vor stramba, ce voi mai face?

Tin sa mentionez ca buza jantelor este ABSOLUT INTACTA, deci nu poate fi vorba de o lovitura directa in metal, ci socurile s-au transmis prin intermediul anvelopei.
Concluzia e ca jantele sunt atat de moi in zona prezoanelor incat pana si anvelopa e mai rezistenta decat ele.
Intrebarea mea este: intra la garantie? Daca erau indoite la buza nu mai ziceam nimica.
Oricum la anvelope n-am nici o pretentie, se tin bine, iar gropi serioase nu prea am luat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 5 Nov 2006, 09:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




si la mine la fel, la una a trebuit sa puna un plumb de 30, iar asta se simte in drum ca o vibratie destul de suparatoare, le-am retrogradat pe spate dar trebuie schimbata pana la urma

This post has been edited by ionutmar: 5 Nov 2006, 09:31


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Nov 2006, 10:13
Post #3


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Acest fenomen este valabil pentru orice janta, fie ea de tabla sau aluminiu.
Nu o singura data am vazut jante care nu prezentau nici o lovitura, dar cand invarteai de ele...era jale.
Problema consta in faptul ca acest fenomen apare mult prea devreme, printre cauze: starea precara a soselelor si poate o calitate mai subtire a acestor jante.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Nov 2006, 15:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cred ca e calitatea de vina. Repet: daca aveam buza indoita, vreun cauciuc facut franjuri in vreo groapa sau macar sa aiba vreo galma, mai intelegeam, dar asa...

Cu prima ocazie scriu la vocea clientului.
Mai degraba imi fac praf un cauciuc, stramb buza jantei, etc, decat sa indoi janta de la mijloc, care se rezolva doar prin inlocuire. Un cauciuc pot sa-mi cumpar la nevoie cu 500 de mii si sa-mi fac treaba, o janta...mai greu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Apr 2007, 12:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ieri am facut trecerea la anvelopele de vara. Iata gramajele plumbilor de pe jantele mele:
Fata dreapta 25;55
Fata stanga 20;15
Spate stanga 15;50
Spate dreapta n-am fost atent, dar cica asta ar fi fost cea mai varza.
Drept urmare, la orice viteza am o mica vibratie in volan, la 100 la ora devine sesizabila, la 140 e mult mai sensibila, dar daca tii mai bine de volan mai compensezi, trebuie sa tii masina la peste 155-160 ca sa se mai atenueze, la 176 (mai mult n-a vrut) era mai suportabil, dar oricum era destul de usoara directia.
A, si se simte diferenta de la Debica de iarna la Bridgestone-urile de vara, si mai ales faptul ca sunt toate identice, masina are acum un caracter neutru, chiar putin supravirator in curbe, nu mai are comportament subvirator cum avea cu Debica frigo pe fata si Kumho Gripmax pe spate. Singurul dezavantaj acum e ca trebuie sa merg mai cu grija, nu mai lovesc cauciucuri de 100 de ron, lovesc cauciucuri de 300. tongue.gif

In curand ma voi interesa de ce jante sunt compatibile cu prezoanele de la Clio si arunc kkt-urile pe care le am. Nici nu-mi trazneste prin cap sa iau altele identice.

This post has been edited by Laurentziu83: 1 Apr 2007, 13:46


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder77
post 9 Apr 2007, 22:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




sad.gif Si eu am aceiasi problema.
Am fost sa verific toate jentile si surpriza!Toate erau descentrate... mad.gif

Acum le-am rezolvat;o gramada de bani...dar stupoare,intorcindu-ma de la munte,incepind cu 120 km/h...simt o vibratie destul de puternica...la 140 km/h deja imi era teama ... blush.gif

Nici nu stiu ce sa fac...;mentionez ca unghiurile pe fata sint ok...
Deci ce sa fie?Jantele...asa zicea si nenea de la vulcanizare... huh.gif blink.gif
Si uite-asa o sa bag 2000 RON in ele ca vazui niste OZ-uri care erau tare cool! biggrin.gif tongue.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2006 Fidji - B-48-GIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 Apr 2007, 08:12
Post #7


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Poate ca nu le-au echilibrat corect ... e ceva mai ieftin sa le verifici din nou decat sa iti cumperi noi smile.gif.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder77
post 10 Apr 2007, 21:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




La asta ma gindii si eu. smile.gif
Zilele astea ma duc sa ii pun din nou sa le verifice...ca am dat 20 RON pe roata de echilibrat! blink.gif

Da parca i-as lua si niste gume de vara...voi ce ziceti?Ma gindeam la ceva bun,gen Michelin,mai ales ca o sa am si buget pentru asa ceva... biggrin.gif
Nu zic TOYO...dar de ce nu? tongue.gif Nici nu vreau sa stiu cit costa... blink.gif icon_mrgreen.gif

Astept pareri si sfaturi.Eu zic ca daca o anvelopa scade fie si doar cu 20 cm distanta de frinare merita!(mai ales ca am avut un eveniment foarte neplacut cu o doamna in virsta sad.gif )


--------------------
Renault Clio Symbol 2006 Fidji - B-48-GIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Apr 2007, 22:10
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Toyo costa cam jumatate din cat... costa Michellin...uita-te pe site-urile de specialitate...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder77
post 11 Apr 2007, 20:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




Cunosc preturile.
Oare sa fie Michelin mai bun decit Toyo?Intreb si eu! tongue.gif

Eu stiam cu totul altceva...Toyo,Kumho,Yokohama sint "the best"... biggrin.gif
(a se vedea seria Ultra High Performance de la Yokohama,seria Proxes de la Toyo) icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2006 Fidji - B-48-GIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 11 Apr 2007, 21:59
Post #11


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Am Michelin Energy XV1 si am folosit si Michelin Pilot Primacy...sunt de calitate si eu nu am absolut nimic de reprosat.
In aceeasi categorie se mai inscrie si seria Pilot Exalto, asa ca ai de unde alege...


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Apr 2007, 20:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(cmandrei @ 10 Apr 2007, 09:12)
Poate ca nu le-au echilibrat corect ... e ceva mai ieftin sa le verifici din nou decat sa iti cumperi noi smile.gif.
*


Preferabil este sa verifice la alt vulcanizator.
E o MARE DIFERENTA intre rotile dezechilibrate si rotile descentrate.
Echilibrarea se face prin montarea de plumbi pe buza jantei si are rolul de a compensa diferentele de greutate de pe roata, diferente sesizabile la viteze mari, cand se face simtita forta centrifuga. Este bine sa se faca aceasta verificare de 2-3 ori pe an, dupa cum, oricum, la schimbarea unui cauciuc se face in mod normal, deoarece nu exista 2 cauciucuri la fel.

La mine apare a doua problema, si anume janta descentrata. Daca eu ridic roata pe cric, apoi introduc a 5-a si accelerez la 100-120 la ora (sau pun roata pe aparatul de echilibrat), se va vedea ca roata mea va avea ceva batai sus-jos sau laterale, ceea ce imi arata ca janta e stramba din dreptul prezoanelor. Fenomenul se numeste fulaj al jentii. Acest defect nu poate fi inlaturat, ar fi nevoie de masini speciale care sa prinda janta cu totul si sa aplice presiune asupra ei sa o indrepte dar ar fi inutila aceasta manevra, fierul indoit de multe ori isi pierde rigiditatea, deci janta se va indoi si mai usor la urmatoarea groapa mai serioasa. Singurele solutii ar fi jantele confectionate dintr-un fier mai rigid, care sa nu se indoaie asa usor.
Ce e aiurea la jantele astea e ca, desi, la o groapa, anvelopa rezista, nu se formeaza galme pe suprafata ei, buza jantei ramane intacta, janta se deformeaza insa, ceea ce imi arata ca anvelopa de cauciuc e mai rezistenta decat janta de fier, ceea ce e aberant dupa parerea mea. Cum naiba sa transferi forte prin cauciuc (fie el si cu insertii metalice) si sa indoi fierul????
Recunosc, si eu iau gropi destul de zdravan, dar mi se pare aberant sa se strambe jantele si restul sa nu aiba nimic. La astfel de impact cedeaza cel mai slab. Adica janta???
Daca aveam buza jantei stramba, daca aveam galma pe cauciuc, mai intelegeam, dar asa???
Asadar cred ca ma voi orienta spre alte jante de la dezmembrari, as fi luat de Cielo dar stiu ca nu se potrivesc gaurile la prezoane, 200 de lei nu mai dau pe petardele lui Reno.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 14 Apr 2007, 17:31
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Am o problema similara si va cer sfatul.

Am fost azi sa-mi echilibrez rotile de pe fata pentru ca in urma mini concediului de Pasti am constatat ca la 135-140 km/h vibra volanul si mecanicul respectiv mi-a spus ca am o janta putin ovala desi nu prezinta lovituri ea fiind in stare foarte buna ca aspect drept pentru care mi-a pus roata de rezerva.

Aceasta problema am mai semnalat-o si la prima revizie anul trecut prin octombrie (vibratul volanului la viteze mai mari) insa a spus ca nu era echilibrata si le-a echilibrat dar eu nu am mai mers in afara orasului de atunci si nu am observat daca s-a remediat problema sau nu.

Vreau sa stiu daca aceasta problema este acoperita de garantie (parerea mea ar fi ca ar trebui sa fie) avind in vedere faptul ca este evident faptul ca nu a fost lovita.

Este vreo problema daca merg cu o roata noua pe dreapta fata si restul sint ceva mai uzate (aprox 11k km) pentru ca as vrea sa pun pe janta de rezerva anvelopa uzata care era inainte si pe janta ovala anvelopa noua (de rezerva).


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Apr 2007, 17:49
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Teoretic ar trebui sa fie acoperite de garantie, dar eu nu-mi mai bat capul, daca si cele noi se vor stramba la fel in cateva mii de km. Mai degraba la vara ma duc si imi caut altele la dezmembrari care sa aiba aceeasi distanta la prezoane.
La service n-au cum sa demonstreze ca ai mers pe drumuri cu gropi daca ai anvelopele intacte si buja jantei la fel.
11 mii de km nu se simt in uzura anvelopei ca uzura. Daca intr-adevar se simte ca masina trage spre roata mai uzata (cum se intampla in astfel de cazuri), atunci poti sa faci permutarea fata-spate si nu vei mai avea probleme.
Ideea este sa ai roti identice pe puntea fata.

This post has been edited by Laurentziu83: 14 Apr 2007, 17:50


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 15 Apr 2007, 10:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




hmm. 50 de grame pe o janta de 14 sunt absolut normale. nu te mai
supara atat pe renault. incearca sa pui janta fara pneu pe aparatul de echilibrat si o sa vezi ca acei plumbi vin in proportie de 90 % si peste de la pneu si nu de la janta.
Si este absolut normal sa aiba bataie radiala si frontala vizibila. neuniformitatile de la calea de rulare inseamna cu mult mai mult decat ce introduce in sistem acea bataie. si baiatul ala de la vulcanizare stie despre anvelope cat stie al bundy despre romania. Normal ca pentru el ai janta stramba ca doar el are aparat de indreptat nu crezi?
si cand te duci sa la echilibrezi cauta un service cu aparate bune.
Exemplu: mi-am echilibrat jantele noi la vanzator si pe urma am fost la un service cu aparate bune. Rezultat: erau jale.. peste 20 de grame diferenta.
si ca ordin de marime un echilibrat bun e undeva intre 15 si 30 de roni de roata. e scumpic dar merita.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Apr 2007, 11:59
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Rotile mi le-am echilibrat pana acum de mai multe ori la 2 service-uri complet diferite. La vulcanizatorul la care ma duc in mod normal am dus matizul inainte, duc si dacia si VW-ul si se mai duc si alti prieteni si n-au mai fost probleme. De ce doar la Clio am problema asta? Pe mine nu ma intereseaza neaparat ce vede vulcanizatorul, ma interesea ce simt eu in volan, eu vreau sa merg la viteza maxima fara sa simt nici un fel de vibratie in volan. Ori asta nu prea se poate.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 15 Apr 2007, 12:28
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




cu parere de rau iti spun ca se poate. doua din jantele de iarna pe care le am sunt indoite. si cu toate astea dupa un echilibraj bun nu imi tremura volanul. Incerca o anvelopa de calitate. un michelin serii superioare, pirelli tot asa un eagle F1 ceva bun. NU sava semperit debita, good year gt2 si alte mizerii dintrastea. si mai simplu incearca un set de roti bune si pe urma mai vedem.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 15 Apr 2007, 15:46
Post #18


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nu stiu cum sunt rotile de la masina ta Laurentziu ... dar la a mea de cate ori am avut probleme le-am echilibrat si au mers corect, dupa ce le-am indoit intr-o bordura evitand un pieton "salbatic" le-am indreptat ieftin le-am echilibrat si acum merg bine in continuare; cantitate plumb ... max 45g per roata.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Apr 2007, 16:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Tocmai, ca n-am de unde sa-mi cumpar cine stie ce avioane de anvelope, ma multumesc cu Bridgestone-urile, dar ma indoiesc ca e de la ele.
In ce fel sunt indoite? Se poate compensa fulajul jentii din plumbi?
La vulcanizare stateam langa aparat, vulcanizatorul mi-e prieten de ani de zile. Ce plumbi indica aparatul sa puna, aia punea.
La VW aveam probleme intr-un timp ca vibra la 140, dupa un echilibraj la el mergeam cu 180 fara probleme. Asa ca am destula incredere in vulcanizator. La fel, cand am avut anvelopa cu galma la Matiz, mi-a zis clar ca nici mama plumbilor nu va compensa deformarea diferita a anvelopei.

@Cmandrei: ai un model mai vechi, s-ar putea sa fie mai bune, si hellcat recunoaste ca modelele noi vin cu plumbi din ce in ce mai mari pe roata.

This post has been edited by Laurentziu83: 15 Apr 2007, 16:05


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 15 Apr 2007, 20:36
Post #20


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Da, corect Laurentiu...dar in prima faza mi-am luat si eu teapa comentand marimea lor. Ce s-a intamplat defapt...deoarece plumbul nu este reciclabil si e deseu periculos, am inteles ca producatorii nu mai au voie sa-l foloseasca si au trecut pe un aliaj de magneziu mult mai usor, de aici si dimensiunile "plumbilor" smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 16 Apr 2007, 10:41
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Am facut programare la service pentru aceasta problema. Le-am explicat problema si la prima vedere nu cred ca voi rezolva ceva (inlocuirea jantei). Trebuie sa verifice si ei problema inainte de a primi un raspuns; o sa vad.


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 20 Apr 2007, 09:23
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Cum era de asteptat... nu am rezolvat nimic in favoarea mea. Desi janta este in stare foarte buna si vizibil nu este lovita mi s-a spus ca este de la gropi si se poate sa se indoaie de la un soc puternic fara sa fie buza jantei indoita sau vreun alt semn vizibil. Fara comentarii.


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 19:05
Dacia